Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Krásný den z hermeticky uzavřeného Hradu. Na výzvu k otevření prezident už ani neodpovídá

Budou to brzy už rovné čtyři měsíce, co je areál Pražského hradu i zámecký park v Lánech zcela uzavřen pro veřejnost. Prezident odpočívá v lánském zámku a dočasní obyvatelé Hradu mají klid na práci. Jen občas hradní mluvčí Ovčáček na Twitteru popřeje „krásný den, milí přátelé“ a vzkaz doplní fotografií liduprázdného nádvoří.

Dřevěné budky pro členy hradní stráže osiřely, jen za Branou gigantů se prochází voják v maskáčích se samopalem. O pár metrů vedle sice zůstávají v pohotovosti u detekčního rámu policisté, ale cedule varuje, že tudy už cesta dál nevede. Po dobu vyhlášení nouzového stavu je areál Pražského hradu pro veřejnost uzavřen. Tečka.

Už od 12. října 2020 sem nesmí ani noha. Ani turistů, ani Pražanů, kteří si třeba jen chtějí zpestřit cestu a prostě jen procházejí. Nesmí sem ani věřící, bohoslužby z chrámu svatého Víta pro veřejnost nejsou, vysílají se na internetu.

Prohlédněte si komentovanou fotogalerii z uzavřeného Pražského hradu

Od prezidenta žádná odpověď

Koncem roku se – vedle rozhořčení běžných občanů – na prezidenta republiky (který více času než na Hradě tráví na zámku v Lánech) otevřeným dopisem obrátil senátor Jiří Růžička a místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Dne 31. prosince 2020 mu napsali, že úplné uzavření části města považují za naprosto nestandardní, nepřijatelné a chápou ho jako výraz zvůle a neúcty nejen k obyvatelům Prahy, ale i k občanům celého Česka, a prezidenta vyzvali, aby Hrad opět vrátil české veřejnosti.

Zatímco u podobné výzvy, kdy o dva roky dříve žádali o odstranění zátarasů a kontrol, dostali alespoň nějakou odpověď (ve stylu nic se měnit nebude), tentokrát na reakci i po více než měsíci stále marně čekají.

„Na Pražském hradě se opravdu nic nezměnilo a ani ta sebemenší odpověď nepřišla. Ale ať prezident odpoví nebo ne, šance na otevření Hradu je víceméně rovna nule,“ říká senátor Růžička o výzvě, v níž upozornil na to, že „v areálu Pražského hradu určitě nehrozí nákaza covidem víc než kdekoli jinde v České republice“.

Se situací se ale nechce smířit a do dalšího protestu chce přizvat například i politiky z Prahy 1 či senátorku za Prahu 1 Miroslavu Němcovou. Ta se ke snahám Hrad konečně znovu otevřít hlásí.

„Chceme udělat další krok, novou výzvu, kterou by podepsalo víc lidí. Upřímně řečeno žádná jiná možnost než právě apel asi není. Sama jsem na to upozorňovala v Senátu už někdy vloni v listopadu při debatách o vládních opatřeních. Uzavření celého Hradu ze strany pana Mynáře je nelogické,“ říká poměrně diplomaticky Němcová.

Hlavně to zdravíčko

Podle vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře „na prvním místě zůstává zajištění zdraví a bezpečnost návštěvníků“.

„Je nutné vycházet z celkové povahy a smyslu opatření, jejichž aplikací bychom neměli vytvářet situace jdoucí proti smyslu zdravotní prevence. Například přeplněná nádvoří a fronty za přísné regulace vstupu do návštěvnických objektů,“ vysvětluje Mynář poněkud šroubovaně na oficiálních stránkách Pražského hradu.

S tím, jak vláda opakovaně žádá parlament o prodloužení nouzového stavu, je zjevné, že Hrad zůstane i nadále otevřen jen pro pár vyvolených.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Vladimír Komárek napsal:

  Osel je osel i kdyby zlaté sedlo měl.
  Být zvolen není kvalifikací pro žádného státního zaměstnance.
  Nyní je to flagrantně vidět na těch nejvyšších zaměstnancích státu, které osobně vnímám jako pouhé „Duo Dovedos“.

 2. Jan Bárta napsal:

  Průchod Hradem je od nepaměti normální pěší cestou pro každého, Za současné okupace Hradu byl nejprve zkomplikován policejními prohlídkami u všech bran (proč, nelze logicky vysvětlit. Nebo paranoidním strachem dočasných obyvatel – ale z čeho!? Copak někoho zajímají ? a nyní úplným zákazem normálního průchodu. Na lidi kašlou, to víme dávno. A teď už i na senátory. Doufejme, že nástupce M.Z. hned první den všechny manévry zruší.

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Pravdou je, že ani za komunistů nebyl průchod Hradem uzavřen. Ale je také pravda, že za komunistů by se těžko hledal důvod, když široko daleko nebyl covid-19. A to nemluvím o těžce přehnaném počtu turistů, kteří zřejmě nemohou bez šaškování po dnes turisty preferovaných místech přežívat.

 4. liberal shark napsal:

  Je to horší než za Husáka :-(.

 5. Jorg napsal:

  Žije vůbec? Tedy ne, že by to bylo jakkoliv důležitý.

 6. Anna napsal:

  Ani v první polovině 40. let 20. stol. nebyl Pražský hrad zcela uzavřen.

Přidávání komentářů není povoleno