Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
prelude2000, zdroj

Kyperská hra na schovávanou. Destinace oblíbená pro skrytá vlastnictví registruje už téměř půl milionu firem

V daňovém ráji s pouhým milionem obyvatel zakotvilo téměř stejně firem, jako jich je v celém Česku. Počet společností se sídlem na Kypru každým rokem stoupá.

Třetí největší ostrov ve Středozemním moři patří k dlouholetým stálicím v oblíbenosti mezi offshorovými destinacemi. Ale leccos se změnilo.

Zatímco dříve poskytovalo založení firmy na Kypru jistotu anonymity, v současné době už není možné schovat vlastníka za anonymní akcie. Vydávají se pouze na jméno; skrýt identitu majitele firmy tak lze pouze s použitím najaté osoby.

Přesto však tento ostrovní stát stále zůstává pro podnikatele z ostatních zemí zajímavý. A to především kvůli výhodném zdanění, které se – na rozdíl od kdysi zaručené anonymity – nezměnilo.

Na Kypru činí daň z příjmu právnických osob pouze 10 %. Firmy například neplatí žádné daně z obchodu s cennými papíry, při vyplácení dividend nebo za prodej obchodních podílů.

Jak vyplývá z analýzy kyperského obchodního rejstříku společnosti Dataset SIA, k roku 2016 bylo na Kypru registrováno celkem 419 871 firem. Přičemž oproti předchozímu roku stoupl jejich počet o téměř 4 %.

Boom v krizi

Z dostupných dat zároveň vyplývá, že největší boom v zakládání kyperských firem byl zaznamenán v roce 2007, kdy jejich počet stoupl oproti předchozímu roku o více než 30 tisíc.

Obliba kyperské destinace v dané době mohla být způsobena tehdejší hospodářskou krizí a s tím spojenou snahou podnikatelů ušetřit co nejvíce na daních. V období let 2006 a 2008 ale současně nejvíce kyperských firem také zaniklo – v likvidaci jich skončilo přes 36 tisíc.

Od roku 2012 je patrný pokles počtu zaniklých firem, v roce 2013 jich skončila necelá tisícovka, o rok později jich zanikly jen čtyři stovky. V loňském roce naopak přibylo přes 15 tisíc nových společností, přičemž absolutně nejčastěji jsou zde zakládány firmy typu „Limited company“.

Analytici také zkoumali, v jaké části roku k registraci kyperských firem nejčastěji dochází. V tomto případě nelze vyvodit jednoznačný závěr, nicméně je patrný značný pokles registrací v prvních měsících roku, naopak velké množství společností vzniká na jeho konci.

Kypr vs. Seychely

V Česku je obliba kyperské destinace ve statistikách taktéž stále patrná. Podle posledních dostupných dat z počátku letošního roku působilo v Česku celkem 2226 firem s kyperským vlastníkem.

Oproti předchozímu roku stoupl počet takto ovládaných firem o více než 46 % a Kypr se tak zařadil na třinácté místo v žebříčku firem vlastněných ze zahraničí.

Právě z Kypru je například ovládán jeden z největších strojírenských podniků v Česku, Škoda Transportation. Její mateřskou společností je kyperský CEIL a za ním stojící síť dalších kyperských firem.

V souvislosti s regulací anonymního vlastnictví na Kypru je ale ze statistik znát zvýšený nárůst zájmu o jinou ostrovní destinaci, která utajení majitele stále umožňuje – Seychely.

Nárůst firem vlastněných v Česku ze Seychel byl ostatně nejvyšší ze všech států za loňský rok, jejich počet se zvýšil o více než 103 % – loni tak přibylo 479 společností. Celkem je nyní z tohoto ostrova vlastněno v Česku 943 společností.

Ať už jsou firmy v Evropě vlastněny odkudkoliv, Evropská komise požaduje po členských státech, aby zavedly registr koncových vlastníků.

Z něj by bylo jasně patrné, kdo skutečně danou společnost vlastní. Háček je ale v tom, že Česko už avizovalo, že registr bude neveřejný.

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno