Kardinál Duka v kurzu. Počítá se spíše s tím, že mu papež mandát prodlouží

Napsal/a Robert Břešťan 2. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

V nedávné době odešly z Prahy do Vatikánu dva protichůdné dopisy. Oba se týkaly kardinála Duky, jemuž bude 75 let, a to je věková hranice, kdy se podle církevních pravidel musí svého postu vzdát. Papež mu však mandát může prodloužit.

První dopis sepsala skupina českých křesťanů a vyzvala v něm papeže, aby Dukovi neprodlužoval mandát.

Druhý dopis nepsal prezident

„Příklon biskupa Dominika k nacionalismu a ke krajní pravici lze vidět nejen v jeho nekritické podpoře islamofobního prezidenta Miloše Zemana, ale také v jednoznačném odmítnutí solidarity s uprchlíky na Svatováclavské pouti v září 2017 anebo v blahopřejném dopise zaslaném předsedovi fašizující strany SPD Tomio Okamurovi,“ uvedli v dopisu papeži (celý text i okolnosti jeho vzniku zde).

Krátce poté odešel z Prahy druhý dopis. I když Miloš Zeman původně avizoval, že papeže Františka jako prezident vyzve k tomu, aby Duku v pozici kardinála potvrdil, nakonec zvolil jinou formu.

Jak v rozhovoru pro HlídacíPes.org řekl český velvyslanec při Svatém stolci Pavel Vošalík, šlo o soukromý dopis Miloše Zemana, nikoli prezidenta.

„O dopisu prezidenta republiky papeži Františkovi, v němž by pan prezident žádal papeže o prodloužení mandátu současného arcibiskupa pražského, nevím. Byl jsem ale seznámen s dopisem pana Miloše Zemana pro papeže Františka, ve kterém Miloš Zeman nabídl papeži své osobní svědectví o osobnosti kardinála Duky a o jeho působení v naší společnosti,“ říká Vošalík.

Autoři prvního z dopisů naopak žádají papeže o „personální výměnu a uspíšení jmenování nového pražského arcibiskupa“.

Nízký kurz na Duku

Jmenováni biskupů je však podle Vošalíka výsostně vnitrocírkevní záležitostí a výlučnou pravomocí papeže.

„Jediným okamžikem, kde se velvyslanec dostává s tímto procesem do kontaktu, je obdržení informace ze Státního sekretariátu Svatého stolce několik málo hodin před veřejným oznámením jména nového biskupa,“ vysvětluje velvyslanec Vošalík, který zanedlouho – po deseti letech – na postu ve Vatikánu končí.

Předchozí papež Benedikt XVI. už dříve, v roce 2007, nepřijal demisi Dukova předchůdce Miloslava Vlka, a mandát mu o dva roky prodloužil.

Se stejným postupem počítají například i tuzemští bookmakeři. Sázka na kardinála je první svého druhu a papež podle bookmakerů Fortuny kardinálovi Dukovi mandát prodlouží s vysokou pravděpodobností vyjádřenou kurzem 1,3:1.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)