Justiční #me_too, Václav Klaus, tentokrát jako bezpečnostní expert, a vytoč si svého Ovčáčka

Napsal/a Robert Malecký 20. ledna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. „Setkáním s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindou uzavřel v sobotu český premiér Andrej Babiš svou dvoudenní návštěvu Indie, která se uskutečnila v rámci týdenní cesty na jih Asie. Podobně jako v pátek s indickým premiérem Naréndrou Módím se rozhovor točil především kolem obchodu a konkrétních možností, jak vzájemnou výměnu posílit.“ Ne, nepíše se rok 1985. To se jen zdejší média radují, že byl od předsedy vlády týden pokoj.

  • Máme tady jeden takový ošklivý, skoro bychom řekli zlý, prostě nepěknou věc. Zasahování do nezávislosti justice. Ústavní soudce Vojtěch Šimíček se rozpomněl na tři roky starou schůzku s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, a rozpoutal tak sérii výpovědí těch, kdo byli rovněž kancléřem obtěžováni.

„Naznačil, jaké rozhodnutí by se prezidentovi líbilo.“
(Vojtěch Šimíček pro Respekt, 5. ledna)

Ukázalo se, že schůzek bylo víc a na víc soudech, a rozpoutalo se nefalšované justiční #me_too. My se ovšem nedokážeme ubránit dojmu, že celá věc by zněla daleko věrohodněji, pokud bychom se o schůzkách či telefonátech dozvídali hned, a nikoli s odstupem několika let. 


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Pan prezident Václav Klaus se připojil k přibližně 5 milionům Čechů, kteří jsou aktuálně experty na fungování tajných služeb (do chvíle, než se naplno rozeběhne biatlonová sezóna). A učinil tak roztomilým rozhovorem, který poskytl Mladé frontě DNES.

„Jejich materiály jsem nikdy nečetl, protože jsem nechtěl ztrácet čas bezcennými zprávami, které většinou neobsahovaly vůbec nic zajímavého, vůbec nic přínosného. Většinou byly jen papouškováním názorů z médií.“
(Václav Klaus, MF DNES, 18. ledna)

My si samozřejmě můžeme nesouhlasnou vlnovkou podtrhnout ten protimluv, kdy Klaus zná předem obsah zpráv, které nečetl. Ale nebudeme zlí, víme, že od pana prezidenta jde o protimluv umělecký, záměrný, tedy jakousi formu oxymorónu. Podobný žánr, jenž mistrovsky provedl třeba bývalý fotbalový reprezentační bek Tomáš Ujfaluši: „Na recepci jsem byl, ale nic jsem neplatil. A ta částka absolutně nesouhlasí.“

  • Na Hradě mezitím mluvčí Jiří Ovčáček, čerstvě dorostlý věku umožňujícího prezidentskou kandidaturu, ukazuje, že už je opravdu dospělý.

Nejde jen o reakci na vcelku banální aktivistický krok. Postupující paralýza se projevuje i tak, že si oficiální hradní profil povídá s anonymními účty, samozřejmě na reprezentativní úrovni (šlo opět o věnec prezidenta republiky a nadhozenou otázku, kdo ho hodí do koše).

A do třetice…

Vytočit Ovčáčka nikdy nebylo tak snadné. Sám k tomu říká, že s fašistickou spodinou nehodlá vycházet jinak. Čili se máme ještě na co těšit.

  • A zatímco tu řešíme nepodstatné problémy, na Rakovnicku se objevily první vážné důsledky terorismu.

Raport, Týdeník pro Rakovnicko a Novostrašecko, 17. ledna

Tak dbejte na prevenci, klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)