Když se Hanáci pustí do rozdávání medailí. Teď je to na prezidentovi, říká primátor Olomouce

Napsal/a Jakub Mikel 27. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Podpora Pirátů pro návrh vyznamenat komunistického básníka Sýse hýbe sociálními sítěmi. V celé kauze lze snadno vystopovat olomouckou stopu. Zástupci města, které chce i díky univerzitě být víc „západním městem“, selhali. „Vyznamenání už dostali i kontroverznější autoři,“ hájí se primátor Staněk z ČSSD, který návrh také podpořil.

Piráti svým pátečním hlasováním podpořili návrh na vyznamenání pro komunistického básníka a levicového publicistu Karla Sýse. Ruku pro něj zvedli ještě poslanci KSČM, SPD a ANO, ale také sociální demokraté.

Sýs byl v oblasti literatury oceněn již komunistickém prezidentem Gustávem Husákem v roce 1989, kdy získal titul zasloužilý umělec. Básník se nijak netají svou příslušností ke komunistické straně, za KSČM dokonce kandidoval do Senátu.

Sýs je také známý svými kontroverzními výroky. Například listopadové události roku 1989 nazval kšeftem, který přirovnal k Mnichovské dohodě. Obecně jde o tvrdého zastánce sovětského a proruského výkladu dějin.

V návrhu na vyznamenání Sýse se objevují dvě jména úzce spojená s Olomoucí – Vojtěch Pikal (Piráti) a Antonín Staněk (ČSSD). Pikal je předsedou sněmovního podvýboru pro přípravu návrhu na státní vyznamenání, Staněk jedním z jeho členů.

Oba se ke kauze snažili vyjádřit. Ne úplně šťastně, nutno říct.

Zatímco Pirát Pikal se po medializaci kauzy začal kát na sociálních sítích, primátor Olomouce, vysokoškolský pedagog a možný budoucí ministr kultury Staněk zachoval stoický klid.

 

Umění nad ideologií

„Já ho vnímám jako umělce, který tvořil velmi kvalitní tvorbu v 70. a první polovině 80. let, podobně jako celá řada jiných, kteří byly v tu dobu oceněni,“ vysvětlil Aktuálně.cz Staněk.

„Vyznamenání je za umění a ne za ideologii, teď je to na prezidentovi, aby se rozhodl, zda mu jej udělí,“ dodal s tím, že Sýsovy kontroverzní názory jej v tomto kontextu nezajímají.

Staněk se o problému rozepsal i na sociálních sítích.

Na druhou stranu, i olomoucký poslanec Pikal se na Facebooku nakonec pustil do divokých konstrukcí.

Je jasné, že když Piráti začnou uskutečňovat své heslo z kampaně „Pusťte nás na ně“, tak se musí počítat s třískami při kácení lesa. Ale psát o československých válečných letcích jako o těch „co v zásadě jen plnili rozkazy“?

HlídacíPes.org osudy některých letců RAF přímo z Olomoucka zmapoval. Názor na to, jestli jen vykonávali příkazy jiných, anebo byli hrdinové a dělali něco výjimečného, si může každý udělat sám.

Ať tak či tak, Piráti si vyzkoušeli účast v Národní frontě pracujících a primátor Olomouce, který aspiruje na post ministra kultury (čímž by si doplnil funkce poslance, primátora a vysokoškolského pedagoga) sdělil veřejnosti, jak se má přistupovat k normalizačním básníkům.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)