Foto: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Kde je biatlon, když ho národ potřebuje, dřevěná kost k ohlodání a smutek prof. Pafka

Napsal/a Robert Malecký 4. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Myslíte si, že k vám osud není spravedlivý a vůbec se s vámi nemaže? Buďte v klidu, taky jste dnes mohli být v kůži meteorologa České televize Michala Žáka. Ten 9. listopadu národu oznámil, že letošní zima bude teplá a sněhu si moc neužijeme. Každému by to na té točně měli říkat: Nepouštěj se do větších předpovědí, nebo se z toho zblázníš. Ale je to marný, je to marný, je to marný.

  • Je to tady. Biatlonistům se letos moc nedaří, fotbalovou ligu pozastavil sníh, a tak dostal lid k ohlodání jinou kostičku. Pěknou, dřevěnou, s obrovským potenciálem rozvrátit nám všem mozky až do úplného zblbnutí.

Vyvolalo to přirozeně řadu reakcí, a to ještě předtím, než se ukázalo, že nová hala je ve skutečnosti památka, ale nebyla, když soutěž začínala, ale pak se jí stala v průběhu soutěže, což vlastně není nikomu divné. Reakce vypadají nějak takhle:

Hlavák jasně!
Nikdy!
Jo, ale jinde. (obzvlášť oblibujeme)
Bezdomovci, narkomani, bude tam foukat.
Současná hala je po rekonstrukci boží. (Boží!)
Random Hřib, něco o brutalismu.

Takže už aby ti biatlonisti něco vystříleli, tohle se nedá. A hlavně o tom nikdo neříkejte Klausovi.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Cesta stárnoucího muže ze všech stran lemována jest nepochopením a ujíždějícími vlaky, abychom volně parafrázovali klasika. A je jedno, zda byl ve svém dosavadním životě přidavačem na stavbě nebo profesorem. A tak se i emeritnímu přednostovi třetí chirurgické kliniky I. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Motol Pavlu Pafkovi přihodilo, že svět už není jako dřív. Jako když oni začínali…

V šestém ročníku na první lékařské fakultě je jenom jedna třetina mužů a dvě třetiny žen. Už to není prestižní.

(Pavel Pafko v Událostech, komentářích ČT, 2. prosince)

Ale to přece není nic nového. Střih, přesouváme se do roku 1978. Do nemocnice v Boru nastupuje čerstvě promovaná lékařka Alžběta Čeňková, kterou přátelsky přijímá zástupce primáře dr. Štrosmajer. Primář Karel Sova st. se ale k její perspektivě ortopeda vyjadřuje s nedůvěrou. Sice na to šel poněkud zeširoka, ale nakonec z něho krédo vypadlo:

Spíš je to pošetilost starého člověka, ale já mám pocit, že chirurgie má tu nádhernou vlastnost, že lidské tělo nejen léčí, ale zgruntu mění, nelítostně a jednou provždy.

No a jak to všechno dopadlo! MUDr. Čeňková se přes prvotní podcenění MUDr. Sovou nenechá odradit, na oddělení ortopedie zůstává a posléze se stává jednou z nejlepších nemocničních lékařek. Samozřejmě měla zároveň doma vždycky navařeno a uklizeno, to dá rozum. A na všechno ostatní je tu Ema. Život má prostě tu nádhernou vlastnost, že stereotypy v našich hlavách nejen léčí, ale zgruntu mění. Nelítostně a jednou provždy, jen to někdy trochu trvá.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Podíváme se dnes i na Slovensko, tam se dějí pozoruhodné věci. Třeba národoveckou ministryni kultury Martinu Šimkovičovou, dobře známou i u nás v Česku, doběla rozzuřil obraz, který visí na výstavě ve veřejnoprávním rozhlase. Dílo zobrazuje dvojici možná líbajících se, každopádně ale objímajících se mužů, a jeho autorem je světově proslulý malíř Andrej Dúbravský. Zmatek v hlavách ochránců národní čistoty způsobil i fakt, že na obraze jsou zřetelně vidět tři ruce, ale kde je ta čtvrtá? Ha?


A toto nie toto, pravila paní ministerka a dala se do díla.

Vadí to mnoha lidem a vadí to i mně. Vadí mi, že z pozice ministra kultury nebo úřadu s těmito věcmi nemůžete vůbec nic dělat. Takže je potřeba tady udělat legislativní změny. (…) Tyhle ošemetné věci se na nás budou valit ze všech stran.

(Martina Šimkovičová, Nový čas, 30. listopadu)

A proč to sem píšeme, když nám Slovensko může být ukradené a tohle by se tady přece nestalo? No na každú robotu nám treba odborníkov a už se moc těšíme, co nám po volbách do vlády přivede SPD. 

  • Jinak se ale zdá, že je v Česku zatím všechno v pořádku. I tu krizi jsme nějak zvládli.

Zdroj: Novinky.cz, 1. prosince

Tak klidnou mysl, dáme to jako vždycky na pohodu.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)