Kardinál Duka se postavil za Peroutku: Komu čest, tomu čest. Nehledejme kličky

Napsal/a Kristián Chalupa 12. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Když čteme například jeho Budování státu či další texty, víme, kdo Peroutka byl. Myslím, že v tomto případě došlo k nešťastné, řekl bych, souhře,“ vložil se český primas, kardinál Dominik Duka do diskuse o Ferdinandu Peroutkovi a jeho údajně nekorektním chování za druhé československé republiky a protektorátu.

Debatu rozvířil prezident Miloš Zeman, který Peroutku před nedávnem obvinil z nadbíhání k Hitlerovi respektive autorství zatím nenalezeného článku „Hitler je gentleman“.

Duka připomněl, že při oslavách Hitlerových narozenin všechny církevní i necírkevní časopisy musely uveřejnit gratulaci. A někdo ji musel napsat. „Peroutka se však vždy zachoval pevně,“ řekl kardinál.

„Měli bychom si uvědomit: komu čest, tomu čest a neměli bychom hledat v těch minulých dobách nějaké kličky.“ Duka zdůraznil, že všechny Peroutkovy texty nezná a dodal: „Copak my jsme ale za komunismu neříkali čest práci, neříkali jsme soudruhu?“

Život ve stínu šibenice

Duka svá slova o Peroutkovi pronesl na zahájení výstavy s názvem Život ve stínu šibenice, která je až do 26. června k vidění v Křížové chodbě Nové radnice v Brně.

Expozice na více než stovce panelů připomíná výjimečné osobností našich moderních dějin.

Jedním z nich je právě i Ferdinand Peroutka, ale například také někdejšího velitele 1. čs. armádního sboru v Sovětském svazu Jana Kratochvíla, kterého z rozkazu Sovětů nahradil těsně před vstupem jednotky na území bývalého Československa politicky spolehlivý Ludvík Svoboda.

Výstava připomíná i československého generála ruského původu, legionáře Sergeje Vojcechovského, který chtěl coby voják svou novou vlast bránit před mnichovským diktátem a v době okupace se zapojil do protinacistického odboje. Hned po osvobození, 12. května 1945, byl zatčen NKVD a odvlečen navzdory československému občanství do SSSR.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)