Documenting life in 2010.

Levnější volání ze zahraničí v roce 2017? Evropské komisi se nelíbí „migrace“ SIM karet

Napsal/a Eliška Kubátová 7. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Vloni v říjnu Evropská komise oznámila, že v červnu roku 2017 zmizí v rámci zemí Evropské unie roamingové poplatky za mobilní volání. Po jednání z počátku tohoto týdne je už jasnější představa o tom, jak by by Evropa bez poplatků za volání v zahraničí mohla vypadat.

Evropská komise totiž zveřejnila návrh prováděcího nařízení, které stanovuje řadu opatření, aby ukončení poplatků za roaming probíhalo po celé EU jednotně.

K navrženým pravidlům patří i férová politika, která má omezit nekalé praktiky. Mezi ně komise počítá i případy, kdy si zákazník koupí SIM kartu v jiné členské zemi, kde jsou tarify nižší než na domácím trhu, ale používá ji doma.

Podobná situace může nastat i v případě, kdy má zákazník trvalý pobyt v zahraničí, ale používá kartu předplacenou za ceny ve své domovské zemi.

Pokud by takové případy měly rozsáhlejší podobu, mohly by se podle Evropské komise odrazit na cenách na domácím trhu, a mít tak v konečném důsledku negativní vliv na spotřebitele.

Na základě veřejné konzultace komise proto navrhla, aby zákazníci – používající SIM kartu z jiné země – měli možnost využívat ceny za volání či psaní zpráv ze zahraničí po dobu 90 dní v roce (z toho maximálně 30 dní v řadě).

Pokud bude tato hranice překročena, spotřebitel si bude muset připlatit, a to ve výši čtyř centů za minutu volání, jeden cent za SMS zprávu a 0,85 centů za 1 MB dat.

Návrh budou ještě projednávat členské státy v rámci tzv. COCOM, Komunikačního výboru Evropské komise . Jednání se zeměmi EU proběhne na základě konzultací se Sdružením evropských regulátorů v oblasti elektronických komunikací (BEREC). Návrh by podle Komise měl být přijat do 15. prosince letošního roku.

Autorka je redaktorkou Euractiv.cz

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)