Hradní kancléř Vratislav Mynář vysvětluje kauzu "čínského dopisu". Foto: YouTube Kancelář prezidenta republiky

Kancléř Mynář proti ČT mává zavádějící statistikou

Napsal/a Vojtěch Berger 5. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Nechováte se hospodárně, vyčítá v otevřeném dopise řediteli České televize Petru Dvořákovi hradní kancléř Vratislav Mynář. Útočí mimo jiné na snahu ČT vést debatu o zvýšení koncesionářských poplatků (ty se u ČT nezvyšovaly od roku 2008, u Českého rozhlasu dokonce od roku 2005). Dvořákův návrh označuje za asociální, šokující a mimořádně ostudný: „Už tak je výše těchto poplatků v porovnání se zeměmi střední Evropy v přepočtu na HDP jedna z nejvyšších,“ tvrdí Mynář. Je to ale jinak.

Podle statistik Evropské vysílací unie (viz grafy) je Česko v prostřední třetině států co do výše koncesionářských poplatků ve vztahu k HDP i k paritě kupní síly. Daleko před námi jsou ze sousedů bohaté Rakousko s Německem, ale třeba i Slovinsko. Z ekonomicky a historicky alespoň trochu srovnatelných zemí je na tom Česko podobně jako Polsko a „levnější“ veřejnoprávní média má čistě statisticky Slovensko. Otázkou tak je, které středoevropské státy měl kancléř vlastně na mysli. Ve svém dopise šéfovi ČT také Mynář zcela pomíjí, co koncesionáři za své peníze v jednotlivých zemích dostanou.

Slovenská RTVS nemá s Českou televizí ani srovnatelně kvalitní zpravodajství, nemá síť zahraničních korespondentů ani tak kvalitní webové služby, polská veřejnoprávní média jsou nejen formálně, ale i podle analýz obsahu vysílání pod kontrolou vlády a maďarská veřejnoprávní média už po zásazích Viktora Orbána de facto neexistují a jsou závislá na státním rozpočtu.

Ve srovnání s tím (a ve světle zmíněných statistik) vypadá 135 Kč či třeba i o pár korun měsíčně navíc pro ČT jako férová nabídka.

EBU, Licence fee 2020
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)