Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Josef Nerušil, zdroj

Kardinál Duka se postavil za Peroutku: Komu čest, tomu čest. Nehledejme kličky

„Když čteme například jeho Budování státu či další texty, víme, kdo Peroutka byl. Myslím, že v tomto případě došlo k nešťastné, řekl bych, souhře,“ vložil se český primas, kardinál Dominik Duka do diskuse o Ferdinandu Peroutkovi a jeho údajně nekorektním chování za druhé československé republiky a protektorátu.

Debatu rozvířil prezident Miloš Zeman, který Peroutku před nedávnem obvinil z nadbíhání k Hitlerovi respektive autorství zatím nenalezeného článku „Hitler je gentleman“.

Duka připomněl, že při oslavách Hitlerových narozenin všechny církevní i necírkevní časopisy musely uveřejnit gratulaci. A někdo ji musel napsat. „Peroutka se však vždy zachoval pevně,“ řekl kardinál.

„Měli bychom si uvědomit: komu čest, tomu čest a neměli bychom hledat v těch minulých dobách nějaké kličky.“ Duka zdůraznil, že všechny Peroutkovy texty nezná a dodal: „Copak my jsme ale za komunismu neříkali čest práci, neříkali jsme soudruhu?“

Život ve stínu šibenice

Duka svá slova o Peroutkovi pronesl na zahájení výstavy s názvem Život ve stínu šibenice, která je až do 26. června k vidění v Křížové chodbě Nové radnice v Brně.

Expozice na více než stovce panelů připomíná výjimečné osobností našich moderních dějin.

Jedním z nich je právě i Ferdinand Peroutka, ale například také někdejšího velitele 1. čs. armádního sboru v Sovětském svazu Jana Kratochvíla, kterého z rozkazu Sovětů nahradil těsně před vstupem jednotky na území bývalého Československa politicky spolehlivý Ludvík Svoboda.

Výstava připomíná i československého generála ruského původu, legionáře Sergeje Vojcechovského, který chtěl coby voják svou novou vlast bránit před mnichovským diktátem a v době okupace se zapojil do protinacistického odboje. Hned po osvobození, 12. května 1945, byl zatčen NKVD a odvlečen navzdory československému občanství do SSSR.

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno