Miloš Zeman podpořil děti z Klokánků i Babiše. Bohužel pro něj připomenul i kauzu Čapí hnízdo

Napsal/a Ondřej Neumann 28. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Už v polovině března přijal prezident Miloš Zeman pozvání Andreje Babiše k návštěvě jeho farmy Čapí hnízdo. Na návštěvu se dostalo až dnes. I když návštěvu lze vnímat jako gesto podpory a vzájemného spojenectví mezi prezidentem a ministrem financí, jde i o svého druhu medvědí službu: připomenutí kauzy, již mediálně zcela přebily události spojené s návštěvou čínského prezidenta.

Pro připomenutí: ministr financí Andrej Babiš čelí podezření, že uměle vyvedl jednu ze svých firem ze svého holdingu, aby dosáhla na 50 milionovou evropskou dotaci.

Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) po letitém mlčení až 23. března na mimořádném jednání sněmovny oznámil, že do té doby utajovanými držiteli akcií farmy Čapí hnízdo byly jeho dvě dospělé děti a bratr partnerky Moniky. 

To, že jmenoval (ve sněmovně pouze řekl “dvě dospělé děti a bratr partnerky” nikoliv jejich jména) údajné akcionáře, však na podezření z dotačního podvodu nic nezměnilo.

Pavučiny byznysu: Kdo a za co může být stíhán v kauze Čapí hnízdo

Naopak – ještě týdnem před vystoupením ve sněmovně totiž Andrej Babiš hovořil o tom, že farmu koupil jistý “investor.” Po přiznání před poslanci bylo zřejmé, že žádný investor nikdy neexistoval, a že tudíž nemohl mluvit pravdu.

Kdo ovládal a ovládá Čapí hnízdo

(pro zvětšení klikněte)

Knotek-Babiš-final1

©©

“Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? Nechtěl jsem ohrozit rodinu. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně, nemohl jsem říct pravdu. To přece musí každý rodič pochopit. Děti jsou to nejcennější, co mám,” snažil se Babiš vysvětlit, proč o skutečných majitelích farmy v době získání dotace pouze mlžil.

Babišův záhadný investor do Čapího hnízda odhalen! Nikdy neexistoval

“Andrej Babiš Farmu Čapí hnízdo po celou dobu řídil, ovládal a měl na ní podstatný vliv,” okomentoval vyjádření Babiše zástupce opozice, předseda ODS Petr Fiala.

O skutečnosti, že farma patřila Babišovi, svědčí i to, že to byl právě Babiš, kdo měl dát na údajnou koupi akcií svým příbuzným peníze. “Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala,” konstatoval sám Babiš.

Podle opozice však Babiš kauzu Čapí hnízdo věrohodně nevysvětlil a premiér Bohuslava Sobotku by měl situaci řešit. “Je nepřijatelné, aby člověk podezřelý z toho, že se dopustil dotačního podvodu, aby tuto funkci (ministr financí – pozn. red.) vykonával,” uvedl Fiala. “Před tím pan premiér nemůže strkat hlavu do písku.”

S končícím šéfem protikorupčního fondu Soukenkou o Čapím hnízdě, miliardové arbitráži a generálu Randákovi

Premiér Sobotka ovšem jen opět zopakoval, že je nutné počkat na výsledky šetření česká policie a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Prezident Miloš Zeman kauzu kolem eurodotace pro Čapí hnízdo označil za nepodstatnou. Svůj postoj k ní demonstruje i dnešní návštěvou Babišovy ekofarmy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)