Státní hranice České republiky... Foto: Profimedia

Jan Urban: Ruský novinář Kuranov má opustit Česko. Je to hloupé a nehumánní

Napsal/a Jan Urban 3. ledna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Před krátkou chvílí jsem se dozvěděl, že služebně nejstarší ruský novinář v České republice Alexandr Kuranov byl na základě neveřejných informací, pravděpodobně od zpravodajských složek, zbaven povolení k pobytu a bylo mu cizineckou policií přikázáno, aby opustil území ČR. Nejprve prý do 24 hodin, později sám Kuranov upřesnil, že se lhůta zvýšila na 30 dní. Ale i tak…

Obrátil jsem se na ministerstvo vnitra s žádostí o postoj k této kauze. I když očekávat lze odpověď ve smyslu, že důvody podléhají utajení.

Mám však už nyní za to, že vypovědět více než sedmasedmdesátiletého poloslepého člověka, který má celou svoji rodinu v České republice, bez jasného označení důkazů, je přinejmenším nehumánní.

Z osobní zkušenosti vím, že Alexandr Kuranov byl vždy otevřeně prodemokratickým novinářem, v roce 1991 vystoupil veřejně proti pučistům v Moskvě a byl i vůbec prvním sovětským novinářem, který dělal rozhovory s československými disidenty, včetně Václava Havla, Jiřího Dientsbiera i autora tohoto textu.

Do Ruska se vrátit nemůže. Nemá tam žádné zázemí a s velkou pravděpodobností by mu hrozilo „nevlídné přijetí“. Jeho žena žijící v ČR je vážně nemocná.

Mám za to, že vypovědět více než sedmasedmdesátiletého poloslepého člověka, který má celou svoji rodinu v České republice, bez jasného označení důkazů, je přinejmenším nehumánní.

Již v roce 2015 čelil Kuranov podobným problémům, byť ne tak závažným jako nyní. Ministerstvo zahraničí mu tehdy neprodloužilo novinářskou akreditaci. Kuranov v té době pracoval jako novinář na volné noze. Ale ano – akreditaci měl ale na Kremlem financovanou agenturu RIA Novosti, s níž nadále spolupracuje.

Kuranov se v Praze poprvé objevil ke konci komunistického režimu. Byl tehdy vůbec prvním oficiálním korespondentem ze Sovětského svazu, který se začal setkávat i s disidenty.

Byl otevřený, vzdělaný, profesionální a dobře zorientovaný v československé situaci. Občas jsme si v naší paranoidní situaci izolovaných protirežimních disidentů dělali legraci, že někdo takový se ve skutečnosti asi nebude jmenovat ani Alexandr, ani Kuranov, ale bylo nám to vlastně srdečně jedno.

Do Ruska se vrátit nemůže. Nemá tam žádné zázemí a s velkou pravděpodobností by mu hrozilo „nevlídné přijetí“. Jeho žena žijící v ČR je vážně nemocná.

Saša Kuranov, jak jsme mu říkali, dělal svoji práci. Byl dokonce jedním z prvních zahraničních novinářů, který v Laterně magice udělal velký rozhovor s Václavem Havlem ještě předtím, než bylo jasné, jak to dopadne.

I kdybychom připustili, že téměř bývalý ruský novinář v důchodu byl po celou svoji kariéru agentem sovětské a potom ruské rozvědky, je potřeba veřejně zodpovědět několik zásadních otázek: Jak to, že české orgány potřebovaly třicet let, aby na to přišly? A není snad zásadou kontrarozvědky, že „poznaný čert už nikoho nevystraší“?

V době protireformního pokusu o puč v Rusku v srpnu 1991 se Kuranov odvážil vystoupit na demonstraci na Václavském náměstí a protestoval proti omezování demokracie ve své vlasti. Kdyby pučisté vyhráli, nejspíš by ho po starém způsobu nechali zmizet.

Teď by měl z rozhodnutí úřadů zmizet z České republiky. Je to trapné. Je to nedůstojné. Je to hloupé. A je to chyba, která starého muže může stát život.


Pozn. red.: Text jsme 3.1. v 19.19 hod na několika místech upřesnili, přidali správný věk Alexandra Kuranova a fakt, že lhůta na opuštění ČR, původně na 24 hodin, byla změněna na 30 dní.  

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)