„Tito kandidáti po zvolení vyhlásí mobilizaci.“ Jde o dezinformaci

Napsal/a Jan Žabka 31. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

DEZINFORMACE: „Pokud dojde ke zvolení následujících kandidátů, ti vyhlásí mobilizaci (prezidentská pravomoc) a vy půjdete na východní frontu do zákopu!“ píše v příspěvku na sociálních sítích iniciativa Manifest, která vznikla v době pandemie koronaviru za účelem kritiky očkování a covidových opatření. Kandidáti, kteří podle autorů příspěvků „veřejně deklarovali, že vyhlásí mobilizaci“, jsou Danuše Nerudová, Petr Pavel, Pavel Fischer a Marek Hilšer.

OVĚŘENÍ: Jde však o dezinformaci. V první řadě prezidentova pravomoc není vyhlásit mobilizaci na základě vlastního rozhodnutí. „Mobilizaci ozbrojených sil nařizuje prezident republiky na návrh vlády,“ píše se v branném zákoně. Zároveň se mobilizací podle tohoto zákona rozumí „hromadné povolávání vojáků v záloze k výkonu mimořádné služby za válečného stavu“. Pokud země není ve válečném stavu nebo ve stavu ohrožení státu, nelze mobilizaci vyhlásit. Právo k vyhlášení válečného stavu má přitom pouze Parlament České republiky, a to jedině v případě, že získá souhlas nadpoloviční většiny všech poslanců i senátorů.

Lživé je také ale tvrzení, že zmínění kandidáti vyhlášení mobilizace veřejně deklarovali. Nerudová i Pavel tvrzení odmítli s tím, že nic takového neplánují. „Zpráva o mobilizaci je samozřejmě dezinformace. Generál Pavel po zvolení žádnou mobilizaci nechystá,“ odpověděla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Pavla. Fischer a Hilšer na dotazy redakce neodpověděli, ale redakce nedohledala žádný jejich výrok, ve kterém by se k vyhlášení mobilizace zavazovali.

Šéf iniciativy Manifest David Tesař na dotaz, zda může poskytnout zdroje, ze kterých k tomuto tvrzení čerpá, nereagoval. Zástupci iniciativy se však v dalších příspěvcích proti zmíněných kandidátech, především proti Nerudové a Pavlovi, postavili s tím, že mají „mají po jejich zásahu možnost je postavit mimo druhé kolo“. Nepravdivou zprávu o mobilizaci tak lze považovat za záměrnou nepravdivou zprávu, neboli dezinformaci.

©©


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)