Výstavba výstaviště Expo v japonské Ósace. Foto: Profimedia

Kolik nás stojí Expo. Česká centra chtějí za přehled faktur desítky tisíc korun

Napsal/a Vojtěch Berger 7. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Příprava české účasti na světové výstavě Expo v Japonsku zatím stála téměř 50 milionů korun. Stavba českého pavilonu na výstavišti v Ósace přitom ještě ani nezačala, ačkoli do začátku akce zbývá jen něco přes rok. Generální komisař české účasti Ondřej Soška přesto tvrdí, že se vše stihne. Nejasné zůstává i to, odkud přesně má přijít zhruba 200 milionů korun, které Soška slíbil vládě jako spoluúčast krajů a soukromých firem na Expu.

„Dosavadní výdaje na přípravu české účasti na výstavě Expo v Japonsku 2025 činily celkem 48 984 827,36 Kč.“ Poskytnutí této stručné informace trvalo generálnímu komisaři Ondřeji Soškovi celý měsíc.

HlídacíPes.org přehled celkových dosavadních výdajů požadoval nejprve v žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím, a to včetně kopií zaplacených faktur a dalších účetních dokladů. Česká centra, pod něž generální komisař pro Expo spadá, však nejprve žádná čísla neposkytla. S dodatkem, že za vyhledání faktur požadují úhradu ve výši 71 tisíc korun.

Faktury jsou přitom důležitý kontrolní prvek, zvlášť u projektů, které se dostaly do vážné časové tísně, kdy jde často nejvýhodnější cena stranou v zájmu dodržení lhůt a termínů. A to je i případ české účasti na Expo.

Kde sehnat 200 milionů

Teprve po urgencích dorazily i odpovědi na další dotazy redakce. Například na to, kolik peněz je momentálně v té rozpočtové kapitole české účasti na Expu, která počítá s příjmy od soukromých firem, krajů a dalších externích subjektů ve výši 200 milionů korun.

Zhruba tolik Ondřej Soška slíbil v roce 2022, když vláda jeho koncepci pro Expo schválila jako vítěznou. „Od partnerů jsme získali nefinanční plnění v podobě celé řady exkluzivních prostor pro prezentaci světové výstavy EXPO – potenciálním partnerům i široké veřejnosti,“ říká dnes komisař.

Přehled dosavadních výdajů na Expo 2025. Zdroj: Generální komisař Ondřej Soška

„V této chvíli máme příslib participace v objemu nižších desítek milionů korun. Část prostředků bude načerpána v tomto roce po zahájení výstavby, další část v roce 2025,“ dodává.

Nižší desítky milionů korun však mají daleko do slíbené dvousetmilionové sumy. Stejně jako dříve také Soška nezmínil žádná jména firem, které by do rozpočtu české účasti měly přispět.

Ministerstvo zahraničních věcí v tom problém nevidí: „Vzhledem k rozpočtovacímu kalendáři většiny možných partnerů české účasti na EXPO 2025 nadchází nyní optimální doba pro jednání a zasmluvňování budoucích partnerů české účasti na světové výstavě,“ říká mluvčí MZV Daniel Drake.

V lednu generální komisař uzavřel memorandum o spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků (AMSP). To však má spočívat hlavně v informování firem o možnostech zapojit se do příprav a realizace Expa, v propagaci firem a případně v poradenství s expanzí do Japonska a Asie.

„Naše asociace funguje jako nezisková organizace, tedy nebude nijak finančně přispívat na Expo 2025 v Ósace,“ říká pro HlídacíPes.org generální ředitelka AMSP Eva Svobodová.

Finanční podpora Expa je podle ní zcela na rozhodnutí jednotlivých firem a asociace k tomuto kroku své členy aktivně nevyzývá.

Prostě to postavíme

Ani na straně krajů, které se podle Ondřeje Sošky měly rovněž na přípravě a realizaci světové výstavy podílet, zatím není patrná ochota k výrazné finanční spoluúčasti. Zjistili to Reportéři ČT, když oslovili jednotlivé kraje.

Některé regiony s účastí počítají, jako třeba Středočeský kraj, jiné ji zvažují. Například Jihočeský kraj nebyl s nabídkou účasti na Expu dosud osloven, na jednání s generálním komisařem podle ČT stále čeká i Liberecký kraj a finančně se na Expu zatím neplánuje podílet Pardubický kraj.

Celkové výdaje na českou účast na Expu se mají pohybovat kolem půl miliardy korun. Větší část z toho má pokrýt státní příspěvek ve výši 290 milionů korun, zhruba čtyřiceti procenty se pak mají podílet zmíněné firmy, kraje a další subjekty.

Státní příspěvek měl především pokrýt stavbu národního pavilonu: „Výkazy a detaily od architektů se pohybují kolem 170 milionů až 180 milionů korun a věříme, že za tu částku pavilon postavíme,“ řekl v únoru Ondřej Soška k aktuálním odhadům nákladů na výstavbu pavilonu pro Seznam Zprávy.

„Ani jediná cihla“

Otázkou však je, kdy bude pavilon hotový. Průběžná zpráva o přípravách na Expo (dokument má HlídacíPes.org k dispozici) z loňského listopadu varovala, že projekt se dostává do výrazného časového skluzu – s odkazem na komplikace na japonské straně. Podle krajního scénáře ve zprávě by dokonce mohl být pavilon hotový až krátce před koncem samotné výstavy.

Kancelář generálního komisaře proto navrhla vypsat zakázku na stavbu pavilonu prostřednictvím jednacího řízení bez uveřejnění, tedy méně transparentní formou.

A to platí i dnes: „Ačkoliv jsme komunikovali, že volbu typu řízení učiníme až po vydání stavebního povolení, museli jsme v souladu s mantinely zákona o zadávání veřejných zakázek na situaci promptně zareagovat. Jednání s dodavateli jsme proto zahájili už nyní. V jednacím řízení aktuálně máme pět potenciálních dodavatelů,“ říká Ondřej Soška.

Vydání stavebního povolení pro český pavilon v Japonsku očekává do konce března, stavba samotná má trvat maximálně dvanáct měsíců a pavilon by měl být podle Sošky připravený na zahájení výstavy v dubnu 2025.

Faktem je, že s průtahy na japonské straně se potýkají i další země, které v Ósace chtějí postavit vlastní pavilon. Stejně jako s prodražováním světové výstavy kvůli zvýšení cen materiálů i pracovní síly. Singapurský deník The Strait Times ještě loni v prosinci, tedy necelý rok a půl před začátkem akce, konstatoval, že z šedesáti plánovaných pavilonů ještě „nebyla položená ani jediná cihla“.

HlídacíPes.org. se bude přípravám české účasti na Expo v Ósace věnovat i v dalších textech.


Do textu jsme doplnili reakci Ministerstva zahraničních věcí

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)