Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
YourWay Magazine - www.yourwaymagazine.com on Foter.com,

Kdo může za koronavirus, proč zrovna zlá média a kdo je Bridget Jonesová české politiky

PSÍ UŠI. V krajích, kde je nedostatek policistů, budou lidé provádět tzv. sebevyšetřování. Formuláře o spáchaných přestupcích a trestných činech budou k dispozici na webu, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Nevěříte? Dobře děláte, zpráva je to samozřejmě smyšlená. Jenže jak ukázal nápad se sebetrasováním, mohla by být zrovna tak pravdivá a nikdo by se už ani moc nedivil.

 • Situace kolem koronaviru se vyvíjí, no jak to říct slušně, prostě tady máme jeden takový ošklivý, nepěknou věc. Ale ale, pane učiteli, ve třídě, která je přece evropským premiantem? Stalo se, pojďme dál. Andrej Babiš už ví, že do voleb pohodičku předstírat nepůjde, je třeba začít hledat a najít viníka. A jako obvykle jsou na ráně média.

„Požádám média, aby přestala strašit lidi!“
(premiér Andrej Babiš pro Blesk Zprávy, 13. září)

Výborný nápad. Jen není úplně zřejmé, jak toho chce Babiš dosáhnout. Požádat samozřejmě může média ze svěřenského fondu, která mu nepatří, tam jsou novináři na vysokou úroveň autocenzury již zvyklí. Docílit toho, aby ostatní média nezveřejňovala alarmující data, ovšem bude těžké, pokud nechce předseda vlády rovnou zavést cenzuru. Rozumíme tomu, že se mediální obzor předsedy vlády formoval v dobách, kdy zde fungoval Federální úřad pro tisk a informace, nicméně tyto časy jsou dávno pryč a doufáme, že ještě nejsou zpátky. I když řadu varovných signálů už samozřejmě máme.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • K útoku na média zavelela už o den dřív hlavní hygienička Jarmila Rážová, sama pozitivně testovaná na přítomnost viru. Hygiena jí dotrasovala 157 kontaktů, převážně z ministerstva a médií.

„Mám jednu takovou chvilku, kdy jsem musela jít rychle odpovídat novinářům a zapomněla jsem si roušku. Ne všichni členové štábů ji měli a byli jsme tam delší dobu než 15 minut, také bez dvoumetrových rozestupů.“
(hlavní hygienička Jarmila Rážová pro iDNES.cz, 12. září)

Paní Rážová stále neví, kde se mohla nakazit. Do karantény poslala několik mediálních domů, sama přiznává, že roušku neměla, ale nebojí se ukázat na druhou stranu. To je hezký přístup, tak je to správné, to se bude v holdingu líbit.

 • Jaká je tedy vlastně situace, o které se zatím smí informovat, aniž bychom své řádky předem posílali do Průhonic na vrátnici firmy Imoba ke schválení? Podle počtu potvrzených případů za 14 dní na 100 000 obyvatel je ČR třetí nejzasaženější v EU, horší situace je jen ve Španělsku a Francii. Denní přírůstky pozitivně testovaných se pohybují kolem 1500 a rostou. Tedy na úrovni, kterou hygienici nejsou schopni včas trasovat.

A kdo za to může?

„Hygiena se nepřipravila, nemá cenu to zapírat. (…) Hygiena prospala léto.“
(ministr kultury Lubomír Zaorálek v Partii na Primě, 13. září)

Tak to vypadá, že kromě médií si bude muset Babiš zkrotit i odborníky a své koaliční partnery. O opozici nemluvě, Miroslav Kalousek rovnou označil Babiše s Adamem Vojtěchem za nemehla. 

 • Co s tím? Uvidíme, nějak bylo, nějak bude. Uklidnit se nám pomůže obrázek na závěr. Blíží se totiž volby a hrozí, že nebude dostatek lidí ochotných pracovat ve volebních komisích.

„Bylo nám řečeno, že dostaneme pokyn, který byl zaslán dobrovolným hasičům, že by jednotlivé okrskové komise doplnili.“
(předseda Asociace krajů, hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, ČTK, 10. září)

Vypadat by to mohlo nějak takhle:

Volební komise v Horní Dolní, Česko, říjen 2020

A pokud ještě nemáte dost, tady je jedno video. Bohužel reálné, žádný fejk.

Možná by to v té červené mikině šlo trochu líp.

Zveřejnil(a) Český politický bizár dne Čtvrtek 10. září 2020

Bridget Jonesová české politiky má sice na sobě slušivý respirátor, zároveň ale předvádí názornou ukázku, jak z tyče setřít kompletní nálož všemožných virů. Gratulujeme.

Tak klidnou mysl, líp už nejspíš bylo.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. petrph napsal:

  Dovolil bych si – ze skromnosti připojit jeden z veřejných výroků tohoto týdne.. Naadrese scitani.cz – přesněji patřící pod web Českého statistického úřadu je k blížícímu se Sčítání lidu uveden tento dotaz a odpověď..
  Byly někdy v minulosti zneužity údaje ze sčítání?
  ->Není nám znám žádný případ, kdy by došlo ke zneužití dat sčítání.
  Což je samozřejmě nesprávná informace – jak se i diskutuje částo i zde na HP,tak právě výsledky ze sčítání z roku 1930 byly zneužity pro účely hromadného odsunu a konfiskace majetku občanů německé a maďarské národnosti po druhé světové válce.. ( neřeším teď důvody toho odsunu).

  Zkrátka, musíme si všichni (diváci, čtenáři i novináři) uvědomit, že dneska se účelově uvádějí nesprávné a neúplné informace prakticky všude, (nebudu konkretizovat, ať někdo nežaluje), a skutečně záleží na novinářích, co si z toho vyberou a s jakou razancí (a vůči komu) o tom budou psát…

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Tak co, kdy udelaji dalsi lock-down (c. 2)? Po 2. kole voleb do Senatu? Mozna si nekdo klade otazku, proc by to delali. Tahle (ne)vlada rozhodne nerozhoduje hlavou. Hlavne at je to vsechno v cajku s pruzkumy verej. mineni a ty se urcite dostavi (jako rozhorcene reakce na CauLidi) s exponencalne rostoucimi pocty nakazenych. Kolik odhadujete v patek – neco mezi 2000 a 5000? Ze to zpusobi nevratne skody na ekonomice? A proc by to Babise a jeho 30% volicu (duchodci, statni zamestnanci) melo vubec zajimat? Jich se totiz nedotknul lock-down c. 1, tak veri, ze staci strcit hlavu do pisku a nejak to prezijou.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Kdo Vám nakukal, že všichni důchodci volí Babiše? jsem důchodce a neznám, mezi svými vrstevníky, místní komunitou důchodců i čerstvých,rodiny,ani kamarádů nikoho, kdo by ho byl volil. Ti jeho voliči jsou totiž převážně v Čechách, prý hlavně mezi jeho zaměstnanci. Otázka je proč.

 3. Tondach napsal:

  Při pohledu na volební preference je to VELMI SMUTNÉ ČTENÍ, protože národu, tedy babišovoličům, už vůbec nedochází, která vlastně bije!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jasně, nedochází jim, která bije, ale došlo jim, že byli v listopadu 1989 podvedeni Havlem, Klausem a dalšími vyznavači demokracie typu „šup do vlastní kapsy“.

  • JJ napsal:

   Hlavně, že Vy víte, která Vám bije 🙂

 4. A. S. Pergill napsal:

  Uvědomte si laskavě, že rouška tady není od toho, aby vás chránila před virem, ale od toho, aby rozptýlila váš dech, abyste nedofoukli tak daleko jako bez ní, a aby se vydechovaný vzduch nedostal tak daleko od vás, dříve, než je naředěn okolním vzduchem (takže se snižuje pravděpodobnost, že někdo od vás nechytne toho viru tolik, aby z toho onemocněl, protože existuje jakási infekční dávka a při jejím nedosažení jedinec virem nakažen není). Jako bonus ta rouška zachytí kapénky slin a sekretu z dýchacích cest, které jsou o mnoho řádů větší než sám virus, takže nemusíte frflat, že otvory v ní jsou větší než je průměr viru. Další věcí je, že infekční můžete být, i když nemáte příznaky a máte negativní testy. Vím o případu jednoho pacienta, který měl negativní běžné rychlo i normální testy a virus byl nakonec chycen až ve výplachu průdušek (který se dělal proto, že měl těžké příznaky, současně typické pro covid). Počet takových případů se z toho mála onemocnění s těžkým a typickým průběhem odhadnout nedá. To, že nejste zjevně nemocní, ovšem neznamená, že nemůžete dostat pozdní následky (onemocnění plic, srdce, jater, mozku, případně dalších orgánů) a zemřít časem na ně.

Přidávání komentářů není povoleno