Kyperská hra na schovávanou. Destinace oblíbená pro skrytá vlastnictví registruje už téměř půl milionu firem

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 8. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

V daňovém ráji s pouhým milionem obyvatel zakotvilo téměř stejně firem, jako jich je v celém Česku. Počet společností se sídlem na Kypru každým rokem stoupá.

Třetí největší ostrov ve Středozemním moři patří k dlouholetým stálicím v oblíbenosti mezi offshorovými destinacemi. Ale leccos se změnilo.

Zatímco dříve poskytovalo založení firmy na Kypru jistotu anonymity, v současné době už není možné schovat vlastníka za anonymní akcie. Vydávají se pouze na jméno; skrýt identitu majitele firmy tak lze pouze s použitím najaté osoby.

Přesto však tento ostrovní stát stále zůstává pro podnikatele z ostatních zemí zajímavý. A to především kvůli výhodném zdanění, které se – na rozdíl od kdysi zaručené anonymity – nezměnilo.

Na Kypru činí daň z příjmu právnických osob pouze 10 %. Firmy například neplatí žádné daně z obchodu s cennými papíry, při vyplácení dividend nebo za prodej obchodních podílů.

Jak vyplývá z analýzy kyperského obchodního rejstříku společnosti Dataset SIA, k roku 2016 bylo na Kypru registrováno celkem 419 871 firem. Přičemž oproti předchozímu roku stoupl jejich počet o téměř 4 %.

Boom v krizi

Z dostupných dat zároveň vyplývá, že největší boom v zakládání kyperských firem byl zaznamenán v roce 2007, kdy jejich počet stoupl oproti předchozímu roku o více než 30 tisíc.

Obliba kyperské destinace v dané době mohla být způsobena tehdejší hospodářskou krizí a s tím spojenou snahou podnikatelů ušetřit co nejvíce na daních. V období let 2006 a 2008 ale současně nejvíce kyperských firem také zaniklo – v likvidaci jich skončilo přes 36 tisíc.

Od roku 2012 je patrný pokles počtu zaniklých firem, v roce 2013 jich skončila necelá tisícovka, o rok později jich zanikly jen čtyři stovky. V loňském roce naopak přibylo přes 15 tisíc nových společností, přičemž absolutně nejčastěji jsou zde zakládány firmy typu „Limited company“.

Analytici také zkoumali, v jaké části roku k registraci kyperských firem nejčastěji dochází. V tomto případě nelze vyvodit jednoznačný závěr, nicméně je patrný značný pokles registrací v prvních měsících roku, naopak velké množství společností vzniká na jeho konci.

Kypr vs. Seychely

V Česku je obliba kyperské destinace ve statistikách taktéž stále patrná. Podle posledních dostupných dat z počátku letošního roku působilo v Česku celkem 2226 firem s kyperským vlastníkem.

Oproti předchozímu roku stoupl počet takto ovládaných firem o více než 46 % a Kypr se tak zařadil na třinácté místo v žebříčku firem vlastněných ze zahraničí.

Právě z Kypru je například ovládán jeden z největších strojírenských podniků v Česku, Škoda Transportation. Její mateřskou společností je kyperský CEIL a za ním stojící síť dalších kyperských firem.

V souvislosti s regulací anonymního vlastnictví na Kypru je ale ze statistik znát zvýšený nárůst zájmu o jinou ostrovní destinaci, která utajení majitele stále umožňuje – Seychely.

Nárůst firem vlastněných v Česku ze Seychel byl ostatně nejvyšší ze všech států za loňský rok, jejich počet se zvýšil o více než 103 % – loni tak přibylo 479 společností. Celkem je nyní z tohoto ostrova vlastněno v Česku 943 společností.

Ať už jsou firmy v Evropě vlastněny odkudkoliv, Evropská komise požaduje po členských státech, aby zavedly registr koncových vlastníků.

Z něj by bylo jasně patrné, kdo skutečně danou společnost vlastní. Háček je ale v tom, že Česko už avizovalo, že registr bude neveřejný.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)