Ministerstva hájí Babiše i Agrofert: Střet zájmů? Nevíme. Zneužití dotací? Bez posudku nevíme

Napsal/a Robert Břešťan 10. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

V Jičínském salónku horní komory parlamentu se v úterý odpoledne odehrálo zajímavé setkání. Na zasedání „Komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy“ přišli zástupci ministerstev, aby senátorům vysvětlili, jak se ve světle auditu Evropské komise dívají na střet zájmů premiéra Babiše a na konkrétní případy zneužití dotací.

I když je díky médiím znění auditu Evropské komise ke střetu zájmů Andreje Babiše už nějaký čas veřejně dostupné, pro české úřady zůstává stále v přísně důvěrném režimu. „Komise požádala české orgány, aby do uzavření celé věci nakládaly s dokumenty jako důvěrnými,“ snažila se senátorské komisi vysvětlit Daniela Grabmüllerová, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj (MMR), proč oficiálně závěry auditu nevydá.

„Takže nám to oficiálně nedáte, je nám to jasné. I když to tedy všichni máme,“ ujišťoval se předseda komise, senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht. „Informace jsme připraveni poskytnout, až to bude možné,“ opáčila Grabmüllerová, která na MMR vede sekci koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů.

Audit konečný, či nekonečný?

Zpráva auditorů je zatím k dispozici jen neoficiálně a v angličtině, na oficiální český překlad se čeká, má být k dispozici v lednu. Ministerstvo navíc trvá na tom, že audit pořád ještě není uzavřený a že poté bude mít tři měsíce na odpověď.

Tomu se ale podivují opoziční politici i protikorupční experti. Vedoucí analytik Transparency International Milan Eibl zdůrazňuje, že šetření Evropská komise skončila už v prosinci 2019 a následné kroky jsou „procedura k narovnání nesrovnalostí“.

„Řízení skončeno není. A až do doby, než navazující procedury budou dovedeny k závěrům, nás Komise žádá o důvěrné zacházení s materiálem,“ stojí si za svým MMR.

I kontrolní výbor Evropského parlamentu měl ale závěry auditu k dispozici a konstatoval, že audit je definitivní a uzavřený, jen se vyjednává o nápravných opatřeních. „Ta zpráva je konečná a definitivně říká, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů,“ opakuje lidovecký člen výboru Tomáš Zdechovský, podle nějž by firmám z holdingu Agrofert neměly být proto vyplaceny žádné dotace od léta 2018, kdy vstoupila v platnost zpřísněná unijní pravidla o střetu zájmů.

 

 

„Pozastavení unijních peněz potrvá do doby, než Babiš střet zájmů vyřeší, a bude se týkat i fondů spojených s příštím sedmiletým rozpočtem a balíkem koronavirové pomoci,“ řekl Zdechovský agentuře ČTK.

„Nás netěší, že nás Komise na jedné straně žádá o důvěrné nakládání s dokumenty a pak to jinde rozdává. My chceme být důvěryhodný partner a tak to i držíme. Nám Evropská komise napsala, že procedura uzavřena není a my to tak bereme,“ zopakovala před senátní komisí náměstkyně Grabmüllerová.

Na stanovisko MMR ve věci auditu odkazuje i sám premiér Babiš, který trvá na tom, že „střet zájmů nemá a mít nemůže, protože Agrofert neovládá a neřídí“. Stanovisko Evropské komise podle svých slov neobdržel a nezná jej.

„Jaká je tedy podle MMR oficiální pozice ČR? Je Babiš ve střetu zájmů?” zajímal se senátor Michael Canov (Starostové). „Je to otevřená věc,“ reagovala náměstkyně Grabmüllerová.

Senátor Lukáš Wagenknecht, v minulosti Babišův náměstek na ministerstvu financí a nyní jeho výrazný kritik, poté debatu ukončil s opačným závěrem: „Audit je konečný, problémy tam jsou. Ale vnímáme vaše stanovisko.“

Agrofert by nesouhlasil

Druhým hostem senátní komise byl Marian Piech, náměstek ministra průmyslu a obchodu, odpovědný za sekci fondů EU. Mířily na něj otázky spojené s dvěma konkrétními projekty, na něž čerpaly evropské dotace firmy z holdingu Agrofert.

Konkrétně jde o stomilionovou dotaci na inovativní výrobu toustového chleba Penam v Pekárně Zelená louka a o padesát milionů na inovativní výrobu ledku vápenatého ve společnosti Lovochemie.

„Pokud jde o Pekárnu Zelená louka, toto zjištění ještě není uzavřeno, my jej stále připomínkujeme a bavíme se s EK o nápravném opatření,“ řekl náměstek Piech. Podle něj je zásadní, že „projekt prošel věcným hodnocením externích i interních hodnotitelů a ministerstvo nemělo jinou možnost, než projekt schválit“.

„Zpětně se teď posuzuje, zda byl projekt inovativní. Evropská komise má své posudky, požádali jsme o ně, ale nebyly nám poskytnuty. S pouhým sdělením, že tato výroba chleba není inovativní, nemohou pracovat,“ pokračoval Piech.

Ministerstvo průmyslu si proto zadalo vlastní posudky. „Abychom posoudili, zda Agrofert v žádosti lhal, nebo vše bylo naopak uvedeno správně a budeme se pak přít s Evropskou komisí, zda byl projekt inovativní, nebo ne. Pokud Agrofert o inovativnosti nelhal, informace uvedl správně a hodnocena byla reálná data projektu, budeme se tedy ptát Evropské komise, v čem pochybení vidí,“ vysvětloval senátorům Piech. „Před provedením dalších posudků máme za to, že je projekt inovativní,“ dodal.

Analytik Transparency International Milan Eibl ale upozornil na informace o tom, že stejný systém výroby toustového chleba už dříve zavedla v praxi jedna z německých pekáren Agrofertu, a proto mohl být projekt inovativní jen těžko.

„Inovativnost produktu nelze vztahovat k tomu, zda je proces či metoda aplikována jinde,“ namítl náměstek Piech a pomohl si příměrem s přípravou vakcín proti koronaviru: vyvíjí ji hned několik firem zároveň a ty ostatní vývoj nezastaví jen proto, že je jedna hotová. „Podobné je to u inovací. V programu se hodnotí inovativnost na základ procesů ve firmě. Rozhodovali o tom experti,“ zopakoval Piech. „Ale nevíme, zda věděli, že to bylo použito jinde, to musíme prověřit,“ připustil.

Náměstek Piech na dotaz účastníků senátorské komise přiznal, že Agrofert k vrácení dotace zatím nikdo nevyzval a v dohledné době ani vyzývat nebude: „Předpokládám, že by s tím Agrofert nesouhlasil a podal žalobu. A my musíme mít dostatečné argumenty, abychom takový spor vyhráli.“

V případě Lovochemie je podle něj situace de facto stejná: „Je to sedm let starý projekt, potřebujeme si udělat právní analýzu, zda můžeme dotaci vymáhat, protože už uběhla doba udržitelnosti a zda to hraje roli. Opět neznáme míru pochybení, jen máme od Evropské komise sdělení, že to není inovativní.“

Podle senátora Wagenknechta je ale povinností ministerstva vymáhat peníze z neoprávněně přidělených dotací zpět: „Pokud to neudělá, má si vyžádat notifikaci Evropské komise, že jejich postup je takto v pořádku.“

Senátoři: Řešte střet zájmů

Navzdory vysvětlením ministerstev senátoři ze Stálé komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy přijali návrh usnesení pro jednání pléna Senátu.

V něm konstatují, že informace Evropské komise o auditu berou velmi vážně s tím, že předseda vlády ČR Andrej Babiš je ve střetu zájmů a „vyjadřují hluboké znepokojení nad tím, že jak předseda vlády, tak vláda problém odmítají řešit, což má negativní dopad na reputaci České republiky v zahraničí a důvěru občanů ve způsob, kterým veřejné orgány nakládají s prostředky z veřejných rozpočtů“.

Senátoři chtějí v usnesení vyzvat vládu, aby „příslušná ministerstva požadovala po společnostech, jejichž skutečným majitelem a ovládající osobou je předseda vlády ČR, neoprávněně vyplacené dotace zpět tak, aby příslušné břemeno plynoucí z finančních oprav nebylo přesunuto na české daňové poplatníky“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)