Facebook Andreje Babiše, zdroj

Když Babiš mluví o Evropě: migranty ani euro nechceme, umíme to lépe

Napsal/a Robert Břešťan 28. srpna 2018

Je to zvláštní – po téměř třiceti letech prozápadního a demokratického směřování země, po 14 letech členství v EU a 19 letech v Severoatlantické alianci, má premiér České republiky potřebu ujišťovat publikum složené výhradně z českých diplomatů o tom, že „jsme součástí Evropy, že jsme členy EU a spojenci v rámci NATO“.

Za přítomnosti novinářů a televizních kamer se ale Babiš pochopitelně obrací i k širšímu publiku, (možná i proto mu autoři v jeho projevu ponechali „pro větší srozumitelnost“ i pasáž, kdy Babiš místo bilion říká „tisíc miliard“) a pokud bude Babiš svým voličům dokola opakovat, že „pokud někdo mluví o czexitu, ohrožuje tím naši budoucnost“, je to jen dobře.

Jinak ale Babiš ve své řeči na pravidelné každoroční poradě českých velvyslanců v Černínském paláci – toho času na ministerstvu bez řádného ministra – ve výrocích o české zahraniční politice příliš nepřekvapil.

Nabídl ovšem rétorické variace na známý kreslený vtip Vladimíra Renčína: „Úžasnej národ, tihle Češi. Škoda, že nebyli při stvoření světa, mohli poradit.“

(Publikováno se souhlasem kreslenyvtip.cz)

My s řešením přijdeme!

Stručně shrnuto: navržený rozpočet Evropské unie na roky 2021 – 2027 je špatný („Koheze a zemědělství, které je pro nás zásadní, klesá, a navyšují se nějaké nové programy.“), eurozóna je v problémech a dokud v nich bude, pro nás není, Evropa se musí zreformovat a největší problém je migrace.

Agentura Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž) to podle Babiše dělá špatně a nový navržený rozpočet převyšující deset miliard eur si nezaslouží. Peníze na řešení migrace by měly dle českého premiéra dostat konkrétní státy, zejména Itálie a Španělsko; stejným dechem přitom Babiš volá po „celoevropském řešení“.

„Pokud mluvím o tom, že nechci přijmout ani jednoho migranta, ukazuji tím, že Evropa nemá řešení. A my s tím řešením přijdeme,“ pochlubil se Babiš. Jaké že to konkrétní a funkční řešení bude, zatím nesdělil, pokud jím není obecná teze o „Marshallově plánu pro Afriku“ a o tom, že ideálně je třeba problém migrace řešit mimo Evropu.


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


Před diplomaty se ale v jiné části projevu pochlubil, jak vysvětlil americkému prezidentovi Trumpovi, že přece nemá smysl řešit procenta HDP ve výdajích na obranu, ale že jde o absolutní čísla.

Takže 0,9 % HDP u Belgie je mnohem víc než u Estonska, které přislíbené výdaje přes 2 % HDP na obranu (jako jedna z mála evropských zemí) splňuje. „Ale v absolutních číslech je to mnohem méně než u nás,“ pochlubil se Babiš. Podle této podnikatelské logiky absolutních čísel by tedy Estonsku nestačilo, ani kdyby do obrany nasypalo pětkrát více.

Máte štěstí, že jdu kolem

Spíše než o eurozóně by se podle Babiše mělo mluvit o Schengenu a „definovat si evropský prostor, který chceme bránit“.

Při té příležitosti nabídl Babiš srovnání s galskou vesnicí kreslených postaviček Asterixe a Obelixe (stejnou tezi používá dlouho, třeba už loni před parlamentními volbami při rozhovorech se zahraničními novináři, jak také popsal HlídacíPes.org).

Těžko říct, zda silák mdlého rozumu a vychytralý prcek nadopovaný kouzelným nápojem jsou ideálním předobrazem moderní Evropy, ale budiž – Babiš měl asi na mysli to, že se do naší evropské vesničky nemá dostat nikdo, koho tu nechceme a že bychom se měli pořádně opevnit.

Česká zahraniční politika je vůbec velmi silná v tom, že ví, co nechce. Nechce nefunkční Evropu, nechce migranty, nechce platit dvě procenta HDP na obranu, nechce být ani v eurozóně…

Protože, jak řekl před velvyslanci premiér Babiš: „To, že nejsme v eurozóně, nevadí, oni se mohou naopak něco naučit i od nás: jak se vybírají daně, jak se snižuje státní dluh, v tom jsme nejlepší.“

Prostě: úžasný národ tihle Češi (i ti původem ze Slovenska) – mohou poradit. Pokud o jejich rady někdo stojí.

Čtěte též

Reklama

8 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Slunce hreje a voda je mokra – hlavne ze neco rika. Dulezite je neustale vyplnovat medialni prostor. Asi na radu Prchala. 2) Jake snizovani dluhu ma na mysli? Snad ne skrz deficitni rozpocty a nesmyslne rozhazovani na vsechny strany? Jizdne „zdarma“ studentum/duchodcum, zvyseni duchodu od 85 let …

  • nováče napsal:

   Kaminsky, Kaminsky! Nezáviďte. i Vy budete důchodcem a možná, když Vám bude štěstí přát (doktoři ani pánbíček moc nepomůžou) se dožijete té tísícovky nad výpočet.

 2. teufel3424 napsal:

  TAkže klasika. Problémy si vyřešte sami a nesahejte mi na dotace, nebo budu zlej. Hrabiš jak vyšitý

  • nováček napsal:

   I Vy byste si na dotace nenechal sahat, kdyby Vám pokryly veškeré odvedené daně a ještě by Vám z nich nějaká ta desítka, nebo i stovka milionů když se vydaří, zbyla.
   Proč si myslíte, že ten exsoudruh a exestébák Babiš (či Bureš) do té politiky šel?

 3. PM napsal:

  Jak nám to ten Bureš krásně maká, konečně můžeme býti hrdým národem.
  Úžasný vzor. To, že se ČR stala morální žumpou Evropy, nikomu zdá se nevadí.
  Veřejnoprávní média již měknou a postupuje to opravdu velmi rychle. V ČT mají Komunisti mnohem větší prostor než ostatní, ve volbách mnohem úspěšnější strany, necítím se tu už dobře, Je asi opravdu konec. Nejspíš jsem situaci dobře nepochopil a pan Bureš je spasitelem nejen ČR ale i celého světa. Zvracel bych, ale už není co.

 4. petrph napsal:

  Mimochodem, pokud to snad někdo neví, tak čeští diplomaté jsou (a mají být) podřízeni ve své práci zahraniční politice své vlády, tudíž pokud jim předseda té vlády, doslova „…“ vysvětlí jaká ta politika je a co přesně mají v zahraničí za svou zemi obhajovat, tak je to naprosto správně…Za to je ten diplomat státem placen. Sice by se dalo říct, „ať je ta politika špatná, nebo dobrá“,leč l tomu závěru
  – nechce nefunkční Evropu (kdo asi z občanů chce nefunkční Evropu)-kromě úředníků v Bruselu?
  – nechce migranty – migranty už nechtějí nikde v Evropě.
  – nechce platit dvě procenta HDP na obranu – 2% na obranu taky nechtějí platit skoro nikde v evropských státech NATO
  Je to smutný paradox, ale i v tomto negativismu by se dala dohodnout po EU poměrně široká diplomatická koalice, pokud by byl skutečně zájem problémy EU řešit, a nikoliv jen politicko-korektně přikyvovat na současná hesla elitami šířeného neomarxismu
  – ano, musíme ve všem poslouchat Brusel
  – ano, musíme přijímat ilegální migranty
  – ano, musíme čím dál tím více peněz utrácet za zbrojení
  – ano, musíme dávat další a další jakákoliv práva menšinám (pokud si je vynucují)
  Žel tedy, právě takto přikyvovat, pro celoživotní státní (i politickou), dokonce i evroúskou kariéru v pohodě stačí

 5. Tondach napsal:

  Náhodou jsem na ten jeho „projev“ narazil na ČT24. Větší nesmyslné blábolení jsem ještě neslyšel…to i Jakeš v Hrádku proti němu mluvil srozumitelněji…

 6. Tomášmarný napsal:

  Naprostý souhlas s komentářem Petrph.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama