Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Repro ČT,

Miroslav Toman st., nositel Řádu práce a Medaile Za zásluhy. Jak podniká muž, kterého si cenil Husák i Zeman?

Miroslav Toman starší, nositel Řádu práce a Medaile za zásluhy. Své první státní vyznamenání dostal 25. března 1985 od Gustáva Husáka, druhé před pár dny na Pražském hradě od Miloše Zemana. Mezi pětatřiceti oceněnými Toman vyniká. Vedle hrdinů a význačných osobností bylo pár těch, o kterých se diskutovalo kvůli možnému stínu kolaborace s komunistickým režimem. U Tomana je taková diskuse planá. On nekolaboroval, on systém tvořil a představoval.

Prezident republiky udělil Medaili Za zásluhy Miroslavu Tomanovi staršímu za zásluhy o stát v oblasti hospodářské. Oficiální stručné zdůvodnění Hradu nedává příliš tušit, za co konkrétně prezident podnikatele v potravinářství a zakladatele rodinného klanu ocenil.

Patří ale k historickým paradoxům, že si před třiceti lety státostrana tehdejšího vysokého politického funkcionáře a několikanásobného ministra cenila za totéž – ať už ono totéž znamená cokoli. I Řád práce se totiž propůjčoval lidem nebo institucím „za významné pracovní výsledky na poli hospodářském, zejména v průmyslu, zemědělství, dopravě nebo obchodu“.

Orgie bolševické nestoudnosti

Co na Tomanově ocenění vadí kritikům zejména? Vedle jeho minulosti komunistického pohlavára jsou to i nejasné důvody, které Miloše Zemana k ocenění vedly. Pokud tedy nepočítáme fakt, že se firmy z Tomanova rodinného impéria podílely na financování Zemanovy prezidentské kampaně.


Psali jsme: Projev Miloše Zemana k 28. říjnu v sedmi větách

Stíny nad medailemi. Nad udílením státních vyznamenání se opět vznáší duch StB


„Do včerejšího večera bych nevěřil, že státní vyznamenání demokratické České republiky může dostat komunistický normalizační funkcionář. Malá říjnová socialistická demontáž listopadu ’89,“ komentoval na twitteru medaili pro Tomana předseda ODS Petr Fiala. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil předávání státních vyznamenání za „orgie bolševické nestoudnosti“, bývalý prezident Václav Klaus mluví o průlomu polistopadové tradice. „Poprvé dostal vyznamenání ministr bývalé komunistické vlády, což se prostě dodnes nestalo. Když jsem to slyšel, tak jsem jen vykulil oči,“ řekl Klaus na Frekvenci 1.

Problém s Agrotrade

Týdeník Respekt před dvěma lety napsal, že po firmě Agrotrade, kterou rodina Tomanových vlastnila na přelomu tisíciletí, zbyly dluhy ve výši zhruba 600 milionů korun. Příběh firmy Agrotrade skončil v listopadu 2001 přejmenováním na Technology Leasing, její akcie v červnu 2003 převzala na Kypru usazená společnost Finch Enterprises limited. V červnu 2003 skončil Technology Leasing v konkurzu.

Podle Respektu právě v této chvíli zůstaly za společností dluhy ve výši 600 milionů korun. O nejvíc peněz měla přijít státní Česká konsolidační agentura a Česká spořitelna. Agrotrade rodiny Tomanových podle časopisu získal stamilionové úvěry od bank. Nakupoval za ně převážně podíly v potravinářských podnicích. Zatímco dluhy firmy rostly, většina majetku byla převedena jinam.

Agrotrade působí na českém trhu dál, je to později založená společnost. Patří jí řada firem jako Xavergen (chov krůt a kuřat), Xaverov (maso a polotovary) nebo Boneco (majonézy). Právě lidé z firmy Agrotrade poslali podle Respektu prezidentovi Miloši Zemanovi na kampaň asi půl milionu korun.

Miroslav Toman v datech

 • Narozen 1935 ve Viteni, části města Strážov na Klatovsku.
 • Před listopadem 1989 politik, člen Komunistické strany Československa, od roku 1986 kandidát Ústředního výboru KSČ.
 • Byl ministrem zemědělství a výživy České socialistické republiky, ministrem zemědělství a výživy ČSSR, místopředsedou vlád České socialistické republiky i ČSSR, předsedou České komise pro plánování a vědeckotechnický rozvoj, poslancem České národní rady a Sněmovny národů Federálního shromáždění.
 • Po revoluci podniká v potravinářství, rodinnému byznysu se věnují i jeho dva synové. Miroslav Toman ml. byl v roce 2013 ministrem zemědělství v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, od roku 2002 též působil jako náměstek ministra zemědělství Jaroslava Palase (ČSSD). Dnes je Toman ml. prezidentem Potravinářské komory a Agrární komory. Syn Zdeněk Toman podniká v rodinné firmě Agrotrade.

Pavučiny byznysu Miroslava Tomana

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode vztahy a vazby kolem Miroslava Tomana st. Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky je též možné zvětšit.

toman starší30

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. SuP napsal:

  Další korupce a zlodějna v přímém přenosu. Takových předlistopadových spasitelů pracujících je tady celá řada. O mnohých už se ani nehovoří – například o „podnikateli roků“ Soudkovi. Nevím kolik ten toho zpronevěřil, třeba málo, když nebyl ani obviněn ani vyšetřován, skoro to vypadá že pokud si jen nadirigioval měsíční milionový plat, je to všechno podle zákona, jen ty konce jím spravovaných podniků se jaksi nevyvedly. Mnohým je NUTNO PŘIZNAT, že zaměstnávají ve „zprivatizovaných“ podnicích spoustu lidí, kteří jsou jim vděčni, že mají kam chodit do práce a pro výplatu. Platí to i na ministra Babiše. Ale to je ze zásluh asi tak všechno. Všechny tyto privatizace smrdí stejně podmínkami, za kterých státní majetek získali. Takže na člověka neznalého to působí, že ta udržovaná zaměstnanost ve zprivatizovaných podnicích je úlitbou za to, že „se dál nepátrá“.
  Na jednu stranu pracují „pro vlast a národ“, ale své dluhy nikdy nesplatí. Dokážu je tolerovat, ale cenit si jich nemám proč.

  • teufel3424 napsal:

   Své dluhy nikdy nesplatí, protože jsme je za ně zaplatili my pitomí daňoví poplatníci. A to nejsem ochotná ani tolerovat. Ať si klidně žijí v blahobytu, nezávidím, ale za svoje, ne za ukradené

 2. Petr Šraier napsal:

  Ještě mohl pan prezident k soudruhu Tomanovi mezi vyznamenané přihodit dvě pozapomenutá jména soudruhových předchůdců, kteří se v tomtéž resortu zasloužili o 100% plnění plánu dodávek vojskům bojujícím za Novou Evropu a pro konečné vítězství Říše:
  Jaroslav Krejčí, od 26. 3. do 3. 2. 1940 pověřen řízením ministerstva zemědělství
  19. 1. 1942-19. 1. 1945 zemědělství a lesnictví: Adolf Hrubý
  19. 1. 1945-5. 5. 1945 zemědělství a lesnictví: Adolf Hrubý

 3. J.Němec napsal:

  Toman dostal metál od komunistického a proruského prezidenta za to, že jsem v zemědělství nedopadli jak v Sovětském svazu za bolševiků s hladomorem. Jinak si to vysvětlit nedovedu. A ani Klaus by neměl kulit oči, protože Toman je produkt jeho postoje ke kapitalismu vybudovaném komunisty.

Přidávání komentářů není povoleno