Miloš Zeman, Jan Hamáček (sjezd ČSSD 2019), Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia

Konec starých časů. S ČSSD padly vyhaslé politické hvězdy, komunisté mizí po sto letech

Napsal/a Robert Břešťan 9. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Sto let trvalo, než komunisté zmizeli z českého parlamentu. Podobně jako oni padla pod klíčovou pětiprocentní hranici i druhá tradiční levicová strana – ČSSD. Byť obě strany dohromady získaly zhruba 400 tisíc hlasů, nestačilo to…

Vyluxování tradičních levicových voličů dotáhlo na maximum hnutí ANO, jemuž ale budou tyto strany paradoxně nejvíc chybět. Znamená to i „konec starých časů“: z nejvyšší politiky zmizí – v některých případech definitivně – řada tváří, kte nás českou politikou provázely skoro tři desetiletí.

Stará známá jména – nezabrala

Sociální demokraté už před volbami správně tušili, že se na ně řítí velký průšvih. Do boje proto na rychlo povolali i staré známé tváře z časů, kdy strana dokázala získat dvacet až třicet procent hlasů.

Do kampaně se zapojil někdejší premiér a eurokomisař Vladimír Špidla. V Praze byl na kandidátce sice až na 25. místě, ale na agitaci se aktivně podílel spolu s „hustou dvojkou“, duem Maláčová – Stropnický.

Jiné tváře ČSSD, bez nichž byla kdysi tuzemská politika dlouho takřka nemyslitelná, obsadily mnohem prestižnější místa na kandidátkách. Ani to ale nikterak nepomohlo.

Někdejší šéf odborů a kdysi stálice politické scény Milan Štěch byl dvojkou kandidátky v Jihočeském kraji, exministr průmyslu Milan Urban byl dvojkou ve Středočeském kraji hned za předsedou Janem Hamáčkem.

Další exministr a prominentní sociální demokrat Zdeněk Škromach byl osmičkou v Jihomoravském kraji. Z vysoké politiky se stáhl po neúspěšných volbách do Senátu v roce 2016, působil ale jako poradce končící ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Comeback se nepovedl jemu ani ostatním. 

Grebeníček, Filip, Dolejš…

A pak tu máme komunisty. Respektive – konečně je v parlamentu po více než sto letech mít nebudeme. Z tuzemské politiky (stejně jako ČSSD) sice zcela nezmizí – zůstávají v krajích i obcích – ale z jejích nejvyšších pater ano.

A spolu s tím zmizí do značné míry i z médií, z televizních obrazovek i takové stálice jako Vojtěch Filip či Jiří Dolejš, bez nichž jako by tuzemská politika jako by ani být nemohla tři desítky let. Jiní prominentní soudruzi, jako třeba Miroslav Grebeníček, se do boje už ani nepouštěli.

Tohle je, po generačním střídání v ODS, skutečně konec starých „devadesátkových“ časů. Otázka je, co přinesou ty časy nové, v nichž tradiční levici střídají extrémisté a populisté.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)