Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ravpix via Fair / CC BY-NC-SA,

„Migrace se sama nevyřeší.“ Do zemí původu uprchlíků chce dát Česko navíc 200 milionů

Do problematických regionů Sýrie, Afghánistánu či severní Afriky chce ministerstvo zahraničí poslat nad rámec stávající rozvojové pomoci dalších 200 miliónů korun.

Navýšení výdajů má ve středu schvalovat vláda. Celkové české výdaje na rozvojovou pomoc v roce 2014 dosáhly 4,36 miliardy korun. Mezi hlavní příjemce této pomoci patří Afghánistán, Bosna a Hercegovina, Etiopie, Moldavsko a Mongolsko.

Země na hraně chaosu

„Nemůžeme nyní dost dobře omezit pomoc ve stávajících prioritních zemích. Neumím si představit, že bychom řekli, že odcházíme z Etiopie nebo z Bosny a Hercegoviny. To bychom nad nimi udělali kříž a mělo by to další nepříjemné dopady,“ vysvětluje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, proč bude žádat o 200 miliónů.

„Cílem je zlepšení ekonomické i společenské situace, stabilizaci zemí , vytváření možností tak, aby lidé tam měli méně důvodů svou zemi opouštět,“ říká Zaorálek.

Změna přístupu je v souvislosti s migrační vlnou patrná i v dalších zemí EU. „Prakticky to dokazuje například i nedávná rada ministrů zahraničí, kde byl hlavním tématem „Sahel“ (zkratka pro pás území v severní části Afriky zahrnující území Mauretánii, Senegalu, Mali, Burkina Faso, Nigeru, Čadu, Súdánu a Etiopie, pozn. red.) a pomoc těmto zemích, které jsou na hraně chaosu. Jsou to země, které se mohou zítra sesypat, nebo se je můžeme pokusit udržet,“ říká Zaorálek.

Cílem snah má být podle něj zastavení migrace do Evropy tam, kde začíná a řešit migrační politiku na vnějších hranicích EU.

Nejdřív klid, pak rozvoj

Nelegální migraci řešili ministři zahraničních věcí členských zemí EU na pravidelném zasedání v Lucemburku. Rozhodli o rozšíření operace Sophia, která má za cíl ve Středomoří bojovat proti ilegální migraci a organizovanému zločinu zapojenému do pašování lidí.

Na nutnost řešit problém s nelegální migrací upozorňuje ve svých analýzách i Severoatlantická aliance.

„Problém na Blízkém východě a severní Africe je umocněn dlouhodobým střetem mezi sunnitskou a šíitskou části islámu, mezi Kurdy a Tureckem, Palestina a Izrael, problém je mnohovrstevný a těžko uchopitelný. Nejde tedy jen o sociální a ekonomické problémy,“ říká předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.

„Ale až se podaří uklidnit bezpečnostní situaci je nutné se zaměřit právě na společenský a ekonomický rozvoj – kdo tohle funguje, dokáží vedle sebe žít lidé různých etnik i náboženství. Kde problémy jsou, rychle vyplavou na povrch i ty další,“ dodává.


ČTĚTE ZÍTRA NA HLÍDACÍPES.ORG: Hlavní hrozby jsou Rusko, rozvrácené státy a terorismus, říká vojenský šéf NATO Petr Pavel

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Dalibor napsal:

  než bych dal 200 mega lehkoživkům, tak za ty prachy zaměstnám pohraniční policii, vyřeším tím nezaměstnanost a pomužu našim lidem. Ale to asi naši galerku nezajímá. Mužeme klidně pojít na nemoci a hlady!!!!

 2. Němec napsal:

  Zase jsem neměl u marketu kde zaparkovat, s tou naší bídou je to fakt už hrozné. Než aby se pohraničníci dívali na televizi jak vypadá uprchlík aby neplašili houbaře, tak by migranti mohli stavět kanál L-O-D a také konečně mohli za nás hrát fotbal, než ti naší manekýni , kteří leští cizí lavičky. Ale dávat peníze mimo naše hranice , když si někdo mastí kapsu na ropě, považuji také za blbost.

 3. Loanna napsal:

  Proč zrovna my si musíme hrát na spasitele světa ? Máme dost starostí sami se sebou. 200 mil. by se hodilo jinde a smysluplněji.

  • anobudelíp napsal:

   Třeba nq splácení státního dluhu, hahaha…

   • Eliška napsal:

    Třeba dluh, ale nesouhlasím dávat těm co jsou líní a jen natahujou ruce.

 4. Karel Malý napsal:

  Naprosté vyhazování peněz. Jako bychom toho neměli dost za ta léta kdy podobně vyhazovali komunisté. Říkali tomu „internacionální pomoc“ a byl to jeden z důvodů ekonomického úpadku země. A to navíc nebyli tak zoufale zadlužení, jako je stát nyní. Nějaký chucpe politik nám za to opět pošle složenky.

  Na mesiášský komplex Zaorálka a jemu podobných je jediná odpověď: Plaťte si svoje výmysly ze svého a přestaňte nás okrádat!

 5. namhal napsal:

  Já pamatuji jednoho Břeštˇana a ten skandoval na věčné časy se SSSR. To asi byla shoda jmen Čeští novináři by se v minulosti k tomu nikdy nepropůjčily. Nebo jenom ti prodejní z Rudého Práva a ostatních novin které i dnes vycházejí a skandují na věčné časy se USA. Co na to Břeštˇan.

  • Robert Břešťan napsal:

   Že jste se seknul v čase plus mínus o dvacet třicet let.

Přidávání komentářů není povoleno