Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia, Představení vládního rezervačního systému

Krematoria na plný výkon, kdo řídí očkování seniorů a soutěž o šmakuládu z Kauflandu

PSÍ UŠI. Česko 2020: Zachránili jsme tisíce mrtvých. Česko 2021: Spálili jsme tisíce mrtvých. Vláda vydala opatření, které krematoriím nařizuje spalovat mrtvoly na plný výkon. Možná bychom mohli touto krátkou zprávou i skončit, je v ní obsaženo vše, co potřebujeme o současné situaci vědět. Pojďme ale i k některým méně důležitým aspektům uplynulého týdne.

 • Stalo se, co se stát muselo, vláda spustila pod přímou koordinací Andreje Babiše systém očkování seniorů, který se okamžitě zhroutil. Nikdo není překvapen, kabaret U dobré pohody jede dál. Skoro to začíná vypadat, že jediný důchodce, kterého je tento cirkus schopen proočkovat, je nějaký Andrej Babiš, štamgast z vinárny U obuvníka z Bratislavy. Máme hotovo.

Některé citáty zrají jako víno, jiným stačí třeba jen týden. Tak si sem jeden takový odložíme:

„Takovou logistickou akci nemůže řídit epidemiolog nebo lékař. Nechci se přeceňovat, mám ale za sebou x krizových situací. Člověk v byznysu získá jiné instinkty, jiný tah na branku, jiné myšlenky a zkušenosti.“
(Andrej Babiš přebírá velení, Novinky.cz, 9. ledna)

Přitom chybělo jen málo a skoro to vyšlo. Premiér měl všechno pevně v rukou:

Kdysi před lety, bylo to konkrétně na jaře roku 1989, předstíral autor těchto řádek činnost programátora v Pražské kanalizaci a vodních tocích. Na jehličkové tiskárně a osmibitových počítačích jsme tehdy tiskli obrázky nahých žen z ASCII kódu. Vypadalo to přesně takhle. Pokrok nezastavíš.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Tváří v tvář průšvihu vláda zvolila tu nejjednodušší komunikační strategii, podle níž je nejlepší pravdou obyčejná lež.

Kritiky, například hejtmana Karlovarského kraje, kteří si stěžovali, že v krajích je nedostatek vakcín a pomalé tempo distribuce, pak Babiš umlčel náhodně vygenerovaným shlukem slov.

„Něch se páni z kraje obracejí na ty místa, kam se mají obracet. My zjišťujeme, že vy (novináři, pozn. red.) za ně mluvíte, a oni s námi nemluvěj, takže by bylo dobré, aby mluvili s námi a ne s váma.“
(předseda vlády na tiskové konferenci v Lánech, ČT24, 16. ledna)

Ať už tato kouzelná formulka znamená cokoli, měl Babiš pravděpodobně na mysli toto:

„Karlovarský kraj stále něco říká. Je to nejhorší kraj historicky, ve všem.“
(předseda vlády na tiskové konferenci v Lánech, ČT24, 16. ledna)

A je to. Karlovarský kraj tedy poslední čtyři roky, až do poloviny prosince 2020, vedli hejtmani za hnutí ANO, ale na to se historie ptát nebude.

 • Žijeme prostě krásnou přítomnost a čeká nás i zářná budoucnost. Všechno funguje skvěle, jak ukazuje následující text:

„Pracovníci všech českých potravinářských výroben kontinuálně pracují za velmi obtížných podmínek. I díky jejich neúnavné práci se podařilo zajistit to, že se český spotřebitel dosud nesetkal s prázdnými regály a nemusel obávat, že nebude mít, co jíst.“

Zde je prostor na náš oblíbený malý kvíz. Vyjádření pochází:

 • z časopisu Socialistický zemědělec a poľnohospodár z června roku 1973
 • z tiskové zprávy Potravinářské komory ČR z ledna 2021

Je to snadné, že? Správné tipy můžete posílat na informace v Kauflandu, pět nejrychlejších šťastlivců obdrží nějakou tu šmakuládu z Kosteleckých uzenin.

A nyní pro kontext: Větu skutečně napsala do tiskové zprávy prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Zpráva je zajímavá tím, že požaduje, aby pracovníci potravinářských provozů byli zařazeni mezi prioritní skupiny pro vakcinační strategii. Když si připomeneme, že jedním z největších potravinářských provozů v Česku je holding, který nepatří premiérovi, a prezidentem komory byl do svého nástupu do vlády ministr zemědělství Miroslav Toman, máme hned jasno. Střet zájmů velký jako klobása, Agrofert si epidemií rozvracet nedáme.

 • Napsali jsme sem dnes mnoho slov, přitom by stačil jediný obrázek, abychom pochopili, kde se nacházíme a proč je to právě dno žumpy. Tak tady ho máte:

Tak pokud možno klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Nejen Babiš je v ANO strašlivej lhář a kecal! Dnes se mu přiblížil na dostřel na Primě Havlíček a vzápětí na to u Moravce Schillerová!
  Bylo by to k smíchu, kdyby to nebyla tragedie…..

 2. petrph napsal:

  Tedy tolik optimismu od pana Babiše, jako v závěrečném odstavci jsem ani nečekal. Sluší se připomenout (těm kdož nemají klasické vzdělání), že od doby, kdy jsme se jako měli semknout kolem oběti Palacha, k té poražce nenáviděného režimu uplynulo slabých 20 let.. Tak snad, když se zase semkneme kolem pana Babiše , snad se povede za těch dalších 20 let i doočkovat.)

 3. Anofertí zmar napsal:

  A já,
  po začtení se do příspěvku velkého mistra a skvělého člověka, lidumila a skromného génia pana ctihodného premiéra ČR Andreje Babiše : “ já dnes myslím na památku Jana Palacha, který před 52 lety obětoval život v naději, že jeho čin pomůže národ semknout….“
  čekal pokračování, že náš veliký a všemi milovaný, ctihodný a laskavý Andrej bude následovat příkladu Jana Palacha a ve snaze sjednotit národ se heroicky upálí na náměstí…. A ono nic.
  Tak snad někdy jindy….

 4. martin napsal:

  trochu statistiky:
  v EU (bez GB) zemrelo na/s cinskym virem celkem 424tis lidi, od 1.9.2020 283tis, letos 49.5tis, tedy v prumeru na 1mil obyvatel celkem 953, od 1.9.2020 635, letos 111.
  u nas zemrelo na/s cinskym virem celkem 14449 lidi, od 1.9.2020 14022, letos 2559, tedy v prumeru na 1mil obyvatel celkem 1348, od 1.9.2020 1308, letos 239.
  celkem v poctu umrti na 1mil obyvatel (1348) jsme 4. nejhorsi (pred nami belgie (1760), slovinsko (1530), italie (1360), od 1.9.2020 jsme 2. nejhorsi (1308) (pred nami jen slovinsko (1466), a letos jsme uplne nejhorsi (239).

  kdybychom byli v poctu umrti na prumeru EU, tak by u nas zemrelo celkem 10214lidi, tedy o 4239 min.
  kdyby od 1.9.2020 u nas zemrelo tolik co prumer v EU, zemrelo by u nas od 1.9.2020 6806 lidi, tedy o 7216 lidi min.
  kdyby letos u nas zemrelo tolik co prumer v EU, zemrelo by u nas letos 1190lidi, tedy o 1369 lidi min.

  1. vlnu jsme diky panovi, ktery sel kolem uradu vlady s excelovskou tabulkou a vydesil hamacka a babise, zvladli kazdopadne brilantne, ale od 1.9.2020 u nas zemrelo o 7216 lidi vic, nez kdybychom byli na prumeru EU, letos o 1369 lidi vic, nez kdybychom byli na prumeru EU. a jestlize za celou dobu jsme 4. nejhorsi, od lonskeho zari 2. nejhorsi, tak letos jsme uplne nejhorsi v cele EU.

  za tento stav je odpovedna vlada a zejmena jeji premier.
  hlavnimi postizenymi jsou seniori, kteri delaji prinejmensim 90% vsech zemrelych s cinskym virem. proto mi je s podivem, ze skupina lidi, ktera nejvic umira diky vladnim opatrenim/neopatrenim a je nejvic postizena vladnim chaosem, tak tuto vladu voli cca polovina z nich.
  tihle lidi jsou evidentne postizeni stockholmskym syndromem.

  • petrph napsal:

   Jen bych možná upozornil na jedno možná zásadní pochybení. Totiž na onoho „.. pána , s excelovskou tabulkou, který vyděsil naše vládní politiky aby na jaře zatáhli za brzdu. To byl jistě pozitivní (leč taky velice drahý krok) – a taky si připomeňme že sám pan Babiš, po této zkušenosti nesmlouvavě prohlásil, že žádná další uzávěra celé ekonomiky už nebude, protože dalších 200 miliard navíc už nemáne..
   Ta chyba byla už zkrátka v tom, že ona excelovská tabulka vůbec nezobrazovala nějaké přirozené šíření koroviru v naší společnosti (podle obvyklých cest a kontaktů), ale pouze čistě obecnou formuli matematického rozvoje, bez jakýchkoliv dalších podmínek. Takže podle ní se vlastně nic jiného než všechno vypnout nedalo.
   Ale potom to taky vedlo k čistě mechanické představě trasování, kde se ale vlastně netrasovalo vůbec, ale vůbec nic, ale pouze se „předpokládalo“ že čím víc lidí tu aplikaci bude mít, tím víc se při evidenci náhodných kontaktů objeví (a to s velkým zpožděním) í dalších podezřelých nakažených..
   Což ale nakonec, při už nezvládnutelné epidemii na podzim zplanělo k jedinému dotazu unaveného hygienika „potkal jste někoho“? Ne…
   A výsledný efekt, je hlavně ten, že vláda dodnes (dodnes) nemá odborné podklady, o tom, kde a jak a proč (v jakých skupinách) se ta epidemie v populaci šíří. Takže ta současná omezující /a neustále/ měněná opatření jsou výsledkem spíše politických dohod a kšeftů, a taky jak je vidět nemají valný účinek

Přidávání komentářů není povoleno