Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Gage Skidmore on Foter.com, zdroj

Když Ovčáček opisuje od Trumpa a George Soros je strašidlo i amerických voleb

KOMENTÁŘ. Pro pozorovatele zvenčí jsou americké volby v polovině funkčního období prezidenta (midterm elections) v mnohém nezvyklé. Je však překvapivé, do jaké míry se některá témata a způsob komunikace podobají tomu, co známe i z České republiky.

Lidé v Columbii, hlavním městě Jižní Karolíny, dosud nikdy v historii neměli větší zájem o volby než nyní. K volbám se jich chystá neobvykle vysoké množství.

„K nadcházejícím volbám se tu registrovalo 90 tisíc nových voličů, před čtyřmi lety jich bylo 47 tisíc,“ ilustruje to novinář místního týdeníku Free Times Chris Trainor na konkrétních číslech.

Jak volby guvernérů i nových členů Kongresu a třetiny senátorů dopadnou, si ani tady, ve státě označovaném za konzervativní a tedy spíše republikánský, neodvažuje odhadovat. Tradičně jde ale o volby odrážející aktuální popularitu prezidenta.

Volby provází značný rozruch, prezidentu Trumpovi jde o hodně. Demokratům, kteří sami počítají s tím, že v Kongresu získají většinu, také.

Pro pozorovatele z Česka (autor tohoto textu zdůrazňuje, že se necítí býti expertem na americkou politiku) je zajímavé sledovat, jakou roli i zde ve volbách hraje roli téma uprchlíků (v zemi, která jen vloni oficiálně přijala přes milion imigrantů), jak politici straší tajemným vlivem George Sorose, i to, jak Trump a jeho blízké okolí vytrvale útočí na média.

Je to až nečekaně blízké tomu, co známe z České republiky.

Kdo si koupí tyhle volby?

Inspiraci twitterovým účtem amerického prezidenta Donalda Trumpa těžko zapře mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček.

Známé jsou Trumpovy výroky o tom, že média jsou skutečnými nepřáteli amerického lidu i jeho nálepkování k němu kritických médií jako „fake news médií“.

 

 

I poté, co i televize CNN byla adresátem jedné z poštou rozesílaných výbušnin, Trump prohlásil, že odpovědnost nesou právě i média, která by měla přestat „se šířením nekonečné nevraživosti a neustále negativity a často smyšlenými výpady a příběhy“.

Věty z twitterového profilu mluvčího českého prezidenta typu „z novinářské stoky duní urážky, nenávist, zloba a faleš“, „patologická sedlina společnosti, která pohrdá vlastní zemi“ nebo „jsou to média, kdo se snaží rozdělovat společnost“ jako by Jiří Ovčáček rovnou od Trumpa prohnal přes Google překladač.

Dalším prvkem známým důvěrně ze středoevropského regionu je osoba amerického miliardáře a filantropa židovského původu George Sorose.

Osmaosmdesatiletý muž bývá označován za šedou eminenci v Maďarsku, na Slovensku, v Rakousku i v Česku. V USA má reálný základ alespoň fakt, že Soros patří mezi nejvýznamnější podporovatele a dárce tamních demokratů.

Naopak republikánští kandidáti v USA nyní používají veřejně a na svých sociálních sítích (i od některých českých politiků známé) výroky o „aktivistech podporovaných Sorosem“, konspirují o tom, jak Soros tahá za nitky ze zákulisí a naznačují, že si Soros kandidáty kupuje.

Předvolební tažení proti „Sorosovcům“ ovšem značně narušil nedávný masakr v pittsburgské synagoze, kde střelec zavraždil jedenáct lidí.

Kupříkladu republikánský kongresman za Kalifornii Kevin McCarthy krátce po útoku smazal svůj původní tweet o tom, že „nesmíme dovolit Sorosovi, Steyerovi a Bloombergovi (ve všech případech jde o donory Demokratické strany známé i svým židovským původem, pozn. red.) aby koupili tyto volby“.

Karavana uprchlíků na cestě

„Spílají mi na Twitteru, ale jediné, co dělám, je, že mluvím pravdu,“ říká americký prezident Trump. Aktuálně budí největší vášně způsob, jakým ve finále volební kampaně rozehrál uprchlickou kartu.

Konkrétně tu s „karavanou migrantů“, kteří se dali do pohybu v zemích Střední Ameriky (zejména z Guatemaly a Hondurasu) a netají se tím, že chtějí do „země zaslíbené“, do USA.

Může to připomínat uprchlickou krizi v Evropě v roce 2015, i když měřítko je nesrovnatelně menší. Na cestě je zhruba jen šest tisíc lidí. Téma „karavana“ ovšem nyní, na vrcholu předvolební kampaně, ovládá americká média i politiku.

Trump nejprve rozhodl o vyslání více než pěti tisíc vojáků, vojenské techniky i desítek kilometrů žiletkového drátu na hranice s Mexikem. Chvíli poté počet vojáků navýšil na 15 000 a prohlásil, že žiletkového drátu má dost na šířku 150 mil.

Trumpovi kritici zdůrazňují, že jde jen o průhledná volební gesta, že karavana je teprve kdesi na jihu Mexika, lidé jdou pěšky, zdaleka, a jsou stále tisíc mil od amerických hranic. Půjdou ještě dlouho a s nejistou budoucností. Americká média karavanu bedlivě sledují, doprovázejí a reportážně pokrývají. Píší o tom, že na cestě jsou celé rodiny, ženy i děti.

Trump ovšem dokola opakuje, že se na Spojené státy řítí kriminálníci, invazní armáda, straší i tím, že jsou v karavaně i lidé z Blízkého východu. Demokraté dostávají i z Česka dobře známou nálepku vítačů, těch, kteří do země chtějí uprchlíky vpustit.

Trump a jeho tým však nepochybně dobře ví, na koho se svou rétorikou obrací a čeho chce a potřebuje dosáhnout; mobilizuje určitý typ voličů. Další jev, který dobře známe i z českých (nejen) prezidentských voleb.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Admirál napsal:

  „George Soros je strašidlo“

  Pravda.

  • Ruda napsal:

   Trampa neobdivuji ale Soroš je mezinárodní zločinec ,který díky svým penězům rozvrací za požehnání režimu USA ,jednu zemi za druhou.Za odměnu potom rozkrádá bohatství jím postižených zemí.Příkladů je velice hodně nebot agresívní politika režimu USA a jejich poskoků ze zemí NATO dává jemu a dalším zločincům obrovské možnosti.Příkladem je třeba rabování Srbského Kosova ,kde za dozoru okupačních
   amerických vojsk se velice daří další výtečnici ,krvavé balkánské řeznici Madle ,původem bohužel z Čech.Bohužel těchto zločinců je mnoho.

 2. petrph napsal:

  Když už tedy mluvíme o těch migrantech, samozřejmě že počet je marginální, leč je a bude oboustranně maximálně propagandisticky využit. Třeba proto že i když ilegálně vstoupí do USA (i kdyby proti tomu Trump nic nedělal), tak se nerozplynou – a ani je hned nezaměstnají jako jaderné inženýry nebo univerzitní profesory (jak se občas pokoušejí tvrdit evropští zastánci migrace), leč ta nutná a nemalá potřebná práce státu s nimi teprve začne..Kterou budou média silně sledovat, hodnotit a kritizovat.
  Stačí třeba připomenout, jak halasně se mediálně nedávno řvalo, že děti migrantů jsou v klecích. Přitom, kdo viděl konkrétní záběry, zjistil že jsou umístěny (pro nedostatek jiných prostor) v tělocvičnách a to „mřížovi“ kolem je provazové, jak v takových sportovních prostorech bývá..

 3. Stary dedek napsal:

  “Trump a jeho tým však nepochybně dobře ví, na koho se svou rétorikou obrací a čeho chce a potřebuje dosáhnout; mobilizuje určitý typ voličů. Další jev, který dobře známe i z českých (nejen) prezidentských voleb.”

  Pozor co zde “servirujete” čtenářům . POTUS plní předvolební sliby oproti predeslym admintracim. Střední třída, která v minulosti byla PÁTEŘÍ ekonomiky poctivě platila daně byla doslova a do písmene wiped out !! Amerika je rozdělena na dva tábory. Za to můžeme poděkovat Barack Husein Obama, který bude do budoucnosti považován za nejhoršího prezidenta který byl doslova a do písmene “nacpán do krku” americkým voličům . Nebylo myslitelné , aby Amerika pokračoval směrem který nastolila předešlá adminitrace. To by byl začátek konce této země. My , kteří jsme zvolili Trumpa nechceme být svědci a doźit se nastoleni diktatury komunismu . Bernie Sanders byl a je jedním z těch, kteří by velmi rádi nastolili tento námi prokletý systém , který vždy ( dříve či později ) zkrachuje.
  Zítŕejši volby jsou důležité a já ( včetně moji manźelky ) půjdeme opět volit a naśe hlasy budou reflektovat spokojenost jakou práci odvedla k dnešnímu dni Trumpova adminitrace . Pevné doufáme , źe Demokratická strana nedosáhne plánované většiny jak v Domě Representantů tak v Kongresu. Pŕeji Vám vśem pekné pondělní odpoledne.

 4. Jos napsal:

  „že odpovědnost nesou právě i média, která by měla přestat „se šířením nekonečné nevraživosti a neustále negativity a často smyšlenými výpady a příběhy“.“
  To plně platí už řadu let, dokonce desítky, i v ČR.

  • skeptik napsal:

   To, že v těch vámi kritizovaných médiích můžete svobodně vyjadřovat své názory svědčí o tom, že si sám poněkud šlapete na jazyk.

 5. Marketa napsal:

  Me prijde, ze hlidat si hranice zeme je takove normalni. Odjakziva se to tak delavalo, je to moudrost našich predku. Nenormalni mi prijde postup EU, kdyz prijimala miliony uplne neproverenych migrantu z valecnych zon, kde radila isil. Nastehovat do vyspelejsich zemi miliony migrantu nic nevyresi, jen se zvysi chaos.

 6. Jan Kulísek napsal:

  Nechápu, co Ovčáček může opisovat od Trumpa, který je úplně něco jiného než Zeman. A to je právě ten problém. I zdejší novináři bohužel propadli TDS a vůbec neví, co se vlastně v Americe děje. FoxNews se tihle lidé přímo štítí, ani tam nenahlédnou, protože mají zjevnou hrůzu, co by se dozvěděli. A to už ani nemluvím o National Review, The Hill nebo The Daily Caller.

  První karavana má sice pouhých několik tisíc lidí, ale na cestě jsou další tři, každá rovněž s několika tisícovkami, které dají dohromady téměř 15 tisíc. A i když těch 15 tisíc by se v tak velké zemi jako USA rozplynulo jako kapka v moři, vytvořil by velmi nebezpečný precedens a brzy by tak mohlo být na cestě ne 15 tisíc, ale třeba 15 milionů.

  A ten precedens by mohl být rovněž opozicí využit na zrušení veškerých hraničních kontrol, protože k čemu by pak byly, když by stačilo zajet k mexickým hranicím a pak po pěšině přejít na druhou stranu? USA může zvládnout 10-20 tisíc nelegálů, ale ne miliardu či dvě.

  A to ani nemluvím o tom, že v karavaně je určitě nemálo individuí s kriminální minulostí. Reportáž FoxNews ze včerejška ukázala jak karavana postupující z Guatemaly je organizována tím způsobem, že vepředu je pár žen s dětmi, zatímco vzadu následuje téměř mužská populace v tom nejlepším věku kolem 30 let čítající tisíce jedinců. Připomíná to džihádisty, kteří nastrkují ženy a děti jako lidské štíty.

  A samozřejmě nemusím zmiňovat konflikty s mexickou policií, házení kamení a násilí ze strany maskovaných rváčů. To jsou modelové typy mírumilovných a pracovitých imigrantů?

  Velmi nechápu, proč Hlídací pes zásadně používá zdroje pouze z amerických fejkových médií jako CNN. Tahle perlička mluví za všechny. Prý největší hrozba pro Ameriku jsou bílí muži: https://goo.gl/KUF5BH

  Hlídací pes by se měl nad sebou zamyslet. Tenhle článek není žádná novinařina, ale ostudná propaganda…

 7. Tomáš napsal:

  Zkuste pane JOS rozlišit ta média od těch medií. Děkuji a neplácejte.

Přidávání komentářů není povoleno