Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Premiér Petr Fiala. Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
,

Jan Urban: Víra, že už Zeman bude hodný, je velká chyba Fialovy vlády

KOMENTÁŘ. V této chvíli může česká politická scéna při zběžném pohledu vypadat téměř idylicky. ODS se nepřestává vézt na vítězné vlně z parlamentních voleb. Komunisté, jako memento a strašák třiceti polistopadových let, propadli do nevolitelna. Voličské podpoře vlády zatím prospívají i dosud v české politice nevídaně razantní postup vůči ruské agresi proti Ukrajině i aktivní podpora jednotného postupu spojenců v NATO a Evropské unii…

Nesporný úspěch zvládnutí pomoci čtvrtmilionové první vlně ukrajinských uprchlíků určitě také pomáhá vytvářet dojem sebedůvěry a spokojenosti s fungováním vlády. Nová opozice zatím pouze poněkud bezzubě obstruuje a kromě stěžování si na vládu nedokáže představit alternativu.

A vláda přitom všem ještě zvládá i složité manévrování kolem důchodů a podpory podnikatelů. Takže – jakoby zatím všechno šlo. Na obzoru se však sbírají tmavé mraky. A slušný kapitán by už začal připravovat loď na bouři.

Vysvětlovat své úmysly

Vítězství současné vládní pětikoalice naplnilo přání nadpoloviční většiny voličů a vyhnalo Andreje Babiše ze Strakovy akademie. Jeho ANO však zůstalo s převahou nejsilnější politickou formací v parlamentu a v rozbouřené době mu stačí počkat si na chyby vlády.

Spolu s otevřeně populistickou SPD budou sbírat protestní hlasy, které budou nevyhnutelně přibývat. Znovu a znovu je třeba si připomínat, že zázraky, a nic jiného sám vznik pětikoalice nebyl, jsou v politice jen časově omezenou komoditou.

Už teď, pouhých sto dní po zformování vlády, se ukazuje, že koalice není schopná předem dohodnout v parlamentě a Senátu jednotné hlasování. Ukazuje se, že shoda šéfů koaličních stran sama o sobě nestačí. Premiér Petr Fiala a vláda navíc nedostatečně vysvětlují voličům svoje úmysly. Po vlně úspěchů se tak může zdát, že pětikoalice začíná pomalu vyzařovat odér sebevražedné bezradnosti.

Debakl při tajné volbě členů mediálních rad ve Sněmovně, při kterém kandidáty koalice potopili její vlastní poslanci, je posledním varováním.

Připomeňme také politicky dětinské pošťuchování koaličních ministrů Pavla Blažka (ODS) a Víta Rakušana (STAN), stejně jako předsedkyně koaliční TOP 09 Markéty Adamové-Pekarové, kteří potřebovali veřejně kritizovat svého vládního kolegu ministra kultury Martina Baxu (také ODS), namísto, aby si své rozdílné názory na financování veřejnoprávních médií vyříkali za scénou, a veřejnosti představili až společný koaliční návrh.

Koalice, která nedokáže vystupovat vůči veřejnosti jednotně, a dávat tak příklad výhodností spolupráce namísto jalového hašteření, se rychle může změnit v trhací kalendář.

Nechat Zemana na pokoji

Ještě větší koaliční ponížení předvedl Senát svým komickým špílcem „posledního vážného varování“ na adresu prezidenta Miloše Zemana. Ten se jen o den později v novinovém rozhovoru svým poníženým a zdvořilým kritikům otevřeně vysmál.

Komukoliv s byť jen minimální znalostí věci, muselo být předem jasné, že mnohomluvný a povýtce pouze morální apel z dílny KDU-ČSL žádný efekt mít nebude. Nedosti na tom. Lidovci odmítli podpořit i kompromisní, politicky podstatně promyšlenější postup, navržený senátorkou Miroslavou Němcovou (ODS), která do něj vtělila naprostou většinu textu jejich vlastního návrhu. Znovu se ukázalo se, že lidovci jsou politicky a intelektuálně nejslabším článkem vládní koalice.

Podle zdrojů obeznámených s diskuzí uvnitř senátorského klubu KDU-ČSL byl za lidoveckým návrhem s bezzubou výzvou prezidentovi, aby se po zbytek mandátu, řečeno lidově, choval slušně, a plnil svoje ústavní funkce, sám předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Jeho údajný argument prý zněl asi takto:

„Podle dohody nám Zeman podepíše všechny zákony, které ve Sněmovně přijmeme, a my ho za to necháme až do konce mandátu na pokoji“. Potvrzovalo by to dřívější informace, podle kterých tuto dohodu na konci minulého roku vyjednal ministr Pavel Blažek s vedoucím kanceláře prezidenta Vratislavem Mynářem ještě v době hospitalizace prezidenta.

Jen těžko si lze představit hloupější a protiústavnější důvod. Koalice tak zbavuje Senát jedné z jeho nejdůležitějších pravomocí, a tou je kontrola prezidenta. Nikomu jinému Ústava takovou pravomoc nesvěřuje. Je to jen trochu jiná verze nechvalně známé opoziční smlouvy. Koalice, ovládající vládu i parlament, dává prezidentovi volnou ruku bez ohledu na ústavu, ale hlavně bez ohledu na zájem státu.

Ať se radši hodí marod

Ona snad existuje i dohoda, že Miloš Zeman se hodí na šest měsíců českého předsednictví Evropské unie marod, aby nedělal ostudu? Nebo se koalice předem dohodla, že si ho nebude všímat, ať se děje, co se děje?

Mají se voliči připravit na mlčení koaličních stran k dalším podvodným prezidentským milostem a 28.října ještě na jednu ostudu s udílením státních vyznamenání kamarádíčkům Miloše Zemana?

Na obzoru se mohou sbírat tmavé mraky, ale ODS se na svém kongresu nedostala dál, než k sebechvále.

V Praze si pro podzimní volby připravuje generální útok na koaliční Piráty. Lidovci jakoby ztratili s tradicí i pud sebezáchovy. A TOP 09 a Starostové se vyžívají v parlamentních zbytečnostech. Že by někdo měl v takovéto době dnes a denně hovořit k voličům, jak se zdá, nikoho moc nezajímá.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

39 komentářů

 1. Radomír napsal:

  Opět Jan Urban ve svém mnohačetném vášnivém tažení proti prezidentu M. Zemanovi. Bez přidané hodnoty nějakých zásadních a zcela nových poznatků. Ohřívaná polévka vyznamenávání a milostí pro přátele, kterou občan volič je nucen konzumovat V. Havlem počínaje, přes V. Klause a M. Zemanem konče. Bez východiska, protože předchůdci současného prezidenta v tom nebyli lepší a protože elitám a kmotrům to klientelistické a nepotické počínání prezidentů pořád vyhovuje.

  • Tondach napsal:

   Pan Urban má pravdu! To nas… naštve, co?

   • A. S. Pergill napsal:

    Pan Urban nemá pravdu. Je dobře, že v době našeho předsednictví tam bude osoba, která je schopna sžíravě zkritizovat tu přehlídku blbostí na kvadrát, která vybublává z bruselské úřednické žumpy.

    • Pavel napsal:

     Takovou pochvalu pro Fialu bych od tebe nečekal, lžirgile. Bohužel ani Fiala nemá energii na to, udělat něco s tou ubohou sprostou a zrádcovskou hroudou na kolečkách neustále porušující české zákony a dělající ostudu v zahraničí a za dob svého premiérování neblahé paměti bez odporu podepisující každý bruselský nesmysl.

     • A. S. Pergill napsal:

      Zeman, jako president šéfující země bude mít také možnost se vyjádřit. Na rozdíl od velmi slušného pana profesora Fialy ovšem umí trojčlenku, která velice často stačí na vyvrácení blábolů bruselistů o „grýn dýlu“.

     • Pavel napsal:

      Tak, tak, lžirgile, spočítat si co musí udělat pro další flanděru od kancléře bez prověrky, hradní čučkař jistě umí. To ho ovšem zároveň vylučuje z jakékoli racionální debaty, byť by to byla debata děcek na pískovišti. O tom, že by si hradní čučkař vzpomněl na to, jak co by premiér neblahé paměti bez odporu podepisoval závazek na povinný podíl oze v energetickém mixu ČR, což vyústilo v bilionový tunel, nemluvě. Vždyť tento fakt vytěsnily už i jeho podržtašky.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle. Ty OZE jsme dostali befélem, podobně jako norimberské zákony v letech 1939 – 1945.
      Pokud budeme ve Čtvrté Říši, nebudeme svobodní.

     • Pavel napsal:

      „befelem“ jsi dostal akorát ty své bláboly, lžirgile. Hradního čučkaře v dobách jeho neblahého premiérování nikdo nenutil. Přesto všechno bez odporu podepsal i když mohl jednat.

    • Richard Švehla napsal:

     Pergill-Šimůnek nikdy nezklame: Svou nenávist vůči demokracii a ostatním evropským hodnotám ventiluje při každé příležitosti.
     Proč by ji také skrýval, když lžinenávistníků je ČR dost ke DVOJÍMU zvolení Miloše prezidentem, že.
     A možná i k opětovnému zvolení Babiše, jak oprávněně varuje Jan Urban.

     Mimochodem: Posazení Pavla Blažka do ministerského křesla svědčí o přetrvávajícím marasmu ODS.
     Ano, ODS se dodnes nedokázala zbavit klausovské špíny. Fiala tedy může být vyměněn – po případném neúspěchu vlády – třeba za Zahradila.
     Hnus & přetrvávající hrozba našemu křehkému ukotvení v euroatlantických strukturách.

     Richard Švehla

     • A. S. Pergill napsal:

      Jaká nenávist vůči demokracii? EU má k demokracii asi stejně blízko, či daleko, jako normalizační režim. Alespoň IMHO.

     • Pavel napsal:

      Koukám, že lžirgil si plete světové strany. Že by trpěl stejnou chorobou jako jeho hradní guru.

     • A. S. Pergill napsal:

      Je mi velice líto. Od vstupu do EU se naše demokracie stává stále více deficitní. Klesá svoboda podnikání a mnohé další ekonomické a občanské svobody.
      V porovnáním s devadesátými léty je současný stav naprosto tristní a odpudivý.

     • Pavel napsal:

      TO všichni vědí, že ti je líto, že stále ještě nejsme součástí rusácka, ze které se tak bereš, deficitní lžirgile.

    • Oto napsal:

     Pergille, Pergille – a ty pocházíš odkud, že jsi nepochopil ústřední myšlenku pana Urbana? Vždyť tomu textu není co vytknout (pokud ho čte alespoň průměrně inteigentní člověk)…

     • Jan Hrzal napsal:

      On to asi pochopil, ale rozkaz zněl jasně. Manipulovat, lhát a gulášovat 🙂

     • A. S. Pergill napsal:

      Pane Hrzale, ono stačí jen tohle:
      „Vítězství současné vládní pětikoalice naplnilo přání nadpoloviční většiny voličů …“
      Ona to není pravda, proti pětikoale hlasovala výrazná většina voličů, ale v důsledku manipulativní úpravy volebního zákona propadly hlasy více než milionu voličů, kteří proti tomuto pochybnému spolku regulérně hlasovali. Stačí se podívat na veřejně vystavené volební výsledky. A spočítat si to, což pan Urban buď neumí, nebo záměrně píše nepravdivé bláboly.

     • skeptik napsal:

      Stejně tak Pergille proti Babišovu ANO hlasovala nadpoloviční většina voličů a přesto nám Andrej Babiš čtyři roky vládl.

    • Jan Hrzal napsal:

     Ať si raději pan Zeman „zžíravě“ zkritizuje tu žumpu, kterou se obklopil a jejíž levárny vybublávají jak na běžícím pásu a nerozdává milost zlodějům, aby mlčeli. Ale to je jako bychom chtěli po zloději, aby se šel udat, že ? 🙂

    • Jiří Choun napsal:

     A jak tedy ta trojčlenka vyšla u Vámi zřejmě obdivovaného Zemana v případě Ruska a Číny? Trojčlenka má svá pevně daná pravidla u nichž neplatí jen blbec nemění své názory.

     • A. S. Pergill napsal:

      Trojčlenka a údaje na úrovni středoškolské látky bohatě stačí k důkazu, že je grýn dýl totální nesmysl.

  • pamětník napsal:

   Odér sebevražedné bezradnosti, politické kauzy a dětinské pošťuchování koaličních ministrů Dona Pabla Pavla Blažka (ODS) i Víta Rakušana (STAN) a debakl nové koalice při tajné volbě členů mediálních rad ve Sněmovně, je úspěšným důsledkem zarputilé snahy včera vládnoucího ANO podporované SPD rozbít nadějný vývoj české politiky a proto nejspíš posledním varováním. Zda se ne/bude opakovat ostuda z období premiéra Topolánka (ČR v čele EU) a komu v komunálních na podzim Češi dají důvěru – rozhodne i o kvalitě příštího prezidenta. Zatím je zřejmé, že Piráti, i přes podraz od STANu drží dohody a potvrzují schopnost hájit zájmy občanů bez zmatečných manipulací s fakty a kroků od zdi ke zdi.

  • Vladimír Komárek napsal:

   Jedno staré rčení praví „starého psa novým kouskům nenaučíš“ a druhé ( v tomto případě trefnější) “ říká, že „svině zůstane sviní“.
   To platí u Zlomana naprosto přesně. Jak vidno z příspěvku titl. Radomíra, nejen na Zlomana….

   • Sámo napsal:

    Pane Komárek-naprostý souhlas. Zeman se narodil jako spratek a vyrůstal bez pevné ruky otce a to se na celé jeho povaze projevilo. V dospělém věku se z něho stal vypočítavý zmetek, který ve svém životě dělá jenom takové činy, které mu přinesou úžitek a to za jakoukoliv cenu.

 2. Karel Zeman napsal:

  pane Urbane, naprostý souhlas

  • Ondrej napsal:

   jj je to proste pravda a nelze to zakryt…velka chyba ODS, zlomanovi nelze odpustit kolaboraci s russackou hordou a jeho obrat je ciste ucelovy, aby si zachranil krk, o nic jineho mu neslo, skodit bude samozrejme dal protoze nic jineho ani neumi a delat nebude. docka se kancler mynar abolice nebo milosti – bohuzel je celkem pravdepodobne…nastesti pro ODS ruska agrese na ukrajine to prece jen trochu prekryje, ale ne zcela..tak at uz je ten kolaborant nekde pod kytickama, resp v pekle!!

 3. pablo41 napsal:

  Ještě to nějak vysvětlit Radomírovi.

 4. Horymír napsal:

  Já ani tak nemám obavu z ostudy kvůli Zemanovi,jako z toho,co předvede slepenec.Zase se servou o koryta a prebendy a rozpadnou se v průběhu našeho předsednictví EU.Navíc se blíží prezidentské volby a je možné,že se budou snažit tam dosadit knihkupcovou.Budiž nám nebe Milošstivo.

  • Toky napsal:

   V porovnání se zmetkem i chudinka Němcová vychází lépe.

  • Pavel napsal:

   Slepenec anospdksčssd+čučkař už předvedl tolik ostudy, že to už snad nezhorší Rvát se o koryta se tyhle zjevy samozřejmě budou i nadále. Naštěstí jich už nemají tolik k dispozici, že honimíre.

   • Sámo napsal:

    Zapomněl jste ještě na KSČM a také to, že strany jako ČSSD, SPD a ANO jsou pohrobci strany KSČ z dob komunistické vlády do roku 1989.

    • Horymír napsal:

     Vzato kolem a kolem,tak jsou všichni pohrobci.Ti,co se skutečně angažovali proti nomenklatuře,byli dávno eliminováni.

 5. Josef Bednář napsal:

  Pane Urbane, ocenil bych konkrétní návrhy, jak má vláda postupovat s panem prezidentem. Jinak pan prezident je u konce druhého mandátu a je třeba
  přemýšlet o novém prezidentovi.

 6. petrph napsal:

  Ono to tak bude, že naprosto zbytečný Senát našel svou roli v pronášení naprosto zbytečných projevů a to nejen proti Zemanovi…On sice Zeman občas kritiku potřebuje, ale od toho jsou ty nezávislá média, pro to si snad občané nemusí platit celej Senát :)))

  • skeptik napsal:

   Ono to tak bude, že naprosto zbytečný petrph našel svou roli v psaní naprosto zbytečných příspěvků na Hlídacím psu.

  • Sámo napsal:

   Senát není zbytečný- ten by měl korigovat vždy chování Sněmovny a Vlády ČR. Senát by měl naopak převzít řadu pravomocí, které v současné době zneužívá prezident Zeman a prezident republiky by měl mít povinnost jmenovat vládu na návrh předsedy vlády a další jmenování- jako jsou návrhy jmenování profesorů a jiných akademických titulů a generálů armády, policie a jiných silových složek. Pokud by se choval jako se chová v současnosti Zeman, pak by to byl důvod k odvolání takového prezidenta.

   • petrph napsal:

    Když už tak, Senát by nebyl zbytečný, pokud by řadu z těch věcí co popisujete skutečně udělal. A je fakt že vloni na podzim k tomu měl velkou příležitost. ale neudělal z toho nic, zase zůstal jen u rétorické kritiky Zemana v médiích…

 7. Jiří Veselý napsal:

  Hradní suita se měla nekompromisně odstranit už dávno.Do poslední chvíle bude páchat svoje zločiny.Proč se příslušné složky nezajímají o finance zemana,mynáře,pumpaře a všech jejich přisluhovačů.

Přidávání komentářů není povoleno