Na každou s… se vaří voda. Českolipský komunista Chot útočí na svobodná média

Napsal/a Robert Malecký 15. listopadu 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

UVNITŘ ROZHOVOR. Komunistický zastupitel z České Lípy František Chot zaútočil na svobodná média. Na každou s… se vaří voda, napsal na Facebooku k případu svého stranického kolegy, náměstka ústeckého hejtmana Jaroslava Komínka, který nevybíravě urážel Egypťany. Výrok adresoval i novinářům ze serveru HlídacíPes.org, který na Komínkovu kauzu upozornil jako první.

Komunista Jaroslav Komínek o víkendu na Facebooku zveřejnil xenofobní komentář, v němž urážel Egypťany. Na severu Afriky byl na krátké dovolené a při odletu z letiště v Marsa Alam napsal, že Egypťané jsou opice zrozené z neandrtálců a ostudou civilizace.

Poté, co na kauzu HlídacíPes.org upozornil, se Komínek omluvil. Prý svůj příspěvek napsal v rozhorčení z okamžité situace a mohl reagovat umírněněji. Na letišti ho rozzlobil dotatečný poplatek, který musel při odletu zaplatit.

Útok na svobodná média

Jenže kauza má pokračování. Českolipský zastupitel a Komínkův stranický kolega František Chot pod omluvu napsal příspěvek, v němž napadá šéfa odborů autobusové společnosti BusLine Jiřího Kuchynku. Ten napsal na egyptskou ambasádu dopis, v němž se za radního odpovídajícího za dopravu v kraji omluvil.

Chot nevynechal ani svobodná média, která na kauzu upozornila. „Na každou s… se vaří voda, i na Kuchynku, i na toho hlídacího čokla,“ napsal zastupitel Chot.

Screenshot z profilu náměstka Jaroslava Komínka

HlídacíPes.org zastupitele Chota s jeho výrokem konfrontoval. V rozhovoru už nebyl tak útočný jako v diskusi na sociálních sítích. „Protože jsem z vašeho hlasu tak nějak cítil, že se vás to dotklo přímo osobně, tak protože vás neznám a přestože vás neznám, tak vám osobně se omlouvám,“ řekl. O smyslu svobodných médií má ale i tak podle svých slov celoživotní pochybnosti. (celý rozhovor s Františkem Chotem najdete níže v článku)

Útok na svobodná média odsoudil ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann. „Komunisté nikdy nebyli, nejsou a nikdy nebudou fanoušci svobodných médií. Jsem soudruhu Chotovi vděčný, že to lidem krátce před pátečním výročím 17. listopadu 1989 opět jednoznačně připomněl,“ řekl Neumann.

Šéf autobusových odborů Kuchynka se rozhodl na zastupitele Chota podat trestní oznámení. „Je to jasné vyhrožování. Voda se vždy vaří jen na mrtvou svini,“ řekl Kuchynka. Jeho odbory jsou v napjatém vztahu s radním Komínkem kvůli krajem plánovaným změnám v organizaci autobusové dopravy na severu Čech. V čele těchto snah stojí z pozice náměstka hejtmana pro dopravu právě Komínek.


Zastupitel Chot: Neměl jsem se nechat unést

Nenapsal jsem na každou svini se vaří voda, já jsem napsal na každou „s“ a několik teček. Tam může být třeba „svačinu“, řekl při konfrontaci se svými výroky komunistický zastupitel František Chot.

 • Obracím se na vás jako na zastupitele města Česká Lípa. Pan Kuchynka se na vás na základě vašich výroků, že se na každou svini vaří voda, rozhodl podat trestní oznámení. Rád bych vám k tomu tématu dal prostor k vyjádření.

Pan Kuchynka, no jo. Pan Kuchynka…

 • Jde o to, zda to své vyjádření, že na každou svini se vaří voda, ať už se týká pana Kuchynky nebo novinářů ze svobodných médií, vnímáte jako problém.

Teď vám nerozumím.

 • Vy jste na Facebooku napsal, že na každou svini se vaří voda. 

Já jsem nenapsal na každou svini se vaří voda, já jsem napsal na každou „s“ a několik teček. Tam může být třeba „svačinu“.

 • A co jste tím tedy myslel?

To vám určitě nebudu vyprávět. Člověku, kterého neznám a který mi volá a nějak se představuje.

 • Já jsem ten novinář z toho „Hlídacího čokla“, jak píšete. Čili se ptám, co myslíte tím, že na každou s… se vaří voda.

To mi tvrdíte, že jste nějaký novinář. To já nejsem schopen posoudit.

 • Chápu. To, že jste věc pana Komínka takhle komentoval, dal mu podporu, znamená, že souhlasíte s jeho výroky?

Určitě ne, to z jeho strany byla pitomost první kategorie. Neměl se nechat unášet city.

 • A proč to tedy potom ve vás vzbuzuje takovou emoci, že mu dáváte podporu?

Podporu… Protože si něco myslím o panu Kychynkovi a tohle plně zapadá do jeho obrazu.

 • Rozumím. A co si myslíte o novinářích ze svobodného tisku, když jste je zahrnul do jedné kategorie?

Já vás slyším ve vašem hlase, že jste nějak rozhořčen. Musím se přiznat, že teď si příliš nepamatuju, jak jsem tam zahrnul i vás. Tam bylo „i na ty hlídací čokly?“

 • Ano. Na každou s… se vaří voda, i na Kuchynku i na toho Hlídacího čokla.

Tak si to tak neberte. Já mám reálné pochybnosti celoživotně o smysluplnosti těchhletěch – jak vy jste to teď nazval – svobodný tisk. Samozřejmě nemám vůbec nic proti svobodnému tisku, ale obávám se – a teď vám to řeknu upřímně – že nejste nestranní. Mě v ten moment nadzvedlo především to, jak nesmírnou aktivitu vyvinul pan Kuchynka. O jeho odborech si myslím svoje, rozhodně to nebyl boj proti xenofobii.

 • Tomu můžu rozumět, protože samozřejmě znám situaci kolem autobusové dopravy v Ústeckém kraji. Čili rozumím i tomu, kde je motivace pana Kuchynky upozornit na chybu, kterou udělá pan radní pro dopravu Komínek. Ale ptám se na noviny. Proč jste tam zahrnul i novináře?

Člověče, teď jste mě dostal. Nebyli jste vy první, kdo to nějak ventiloval ven?

 • Ano, my jsme jako první napsali o pochybení pana Komínka, o kterém sám říkáte, že to byla chyba, a najednou jsme se ocitli v jednom pytli s panem Kuchynkou. Ptám se proč?

No vidíte. Teď jste mě krásně slovně dostal, že jsem se asi také neměl nechat unášet zrovna jako pan Komínek. To je dobrý. Teď se zeptám já. Vy jako novinář hodláte toto téma rozpracovávat dál?

 • Ano. Vrátím se k první otázce: Jaká je vaše reakce na to, že na vás pan Kuchynka hodlá podat trestní oznámení?

Zase práce navíc se s někým hádat. Dobře. Vy to tedy hodláte rozpracovávat dál, mediálně a ve vztahu k mé osobě?

 • Ano. Vy jste něco napsal, pan Kuchynka na to reaguje a já vám dávám prostor k vyjádření. Proto spolu teď mluvíme.

Tak asi necháme teď volný běh událostem.

 • Dobře. Děkuji.

Ještě než skončíme – protože jsem z vašeho hlasu tak nějak cítil, že se vás to dotklo přímo osobně, tak protože vás neznám a přestože vás neznám, tak vám osobně se omlouvám. Ale znova říkám, bylo to motivované přes pana Kuchynku a vás, Hlídacího psa, jsem k tomu zahrnul řekněme okrajově. Ale dobře, neměl jsem se také nechat unášet. Už to necháme být.

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)