Josef Šlerka: Facebook podle Klubu českého pohraničí aneb rudý květ v modré dálce

Napsal/a Josef Šlerka 23. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud jde o Facebook, stále častěji se mi vybavuje Švejk a jeho návštěva blázince kde se dozvídáme, že uvnitř světa existuje ještě jeden, mnohem větší. Nějak podobně to na Facebooku funguje.

Jelikož je každý z nás do určité míry uzavřen ve své sociální bublině, býváme možná občas překvapeni, jaké stránky a skupiny lze potkat, když se vydáme na výpravu “k těm druhým.”

Já jsem jednu takovou výpravu podnikl na podnět mluvčího českého prezidenta. Jiří Ovčáček v jednom svém tweetu zmínil Klub českého pohraničí: (kontext je podle mne jazykově trochu zmatený, podotýkám jen, že se jednalo o jeho komentář k návštěvě ministra kultury na jedné sudetské akci.)

Protože jsem o tomhle spolku již dlouho neslyšel, podíval jsem se na to, zda má na Facebooku stránky. A skutečně má. Najdete ho zde: https://www.facebook.com/klub.ceskeho.pohranici


Text vyšel na stránkách Databoutique.cz, publikujeme jej se souhlasem autora, Josefa Šlerky


Jako cover foto má skupinu lidí vzdávající čest u nějakého pomníku. Fotka je zřejmě z roku 2012 a na internetu je k nalezení mj. u článku Jana Jandourka “Za smrt komunistických pohraničníků mohou především sami šéfové KSČ”. Samotná stránka má lehce přes 800 fanoušků, což není nijak závratné, ale ani nijak špatné.

šlerka foto 1

Oblíbené stránky této stránky

Podívejme se nyní, jaké stránky má samotná stránka ráda a jaké stránky mají rády tyto stránky (mimochodem sami si můžete udělat podobnou analýzu přes https://apps.facebook.com/netvizz/ a data vizualizovat v Gephi). Výsledek je zde:

šlerka foto 2

Vysvětlení: Barvy v naší síti jsou určeny strojem a ukazují které body mají k sobě blíže než k jiným. Velikost bodů reprezentuje počet vazeb, které směřují ke stránce.

Malá síť s dominatním Komunistickým svazem mládeže a Komunistickou stránou Čech a Moravy ukazuje docela pěkný shluk kolem současných komunistů. Jak mne upozornil Tomáš Koloc na Facebooku, některé instituce spolu sídlí (či sídlily) na stejné adrese. Namátkou KSČM, Klub českého pohraničí a Slovanský výbor České republiky.

Oblíbené facebookové stránek uživatelů

Pojďme se podívat dál. Jakých stránek jsou fanoušky lidé, kteří lajkují na stránce Klub českého pohraniční? Obligátní dotaz na Graph Search Facebooku nedal úplně uspokojivé výsledky viz tento screenshot:

šlerka foto 3

Nezbylo tak, než projít profily těch, co aktivně lajkují na stránce Klub českého pohraničí. Na stránce jsem za odbobí leden 2015 až konec dubna 2016 našel 192 uživatelů Facebooku, kteří zde něco olajkovali.

Z nich jsem prozkoumal profily 136 uživatelů, kteří mají veřejně dostupný seznam olajkovaných stránek.

Celkem měli v oblíbnených 19 176 stránek, což je v průměru 141 stránek na jednoho. Z těchto stránek jsem vybral jen ty, které se v datasetu objevily 19x a více (víme jistě, že alespoň 10% aktivních fanoušků je má jako oblíbené).

Zbylo 97 stránek, které jsem seřadil podle míry afinity k zkoumané stránce (princip afinity najdete popsaný v tomto blogpostu). Jejich předhled je nadmíru zajímavý, byť v zásadě jen rozšřuje očekávané pole.

Mezi nimi jsou kupříkladu stránky: 12. brigáda Pohraniční stráže, Antimajdan, Bratři Mašínové jsou Vrazi, BUDU Volkit KSČM, Červená karta pro Českou televizi, Chci poděkovat Miloši Zemanovi, že nazval věci pravými jmény, Sputnik Česká republika, halonoviny.cz, Jiřina Švorcová, KSČM či Nestydím se za svého prezidenta.

Kompletní seznam stránek zde.

Shluky stránek

Protože víme, jací uživatelé mají olajkované jaké stránky, můžeme najít i skupiny stránek, které jsou si podobnější podle lidí, kteří je mají jako oblíbené (viz postup z této studie. V našem případě byl jako threshold zvolena hodnota 0.7).

Celkový pohled

šlerka foto 4

Nacionalistický blok

člerka foto 5

Pohraničníci 

šlerka foto 6

Základní organizace KSČM a satelity 

šlerka foto 7

Komunistické jádro 

šlerka foto 8

„Zemanovci“

šlerka foto 9

Facebookové skupiny

Když už jsem se věnovali tomu, jaké stránky mají oblíbné aktivní fanoušci Klubu českého pohraničí, podíval jsem se také na to, v jakých skupinách na Facebooku tito lidé jsou.

Vybral jsem opět ty, kde je alespoň 10% aktivních lajkujícícíh. Výsledek ukazuje tento výpis.

Z něj vybíráme: Chceme socialismus!, Chceme pryč z NATO a EU – Rusko je náš opravdový přítel !!!, Zeman musí v roce 2018 znovu kandidovat, S Kalouskem se nemluví, OPRAVDOVÍ KOMUNISTÉ, Přátelé Ruska v České Republice, Stop předsudkům proti komunistům, Marxistická Vlastenecká Levice a další.

Závěrem

Pokud jste dočetli až sem, gratuluji vám. Právě jste došli na konec exkurze tak trochu jiným Facebookem, než je ten běžně představovaný.

Pokud teď čekáte pointu, asi se jí nedočkáte, chtěl jsem jen jednou ukázat jak také vypadá český Facebook.

A pokud jde o Jiřího Ovčáčka a jeho původní tweet? Zavřete oči, představte si sraz Klubu českého pohraničí. K pultu přistupuje Daniel Herman, pronáší první větu svého projevu a pohraničníci mu ve stoje tleskají. Jakou větu by asi musel říct? Co si o tom myslíte? Napište mi to do komentářů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)