Lež, hlupák, ignorant: BIS nezvykle ostře reaguje na novinový článek

Napsal/a Robert Břešťan 6. února 2015

Bezpečnostní informační služba na svých webových stránkách zveřejnila svou reakci na nedávný novinový článek, podle nějž „kvůli sporům o benzin vyzradila své agenty i know-how.“

Tajná služba, jejíž mluvčí Jan Šubert je obvykle ve svých vyjádřeních střídmý, tentokrát volí překvapivě ostré formulace.

Kdo je tady agent

MF Dnes v článku z 31. ledna napsala, že banální spor o služební benzin se změnil ve velký průšvih, protože tajná služba BIS při soudních procesech s 13 svými agenty nezajistila utajení jejich identity, prozradila totožnost dalších agentů-svědků i metody své práce.

Šlo o případ, kdy příslušníci BIS měli podvádět při služebních jízdách s fakturami za benzin a rozdíl mezi vyfakturovanou a skutečnou spotřebou šel údajně do jejich kapes.

BIS ve své reakci podstatu sporu nepopírá. „Odhalili jsme to sami a případem se zabývala naše inspekce pod dozorem státního zástupce. Šlo ale o naše lidi – tedy příslušníky BIS – a nic z toho se ani náznakem netýkalo agentů,“ píše v reakci BIS s tím, že „v médiích jsme o kauze otevřeně mluvili v období prosinec 2011 – leden 2012“.

Vymezuje se právě proti hlavnímu vyznění textu, totiž, že prozradila totožnost svých agentů a své know-how. Pokud by to tak bylo, BIS by porušila zákon, který jí ukládá agenty chránit a nevyzradit.

Zdůrazňuje, že je významný rozdíl mezi příslušníky služby a agenty, tedy „externími spolupracovníky, osobami jednajícími ve prospěch Bezpečnostní informační služby“.

Na poměry tajných služeb nezvyklé

„Pan Hrubeš (autor textu, novinář MF Dnes Karel Hrubeš, pozn. red.) nás obviňuje ze závažného porušení zákona! Ve skutečnosti jen neví, o čem mluví a výsledkem je lež. Bezpečnostní informační služba své agenty nikdy nevyzradila. A nikdo z jejích agentů se soudního projednávání pět let starého případu, který se týká vykazování spotřeby pohonných hmot, neúčastnil,“ píše BIS.

I dále ve své reakci – na poměry tajných služeb nezvykle příkré – používá ve vztahu k článku a autorovi pojmy jako „lajdáctví, neznalost, žonglování s pojmy, zavádějící manipulace, zkreslený obraz skutečnosti, ignorant, hlupák.“

Čtěte též

1 komentář

  1. Pierre B. napsal:

    Článek uveřejněný na stránkách BIS je tak neumně napsaný, dětinsky vyhrocený, žurnalisticky diletanstský, že ho zřejmě napsal sám ředitel BIS. Nestačím se divit, jaké „profesionály“ BIS zaměstnává.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies