Autor: Grégoire Lannoy, Loupe
Autor: Grégoire Lannoy, Loupe

Rusko, Lesy, ČEZ. Podívejte se, před čím BIS varovala. Často bohužel marně

Napsal/a Robert Břešťan 3. ledna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Je to každoroční rituál. Někdy na podzim, obvykle koncem října, zveřejní tuzemská kontrarozvědka, Bezpečnostní informační služba, veřejnou část své výroční zprávy za loňský rok. Média se textu chvíli věnují, vytáhnou to nové a zajímavé – letos například o aktivitě čínských tajných služeb – a tím vše obvykle skončí.

To zajímavější je samozřejmě skryto v neveřejných částech zprávy, určených zákonem daným adresátům – prezidentovi a vládě. Hlavní otázkou však je, jak se se zjištěními BIS a jejich pravidelnými zprávami dále zachází.

Leccos může napovědět obsahová analýza veřejně dostupných výročních zpráv.

Stálice v zájmu BIS

HlídacíPes.org zpětně prošel závěry a varování, jež BIS publikovala v posledních deseti letech.
Rok od roku se opakují informace o korupci, prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, psaní zákonů na objednávku, zneužívání státních firem, nehospodárném nakládání s veřejnými penězi, „cinknutými“ veřejnými zakázkami a kupčení s vlivem.

Stálicemi nekalých praktik, na něž BIS upozorňuje, jsou opakovaně po celé poslední desetiletí Správa železniční dopravní cesty, Lesy ČR, ČEZ a další.

Vyvodit lze dva závěry, z nichž ani jeden není pro Českou republiku dobrou zprávou. Buď nefunguje BIS, respektive její spolupráce s policií, nebo závěry, varování a informace kontrarozvědky adresáti vědomě ignorují a hlavním zájmem politiků je, aby do naznačených témat nikdo nešťoural – navzdory opakovaným ujišťováním, že „ochrana ekonomických zájmů byla vládou zařazena mezi prvořadé priority činnosti BIS“.

Čtení mezi řádky

Čas přitom ukazuje, že kupříkladu varování před nestandardními obchody v České exportní bance se potvrzují, podobně jako informace o chystaných tunelech, zmanipulovaných zakázkách či podivnostech spojených s dotacemi na solární energii.

V průběhu let BIS – byť ve veřejných zprávách jen mezi řádky – varovala i před okolnostmi chystané privatizace hnědouhelných dolů, OKD, informovala o lobbistických snahách spojených s dotacemi na biopaliva… Více v interaktivním grafu.

V drtivé většině případů přitom BIS zdůrazňuje, že „o konkrétních poznatcích, osobách a institucích informovala oprávněné adresáty“. Zjevně bez jakéhokoli efektu. Grafika znázorňuje výběr takových poznatků BIS:

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)