Klaus znovu v kampani německé AfD

Napsal/a Vojtěch Berger 12. července 2023

Václav Klaus se znovu zapojí do předvolební kampaně Alternativy pro Německo (AfD). Pátečního vystoupení na akci s názvem „Jak konečně vyřešíme migrační krizi“ v bavorském Garmisch-Partenkirchenu se kromě Klause zúčastní také místní kandidát AfD v podzimních zemských volbách Ingo Hahn a europoslanec AfD Bernhard Zimniok. Zemské volby v Bavorsku budou začátkem října.

Klaus podporuje AfD od jejího založení před deseti lety, zúčastnil se i některých dřívějších předvolebních akcí strany v Německu a tvrdil, ze by do AfD jako Němec vstoupil. Nedávno ale AfD kritizoval: „Kdysi byla šancí na změnu (…), ale dodnes není skutečnou politickou stranou. Je spíš hnutím bez jasné struktury. Čekal jsem od ní víc…,“ řekl v rozhovoru pro web Deutschland Kurier na konferenci ultrakonzervativců CPAC v Budapešti.

AfD také v posledních letech sleduje kvůli radikálům uvnitř strany německá kontrarozvědka. Ta letos na jaře označila mládežnickou organizaci strany Junge Alternative za „prokazatelně extremistickou“, podobně jako už dříve zemskou organizaci AfD v Durynsku. Stranu jako celek tajná služba dále monitoruje a přezkoumává.

Kromě Klause s AfD, konkrétně s její mládežnickou organizací, spolupracuje i hnutí SPD Tomia Okamury. Její zástupci v minulých měsících navázali kontakty s Junge Alternative v Sasku a právě i ve zmíněném Bavorsku. Spojkou pražské buňky SPD k bavorské AfD je Jurij Kofner, další kandidát AfD v podzimních zemských volbách. I s ním se Václav Klaus na jaře v Praze sešel.

300znaku.czVše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org