Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Regály v supermarketu Tesco v Praze 26. února 2020.
iDNES.cz / Profimedia,

Kauza koronavirus a selhání českých novinářů. Za prázdné regály mohou média

GLOSA. Role médií je v zásadě trojí: informovat, vzdělávat, bavit. Každé z médií dává podle svého zaměření logicky důraz na něco jiného a nelze jim to vyčítat. Rozhodně ale není v popisu práce novinářů šířit paniku a na rozdmýcháváni lidského strachu nahánět klikance a reklamní peníze.

Můžeme se nad tím rozčilovat dnes a denně, občas to ale totálně přeroste únosnou míru. Před pár lety s uprchlickou krizí v zemi, kde uprchlíka-teroristu viděl ve svých vizích tak důchodce-terorista Balda a možná nějaký ten reportér TV Prima v Maďarsku. Teď tu máme téma koronavirus.

Sebenaplňující se proroctví

Ne, že by nebylo o čem informovat, ne že by nebylo v čem čtenáře a diváky vzdělávat. Vyhrává ale úplně jiný přístup: „Nebude jídlo, narvi to nahoru, kliká se na to.“ Což je zvrácená forma zábavy.

I jinak seriózní Česká televize v rozhovoru s Andrejem Babišem – když ten ve slabé chvilce zkouší působit jako státník a lidi uklidňuje, premiéra tlačí k tomu, aby odpovídal na zcela marginální otázku, zda se nějak zasadí za odškodnění pro lidi, kteří ze strachu neodjedou na zájezd do Itálie a přijdou o peníze. To je ale opravdu jen malý hřích proti tomu, co vidíme na webech jako (Babišův) iDnes.

iDNES.cz, 26. února

Pokud jsou dnes prázdné regály obchodů v zemi, kde se výskyt koronaviru zatím nepotvrdil, mohou za to bez jakýchkoli pochyb média, která k tomu, aby se lidé předzásobili, svými texty de facto vyzývala. Aby pak „překvapeně“ psala o tom, jak Češi propadli panice a jak vykoupili trvanlivé potraviny.

Je to dokonalá ukázka sebenaplňujícího se proroctví: pokud si budeme myslet, že se něco stane, jednáme podle toho a skutečnost (která by se jinak nestala) nakonec opravdu přijde.

Je to ale žel i důkaz úpadku žurnalistického, a především editorského řemesla: neschopnosti najít míru, honby za sledovaností za každou cenu. Lid si žádá emoce, tady, teď a rychle, fakta stranou, ta jen obtěžují.

Jaký informační arzenál ale použijeme, až se první případ objeví v Česku, pokud jsme si všechen vystříleli, když ještě o nic nešlo?

Kdo nemá zbrojní pas

Ve veřejném prostoru se používají zcela přehnaná, vypjatá slova, jejichž důsledkem je právě to, že když pak jde skutečně do tuhého, budou pojmy tak vyprázdněné, že už nebude jak lidi aktivizovat – když už by k tomu byl konečně důvod.

Další fáze paniky, v souladu s vizí postapokalyptického světa, je přístup „člověk člověku vlkem“. Stejně jako se česká veřejnost pro jistotu předzásobuje lančmítem, suchary a rýží, začne se pro jistotu ozbrojovat. Kdo nemá zbrojní pas, koupí aspoň luk, kuši, či volně prodejnou perkusní zbraň.

Dost možná tuhle vlnu spustí nějakým rádoby objevným článkem některý ze „seriózních“ zpravodajských webů. Vsadil bych konzervu tuňáka a pytlík rýže ze špajzu na to, že to nebude dlouho trvat.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

113 komentářů

 1. Admirál napsal:

  Nevím, jestli prázdné regály jsou něco tak strašného.

  Osobně jsem si nějaké trvanlivé potraviny jsem si přikoupil okamžitě, jakmile se začal masivně šířit koronavirus v Itálii. Realizoval jsme z toho popudu svůj starší záměr, držet určitou zásobu potravin pro případ poruch v zásobování z různých příčin. Na to mi netřeba nějaký popud ze strany novinářů.

  A že porucha v zásobování v případě karanténního uzavření nějaké oblasti či města nastane, považuji z logiky věci téměř za jisté. Na to mi netřeba nějaký popud ze strany novinářů.

  Z jednoho pohledu je lépe, že jsou regály prázdné teď, než potom.

  Že redaktor ČT kladl Ježibabišovi i za nastalé situace blbé otázky, je norma.

  • Housenka napsal:

   Porucha zásobování nenastala ani v Číně, není žádný důvod, aby zásoby nebyly.

   • Troubové napsal:

    Přátelé milí – Víte kdy NOE začal stvět archu???????????
    PŘED TÍM NEŽ ZAČALO PRŠET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Jana napsal:

   Mám kamarádku která bydlí v Ústeckém kraji.Ta má dceru která žije v Německu,Když jsem řekla úvahu že bychom se měli zásobit na 14dní trvanlivými potravinami a drogistickým zbožím,vysmála se mi.Za dva dny jí telefonovala dcera z Německa,že jsou ve veřejných dopravních prostředcích letáky s upozorněním at si lidí nakoupí nějakou zásobu.Za další dva dny.to je dnes,čtu že v Německu už je v karanténě několik tisíc lidí.
   Co si má myslet český občan,když vidí v televizi reportáž z italského města nebo vesnice,která je neprodyšně uzavřena ,všichni jsou z práce a ze škol doma,a nemají 14dní vycházet z domu?No logicky usoudí že pokud se toto stane i v jeho městě,čím nakrmí a z čeho uvaří po dobu 14dní např.pětičlenné rodině?K tomu si připočítejme nedůvěru k naší vládě a máme tady ty poloprázdné regály.Jistě není na místě kupovat 30kilo mouky,ale normální logické zásobení se je jistě logické.Mi osobně se nebude chtít čekat až co mi dovezou vojáci a jestli se na mne vůbec dostane bochníček chleba.Upeču si svůj.

   • Bububu napsal:

    Upečete,pokud vám půjde elektřina a poteče voda…bóže,tak takhle se vytváří panika,jedna známá mě telefonovala z Německa….jo a bacha,ty telefony taky nebudou fungovat….jako ve Smrtící epidemii!

    • Jana napsal:

     Nemyslím si že bych vytvářela paniku,říkám jen to co sdělila kamarádce její dcera,předpokládám že si nevymyslela to že jsou tam letáky aby si lidi nakoupili,proč by to dělala?Pokud někdo na sto procent ví že v jeho městě nebude karanténa,at nemá doma nic,druhý den si v pohodě dojde do obchodu.Já nejsem jasnovidec,tak mám holt doma dvě kila mouky a něco na přežití 14dní.To mám ostatně vždycky doma.

   • Panika!!! napsal:

    Zrovna sem se vrátil z nákupu z Polska z Ratiborze.Jezdíme tam na nákupy pravidelně.Panuje tam naprostý klid,lidi v pohodě,všeho dost,jen kdy ste viděli ty Čechy to je maras,se divím,že nemají za auty vozíky.To přece není normální jaka hysterie a panika se tady šíří.Na Slovensku taky klid a pohoda,aspoň co vím od rodiny.Lidi neblbněte!!!!!

   • Odpověď napsal:

    Podobně letáky už jsme dostávali průběžně asi dva roky – abychom měli menší zásoby trvanlivych potravin , bazénem vody , baterii do tranzistor. rádia a funkční baterky a to pro případ přírodní nebo jakékoliv mimořádně situace v zemi …..lidé proste blbnou a nechávají sebou manipulovat… a nebo pak nedostatkové zboží prodávají se ziskem. – viz včera na fb nabízel někdo respirator za skoro 1500;- s tím ze dokud to lidé za tu. Dnů budou kupovat tsk nevidí důvod proč to za tu cenu nenabizet…

   • xxxxx napsal:

    Och ta „češtin“!!! Tečky, čárky, velká písmena!!! Za tečkou či čárkou NÁSLEDUJE MEZERA!!! No, marná snaha, že?!

   • Betbeta napsal:

    Souhlasím, je to obyčejný selský rozum, co nutí lidi k základní zásobě potravinami, není to žádná panika. Náš národ má s výjimečným režimem zkušenosti, tak jen prostě reaguje na možný nedostatek v době dostatku, to je v pořádku a logické. To, že někteří to přehánějí a kupují nad možnosti osobní spotřeby – třeba 500 kg mouky, je spíše vyjímka a značí křečkovitost, vychytralost a spekulantství utržit mrzký peníz od těch nemajetných v době nedostatku.

    • Admirál napsal:

     Těch co se vymykají je docela dost, co kupujou mouku na metráky.

     V Bille u nás zaznamenali nákup za 90.000Kč.

     Řekl bych, že na tohle máme my Češi mimořádné nadání.

     Osobně jsem udělal asi takový nákup, abych nemusel týden do krámu. Nic, co by bylo neobvyklého.

     • Betbeta napsal:

      90 tis. je šílenost a divím se, že jim to prodají.
      Zásobu na 1-2 týdny si myslím udělala většina rozumných lidí.

   • Ifka napsal:

    Pokud člověk sleduje internet, televizi, poslouchá rozhlas dozvídá se, že:
    – koronavirus je za hranicemi, občas někdo umře.. hygienik doporučuje nepohybovat se v prostorech, kde je velké množství lidí (nejhorší jsou prý fronty, kdy Vám někdo naprská za krk), roušky nejsou k mání a ty co se zcela vyjímečně seženou, stejně nefungují… Zdravý selský rozum velí, že pokud přijde epidemie, bude nejlepší nevystrkovat nos. Jaká tedy panika?? Základní zásoby by měl mít každý rozumný člověk. Čím méně se totiž bude venku lidí pohybovat, tím méně se vir bude šířit (alespoň doufám)…

    • Selský rozum napsal:

     Schválně se toho hygienika zeptejte na prevenci chřipky. Řekne vám to samé a to samé i o žloutence. Ale kvůli tomu se zásobovat nikdo nepůjde. Je velký rozdíl mezi skutečným a možným rizikem. Reálně větší nebezpečí teď představuje tupej dav neovcí, který reaguje neadekvátně vzniklému nebezpečí.

   • Koronacirus za hranicemi napsal:

    Pracuji v Sasku a musím objektivně přiznat, že tu žádná panika ohledně koronaviru není. Kolegyně v práci to nikterak neřeší,za což jsem upřímně rád. Stačí panika u nás.. Plně souhlasím s autorem článku,to že média mají velkou moc, víme dávno..

   • Odpoved napsal:

    Skuste nakupovat po dobu 14 dni kdy budete v karanténe na www. Rohlík .cz

    • Jana napsal:

     Rohlík dodává jen ve středních čechách,a co ta velká část republiky?

    • Makro napsal:

     Rohlík. Cz je drahý a zrovna když člověk bude na nemocenské tak bude mít menší příjem a nebude si moc dovolit kupovat vše za vysoké ceny každý nemá na účtě sto tisíc

  • Lamer napsal:

   Další chaotik co „logicky“ uvažuje. Kvůli takovým vzniká zbytečná panika, chytne se toho další podobný, a už to jede. U takovýchto lidí jejich jenání nemá s logikou nic společného. Prostě jsou vyplašení, protože to čtou ze všech stran…
   Média se chovají tak, že potřebují titulkem zaujmout. mají pocit, že kdo dneska nepíše o koronaviru, jako by nebyl. Tam nějaká domněnka, tam nějaká domněnka a kolotoč se rozjíždí.
   Prostě je momentálně přetlak informací.

   • Priroda porada cistku. Jak krasne je zit. napsal:

    14denni karantena neni vymysel, chlapce. Krome vlastnich domenek jsi nic netekl. Polud se staras jen o sebe, je ti to fuk. Ale kdyz mas nekolik deti, staras se o nemocnou osobu, nebo novorozene je zavisle na umele potrave, domaci vezeni je o zivot. Ten virus krasne splaskne bublinu, kterou tolik „svobodnych“ let nafukoval kapitalismus a pseudodemokracie. Lide toho maji dost. Stat nejen krade posledni penize, miliardy proudi do zahranici, ale neplni ani povinnost chranit. Zadne statni zasoby potravin, ani respiratoru a dezinfekce neni dost. Je to vlastizrada a v situaci ohrozeni neni duvod dal snaset neprikryte lzi, kradeze a vydirani. Pro nas vsechny uz davno plati presumpce viny, jako vyborny potlacovaci a manipulativni nastroj. Nastesti ani ty nejvyse postaveni neuniknou nemoci. Poradne nas procisti. Kdo byl zodpovedny, nezral humus, nechlastal, nekoyril, nemel pohlavni nemoci, pak pravdepodobne mu ten virus nic neudela. Je to jen otazka imunity. Koronavirus je zcela obycejny virus, jen ma jiny tvar. Zabije jen ty, kdo nemocny uz je. Vladni spicka je nemocna cela. Alkoholismus, tlak, cukrovka, srdce…

   • Eva napsal:

    Tak je rozdíl se do zásobit chybějící moukou a koupit si to kilo mouky a nebo se utrhnout ze řetězu a koupit té mouky 15 kg. A podobně i s jinými potravinami.

    A i na příkladu z Německa to je přesné – je zásoba na týden-14 dní kilo mouky nebo 15kg?

   • Jana napsal:

    Nemyslím si o sobě že jsem chaotik,a logické uvažování je takovéto:když si zlomím nohu,nebudu moci jít na nákup,když budu muset být v karanténě,nebudu moci vyjít 14dní z domu.Co je na tom zvláštního?

   • Koronavirus napsal:

    Napsal jste to přesně. Média chtějí zaujmout a tak informují o všem a je na lidech, jak si to přeberou, takže svádět blbost některých občanů na české novináře, jak to činí autor Robert Břešťan, je hodně laciné. Povinností novináře je informovat o všem co se dá o koronaviru sehnat, aby to jeho noviny přinesly jako první a je na občanech co si z toho vyberou. To, že se nechají občané v Čechách, na Moravě a ve Slezsku velmi snadno zpovykovat, to je už dlouho známé.

   • člověk nikdy neví napsal:

    Tak mám nakoupeno, 20 ks vepř.konzerv, 150kg mouky tři druhy,10 kg cukru
    50 kg špagety a kolínka , čínské pol. 100 ks. Rýže 100 kg, rybičky v konzervě
    40 ks, alkohol a balenou vodu si 50 balení. ještě drobnosti asi za 10 000 KČ.
    Zítra ještě nakoupím. Snad to bude stačit.

   • Info napsal:

    Možná by někdo v médiích měl říct, kolik lidí na světě už letos zemřelo na jiné nemoci. Třeba na “normální” chřipku 78000 a na rakovinu 1 300000. Koronavirus 3000… Na silnicích v Evropě zemře ročně 40000 lidí. Lidi by přestali blbnout.

  • Betbeta napsal:

   Přesně tak, místo aby byli politici rádi, že se o sebe lidé dokážou postarat sami a nečekají na to, jak se o ně postará stát, tak vybízejí k nečinnosti. To mě docela překvapuje. V zahraničí, konkrétně v Německu, musí lidem připomínat, aby si vytvořili zásobu na určitou dobu možného nedostatku. Panika a rozumné zásobení, jsou dva různé pojmy.

  • Ivo napsal:

   vulgárně se vyjadřuji jen výjimečně, ale nemohu jinak.
   zásoby si dělá jen idiot.

   • Jana napsal:

    Pane Ivo,zřejmě žijete na sídlišti a za rohem máte hypermarket.V tomto duchu taky uvažujete.Jenže v republice žijí i lidé kteří to mají do obchodu větší“kousek“než vy.A nemají na starosti jen sami sebe,pomáhají např.bezmocné sousedce,nakupují jí,nemají k dispozici auto a nebo nejezdí kvůli každé maličkosti autem na nákup,pečují o postiženého nebo seniora doma.A nejsou to jen potraviny,vemte si třeba rodinu a kojencem nebo několika malými dětmi.

    • Oskar (hanák z hané) napsal:

     To myslíte vážně, že kvůli tomu, že neméte na starosti jen sama sebe,či případně pomaháte bezmocné soudce, tak musíte nakupovat potraviny po desítkách kilogramů (mouku, cukr, olej, konservy a pod.)?

     • Jiří Sovák napsal:

      Víte, že pro běžnou pětičlennou rodinu váží Veškerý nákup ne jenom trvanlivé potraviny ale i nápoje zkrátka všechno na týden přes deset kilogramů?

     • Jana napsal:

      Ale já nepsala že nakupuji po desítkách kilogramů.Psala jsem že jinak žije a jinak uvažuje ten,kdo má např,na sídlišti za rohem prodejnu a jinak ten,kdo to má několik desítek km do obchodu.

  • Sam - Moravský kreativní komentátor napsal:

   Nejhorší je, že v žádném řetězci nejsou žádné pořádné slevové akce. Jako důchodce jezdím v našem městečku – objedu Kaufland, COOP, Lídl, Penny , kde výdycky koupín jen to co je výhodné ( bohužel nemáme Alberta ani Globus). Tedy ne že bych nemohl nakupovat za normální, důchod mám slušný, ale aspoň se ještě před smrtí projedu autem, trochu zasviním těm Zeleným vzduch. Ten Korunavirus je fakt něco strašnýho. Já jsem zatím ve skupině s 3,8% – tabulky.

  • mamina napsal:

   Já nevím, čemu se pořád všichni divíte. Když mají být na vánoce zavřené obchody na 3 dny, tak všichni „křečkují“ a nikdo to neřeší. Teď se to považuje za paniku, přitom je logické, že pokud mám být v karanténě 14 dnů, tak „něco “ jíst musím.
   Škoda že se tu neozve někdo, kdo už v karanténě je a čte ty naše „moudrosti“.

   • Jana napsal:

    Přesně tak.Naprosto nechápu že si někdo nedovede uvědomit toto: čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi se v běžném denním režimu stravuje mimo domov,kromě večeří a víkendů.V momentě kdy nastane to že jim nařídí karanténu,budou mít potřebu celodenního stravování doma.Otázkou je jestli bude otevřen v tom místě obchod/logické by bylo kdyby nebyl/,kolikrát budou moci vycházet na nákup a jestli vůbec bude tato možnost.A máme tu hned problém.Je to ale i otázka toaletního papíru,drogerie,léků.Takže podle mne je hlupák ten kdo si říká“mne to nepostihne,“nebo „nějak bylo,nějak bude“.Zásoba na 14dní nikoho finančně nepoloží nic se nezkazí,vše se dá krásně spotřebovat.Takže nechápu proč se tomu lidi diví.Něco jiného je nakoupit 50kilo mouky,tam je jasné že je to s úmyslem prodávat to s velkým ziskem v případě průšvihu.Stejně tak jak se to ted děje u respirátorů.

   • Je to trochu jinak napsal:

    Tak alarmující je hlavně to, že zjevně selský rozum český člověk zapne až na poslední chvíli a až když mu to někdo řekne. Mít zásoby na 14 dní je naprosto základní opatrnost a jen se divim, že tento základ evidentně není v běžném povědomí. Kdo je rozumný udržuje zásoby průběžně a teď se jenom směje nastoupivším křečkům.

  • jan napsal:

   Jako odpůrce kapitalizmu,se jenom usmívám! Alespoň lidi vidí,kdo stál za prázdnými regály za socializmu…

 2. Zuzana napsal:

  Škoda, že se nedá zařídit, aby si tuto zprávu přečetl (a pochopil) každý. Díky.

 3. Zbrojní pas napsal:

  Vážený autore, termín „zbrojní pas“ neexistuje. Jediné co existuje je zbrojní průkaz.

  • Zbrojní pas napsal:

   Ale, existuje. Evropský zbrojní pas je veřejná listina, která opravňuje jeho držitele při cestách do jiných členských států Evropské unie vézt s sebou zbraň v něm zapsanou a střelivo do této zbraně…….

  • Enope napsal:

   Přesně, a když už jsme u těch nepřesností…perkusní revolver si bez zbrojního průkazu a nákupního povolení už dlouhou řádku let nepořídíte ;-)…

   • Tom napsal:

    A abychom teda byli úplně přesní, tak na perkusní revolver nákupní povolení fakt není potřeba. Je to zbraň kategorie C, tj. pouze podléhá ohlášení, nikoliv povolení.

    • Enope napsal:

     Ano, pravda, nákupní povolení skutečně potřebné není.

 4. Orel napsal:

  § 357Šíření poplašné zprávy
  (1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

  (2) Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1 nebo jinou nepravdivou zprávu, která je způsobilá vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa anebo bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému sdělí soudu, orgánu Policie České republiky, orgánu státní správy, územní samosprávy, nebo jinému orgánu veřejné moci, právnické osobě, fyzické osobě, která je podnikatelem, anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.

  (3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
  a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 opětovně,

  b) spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny,

  c) způsobí-li takovým činem značnou škodu,

  d) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci, nebo

  e) způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti právnické nebo fyzické osoby, která je podnikatelem.

  (4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
  a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo

  b) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.

  • § 357Šíření poplašné zprávy napsal:

   b) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu. No a lidi nebudou mít na pohřeb. To je škoda velkého rozsahu, protože budou mít plný barák jídla a na pohřeb nezbude.

 5. Weber napsal:

  Házet na krk novinářům, či médiím nějaké šíření paniky je zbytečné v případě Covidu a nejen toho. Vše co se týká senzací, bulváru, nebo snad nevědomého šíření paniky je spojeno se spotřebiteli, pokud je poptávka po senzacích, tak se najde dostatek dodavatelů této „komodity“, včetně nerozumných (nevážících slova) politiků. Dle mne je důležité to, komu slovutní novináři ( terénní) dají mikrofon k hubě a nechají jej vyjevit potřebné (komu?), nebo s ním vyhotoví nějaký režírovaný komentář, či příběh. Právě na tom záleží, co se ze všeho snažení vyklube, zda seriózní sdělení, nebo bulvární plk. Vše ostatní žije díky sociálním sítím vlastním životem a dá se s tím politicky pracovat napříč společností ( za klávesnicemi především). Jinak sděluji, že prázdné regály v obchodech jsou u nás zatím bulvárním plkem, roušky nejsou, pravda, ale lidé mohou na jejich výrobu použít nepotřebné podprsenky, na Facebooku, nebo YouTube je takových návodů dost.

 6. Idnes napsal:

  Důležité je poskytnout dostatek informací. Proto vidím velké selhání u Idnesu, který část informací o koronaviru stále dává pouze do placené sekce Premium.

 7. JB napsal:

  …“aby si odreagovali svůj Minderwertigkeitskomplex…“ Jan Werich:Předscény,1958

 8. Milan napsal:

  přesně tak novynaři jsou nejvěčši zlo

  • Venca napsal:

   Novináři nejsou žádné zlo. Právě naopak, novináře nutně potřebujeme, i když se nám právě nelíbí co píší. Jiná situace je s hloupostí a nezralostí velké částí obyvatelstva. To je pravé zlo. Jestli Vás tak ovlivňují novináři, bez přispění vlastního rozumu, tak jste jen ovce.

 9. Panika napsal:

  Nesnáším média a na některé už mám dokonce averzi.
  Na druhou stranu i když Rey nebo Lucie něco řeknou, tak je potřeba zachovat zdravý rozum! Obávám se že náš ovčí národ by zítra chodil se zaraženou šiškou v řiti, kdyby ve zprávách večer řekli, že zaručeně proti koronavirusu zabírá smrková šiška vsunutá minimálně čtyři centimetry do řitního otvoru.

 10. Tondach napsal:

  Ne novináři, ale celonárodní hloupost! Od národa, který si dvakrát po sobě zvolí Zemana za prezidenta a z Babiše udělá premiéra, nelze čekat nic rozumného….

 11. Honza Draxler napsal:

  Drahý Hlídací pse, přestaň psát bludy a povzbuzovat emoce a hledej fakta. Například perkusní revolver se bez zbrojního průkazu koupit legálně opravdu nedá.

 12. medvěd 09 napsal:

  Jedná se nejen o šíření poplašné zprávy, ale zároveň výborný marketingový tah pro prodejce-mnou si ruce, to budou tržby!

 13. Zuzana napsal:

  Gratuluji pane Břešťane, konečně někdo, kdo u psaní přemýšlí.

 14. Jana napsal:

  Každý má svůj rozum a každý at si dělá podle sebe.Pokud si nakoupím trvanlivé potraviny na 14dní,je to normální zásoba kterou by měl mít doma každý,pro případ že např.žije sám a zlomí si nohu.Jsou lidé kteří žijí např.na velkém sídlišti a mají obchod za rohem,ti nikdy nepochopí co to je jít kilometr nakoupit když mají nějaký zdravotní problém.Jsou taky lidé,kteří startují auto kvůli každé kravině a jedou do obchodu 200m vzdáleném,místo aby si udělali seznam a nakoupili jednorázově.Trajdat po velkých obchodech v době chřipkové epidemie a ještě tahat malé děti je blbost největšího kalibru.Aprávě tito lidé by byli úplně vyřízeni kdyby je postihla karanténa.

 15. LWO napsal:

  Jo, kde jsou ty doby, kdy v této zemi ještě byli novináři… 🙁

 16. Aby byla naplněna skutková podstata „Šíření poplašné zprávy“ musí jít o záměrné šíření vědomě nepravdivé poplašné informace. Dejme tomu, že si senzace chtiví novináři nesehnali všechna fakta o nebezpečnosti viru COVID-19 a tak trochu si nevidí do úst. Co se zásob týká, tak před časem Německo požadovalo po svých občanech, aby si vytvořili zásoby potravin tuším na šest dní. Nejednalo se v té době ještě o šíření tohoto viru ze skupiny koronavirů. Na adresu vyznavačů konspirativních teorií bych chtěl sdělit, že se nejedná o tzv. genetickou zbraň. Její účinnost by byla mnohem vyšší.

 17. Vymývání mozků napsal:

  Je třeba přemýšlet a ne konzumovat kdejaký tlach. Když si to alespoň minimálně myslící člověk analyzuje, dojde k tomuto.
  1. Počet nakažených v Číně asi kolem 80 tis. osob. To není nic zvláštního, protože při běžných každoročních chřipkových prémiích jsou počty nakažených v řádu statisíců v každém státě, kde epidemie vypukne. Při hustotě obyvatelstva v Číně jde o poměrně malý počet.
  2. Nakažení v jiných státech – v řádu stovek, desítek nebo i jednotek. Opět se nelze divit při neustálých přesunech lidí z jednoho konce světa na druhý.
  3. Úmrtnost – sice se pohybuje oko tří procent oproti obvyklým dvou procentům při běžných chřipkových epidemií, ale ani to číslo nepředstavuje nic, co by znamenalo nějaké významné ohrožení. Samozřejmě jsou rizikové skupiny, zase jako obvykle staří lidé, interní onemocnění – ale je otázka, zda by v takovém případě nedošlo k úmrtí i bez chřipky nebo to chřipka jen o něco urychlila.

  Smutný je efekt ovčího stáda, kdy se lidé chovají, jako by šlo o morovou epidemii ve středověku.

  • Petr Druhý napsal:

   Primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová, dnes na Novinkách říká, že se není třeba bát, že je to spíše lehčí chřipka. Večer včera v TV však ukazovali lékaře, který se chystá na Bulovce ošetřit pacienty podezřelé z koronaviru – bere si respirátor, brýle, jednorázovou čepici a plášť. Viděl jste někdy, že by lékař v ordinaci v době chřipkové epidemie se takto oblékal? Já ne. Netlučou se ty 2 informace? A ještě jedna – šéf katedry epidemiologie na Harwardu říká, že tento virus může napadnout 40 – 70 % světové populace. Tak řekněme, že to budou 3,5 mld. Při mortalitě 2 % je to 70 mil. mrtvých, tak abychom
   věděli o čem mluvíme.

   • Veronika napsal:

    To já zase ano. Na jednotku intenzivní péče se také nechodí jako do biografu, ale v ochranném oděvu, aby lékař ochránil pacienta (oslabeného člověka) před svými latentními onemocněními. Ti lidé jsou v karanténě, bylo by lepší, kdyby k nim zdravotní personál, který je má ošetřovat, chodil ve vycházkové čepici a lakýrkách? Je podezření, že mají nakažlivý virus, jakkoli je nebo není nebezpečný, samozřejmě (!), že se lékaři budou chránit všemi možnými prostředky, protože je rozdíl když se chřipkou nebo koronavirem nakazí „běžný smrtelník“, nebo lékař, který má na starosti desítky pacientů. U něj bude asi složitější vzít si volno na měsíc a vychrchlat se z toho. Neoblékat si celou tu maškarádu, aby „nevyvolal paniku“ a potom šířil virus dál a dál, by bylo vrcholně nezodpovědné.

    Chřipka zcela evidentně a skutečně způsobila několik pandemií, kterým podlehly miliony lidí, ale i když existuje očkování, mnoho lidí, zvláště ti v rizikových skupinách, ho odmítají. Proč? Protože se raději budou k smrti bát nového viru, místo toho, aby se chránili před tím, který už tady dávno je? Aha. Koronavirus má prakticky stejný průběh jako chřipka, jeho nebezpečí není v průběhu nebo ve smrtnonosnosti (pokud vím, tak mrtví byli převážně staří lidé a ti s oslabenou imunitou, ani ne moc dětí), ale v dlouhé inkubační době, to je prakticky ten jediný rozdíl, tzn. že nakažení roznáší bez příznaků virus dál, aniž by to tušili.

    Lidé jsou náchylní k hysterii, a tohle jednoduše už hysterie je. Místo toho, aby naprosto logicky dodržovali základní pravidla pro ochranu, jaká platí pro každou nemoc, i tak rozšířenou jako chřipka, tj. posíit imunitu, kašlat do ohbí lokte, mýt a desinfikovat si ruce, nenechat se zatáhnout do davu v autobuse nebo na ulici, nesdílet s lidmi předměty osobní potřeby na kterých by mohly ulpívat kapénky, tak se místo toho raději jdou porvat do supermarketu o konzervu masa za 23,50 se stovkou dalších lidí. Vážně dobrá práce. Kdyby tady koronavirus byl, tak by se mnohem spíše nakazili během téhle horečnaté přípravy na apokalypsu než během běžného života.

    Jsme v Evropě, je 21. století. Nejsme podvyživení a oslabení válkou ani hospodářskou krizí: je velice nepravděpodobné, že by koronavirus dospěl do fáze, že bude zabíjet vaše miliardy lidí. Nejvíce obětí bude jako vždycky v zemích třetího světa, protože nemají lékařskou péči; my ji máme a podle všeho budeme mít za rok dva vakcínu. Ale to už bude nějaká nová nemoc a koronavirus přestane být hrozba; skoro bych si tipla, že až bude očkování, tak ho stejně většina lidí nevyužije. Člověk se přizpůsobí všemu, přežije spoustu věcí a tohle opravdu není nic, čeho by se musel obávat. AIDS je stále mnohem větší hrozbou než tohle a kolik lidí používá kondom?

    I kdyby nastal nepravděpodobný, nejhorší scénář ze všech, že by opravdu vymřela polovina lidstva… no, řekněme, že tohle je zkrátka evoluce. Přežijí nejsilnější a planeta si alespoň na pár let oddychne, protože problém přelidněním se tak říkajíc nějak vyřeší sám. Kdyby tohle nastalo, dvě kila mouky navíc ve spíži budou vážně k ničemu, takže já se raději budu chovat rozumně, dodržovat pravidla chřipkové sezóny, hodím do sebe pár vitamínů navíc a budu dál žít svůj život, protože víc udělat nemůžu.

    • Jana napsal:

     Můj manžel se před několika lety nechal přemluvit lékařkou a nechal se očkovat proti chřipce.Ihned dostal takovou chřipku,že se od té doby už očkovat nenechal.

   • Včera bylo oficiálně prohlášeno, že coronavirus má cca trojnásobnou mortalitu proti běžné chřipce. Na tu Španělskou sice nemá, ale pokud by se rozšířil stejně jako chřipka (infekční je na to dost), tak by to byl opravdu větší průšvih než standardní sezónní chřipková epidemie.
    Není taky jasné, jak dlouho po prodělání klinických příznaků je člověk ještě infekční (zatím byla prokázána infekčnost měsíc po uzdravení). Případ jedné pacientky, která prodělala dvě vzplanutí choroby s asi měsíčním odstupem, ukazuje, že není ani jistý vznik imunity proděláním choroby (což je IMHO dost špatná zpráva vůči snahám vyrobit vakcínu).

  • Admirál napsal:

   Jsou dvě věci.

   Přežít Koronavir

   Přežít opatření k zamezení šíření viru.

   To jsou dvě různé disciplíny.

 18. Trocha nepřesností napsal:

  Zbrojní pas tak to je perla. Mimochodem pokud nemáte zbrojní průkaz tak si rozhodně perkusní revolver nemůžete koupit pokud nespadá do kategorie historických.
  Příště takto …. bla bla bla zbrojní průkaz…bla bla bla historický revolver…. bla bla bla

  • zip napsal:

   no hlavně mě zajímá,kde je psáno že by se v postapokalyptickém světě někdo zabýval zbrojním průkazem 🙂 ať už jako kupující nebo jako prodejce
   ad absurdum „kupující“ by mohl prodejce ubodat a střelné zbraně si vzít bez zbrojního průkazu,nebo třeba ubodat každého kdo by měl něco,co by se mohlo hodit.

   Ale mám podezření hraničící s jistotou,že šlo od autora článku o nadsázku a výsměch aktuální situaci

  • horal napsal:

   Chce to pořádně číst. Článek nehovoří o revolveru ale perkusní zbrani. A tu lze volně koupit. Jediným omezením je maximálně dvě hlavně, tedy dvě rány.

 19. Žert napsal:

  Je očividné, že Hraboši se přesouvají z polí do obchodů a řídí se heslem, Hamty, hamty, ať mám více nežli tamti. Kdo má největší radost z Coronaviru, jsou prodejci, protože prázdné regály, je zhmotněním Kapitalistického Snu.
  A když budeme kupovat Čínskou rýží, zcela jistě pomůžeme Čínské lidové republice a oni nám na oplátku taky pomůžou. Číno, děkujeme…

 20. MIC napsal:

  když seznamzpravy napíše titulek ve stylu „Co bude s Čechem nakaženým koronavirem“ tak si úplně každej řekne „Coo? on už je nějakej Čech s koronavirem?“ a pak si to otevře a dozví se, co bude s Čechem, který by se PŘÍPADNĚ nakazil koronavirem. To je ale tak odbornej clickbate… úplně bych to považoval za poplašnou zprávu. Chápu, že žijeme ve světě reklamy, kdy každej titulek článku musí mít sílu, aby byl otevřenej co nejvíc krát, ale tohle je fakt hnus.

 21. SOUHLASÍM napsal:

  … SOUHLASÍM, svými reportážemi šíří paniku … to, že tam je dovětek, že ČR zatím nic nehrozí už ČESKÝ člověk neslyší nebo nepochopí a hurá do obchodu syslit, protože i jinde lidi vykupují obchody … prostě MAGOŘI …

  … je to to samé, jako když bývaly kolony u benzínek, když média vypustili extrémní zdražení paliva, či nějaký výpadek v dodávkách paliva.

  … i když v případě Tesca (viz. obrázek) jsou regály u zboží v akci skoro vždycky prázdné … 🙂

 22. Petr Druhý napsal:

  Pro ty, kteří si myslí, že svět začíná u Aše a končí v Kútech. Německo doporučuje zásoby potravin na 10 dnů
  https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/vytvorte-si-zasoby-jidla-leku-a-vody-doporucila-vlada-nemcum_395384.html
  a Václav Bartuška na 5 dnů.
  https://www.kupredudominulosti.cz/bartuska-vaclav-3d-meli-bychom-mit-doma-zasobu-vody-potravin-na-pet-dni-a-leky-na-mesic-muze-se-zhroutit-elektricka-sit-a-bankovni-systemy/
  Zapomněl jsem jsem co přesně mi na toto téma říkali ve Švýcarsku o jejich praxi.
  Jak si jistě všimnete, články nepocházejí z roku 2020.

  • Jen u nas Zapotocky a Klema Hama tvrdi zadnou paniku, zasob mame dost na cely jeden den. napsal:

   O tom pisu vyse. Je to uplne stejne jako s povodnema.
   Levicovi omezenci, zvykli, ze vse jim nekdo da a zaridi, cumeli 3 dny na bednu s reportazemi, jaxe povodnova vali vlna a odnasi vse do Cerneho more. Cekaji a cekaji a jeste se hloupe ptaji, co mame delat az kdyz plavou v tom mori …

 23. youda napsal:

  Byly časy, kdy lidi koukali divně na preppery a nechápali proč bych doma měl mít zásoby, výstroj, elektrocentrálu, zbraň apod. A teď se objeví vir co zabije pár lidí a jeho nebezpečnost je mizivá a najednou blázni tahají košíky plné trvanlivých potravin, kupují roušky kdy za jednu dají násobek ceny plynové masky apod. 😀

 24. zip napsal:

  no,viděl někdo ze všech panikařících čísla?úmrtnost na koronavirus(zápal plic a jiné komplikace) je u zdravých lidí 0,5%,to znamená,že podlehne jeden ze 200 nakažených.Někdo by mohl namítat,že třeba u starších lidí(nad 80let) je to 15%,ano,to je pravda,ale která nemoc nemá horší průběh u starších lidí?v zásadě „klasická“ chřipka je „zabijákem“ v 1,6-1,8% případů.naprosto nesmyslná bublina,na které určitá odvětví vydělají…..každopádně ten kdo na konci roku(na počátku všeho) nakoupil akcie firem vyrábějících roušky,si slušně vydělal,ostatní jen utrácejí za nesmysly.

 25. Lubomír napsal:

  Já v tom vidím snahu (některých novinářů a periodik, popřípadě serverů) zaměřit pozornost jiným směrem. Přece se nebudeme šťourat v koblihářových dotacích. Těch jeho 30% voličů se potřebuje pořád něčeho bát. Když dojde koronavir, oprášíme migranty a když bude nejhůř, je tu ještě romská otázka a bezdomovci. A tu zlou EU, tu budeme pomlouvat pro jistotu pořád.
  Jediná obrana je, nečíst a nesdílet ty jejich slinty. Každý musí začít u sebe.

 26. Pokud budu nemocná a nemocných bude víc jak lůžek budu nemocná doma,nebo kdyby byla karanténa tak zásoby se budou hodit vyhodnotila sem to na rýži,maso a 6x malá konzerva-nic přehnaného a něco co se nemusí vařit takže perníky, tatranky.Pokud budu nemocná budu ráda že se budu ploužit mezi sporákem, lednicí a špajzem apokalypsu nečekám, Mám 4 kg mouky s plánem když půjde proud upéct chleba v domácí pekárně,takže zásoby s rozumem
  + něco na horečku.Mě vyučili povodně chleba se vozil na tatrách do obchodu a tam se prodával místo toho aby se rozdal.A tehdy nešel proud týden,plyn šel tak uvařit bylo tehdy na čem jenže tehdy sem zásoby neměla žádné.Takže poučená.Bloumat pak někde s horečkou fakt ne.Auto nemám.

  • bankovky napsal:

   a vybrala jsem si z banky na měsíční provoz v drobnějších bankovkách to by mě bankomat nedal,karty mohou nejet zažila sem před vánoci u veterináře na klinice soukalo to platbu snad 12 minut, za mnou měli radost a platil tam kartou skoro každý fronta o pěti lidech

   • dodávky potravin do bytu napsal:

    a košík a rohlík u nás nedodávají,tak raději mít doma zásobu

 27. Jojo napsal:

  První obětí coronaviru v Česku je 70letá důchodkyně – byla ušlapána v Kauflandu v boji o poslední kilo rýže.

 28. dnešek napsal:

  Tak se mi spíše zdá, a vidím koronavirus jako uměle vyvolaný. Jak vypuštěný Aladin z láhve. Ať nevidím to, co se děje za našimi zády. Třeba Turecko…. a možná někdo nechce, aby obyčejní lidé přišli na souvislosti s ještě doposud nezveřejněnými věcmi. Nejlepší pro naše nejvyšší je mít pod sebou bandu tupců a vymytých mozečků. Dejte všem mobily, a pod. moderní zařízení a ono to bude fungovat a jak vidíme, funguje. a media – ta jsou úžasná. Fungují nad očekávání (pro někoho) dobře. Jsem zvědavá, až se vše uklidní, kdo bude držet vesla.

 29. petrph napsal:

  Skepticky řečeno, informace o tom že nějaké zboží je (téměř) vyprodáné je sama o sobě tak průhledná leč osvědčená prodejně manipulativní technika, že by se na ní zkušení pracovníci médií vůbec neměli nechat chytit – a pokud jí zveřejní, tak leda zcela zřetelně jako reklamu. :)))))

 30. Lol napsal:

  Myslel jsem že blázní jsou jen ve filmech ale očividně to funguje i v realitě

 31. zcela vážně napsal:

  Kritizovat za předčasnou paniku je snadné. Nebudi řešit zda je nebo není na místě ani faktické nepřesnosti (zbrojní pas, perkusní zbraně).

  Zcela vážně by mě zajímalo jak by si autor představoval ten „ideálnější svět“, jak by to teda mělo probíhat správně. Nenakupuje se víc než na den jídla a počká se tedy na ten první potvrzení případ, po kterém mají novináři „aktivizovat“? A za jakým účelem vlastně, pominuli jak vlastně – „teď teprve začněte nakupovat víc, dává to smysl“ nebo je teorie že ostatní dokáží přesvědčit „teď nakupujte jen zase zásoby maximálně na den , ať někomu neubíráte“.

  Správné uvažování je nepanikařit a čekat na stát? Který teprve teď zadává objednávku na respirátory a nouzových zásob jídla na tři (fakt tolik) dny se proflákne že má naskladněno jenom na den?

  Jestli jsme takhle přetížili systém když jsme opravdu reálně všichni zdraví – tak to je jenom takový malý zatěžkávaci test, při kterém vyplulo na povrch spousta zajímavých věci, ukázka nepřipravenosti a zanedbání jak na straně státu tak občanů.

  Zrovna paradoxně ve Švědsku už nějakou dobu zpátky spustili program pro civilní připravenost – snaha o totež v ČR byla vždy popisována jako panikaření vlastenců v uvozovkách. Přitom kdyby fakt taková brožura šla do každé schránky – jako v tom Švédsku, i když tam byl důvodem zvětšující se tlak ze strany Ruska a ne riziko karantény – a lidi měli doma ten seznam věcí, tak by žádná panika kolem prázdných regalů nebyla, protože „na čtrnáct dní soběstačně jsem v pohodě připraven a stát mi řekl jak na to“…

  https://www.dinsakerhet.se/siteassets/dinsakerhet.se/broschyren-om-krisen-eller-kriget-kommer/om-krisen-eller-kriget-kommer—engelska-2.pdf

 32. hokin napsal:

  Tvrdím to stále.Lidé nemyslí a řídí se podle novinářů kteří vyvolávají davovou psychozu.

 33. Mouka a papír napsal:

  Viděl jsem dnes nákupní koš plný mouky a na něm hromadu toaletního papíru.Přemýšlel jsem proč???Jediné co mne napadlo,že se mu do té mouky dají červi,on to pak sní i s červíky a dostane průjem,no a toaleťák se bude hodit……….

  • Jana napsal:

   Možná to byl jen člověk který počítá s tím že pak v době nouze bude mouku a toaleták prodávat sousedům a známým kteří si nenakoupili a nemají co jíst ,za osmkrát větší cenu než za jakou ji koupil v obchodě.A oni mu to rádi,dají,hlad je svina.

 34. Britrik napsal:

  Domnívám se, že prim v tomto ohledu hrají Seznam Zprávy.
  Již delší čas pozoruji, jak sklouzavaji k bulváru, ale co dělají teď, to je hotové šíření paniky, apokalypsy a konce civilizace.
  Odporné.

 35. Dotaz napsal:

  Genome by mě zajímalo, jak se dá využít 15 kg mouky když nebudu mít kvasnice, mléko, vejce, maso a zeleninu tak z toho nic neuvařím. Nebo jo? Placky jako v Indii?

  • Dotaz napsal:

   Opravuji
   Genome by mě zajímalo…..

  • Jana napsal:

   Lidi kupují mouku hlavně proto aby si mohli upéci chleba.Droždí existuje sušené,chléb se zadělává vodou,k tomu potřebujete ještě sůl,kmín,popř.čajová lžička octu.

  • 15 kg mouky co s ní napsal:

   15 kg mouky je na 30 chlebů pokud je sušené droždí a voda,olej, ocet

   recept na chleba
   300 ml vlažné vody
   2 polévkové lžíce oleje
   1 polévková lžíce octa
   500 g mouky v krizi neřeším jaké /400 hladké pšeničné 100 žiitné\
   lžicka kávová soli
   1 lžička sušeného droždí
   1 lžička kmínu
   chceme-li vylepšit polévková lžíce loupané slunečnice a 50 ml vody v receptu nahradit mlékem
   dávat do pekárny od shora receptu

   není.li pekárna
   pořádně rozmíchat a není-li domácí pekárna vlít třeba do formy vymazané a vysypané na beránka nebo na bábovku nebo udělat těsto hustší nechat nakynout venku a upéct v troubě

   ———————————————————-
   ale je plno lidí co umí doma upéct chleba kváskový , pokud se o to podělí rodina nebo sousedé je i 15 kg mouky v normě

   • Jana napsal:

    Výborný je i chleba bez hnětení viz.Pan Cuketka.Má to jen jednu vadu.Je snězen téměř okamžitě,tak je dobrý.

    • chleba bez hnětení napsal:

     na ten mám recept někde zahrabaný, když peču používám pekárnu,lenošná no…zkoušela jem ale i kváskový se založením kvásku

 36. Plácalové napsal:

  Milí plácalové, až to budete mít do supermarketu 20 km a na vesnici není ani obchod s rohlíkama tak posuzujte, začalo to v Itálii, tak jsem nakoupil pro 5 členou rodinu – mouku 50 kg, sušené maso, ovesné vločky, mražené maso, konzervy, polévky v pytlíku, rýži, těstoviny, vodu ne studni s pumpou mám, brambory, cibuli, koření, benzín do centrály a jiné zbytečnosti…. suma sumárum spočítáno asi na měsíc za 12.000,-
  Až zavřou města karantenou tak jsem zvědav kam se měštáci a tady ti plácalové půjdou nabaštit………..A je to o tom že to sem dojde, ne že ne, a pokud v televizi někdo žvaní že o nic nejde, tak lže !!!!!!!!!!

  • pane bože napsal:

   aby jste místo lékařů nepotřeboval deratizéra!

 37. Franta Kovář napsal:

  Vy se divíte, že media (iDnes) provokují paniku? Předseda vlády je majitelem nejen novin, ale i výrobců konzerv a nákupní horečka je pro něj požehnáním. Prodají se zásoby a ještě se dá rychleji zdražovat.

  • Babišovo napsal:

   Jasně, vidím Babiše, jak kromě činnosti ve vládě se stará o chod svých firem a všem říká, co kdy a jak mají dělat. To, že někdo koupí nějaká média, firmu, farmu nebo nevím co, neznamená, že se bude aktivně podílet na chodu firmy, ale že z výroční zprávy zjistí, jak mu firma vydělala a jestli tam nechá stávající manažery nebo je vymění za jiné. Celkem standardní postup u všech podnikatelů…

 38. jaký napsal:

  Lidi kupujte, bude konec světa, ať po Vás něco zůstane.

 39. Chybí Vám tam prezervativy napsal:

  OK .. jídlo je … co tedy budete v té karanténě dělat ?

 40. rudla napsal:

  Šíření paniky je trestné, a když už ten KORUNAVIRIS chytíte tak vám chuť do jídla nepřidá.

  • Jana napsal:

   rudla–ale když bude ve vašem okolí karanténa,zákaz vycházení,a nejste předseda sobců a máte děti,nebo staré rodiče,někoho v rodině se špatnou imunitou,nebo dokonce vážně nemocného,asi zapřemýšlíte co budete těch 14dní jíst a čím si utřete………………p…………..pokud jste na světě docela sám bez rodiny,možná přežijete 14dní i s vodou z kohoutku.A pokud se koronavirem nakazíte,budete bud v nemocnici a nebo v domácí karanténě a s vámi celá rodina.A ta opět bude chtít něco jíst a pít.

 41. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Je tady v komentářích k článku napsáno napsáno skoro všechno, včetně nesmyslné debaty o „problému“ zda je potřeba zbrojní průkaz pro nákup perkusní střelné zbraně, a tak jen napíši : Pane Břešťane, děkuji, děkuji, děkuji za to, že jste mně dal naději, že i u nás existují novináři, kteří myslí mozkem, ne peněženkou.
  Ještě jednou děkuji.

 42. Betbeta napsal:

  Nějak mi uniká podstata .. Svoboda bezohledného cestování do i z nakažených oblastí do ČR je upřednostňována před obecným zdravotním ohrožením .. Proč musí lidi celé ČR řešit problémy několika bezohledných cestovatelů ?

 43. V ČR máme už první tři prokázané případy (včera), lidé, co s nimi bydleli a pracovali, jsou alespoň zčásti v karanténě.

  -Máme nějak institucionálně zajištěnu dodávku potravin pro takto izolované lidi?
  -Má kdokoli ze čtenářů stoprocentní jistotu, že některým z dalších nakažených nebude jeho spolupracovník, nebo třeba spolužák jeho dítěte?
  – Ministr zdravotnictví opakovaně vedl úvahy na téma uzavírání měst či oblastí jako v Číně. Myslíte si, že kecal? A pokud ano, že se o to alespoň nepokusí?

 44. Marek Loucký napsal:

  Článek dobrý, diskuze spíš pavlačová…Nějak se ještě nedovedu popasovat s tím, že média lžou a nejsou důvěryhodná (hojně rozšířený názor na PL, Novinkách, apod) a současně jakou mají moc, protože lidi věří všemu co se v nich píše či jinak vysílá.
  Kritici by si v tom měli udělat jasno 😀

  • Jana napsal:

   Pane Marku,myslím že celkově lidé nejsou naivní a hloupí.Ve vámi označované palvlačové diskuzi viz výše,jsou jasné signály že lidi uvažují racionálně.Pokud novináři napíší počet nakažených a úmrtí v Itálii,není důvod jim nevěřit.Jak jste se mohl přesvědčit poslední dva dny,mění se v naší zemi situace každou chvíli,dá se tedy předpokládat že nás bude čím dále více v domácí karanténě,at už proto že budem nakažení nebo z preventivních důvodů protože jsme se setkali s někým o kom se ukáže že nakažen je.Kdo uvažuje racionálně a udělá si zásobu potravin na dobu případné karantény,bývá paradoxně označován za blázna a toho že šíří paniku.Přitom je to jen uvažování logické.

  • Tady jsou jednoznačně ve výhodě lidé mojí generace, kteří zažili éru prolhaného komunistického Rudého Práva a stejně prolhané komunistické státní televize, a k tomu „štvavé vysílačky“, které občas přinášely také nepravdivé informace, protože byly odkázány na zprávy z druhé ruky, navíc dostávané ven z republiky různými pokoutními cestami.
   Takže si člověk musel udělat nějakou metodiku, jak si vytvořit obraz +- odpovídající realitě. Což mladí neumějí a předpokládají, že z té ČT lezou jen pravdivé informace, jako někdy v první polovině 90. let.

 45. Lucie napsal:

  No, musím se přiznat, že nesleduji vůbec naše média, ale bohužel je za mě sledují jiní a s velkou oblibou, to poté na mě sypou, lidé jsou zvláštní, namísto toho, aby vnímali svět a život pozitivně, tak vnímají jen všechny ty „sračky“ světa, všechno to zlé, samé katastrofy…a pak dle toho žijí…já zastávám názor, že vše co se má stát, se stane. Tudíž nepanikařím z koronaviru, ( i když teď bych měla :), mám rýmu, jsem nachlazená) :), ale jsem pořád v klidu…nenakupuji, neblázním, nesháním roušku, jen se usmívám…jak média dokáží zblbnout to stádo ovcí k šílenství a panice. Najednou, jak kdyby existoval jen tenhle druh chřipky, všechny ostatní nemoci se vypařily neznámo kam….Lidi neblázněte a žijte 🙂 v klidu a radosti…s nadhledem a humorem 🙂

  • Jana napsal:

   Ano Lucie,usmívejte se,dejte se tzv.do vajíčka proti všemu špatnému z okolí,co se má stát stane se.To od vás případný virus odežene,lekne se a odtáhne k tomu kdo se ho obává.

 46. Velmi zajímavý, na bázi behaviorálních výzkumů postavený, článek na toto téma je zde:
  http://www.osel.cz/11056-behavioralni-ekonomove-porizovani-zasob-pro-krizi-nesouvisi-s-panikou.html
  Je to přeložená a populárně upravená a komentovaná vědecká práce na dané téma.

 47. Jana napsal:

  Dle mého názoru je největší problém v bezohledném a arogantním chování lidí,nákaza by kolikrát byla zbytečná,ale „když jsme měli zaplacen zájezd“že?Viz případ starý několik hodin:matka dá dvě děti do školy,i když ví že se vrátila z ciziny,následně se nechá soukromě testovat na virus,laboratoř jí sdělí že je pozitivní,takže to musí oznámit škole,ta dá děti ihned do karanteny.Rodiče dětí si musí ihned vzít volno z práce,vyzvedávají si je postupně ve škole.Nakažená matka,otec i děti teprve pak jedou na Bulovku.Takže to máme celou třídu dětí,jejich rodiče zřejmě v karanténě 14dní.A to vše kvůli blbosti matky,která neměla posílat děti do školy,když měla podezření že je pozitivní.

 48. Admirál napsal:

  Posuďme se 14denním odstupem, se znalostí, co se údálo v Itálii a co se docela pravděpodobně uděje i u nás.

  „Budoucnost Itálie je v našich rukách. Přiložme všichni ruku k dílu, učiňme jisté oběti pro společné dobro. V sázce je zdraví našich blízkých, našich rodičů, našich dětí, našich prarodičů,“ uvedl předseda vlády v twitterovém příspěvku zveřejněném krátce před půlnocí. Ke vzkazu připojil heslo #iorestoacasa (“já zůstávám doma“).
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/italie-koronavirus-karantena-obchod-nakup-rim-neapol-turin-supermarket-conte-dekret-nakaza-opatreni.A200310_063915_zahranicni_pmk

  Ještě si někdo myslí ve světle italských reálií, že předzásobení na cca 10 – 14 dnů je neopodstatněné panikaření?

Přidávání komentářů není povoleno