Který úřad tají informace? Dnes je poslední den k podání nominací cen Otevřeno x Zavřeno

Napsal/a -pes- 30. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Do konce června je možné poslat nominaci do soutěže Otevřeno x Zavřeno, ve které veřejnost i odborná porota hodnotí míru otevřenosti státní správy, svobody projevu i nové počiny v oblasti otevřených dat. První potvrzenou nominaci získal ČEZ, který navzdory rozsudku Nejvyššího správního soudu tvrdí, že není ze zákona subjektem povinným poskytovat informace.

Nominační formulář a další informace o soutěži zájemci najdou na stránkách www.otevrenozavreno.cz. Nominovány mohou být nejen úřady, ale také firmy ovládané státem či krajem a obcemi, dále veřejné nemocnice, školy, výzkumné instituce, profesní komory nebo zdravotní pojišťovny.

Cenu Otevřeno navíc mohou získat i nestátní neziskové organizace, jednotlivci, politici i aktivní občané, kteří se významně zasloužili o rozvoj otevřenosti.

Nominace: ČEZ, pražský dopravní podnik…

Kromě zmíněného energetického gigantu ČEZ se mezi nominovanými objevilo i ministerstvo financí které dlouho otálelo s poskytnutím „nezačerněné“ studie k EET. (Podrobnosti najdete zde.)

Dopravní podnik hl. m. Prahy zase odmítá zveřejňovat informace o aktuální poloze autobusů a tramvají.

Objevila se i nominace na negativní ocenění některých rektorů vysokých škol, kteří se společně složili na částku až 450 tisíc korun pro lobbistickou firmu PAN Solutions, aby jim zařídila, že některý z poslanců předloží pozměňovací návrh, aby vysoké školy nemusely zveřejňovat část smluv v novém registru. „Samotný registr by si jistě zasloužil nominaci pozitivní, ta ovšem mezi přijatými zatím není,“ říká manažer soutěže Adam Rut.

Nominaci na Otevřeno si naopak vysloužila mapasamospravy.cz. V mapě jsou zvýrazněné objekty, kde se podle úředních desek něco děje. Lidé si mohou dohledat například záměr výstavby, prodej obecní nemovitosti nebo informaci o plánovaném čištění ulic.

„Snad se i díky soutěži daří postupně měnit přístup státních institucí k lepšímu. V posledních letech se podle něj navíc ukazuje, že veřejnost je zveřejněná data schopná dále zpracovávat velmi efektivním a navíc atraktivním způsobem,“ říká garant soutěže Oldřich Kužílek.


Psali jsme: Odpírači informací? Evergreenem je drzost kanceláře Hradu, říká Oldřich Kužílek

Zavřeno: Prezidentská kancelář má anticenu za poradce Nejedlého. Podívejte se, jak podniká


Do loňského ročníku se výrazně promítla kauza několikaleté obstrukce poskytování informací ze strany Krajského úřadu Zlínského kraje, za kterou soud přiznal odškodnění ve výši 40 000 Kč. Odborná porota vyjádřila svůj nesouhlas s arogancí úředníků udělením hlavní ceny ZAVŘENO právě do Zlína. Zároveň ocenila samosoudce Milana Polehlu za přiznání zadostiučinění za dvouleté obstrukce úřadu hlavní cenou v kategorii OTEVŘENO.

„Arogance úředníků Zlínského kraje je opravdu nebývalá, paradoxní ale je, že jejich postup teď díky rozhodnutí soudu o zadostiučinění povede k lepší vymahatelnosti práva na informace,“ řekl k tomu Oldřich Kužílek.

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)