Piráti a Starostové podepisují koaliční smouvu pro volby do Poslanecké sněmovny v roce 2021.

Komu dát hlas ve volbách 2021? Srovnání volebních kalkulaček a jak můžou pomoct

Napsal/a Jindřich Calta 29. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Volební kalkulačky jsou dobrým pomocníkem při rozhodování voliče. Letos je jich na výběr více než obvykle; na internetu fungují hned čtyři. Autor tohoto textu vyzkoušel všechny a přináší jejich srovnání i návod na to, jak je používat, aby pro voličské rozhodování měly smysl.

Jak funguje volební kalkulačka? Volební kalkulačka, přesněji názorový test, je aplikace, která vypočítá shodu názoru voliče s kandidujícími subjekty. Volič odpovídá na různé otázky, které se srovnávají se stanoviskem jednotlivých stran. To se zjišťuje buď z odpovědí strany na zaslané otázky, z volebních programů, z veřejných vyjádření nebo ze skutečného hlasování zákonodárců. Každá ze čtyř dostupných kalkulaček funguje trochu jinak a může nabízet jiné výsledky.

Někteří autoři nabízí více variant volební kalkulačky. Nejdéle u nás vyváří kalkulačky spolek Kohovolit.eu, který letos kromě základní varianty připravil například speciální volební kalkulačku pro mladé nebo ultimátní variantu se 116 otázkami.

Shodu názoru si lze také ověřit v jejich Inventuře hlasování, která vychází ze skutečného hlasování. Velmi propracovanou a zároveň jednoduchou kalkulačkou je Volební Kompas. Novinkou je nepříliš známé Volbiště, které nabízí dvě varianty s 30 nebo 90 otázkami.

Srovnání volebních kalkulaček

Volební kalkulačka (základní varianta), web: https://www.volebnikalkulacka.cz

  • Autor: spolek Kohovolit.eu
  • Počet otázek: 40
  • Počet politických stran: všechny, možnost vyfiltrovat 9 nejsilnějších
  • Zdroj názorů stran: odpovědi na zaslané otázky
  • Odpovědi voliče: ANO, NE, NEUTRÁLNÍ, možnost přeskočit
  • Váha otázek: Otázky lze označit za extra důležité

Volební kompas, web: https://volebni-kompas.cz/cs/

  • Autor: Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy ve spolupráci s nizozemskou výzkumnou společností Kieskompas
  • Počet otázek: 30
  • Počet politických stran: 12 nejsilnějších
  • Zdroj názorů stran: volební programy, vystoupení v médiích
  • Odpovědi voliče: 5 úrovní souhlasu až nesouhlasu a možnost Nevím/Přeskočit
  • Váha otázek: ne

Volbiště (základní varianta): https://volbiste.cz

  • Autor: spolek Volbiště
  • Počet otázek: 30
  • Počet politických stran: 12 nejsilnějších
  • Zdroj názorů stran: volební programy, návrhy zákonů, hlasování, oficiální vyjádření lídrů
  • Odpovědi voliče: volič vybírá z nabídky nejvhodnější odpověď nebo otázku přeskočí
  • Váha otázek: ne

Volební kvíz, web: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/volebni-kalkulacka-parlamentni-volby-2021/r~6c11947803f211eca1070cc47ab5f122/

  • Autor: neuveden
  • Počet otázek: 34
  • Počet politických stran: 12 nejsilnějších
  • Zdroj názorů stran: neuveden
  • Odpovědi voliče: ANO, NE, NEVÍM a možnost přeskočit
  • Váha otázek: ne

Kterou volební kalkulačku použít?

Vyzkoušejte jich raději více, protože každá vám může dát trochu jiný výsledek. Pokud nemáte čas, doporučuji použít Volební kompas. Je složen jen z 30 otázek, které jsou poměrně jednoduché. Nabízí více možností odpovědí a podrobné vyhodnocení výsledků, ve kterém lze zobrazit, na kterých otázkách se shodnete s jednotlivými stranami. Zajímavé je zobrazení výsledků ve „Volebním prostoru“. Jde o rovinu, ve které je graficky zobrazena vaše pozice a pozice jednotlivých stran, přičemž na jedné ose je pravolevé směřování a na druhé konzervativnost až progresivnost.

Na druhé místo řadím Volební kalkulačku od spolku Kohovolit.eu. Otázek je 40 a jsou jen o trochu složitější. Metodika hodnocení je propracovaná a zcela veřejná. Doporučuji vyzkoušet také inventuru hlasování a další varianty kalkulačky.

Na třetí místo řadím Volbiště, které má obtížnější otázky. Přestože vypisuje k otázkám nápovědu pro uvedení do problematiky, je potřeba hlubší zamyšlení. Kromě otázek musíte číst i nabízené odpovědi, které jsou v každé otázce jiné. V tomto testu jsem musel častěji otázky přeskakovat, protože jsem si nebyl jistý. Na Volbišti je třeba navíc vyplnit 10 otázek o sobě a tento krok nelze přeskočit. Výhodami Volbiště je, že jako zdroj používá mimo jiné reálné hlasování zákonodárců a také možnost registrace a pozdějšího přihlášení a upravení svých otázek.

Na poslední místo řadím Volební kvíz na zpravodajském webu Aktuálně.cz. Volební kvíz je jednoduchý a uděláte ho rychle. Myslím ale, že pro lepší přesnost výsledku je potřeba buď možnost označit otázku za důležitou nebo více možností odpovědí. To volební kvíz nenabízí. Není uveden ani autor, ani metodika hodnocení. Důvěryhodnost snižuje i skutečnost, že v roce 2017 autor Volební kalkulačky Michal Škop z Kohovolit.eu kritizoval Aktuálně.cz za chybu v metodice tehdejšího Volebního testu.

Na co si dát pozor při vyplňování volební kalkulačky?

Nespěchejte. Otázky čtěte pozorně. Netipujte. Nebojte se otázky přeskakovat, pokud si nejste jistí s odpovědí. Přemýšlejte také o negativech vaší odpovědi. Například v otázkách na na zvýšení podpory ze státního rozpočtu je třeba uvažovat, zda peníze nebudou chybět jinde.

Volit podle volební kalkulačky?

Volební kalkulačka je jen pomůcka pro vyhodnocení shody názoru, tedy jen jednoho kritéria, podle kterého se volič může rozhodovat. Názorový test nemůže zaručit, že bude vybraná strana dodržovat sliby z volebního programu. Nevyhodnocuje důvěryhodnost a míru populismu, demokratičnost strany, slušnost a poctivost, schopnosti a zkušenosti jejích členů, šanci dostat se do sněmovny. Pokud si tato kritéria volič vyhodnocuje sám, musí umět ve velkém množství informací z médií rozlišit ty lživé, zavádějící, populistické a jiné politicky motivované. To může být pro mnohé velice obtížné.

Nezávislá hodnocení politických subjektů

Kromě volebních kalkulaček mohou s rozhodováním voličů pomoci hodnocení od nezávislých organizací. Aby bylo takové hodnocení nestranné, musí být všechny subjekty hodnoceny podle stejných kritérií a tato kritéria nesmí obsahovat politické postoje a názory na společenská témata. Hodnoceny mohou být pouze jednoznačně prospěšné vlastnosti, například pravdivost výroků, poctivost, plnění slibů, protikorupční činnost, snaha o zlepšení státní správy.

K dispozici jsou dvě taková hodnocení. V našem projektu Kohonevolit.cz hodnotíme lídry nejsilnějších stran podle podílu pravdivých výroků vyhodnocovaných spolkem Demagog a také podle množství a závažnosti jejich kauz. Projekt Volební průvodce od Rekonstrukce státu je nezávislé hodnocení založené zejména na boji stran proti korupci, transparentnosti a zlepšování státní správy.


Autor je zakladatelem a hlavním autorem neziskového projektu Kohonevolit.cz na podporu demokracie a poctivé politiky

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)