Kde byli slušní Němci 28. října 1918, proč Andrej Babiš přibral deset kilo a kdy nám premiér zařídí levné tarify

Napsal/a Robert Malecký 28. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Celé povodí budoucího kanálu Odra-Dunaj-Labe žije v těchto dnech oslavami 100. výročí vzniku Československé republiky a jejích nástupnických korporací. Ano, to je ten státní útvar, který minimálně 47 let z oné stovky prožil jako totalitní režim vraždící a mučící své občany, nejčastěji za vyjádření názoru. Což, jak si povíme, je rys probouzející se i dnes. Inu, lidi nezměníš.

  • I když neslaví se úplně všude. Vedení města Ústí nad Labem v čele s primátorkou Věrou Nechybovou v duchu nejlepších tradic provincie Německé Čechy (Deutschböhmen) na svém webu oznámilo, že není co slavit, protože slušní Němci byli 28. října 1918 v práci.

Skutečný příspěvek z webu ústeckého magistrátu, 26. října

Obyvatelé města na severu Čech se hned rozdělili na několik nesmiřitelných táborů. Jedni tvrdí, že jde o vydařenou taškařici svého druhu, jen nikdo neví jakého. Váhá se mezi tragédií a fraškou. Proti tomu stojí racionálně podložený názor, že oslavy prostě vyšly blbě až po volbách, čili mudrlanti ve vedení města už nemají potřebu před lidmi tajtrlíkovat a musí se věnovat smysluplnější činnosti, jako je třeba rozepisování zakázek malého rozsahu.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Slaví se naopak v Praze, kam mimo jiných přijel třeba prezident Francie, před sto lety partnera a velkého ochránce mladé republiky. List Le Monde při této příležitosti přinesl rozhovor s českým premiérem Andrejem Babišem, který realisticky vykresluje atmosféru současného Česka.

„Vážím o deset kilo víc, spím čtyři pět hodin, má rodina čelí útokům, musel jsem se odloučit od své společenské skupiny. Mám výsledky, ale lidé jsou stále nespokojeni, vymýšlejí lži, aby poškodili mou pověst.“
(Andrej Babiš pro Le Monde, 26. října)

Jeden by uronil slzu. Čili to vezmeme popořádku: Vážím o deset kilo víc je argumentační klam a Babišův problém, kdyby měl o deset kilo míň, bude fňukat, že strádá. Totéž nespavost, nemá místo pořádného snění vymýšlet fantasmagorie. S jeho společenskou skupinou mu nikdo ve styku nebrání, může třeba zajít na koncert Jarka Nohavici. Výsledky jsou neoddiskutovatelné, zmíníme například soudem popsané likvidace firem na základě nezákonných zajišťovacích příkazů, schodkové rozpočty, projídání budoucnosti. Co se lží a pověsti týče, připomeneme si třeba větu „Já můžu tady veřejně prohlásit na zdraví mojich čtyř dětí a dvou vnuček, že já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře.“ a půjdeme radši rovnou dál.

  • V úvodu jsme zmínili jistý narůstající tlak na potlačování svobodně vyjádřeného názoru. Uvedeme na příkladu: Po republice se dál pohybuje mstivý stařec v aktuální úloze prezidenta, který svými vulgárními výroky vzbuzuje u slušných lidí odpor. Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman, který vzbudil rozruch svým prohlášením o zahrabání prezidentských obrazů do kompostu, teď přijde o odměny a má se omluvit v médiích.

„Mně a mé rodině tento stav ubližuje. Dostávám výhrůžné esemesky a e-maily.“
(náměstek ústeckého hejtmana za Okamurovce a Zemanovce Petr Švec vysvětluje, jak moc Bergman poškodil Ústecký kraj, 25. října)

Je to takový hezký normalizační zvyk a vůbec nepřekvapí, že vychází z kraje, kterému jako prvnímu v Česku už sedmým rokem vládnou bolševici. Kdo vyčuhuje, dostane ťafku pro výstrahu. Výslechy přijdou už brzy, nebojte.

  • Byly zde zmíněny úspěchy premiéra Babiše. Patří k nim i tvrdý až nesmlouvavý boj s telefonními operátory, který převzal po svém předchůdci Bohuslavu Sobotkovi.

„Další výsledky tlaku na snížení cen mobilních dat pro spotřebitele by mohly být viditelné během několika měsíců.“
(premiér Sobotka vyhlašuje válku drahým datům, Blesk, 26. července 2017)

„Je pro mě neakceptovatelné, že ceny za internet v mobilu jsou v Česku tak vysoké. Musíme všemi prostředky zvýšit konkurenci na trhu.“
(premiér Babiš vyhlašuje válku drahým datům, Hospodářské noviny, 28. května 2018)

My pro vás tyto Psí uši píšeme až v dalekém Egyptě, takže se vás po vzoru prezidenta republiky pokusíme trochu naštvat.

To, co vidíte, je SMS od zdejšího operátora. Číslo ve druhém řádku označuje počet volných megabytů, číslo ve třetím řádku pak počet dalších volných megabytů, až megabyty na druhém řádku dojdou. Celkem jsme za těchto 20 giga dat zaplatili 10 amerických dolarů, což je podle aktuálního kursu nějakých 230 korun. To je shodou okolností zhruba průměrná cena za jeden GB dat u českých operátorů. Předraženo jen dvacetkrát, nekupte to.

Asi se budete muset víc snažit, pane správče. Klidnou mysl.

Follow @malecak

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)