Foter / CC BY-SA,

Ministerstvo zahraničí bude po Babišovi i letos žádat kompenzaci za kurzové ztráty

Napsal/a Robert Břešťan 8. června 2015

Intervence ČNB z listopadu 2013 výrazně ovlivnila rozpočet ministerstva zahraničí. Za rok 2014 MZV dostalo kompenzaci, bude ji žádat i letos.

Rozpočet ministerstva zahraničí si v roce 2015 polepšil o 217 milionů korun. Slovo polepšil je však relativní – šlo o kompenzaci za kurzové ztráty způsobené intevencí ČNB a oslabením kurzu koruny nad hranici 27 Kč za euro.

Příspěvky do zahraničí

Podle mluvčího ministerstva financí Radka Ležatky žádné jiné rezorty kurzové kompenzace nepožadovaly. „Ministerstvo financí v roce 2014 neprovádělo jiným rezortům žádné kurzové kompenzace a ani v letošním roce takové žádosti neeviduje,“ říká Ležatka.

Podle MZV se intervence ČNB na oslabení kurzu koruny vůči euru nejvíce promítají do povinných příspěvků mezinárodním organizacím. Ty meziročně ve srovnání let 2013 a 2014 vzrostly právě i vlivem kurzu o 189,7 milionu korun.

Slabší koruna se podle MZV promítla i do běžných provozních výdajů. Ministerstvo se proto v rozpočtu na letošní rok dočkalo kompenzace celkem ve výši 217 milionů korun.

„Z toho bylo 77 milionů na mandatorní příspěvky mezinárodním organizacím a 140 milionů na ostatní výdaje,“ upřesnilo na dotaz HlídacíPes.org ministerstvo zahraničí.

Diplomaté spíše děkují

„Chápu, že vrchní účetní na ministerstvu zahraničí z toho má vrásky, ale předpokládám, že diplomaté na zahraničních misích nám spíše děkují,“ podotkl k dopadům intervence na rozpočet ministerstva zahraničí pro HlídacíPes.org guvernér ČNB Miroslav Singer.

Podíl výdajů v zahraničních měnách na celkových výdajích rozpočtu ministerstva zahraničí představují zhruba 60 %. Ministerstvo zahraničí se proto chystá žádat o kompenzaci i za letošní rok.

„Vzhledem k pokračujícímu propadu kurzu koruny k ostatním světovým měnám za poslední období – k americkému dolaru aktuálně o 25 % od třetího čtvrtletí 2014, k švýcarskému franku o 15 % a britské libře o více než 10 % – bude MZV žádat ministerstvo financí o kompenzaci i v roce 2015,“ upozorňuje MZV.

 

Čtěte též

2 komentáře

  1. Karel napsal:

    Ministerstvo zahraničí zřejmě zaměstnává i takové, kteří za své pochybení nechtějí nést odpovědnost a jsou jim cizí Hedgové fondy

    • Karel Novotný napsal:

      Hedgové fondy nerovná se měnový hedging (zajištění kurzu). Příště prosím nepoužívejte cizí slova, kterým nerozumíte 😉

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies