Alex Gerko, zakladatel XTX Markets. Foto: The Times/ News Licensing/ Profimedia

Kdo je Alex Gerko. Rus, který přestal být Rusem, i největší plátce daní v Británii

Napsal/a Robert Břešťan 6. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Deset tisíc dolarů, které si za práci na zrušení ruského občanství naúčtovali drazí moskevští právníci, byly pravděpodobně ty poslední peníze, které směrem do Ruska od podnikatele Alexandra Gerka odešly. Místo toho se tento úspěšný byznysmen nyní stal největším plátcem daní ve Velké Británii.

Svět řeší, jak zmrazit (případně zcela zabavit a využít na rekonstrukci Ukrajiny) peníze od oligarchů blízkých Vladimiru Putinovi.

„Rusko a jeho oligarchové musí odškodnit Ukrajinu za škody a pokrýt náklady na obnovu země. A my máme prostředky, jak přimět Rusko platit,“ nechala se koncem loňského roku slyšet předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. V EU se podle ní v rámci sankcí podařilo zablokovat 300 miliard eur (zhruba 7,3 bilionu korun) z rezerv ruské centrální banky a dalších asi 19 miliard eur z majetku ruských oligarchů.

Na druhé straně jsou i superbohatí Rusové, kteří se od kremelského režimu i své původní vlasti a jí rozpoutané války otevřeně distancují. Jedním z nich je i jistý Alex Gerko – muž širší veřejnosti dosud ne příliš známý (což se dá ilustrovat třeba i na jeho twitterovém účtu, kde má na rozdíl od jiných byznysových celebrit jen zhruba 13 tisíc sledujících).

Zírat na portrét Putina

Vlastně již není příliš na místě mluvit o něm jako o Rusovi. Z ruského občanství se mu podařilo „vyreklamovat“. I když zjevně ne nijak jednoduše. Matka Rus své syny tak ochotně pryč nepouští. Občanství mu bylo zrušeno krátce před Vánocemi 2022.

„Proces začal už v roce 2020, stálo mne to deset tisíc dolarů na poplatcích ruským právníkům, pět měsíců shánění dokumentů, pět návštěv ruské ambasády, kde jsem musel zírat na zdi na portréty Vladimira Putina, a pak ještě čtyři měsíce čekání a voilà – už nejsem Rus,“ zaradoval se Gerko, který otevřeně kritizuje Putina a jeho válku, podporuje Ukrajinu a volá po ještě tvrdších sankcích proti Rusku.

Dnes třiačtyřicetiletý Gerko se narodil v Moskvě, vystudoval tamní Lomonosovu univerzitu; v roce 2006 odešel do Londýna, kde pracoval mimo jiné pro Deutsche Bank nebo hedgeový fond GSA Capital. Britské občanství získal po deseti letech; v roce 2014 Rusko oficiálně umožnilo svým občanům mít druhé občanství.

Britské Sunday Times přepočítaly sumu peněz, které za rok 2022 Gerko a jeho firmy zaplatili na daních (487,4 milionu liber, což při aktuálním kurzu odpovídá 13,1 miliardy korun), na pomyslný dopad do veřejných financí: „Jeho daně by mohly zaplatit roční výplatu 12 503 učitelů.“

„Jsem rád, že tu (v Británii) mohu platit tak vysoké daně,“ tvrdí Gerko.

Mimochodem – největším plátcem daní v České republice je Česká spořitelna. Na daních státu (údaje za rok 2021) odvedla celkem 4,38 miliardy korun. Přepočteno po britském vzoru na průměrné platy učitele na základní škole: odpovídá to ročnímu průměrnému platu pro 9 782 pedagogů.

Úspěšnější Karel Janeček

Ale zpět k Alexi Gerkovi. Jeho byznys i vzestup by možná mohl trochu připomínat úspěch Karla Janečka. Oba svou nezpochybnitelnou matematickou kompetenci dokázali přetavit ve funkční systém algoritmického obchodování.

Gerko je ale ještě o nějaké to patro výše. Je zakladatelem a spolumajitelem obchodní společnosti XTX Markets, která sídlí v Londýně (s pobočkami v New Yorku, Paříži, Singapuru a také v Arménii) a denně zpracovává objem obchodů za zhruba 300 miliard dolarů v oblasti akcií, komodit a měn – pro firmy i soukromé investory.

V březnu loňského roku XTX svým vlastníkům, z nichž Gerko má podíl 75 %, vyplatila rekordní dividendu ve výši 1,3 miliardy liber. Jen z této sumy přistálo na účtu britské daňové správy pěkných 367,5 milionu liber. Jisté je, že na rozdíl od britské vlády tím Gerko ruského ministra financí nijak nepotěšil.


Tento text HlídacíPes.org byl publikován i v aktuálním vydání ekonomického týdeníku Hrot. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)