Zámeček Sluncová, kulturní památka v pražském Karlíně.

Miliardář Karel Pražák chce karlínský zámeček. V rámci insolvence ČKD

Napsal/a Robert Břešťan 29. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Jen pár dní před koncem roku se v insolvenčním rejstříku u Městského soudu v Praze objevila zajímavá položka: návrh na insolvenci na společnost Zámeček Sluncová s.r.o. v pražském Karlíně. Podala jej společnost AB Credit patřící pod skupinu Kaprain miliardáře Karla Pražáka. Byl by to pro něj další „úlovek“ z majetku zkrachovalé ČKD Praha DIZ.

Karel Pražák, někdejší krizový manažer PPF Petra Kellnera, pokračuje ve snaze dobrat se v rámci insolvence položek z majetku zkrachovalé ČKD Praha DIZ. Už v květnu 2019 získal jinou srdcovku původního majitele ČKD miliardáře Petra Speychala, hokejový klub Sparta Praha. Cena ani okolnosti transakce nejsou veřejně známé. Údajně šlo ale spíše o kapitalizaci dluhu za akcie než o peníze „na dřevo“.

Počátkem letošního roku daly Pražákovy firmy z pozice významného věřitele pokyn insolvenčnímu správci, aby začal po hlavním městu Praze vymáhat zhruba dvě miliardy korun, jež město prý dluží ČKD Praha DIZ za práce na stavbě tunelu Blanka. Praha přitom už před čtyřmi lety spor s ČKD Praha DIZ o – tehdy – 628,5 milionu korun u arbitrážního soudu vyhrála. Další vývoj snaha domoci se po Praze proklamovaného dluhu zatím nemá.

Ve hře kolem insolvence ČKD DIZ mohou být ale i zajímavé pozemky patřící firmě. Nyní však přišel na řadu zámeček – ve finančním vyjádření drobnost, ale rozhodně zajímavá.

„Soud touto vyhláškou oznamuje, že dne 23.12.2020 bylo zahájeno insolvenční řízení a dne 28.12.2020 09:58 hod. byla tato vyhláška zveřejněna v insolvenčním rejstříku,“ stojí ve věci zámečku ve vyhlášce soudu.

Jak v insolvenčním návrhu zdůrazňuje navrhovatel AB Credit, dlužník je v úpadku ve formě platební neschopnosti a jsou splněny i další podmínky insolvence: dlužník má více věřitelů, má peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit.

Tunel Blanka a zámek, co se ztratil

Už v roce 2016 Pražák skoupil pohledávky po ČKD Praha DIZ ve výši zhruba 300 milionů od Expobank. Postupem času svou pozici ještě posílil, letos v lednu získal – za neznámou cenu – pohledávky i od Komerční banky.

V insolvenčním návrhu vyčíslila AB Credit aktuální výši své pohledávky získané od Komerční banky včetně úroků a úroků z prodlení na bezmála miliardu korun, přesně 966 277 935,45 Kč.

Je proto docela pravděpodobné, že cenná stavba, zámeček v pražském Karlíně (v insolvenčním návrhu popsaný jako „historická reprezentativní nemovitost“) Pražákovi připadne. Zámeček je kulturní památkou, patří k němu i 951 metrů čtverečních přilehlé zahrady, hodnotě pohledávky se ale ani zdaleka neblíží. Jeho cena bude zároveň ale i vyšší než 32 milionů korun, což odpovídá základnímu jmění společnosti s ručením omezením, jejíž hlavní činností byla de facto jen správa této nemovitosti.

ČKD Praha DIZ (a s ním i zámeček Sluncová) v minulosti patřila jinému miliardáři, zmíněnému někdejšímu majiteli hokejové Sparty Petru Speychalovi. Firmě se původně dařilo dobře. Profitovala mimo jiné na stavbě tunelového komplexu Blanka: dodávala například technologická řešení, kabely či osvětlení a ve veřejných tendrech získala kontrakty za zhruba čtyři miliardy korun. Na jaře 2016 však přišel náhlý konec.

Specializovaný finanční útvar obvinil firmu z účasti na rozsáhlých daňových podvodech, vypočítal jí daň dosahující 800 milionů korun a obstavil jí veškerý majetek. Firma pak skončila v insolvenci. Policie o dva a půl roku později obvinila dvacet lidí, včetně bývalého majitele Speychala. Poslední dostupné informace o úkonech policie končí v roce 2018, trestní stíhání podle všeho pokračuje.

O zámeček (i další položky z majetku ČKD Praha DIZ) projevoval v minulosti zájem i další finanční žralok Pavol Krúpa a jeho tehdejší firma Arca Capital. Ta je nyní sama v těžkých problémech.

Klasicistní zámek, kdysi viniční usedlost, má, či přinejmenším měl, emocionální hodnotu pro bývalého majitele Speychala. Svědčí o tom i podivnosti spojené s konkurzem vyhlášeným už v roce 2016: jak tehdy popsal server Seznam Zprávy, v rámci insolvenčního řízení se zámeček „ztratil“: chyběl v soupisu majetku, který firma předala insolvenčnímu správci.

Ještě předtím policie zhatila pokus převést zámek na panamskou schránkovou firmu, což byl i signál ke spuštění výše zmíněné policejně-finanční akce, na jejímž konci byl krach Speychalovy ČKD. Teď už se ale zámeček, respektive Zámeček Sluncová s.r.o., insolvenci nevyhnul.

Od Kellnera k vlastním miliardám

Karel Pražák je v tuzemském byznyse známá postava. Kariéru začínal v 90. letech v Pragobance, od roku 1996 působil v České pojišťovně, později přestoupil do PPF a jako investiční a krizový manažer pracoval přímo pro Petra Kellnera. Silně se angažoval například ve snaze získat ústeckou chemičku Setuza, v posledních sedmi letech jako úspěšný finanční žralok s čichem na firmy v potížích.

Po téměř dvaceti letech úzké spolupráce na konci roku 2013 odkoupil od PPF firmu AB Credit, specialistu na obchody s pohledávkami, a začal stavět vlastní investiční skupinu Kaprain. Ta podniká zejména v realitách, průmyslu a financích; hodnotu svých aktuálních aktiv sama firma vyčísluje na 16 miliard korun.

Pražák má například i podíl ve společnosti Nej.cz, která je třetí největším poskytovatelem vysokorychlostního internetu v Česku. Ta nedávno, podobně jako PPF, uspěla i v aukci na 5G sítě, získala frekvence 3,5 GHz; Kaprain prý zvažuje, že svým zákazníkům začne nabízet i mobilní služby.

Skupina například staví administrativní komplex Harfa Business Center poblíž pražské O2 areny. Plány má i s rozvojem módního outletu POP u letiště Václava Havla. Na konci roku 2021 chce otevřít krytý zábavní park na ploše 10 000 metrů čtverečních „na motivy včelky Máji, vikingů či pirátů“.

V roce 2017 Pražák prodal část stadionu Slavie Praha v Edenu čínské CEFC, část ale – jak napsal měsíčník Forbes – stále vlastní. Podle tradičního žebříčku miliardářů Forbesu je s aktuální hodnotou majetku 4,1 miliardy korun 56. nejbohatším Čechem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)