Karel Janeček: Babiš je riziko, ale Chovanec a Tuhý patří za mříže
PSÍ TÝDEN. Reportérka Eliška Hradilková Bártová strávila v tuzemských i zahraničních rejstřících několik týdnů. Rozhodli jsme se totiž podrobně zmapovat majetek Andreje Babiše mimo Agrofert. Na projekt jsme si úspěšně zažádali o grant u Nadačního fondu proti korupci. Jeho zakladatel – miliardář Karel Janeček – v doprovodném textu vysvětlil, proč považuje mapování byznysových aktivit prvního místopředsedy vlády za důležité. Ještě více ho ale znepokojuje reforma elitních policejních útvarů…
- Celé vyjádření Karla Janečka: „Babiš ve svých rukou soustřeďuje přílišnou moc. Lze si představit opatření, která by minimalizovala nebo alespoň zmírnila dopady jeho konfliktu zájmů. Babiš ale dělá pravý opak. Nákupem médií dosáhl možnosti zásadně ovlivňovat veřejné mínění a situaci zhoršil nejméně 1,5 krát. Je pro nás velmi důležité pečlivě sledovat jeho kroky, investiční aktivity a podrobovat je tvrdé a zároveň objektivní kritice. I z tohoto důvodu jsme velmi rádi podpořili tento projekt mapování Babišových podnikatelských aktivit. Vnímám a sdílím rizika, která pro naši zemi z přílišné koncentrace moci v Babišových rukou vyplývají. Přesto se domnívám, že ještě větší nebezpečí pro naši svobodu a demokracii je jeden z největších zločinů v naší moderní historii, tzv. policejní reforma. Hlídejme si, abychom tento zločin a jeho možné důsledky nepodcenili jen kvůli tomu, že Babišovi se hodí být v tomto případě verbálně na straně dobra a proti tomuto zločinu. Jeho závažnost se tím nijak nesnížila. Chovanec a Tuhý patří za mříže, i když se proti nim staví Babiš.“
A co jsme zjistili při mapování byznysu Andreje Babiše mimo Agrofert? V souvislosti s Babišovým majetkem je obvykle skloňován holding Agrofert, přes který ovládá na 200 společností. Další klíčové firmy Andreje Babiše leží mimo tuto skupinu – pod koncernem SynBiol, ve dvou dceřiných společnostech Hartenberg Holding a IMOBA (Pro podrobné informace klikněte na graf – PAVUČINU BYZNYSU). A právě prostřednictvím investičního fondu Hartenberg chce nyní Babiš expandovat do severní a západní Evropy: Babišovy miliardy míří na sever Evropy. Investiční fond Hartenberg plánuje expanzi reprodukčních klinik.
- Ministrovi financí jeho peníze v Hartenbergu spravuje investiční manažer Jozef Janov. Společně už proinvestovali 3 miliardy korun a další dvě se chystají uvolnit na nové akvizice. Do každé investice vkládá bývalý finančník slovenské skupiny Penta Jozef Janov 2,5 procenta z dané transakce. Možná i proto se fondu tak daří – spravuje jej totiž člověk, který je v něm zainteresován vlastními penězi. A jaké má duon Babiš – Janov další plány? Dozvíte se v rozhovoru Na investice máme připravené dvě miliardy.
- Jak již bylo napsáno, do koncernu SynBiol patří kromě fondu Hartenberg i společnost Imoba, která spravuje dvanáct dceřiných a vnukovských firem. Síla Imoby tkví v nemovitostech – právě do ní byla v roce 2014 převedena velká část pozemků a budov z koncernu Agrofert. Přes ní Andrej Babiš vlastní i nechvalně proslulé Čapí hnízdo či luxusní restaurace poblíž francouzské Riviéry. Imoba loňský rok končila se ztrátou 422 milionů korun. Podrobnosti se dozvíte v článku Babišova michelinská restaurace prodělala téměř 50 milionů korun.
Policejní zpráva o ovládnutí Škoda Holding: Stát přišel o více než miliardu, na úplatky šlo minimálně 31 milionů. HlídacíPes.org získal na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím policejní usnesení v případu ovládnutí plzeňské firmy Škoda Holding. Z dokumentu vyplývá, že českému státu měla být podle přesvědčení vyšetřovatelů způsobena újma převyšující jednu miliardu korun. Policie se ale případem už nemůže zabývat…
- Čínská firma potvrzuje zájem o české jádro. Shání agenturu pro ovlivňování politiků i veřejnosti. Číňané to myslí vážně se svou snahou proniknou mezi omezenou skupinu světových hráčů, kteří by v Česku mohli stavět nové jaderné bloky. Svědčí o tom výběrové řízení, s nímž čínská státem ovládaná firma China Nuclear Power Engineering Company (CGN) oslovila vybrané české komunikační agentury. Ty, které o práci pro čínskou energetickou společnost mají zájem, měly svou nabídku odeslat do konce srpna. Plyne to ze znění poptávky, kterou má redakce HlídacíPes.org k dispozici.
Digitalizace nabourává zažité obchodní modely a pořádky a společně s tím poskytuje nejrozvinutějším ekonomikám povolený doping. Tahouni technologického pokroku totiž dnes například podle analýzy PwC z probíhající digitalizace světa dokáží vyždímat o pětinu více ekonomických benefitů než zbytek globálního peletonu. Podrobnosti probírali někdejší prezident Microsoftu pro Evropu, dnes globální stratég na volné noze, Jan Mühlfeit a spoluzakladatel Credo Ventures Ondřej Bartoš. Nabízíme jejich základní teze průběžně doplňované o expertní hlasy.
- Česká extremistická scéna ve službách Kremlu. Pro-kremelští aktivisté využili strachu české společnosti z uprchlické vlny v Evropě a spojili síly s extremistickými skupinami na krajní pravici (ale i levici). Příznivci zahraniční politiky Ruské federace či pro-ruských separatistů navštěvují protiimigrační demonstrace pořádané krajně pravicovými organizacemi, pro-kremelské weby propagují aktivity extremistické scény, všímá si ministerstvo vnitra v analýze extremistické scény za loňský rok…
Prvorepublikoví Dalíkové. Aféry s armádními zakázkami mají dlouhou tradici. Česká společnost má tendenci idealizovat si dobu první republiky. V představách mnohých tyto úvodní dvě dekády existence Československa připomínají rajskou zahradu, kde kvete demokracie, voní čest a poctivost a vše ozařuje masarykovská moudrost. Přitom realita připomínala takový ráj jen velmi vzdáleně. I doba masarykovského Československa měla kupříkladu i své „Marky Dalíky“ a řadu kauz spojených se zmanipulovanými vojenskými zakázkám, napsal v článku pro HlídacíPes.org František Štambera, historik oddělení novodobých českých dějin Národního muzea.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Ad „Karel Janeček: Babiš je riziko, ale Chovanec a Tuhý patří za mříže.“ Jediným „důkazem“, uvedeným v článku, že: Babiš je riziko, ale Chovanec a Tuhý patří za mříže, je tvrzení Karla Janečka. Proč mu mám věřit?
Karel Janeček je určitě také kříšťálově čistý!
V TOM ŽE TUHEJ A MINISTR CHOVANEC PATŘÍ ZA MŘÍŽE DOCELA SOUHLASÍM!
Na co máme justiční systém, když nám stačí Karel Janeček s jeho osvícenými výroky.
Viděl jsem tiskovou konferenci na níž Tuhý a spol. prezentovali jakési ubohé vysvětlení těch policejních reorganizačních manévrů a následně s bohorovným výrazem odmítli odpovídat na otázky novinářů.
Takže zda patří za mříže nevím jistě, ale definitivně a rozhodně nepatří na místo policejního šéfa demokratického liberálního státu.
A samozřejmě, je-li to Chovancův chráněnec, tak ten tam nepatří také.
Respektive patřil by tam, pokud bychom už byli policejní a autoritářský stát, ke kterému s těmito lidmi směřujeme ať je to Tuhý nebo Babiš.
Naprosto přesně, ale takhle z Vás asi pan Janeček nebude mít radost. On si přece zaplatil za ono rádoby kritické a v zásadě nic nového neříkající polechtání protikorupčního kamaráda Babiše (aby to vypadalo, jako že je objektivní a spravedlivý….)a hlavně sem potřeboval dostat, že Chovanec s Tuhým jsou MNOHEM MNOHEM horší a nebezpečnější a ten Babiš je vlastně až na maličkosti celkem v pořádku. O polici si (zejména na nejvyšších místech) rozhodně iluze nedělám, situace je tam ve vztahu k politické „moci“ čím dál tím horší, ale z Babiše mám strach ještě podstatně větší právě z důvodu, který z důvodů, o kterých píšete v poslední větě.
Co se týče Babiše a jeho nebezpečnosti: já si myslím, že zde je daleko před Chovancem a Tuhým. Protože ovládá největší tištěná media v zemi a ta o jeho aférách vlastně vůbec nepíší. Takže nic pořádně na povrch neprosákne.
Je jasné, že se Babišovi nelíbí reorganizace UOOZ. On sám toho útvaru pravděpodobně často využíval – i když nikdy otevřeně – k podpoře svých zájmů. Je totiž mnohdy výhodně, jak přitlačit ke zdi někoho, kdo má být vytěžen započetím trestního stíhání, ze kterého nic nevyplyne. Tak to bylo například u Kosteleckých uzenin. Teď už bude útvar pod dozorem.
Naprostý souhlas. Článek o tom, jak získal Kostelecké uzeniny jsem našel náhodou a jeho autentičnost mi potvrdil jeden místní známý. Jinak Janečkův výrok je typickou ukázkou „křišťálově“ čistého člověka na úrovni Babiše. U té policie prostě čistě šlo o to, kdo ji ovládne. Hoši ze socde. se vyděsili, když si uvědomili, že je Šlachta (ve své prostoduchosti) Babišův člověk a vzpomněli si, jak skončil Nečas. A došlo jim, že by to mohlo být stejné. Babiš ve své drzé nestydatosti nyní chce alespoň použít Celní správu (kterou jako ministr financí má v resortu)stejným způsobem, jako používal Šlachtův ÚOOZ. Jestli je Tuhý takový či makový nehraje roli, důležité je, „čí“ (momentálně) je. A mimochodem, na základě čeho se Šlachta pustil do potírání korupce, když to spadalo do resortu úplně jiného útvaru a navíc s daleko většími a veřejnosti předloženými výsledky formou nejen připravených trestních stíhání, ale i tresty? To není zdaleka jenom Rath. Jenže tam to bylo přes asi i přes některé omyly padni komu padni napříč celým politickým spektrem. Ištván s Šlachtou a spol. zjevně pracovali na politickou objednávku. Když se po Šlachtově odchodu ukázalo, co všechno tahle parta dělala (z mnoha kauz viz. třeba onen kontrolor na presidiu, který byl obviněn ze zpronevěry, či dokonce krádeže poté, co při kontrole ukázal na „hospodaření“ ÚOOZ, nebo ty pseudokauzy týkající se Vrbětic či Ministerstva obrany) jsem čekal, kdy začne konat státní zastupitelství, ale ono jaksi nic…..