Manipulativní billboard: Petr Pavel prý nevěří v mír

MANIPULACE: Na českých ulicích se objevil další manipulativní billboard, který podporuje dezinformační příběh o tom, že kandidát na prezidenta Petr Pavel v případě vítězství ve volbách vyhlásí mobilizaci. (Prezident nemá možnost sám od sebe vyhlásit mobilizaci. Psali jsme o tom ZDE.) Tentokrát obsahuje nápis: „Generál nevěří v mír.“ Jako zdroj informace je na billboardu uvedena superdebata na České televizi z 8. ledna 2022. Jde však o překroucený výrok, který je navíc vytržen z kontextu.

OVĚŘENÍ: Pavel ve skutečnosti v České televizi řekl (čas: 1:46:30): „Trvalý mír je iluze. O co musíme usilovat je ukončení konfliktu, zahájení obnovy Ukrajiny a přimět Rusko, aby respektovalo mezinárodní právo.“ Šlo o reakci na otázku, jak zajistit, aby se „domluvil trvalý mír“, kterou mu položil tehdejší protikandidát Karel Diviš. A to poté, co Pavel řekl, že je pro vstup Ukrajiny do Evropské unie a do NATO s tím, že jde o proces, který bude trvat několik let.

Výrok o „trvalém míru“ Pavel rozšířil i v duelu Deníku s Andrejem Babišem: „Stačí se podívat na historii lidstva, která je plná konfliktů. Trvalý mír je nesmysl. I po 2. světové válce jsme měli válku v bývalé Jugoslávii, což pan Babiš možná nezaznamenal. I Ukrajina je Evropou a je tam válka. To neznamená, že se o mír nemáme snažit. Aspoň na tomto principu se můžeme shodnout. K tomu máme organizace, jako je NATO. Je to organizace kolektivní obrany, a tak by to mělo zůstat. Lidem se má říkat pravda a nemá cenu jim nabízet iluze, že můžeme žít ve světě bez konfliktů, ale zároveň je nestrašit tím, že je kdokoliv zatáhne do války.“


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org