Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bundesarchiv Bild, zdroj
https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en

Jan Urban: Slabiny demokracie a jediný generál, který bránil Československo silou

KOMENTÁŘ. Etický rozměr a význam obrany základních lidských svobod a práv byl vždy a je stále nad chápání velké části českých politiků. Proto nevadí korupce či nefungující vláda práva. Proto naopak vadí pravidla a pravda o historii, proto česká „politika“ stále popírá zločiny minulosti. V mnohém to připomíná současné Rusko.

Na konci září zemřel ve Spojených státech po 34 letech nuceného exilu jeden z prvních sovětských disidentů Jurij Orlov. Už v roce 1956 byl vyloučen z komunistické strany a vyhozen z práce. Bylo mu tehdy 32 let a patřil k nejnadanějším mladým jaderným fyzikům své vlasti. Jenomže se jako jediný odvážil psát články a mluvit o zločinech komunistického režimu.

Stalina nazval vrahem a ptal se po zodpovědnosti dalších. V roce 1973 veřejně vystoupil na obranu akademika Andreje Sacharova a připomněl desítkám jeho kolegů, kteří v servilním dopise žádali jeho exemplární potrestání za obhajobu lidských práv, tedy „protisovětskou činnost“, že desítky vědců, podepisujících ve 30. letech podobně denunciační proklamace proti svým kolegům, skončily na popravišti nebo v gulagu, jen co se změnil apetit diktatury.

Lidská práva neodpovídají na to co, ale jak. Jejich obrana nemá žádný politický cíl, jenom obranu základních svobod. Je to etická, ne politická pozice.

S obhajobou se nenamáhej

Ve stejné době napsal slavný otevřený dopis sovětskému vůdci Brežněvovi a založil vůbec první sovětskou pobočku světové organizace Amnesty International. Opět byl vyhozen z práce. O tři roky později byl společně s historičkou Ljudmilou Alexejovou u založení Moskevské helsinské skupiny, vůbec první podobné iniciativy na obranu lidských práv v komunistickém bloku, a postavil se veřejně do jejího čela. Stala se vzorem pro podobné aktivity na celém světě, včetně československé Charty 77.

Byl zatčen a narychlo odsouzen za protisovětskou činnost. Brežněvovská justice uspořádala dosud nevídanou frašku. Do soudní síně byli vpuštěni jen prověření „civilisté“. Dovnitř se tak dostala jenom Jurijova manželka Irina. Jeho přátelé, včetně Andreje Sacharova, se „pro velký zájem veřejnosti“ dovnitř nedostali.

 

 

Když se Orlov pokoušel přednést svoji obhajobu, soudce a prokurátor ho neustále přerušovali a z publika se ozývaly výkřiky „špióne“ a „zrádče“. Připravený rozsudek sedmi let vězení a pěti let vyhnanství na Sibiři „zástupci sovětské veřejnosti“ v soudní síni přivítali potleskem a skandováním „měli jste mu dát víc“.

V roce 1986, tedy už za Gorbačovovy perestrojky, byl Jurij Orlov bez varování zbaven občanství, naložen do letadla a vyměněn za sovětského špióna, zatčeného ve Spojených státech. Kdysi napsal: „Lidská práva neodpovídají na to co, ale jak. Jejich obrana nemá žádný politický cíl, jenom obranu základních svobod. Je to etická, ne politická pozice.“

červenci roku 2020 byl v Petrozavodsku odsouzen na tři a půl roku do vězení za údajné držení dětské pornografie čtyřiašedesátiletý historik Jurij Dmitrijev. Obvinění byl nesmysl a soud jenom potřeboval napravit „omyl“ jiného soudu, který Dmitrijeva v dubnu osvobodil.

Do soudní síně tentokrát mohli i jeho přátelé a dokonce i zástupce finského konzulátu. Doba se změnila – a s ní i státu úslužná justiční fraška. Postmoderní putinovská diktatura už k udržení „pořádku“ a zastrašení nepotřebuje drastické popravy statisíců jako za báťušky Stalina. Zbytečné jsou už i odstrašující soudní komedie brežněvovské doby. Stačí přece kontrolovat pravdu o minulosti a krmit veřejné mínění propagandou.

Dmitrijev také vypátral a pomohl odkrýt jedno z největších tajných pohřebišť stalinistické NKVD s nejméně devíti tisíci těl – většina z nich měla prostřelenou lebku

Jako za Stalina

Jurij Dmitrijev se stal nepohodlným jako historik a ředitel karelské pobočky organizace Memorial. Za třicet let práce se mu podařilo sestavit seznam více než čtyřiceti tisíc lidí, kteří byli v čase stalinského teroru na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století odvlečeni z Karélie a popraveni. Karélie má i dnes jen něco přes šest set padesát tisíc obyvatel a počet popravených tedy představoval nejméně deset procent dospělého obyvatelstva.

Dmitrijev také vypátral a pomohl odkrýt jedno z největších tajných pohřebišť stalinistické NKVD s nejméně devíti tisíci těl – většina z nich měla prostřelenou lebku. Oficiální vysvětlení ovšem stále tvrdí, že šlo o „oběti bílých Finů“.

Našel i pohřebiště, kam ve 30. letech minulého století NKVD házela těla mrtvých vězňů ze sovětských koncentračních táborů na Soloveckých ostrovech a při stavbě nechvalně známého Bělomorského kanálu. Najednou těch faktů o zvěrstvech stalinismu v Karélii bylo příliš. A tak další úslužný soud zvýšil v září Dmitrijevovi trest rovnou na třináct let. Při jeho věku je to něco mezi doživotím a trestem smrti.

Příběhy Jurije Orlova a Jurije Dmitrijeva jsou jenom dvěma z obrazů nekončící tragédie Ruska, kterému už přes sto let vládne bojarská elita bezpečnostního státního aparátu. Přidejte agresívní války, vraždy nezávislých novinářů a politických odpůrců – a objeví se skutečný obraz současné postmoderní diktatury Vladimira Putina.

První diktátor digitálního věku, který pochopil politický smysl temného varování, které levicový britský spisovatel George Orwell napsal už v roce 1949: „Kdo kontroluje minulost, kontroluje budoucnost. A kdo kontroluje přítomnost, kontroluje minulost“.

Platí to i pro naši českou diskuzi.

Dodnes nebyl rehabilitován armádní generál Lev Prchala, jediný generál, který v historii Československa bránil jeho území vojenskou silou.

Vzpomínky na Beneše

Etický rozměr a zcela zásadní význam obrany základních lidských svobod a práv byl vždy a je stále nad chápání velké části českých politiků. Hájíce se „demokratickým mandátem voličů“, tak podobni Putinovi, vnímají politiku jako pouhý boj o moc a rozdílení prebend.

Proto nevadí korupce či nefungující vláda práva. Proto vadí pravidla, stejně jako pravda o historii. Proto česká „politika“ stále popírá zločiny minulosti. Ani třicet let od roku 1989 nestačilo na otevření pravdy o zločinech, iniciovaných a přikázaných za druhé světové války i po ní Edvardem Benešem a vedením československé armády – o zločinnosti celého komunistického období nemluvě.

Dodnes nebyl rehabilitován armádní generál Lev Prchala, jediný generál, který v historii Československa bránil jeho území vojenskou silou. Beneš ho nenáviděl a už za války ho nechal degradovat na vojína. Rodiny jeho spolupracovníků přikázal hned v květnu 1945 internovat.

Beneš je dodnes – zcela po putinovsku – falešnou ikonou země, státu a politiky, která není ochotna žít sebevědomě v pravdě. Neochota k pravdě je největší slabinou demokracie jakéhokoliv národa. I to je především etická, a ne politická pozice. Jenomže bez tohoto základu demokracie nefunguje.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

26 komentářů

 1. Petr Dvořák napsal:

  Dobrý den,
  můžete prosím vyjmenovat ty agresivní války?
  Děkuji

  • Josef II napsal:

   Finsko,Polsko.Okupace Maďarska,Baltských států,ČSSR,Kavkazských republik,Moldavie,Ukrajiny.Stačí.

   • KFC napsal:

    Finsko vzniklo díky Leninovi , když už bylo jasné , že vypukne válka , Sověti slušně požádali o výměnu části finského území u Leningradu za dvojnásobné sovětské území jinde , Finové podporovaní a vyzbrojení západem odmítli , začala válka , kterou Finové prohráli , i tak se výměna území uskutečnila dle původní nabídky ! Maďarsko bylo poraženou zemí , spolu s Hitlerem vraždilo za války v SSSR , Sověti tam mohli mít vojska pořád ! V roce 1956 západem podporovaní hortyovci začali vraždit funkcionáře vládnoucí strany a vrcholem bylo , když jich několik pověsili hlavou dolů před sovětským vyslanectvím , pak už nezbývalo než vojensky zasáhnout ! Baltské státy bývaly součástí carské říše , vznikly jen se souhlasem SSSR , v období hrozící války se staly znovu součástí SSSR ! ČSSR bylo dle Jaltské smlouvy součástí východního bloku , členem VS , RVHP , události roku1968 jasně směřovaly k vytržení z východního bloku a nástupu kapitalizmu ! Vy jste se tu měl za té “ okupace “ nějak špatně , byl jste nezaměstnaný , bezdomovec , v exekuci , bál jste se vyjít na ulici , denně se tu střílelo a bombardovalo ? Ti “ okupanti “ nám pomohli postavit i pražské metro ! Kavkazské republiky , Moldavie , Ukrajina , tím myslíte co ? Dnes vám nevadí , že kapitalisti za 30 let stát zničili , rozkradli , zadlužili , jsou tu nezaměstnaní , bezdomovci , exekuce , český průmysl , zemědělství , školství zdevastované , je nízká porodnost ,neustále rostou ceny potravin , nájmů, energií většina velkých podniků patří cizincům , jsme jen bruselská , německá a americká obrovsky zadlužená kolonie , dokonce nám nařizují , jak se má co jmenovat a cpou nám sem muslimy , naši vojáci okupují cizí země v zájmu západních kapitalistů ! Dnes jsme na tom daleko hůř , než když ruští vojáci seděli v kasárnách a do ničeho nezasahovali !

    • josef napsal:

     Na to bude velice těžká odpověď, ale dogmatici se možná najdou… A jak jsem psal už dříve, my – jako stát- jsme schopni vyznamenat i člověka, který bojoval aktivně za aparttheid v Africe za III.odboj zde…

    • Richard Šebesta napsal:

     Měl bych mít radost,ale i Slánský visel, soudruzi vraždili sami sebe co vy na to ? A když jsme u těch zlodějen Klaus a Zeman rozkradli republiku soudruhu KFC beru a souhlasím,ale co vaši soudruzi v roce 1953 bankrot,kterému soudruzi začali říkat měnová reforma ,kdy připravili o prachy miliony lidí to nevadí ? Miliony ne-li miliardy se vyhazovaly za sochy těch vrahů (Gottwald,Stalin,atd). V každém městě ještě i v 80.letech stály sochy těch potentátů a dobrodruhů v těch větších i více u nás v Havířově byl na náměstí v centru města Lenin až do listopadu 89. Víte co to byly za many ? Kolik miliard rozhazovali soudruzi na pomoc pro tkz.rozvoj.země jenom kolik jsme naprali třeba Cubě dodnes nám dluží miliardy a to nemluvím o dalších. To jak se SSSR choval za války a po válce to je na 10 stran. Komunista Tito byl jediný komunista kterého uznávám postavil se Stalinovi a uhájil nezávislost Jugošky.Stalin v roce 1943 se Benešovi zavázal,že se nebude vměšovat do našich záležitosti ale už v roce 1947 nám zakázal účast na Marschalově plánu ? Ukažte mi jedinou západní zem,které někdo zakazoval něco podobného ? Pokud jde o Maďarské události píšete samé lži jaci Hortyovci ? U moci byli pokud vím stalinisté Rakosi a spol od konce 40.let jako u nás i tam se dostali k moci soudruzi. Říká vám něco jméno Laslo Rajk ? No a ten teror rozpoutala madarská státní policie,která zastřelila několik lidí. Hněv lidí se pak logicky obrátil proti nim. A lžete i pokud jde o příčinu ruské okupace,Chruščov tam poslal armádu,protože Imre Nagy chtěl Maďarsko vyvézt z VS a chtěl Maďarsko neutrální. Mimochodem když Tito viděl co Rusové dělali v Maďarsku rozhodl se,že Jugoslávie do VS nevstoupí ač tu Chruščov Jugošům nabízel Tito to odmítl. Psát dál nemá smysl psal bych do rána. Pokud vás opravdu,ale opravdu zájímá pravda seznamte se z objektivními fakty a nešířte tady ty komunistické hnoje a lži.

    • fanda napsal:

     KFC je zkratka a znamená prodejní řetězce rychlého občerstvení v USA – Fredovo kentucké kuře. Nutno přiznat, že v Kentucky v USA bylo kuře vynikající a bylo ho hodně.
     Nicméně lžikomentář kfc, který zde napsal, je nechutný a opovrženíhodný. Nashromáždit tolika lží by dokázalo snad jen KGB SSSR.

  • oponent napsal:

   To je jednoduché, 2 světová válka SSSR napadl Polsko, následně Finsko, rozpoutali občanskou válku na Kubě, v Koreji, Vietnamu, dále napadli Donbas válka v Ukrajině, 8. 8. 2018 — se rozhořela válka mezi Ruskem a Gruzií, a v neposlední řadě Afghánistán. K tomu financování a podpora teroristických organizací Světlá stezka, IRA, atd. Prostě Rusko je imperátor, které odjakživa násilně usurpuje cizí území.

  • Petr Kaminsky napsal:

   Co napadeni Polska v ramci paktu Ribentropp-Molotov? Co anexe Karelie? Co treba Madarsko 1956? Co Ceskoslovensko 1968? Co Afghanistan? Nebo modernejsi – kradez Krymu a „obcanska“ valka na vychode Ukrajiny, vpad do Gruzie.

  • Pavel Dvořák napsal:

   Celé to takzvané „osvobozování východní Evropy“ probíhalo jako dobyvačná válka. „Osvoboditelé“ okrádali a znásilňovali obyvatelstvo, ten kdo se jim postavil na odpor, byl zastřelen. Jenže „vítězové se nekritizují…“ pamětníci si však pamatují. Zároveň
   připomeňme vojenské napadení a krvavé potlačení povstání v Maďarsku 1956. Dále v Německu a co Československo 1968, bylo snad málo mrtvých ??!! Zdá se Vám to málo agresivní ?!!

  • anobudelip napsal:

   Napadení Finska Sovětským Svazem v roce 1939 bylo svinstvo nacistického typu. Sověti (oddíly NKVD) napadli svou vlastní pohraniční posádku ve vesnici Mainila, obvinili z útoku Finy, i když ti byli staženi 30 km od hranic.
   ….
   Toto prasklo teprve ku sklonku vlády Goírbačova, když byly vyneseny na světlo některé dokumenty NKVD.

   Okamžitě poté ustanovili v „osvobozené vesnici“ Terioka vládu „Finské Lidové republiky“ složenou z finských komunistů a s ohromnou početní převahou postupovali dále na Západ.

   Jelikož se RA nedařilo dosáhnout rychlého vítězství, začali bombardovat sovětskými těžkými bombardery cokoliv ve finských městech včetně čistě obytných čtvrtí.
   V okupovaném Polsku a Pobaltí se chovali těměř tak brutálně jako nacisté – viz katynský masakr, viz masové deportace pobaltanů na Sibiř.
   Ve snaze o rychlejší postup rusifikace Stalin dokonce masově vyvraždoval i bolševicky laděnou část inteligence okupovaných národů. Viz „razstrilanoje vidrožděnije“ v  ukrajinském komunistickém a kulturním aparátě.
   Toto ostatně bylo replikováno později i v ČSR – viz soudní procesy a popravy slovenských komunistů po falešných obviněních ze sionismu a buržoazního nacionalismu.

 2. Václav Čech napsal:

  Vynikající a pravdivý článek, klobouk dolů. Jedná se o opravdu velmi zajímavé a výjimečné osobnosti ruské novodobé historie a je velmi dobře, že autor s nimi čtenáře seznámil.
  Zároveň nelze než souhlasit i s postřehem naší společnosti, kde autor píše : . Neochota k pravdě je největší slabinou demokracie jakéhokoliv národa. I to je především etická, a ne politická pozice. Jenomže bez tohoto základu demokracie nefunguje.
  A to se právě týká i komunistických zločinů a zločinců.

 3. petrph napsal:

  Bohužel, nikoliv, ta slabina demokracie je někde úplně jinde. Přestaňme se už proboha strašit archaickými prakomunisty, a ještě kořenit kádrováním názorů na minulost. Tu už přece ani tím nezměníme. Tady jde o budoucnost – a pokud to snad někomu nedochází, tak ta zásadní slabina demokracie je v tom, že se vlastně (a bohužel) pouze touto a podobnou kritikou, natož symbolismem (ala výlety na Tchajwan) opravit nedá. Protože ty rozhodovací procesy o změnách probíhají někde úplně jinde, a jsou naprosto strnulé..
  Kdybych se třeba zeptal na nějaký nový, kvalitní trestní řád, který by důsledně právně (nikoliv formálně) chránil právo a trestal bezpráví? Kdybych se třeba zeptal na vymahanou a vždy kontrolovanou zodpovědnost činitelů v trestním řízení za právní správnost jejich rozhodnutí, s možností sankcí (jak u polcie, tak u soudců?). Kdybych se třeba zeptal na podobnou zodpovědnost i případné sankce u úředníků, spolupracujích proti občanům s (některými) politiky? Jak by zněla odpověď ????Jak a kde se toto řeší? Na návštěvě v Tchajwanu asi ne, a na demonstraci na Václaváku taky, a ani opoziční Senát s tím nic neudělá..

 4. teufel3424 napsal:

  Beneš byl jen zamindrákovaný chudák, závistivý až na půdu. Mstil se všem, kteří mu pomohli, viz. Baťa a Schwarzenbergové. Proto ho mají Klausovci a prasident tak rádi.

 5. Michal Trubka napsal:

  vynikají článek, zejména o Benešovi

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Přestože jsem jeden z už nemnoha pamětníků novodobé historie tohoto kusu Evropy (v roce 1939 jsem začal chodit do školy), viděl jsem živého Hitlera, ale agresivní válku, tedy válku za obsazení území, za éry SSSR, si jaksi nepamatuji. Jako by ani žádná nebyla …

  • Pavel Dvořák napsal:

   oskare, jestli si skutečně nic z uvedených agresí Ruska nepamatujete nic si z toho nedělejte, to je holt senilita a to se stává. Těch co si to pamatujeme je dost, takže byste měl přehodnotit své názory. Jsou příliš ovlivněny bolševickou propagandistickou masírkou.

 7. Jan Lipš ing. napsal:

  Pan Urban zapomněl vysvětlit podrobnosti . Jeho prohlášení o prezidentu Benešovi je urážlivé a sprosté . Není jasné čí a jaké zájmy tím lživým prohlášením sleduje .Je ostudou redakce ,že je pustí na veřejnost .

  ing. Jan Lipš

  • Petr napsal:

   Jeho prohlášení je naopak správné.Konečně někdo,kdo se nebojí o tomhle skřetovi napsat pravdu.

  • Petr napsal:

   Napsal to velice správně.Konečně někdo,kdo senebojí napsat pravdu.

 8. František Radoměřský napsal:

  Bylo by dobré si nejdříve něco nastudovat o Prchalovi. Věta, že se jednalo o jediného generála, který v historii Československa bránil jeho území vojenskou silou, je sice částečně pravdivá, ale pokud znáte souvislosti, tak se tomuto tvrzení vytrženému z kontextu musíte zasmát.
  Pravdou je, že nakonec tento hrdina své jednotky ponechal v březnu 1939 napospas Maďarům i Ukrajincům a sám uprchl do Polska.

 9. ČERT napsal:

  Jenom k tomu „jediný generál, který v historii Československa bránil jeho území vojenskou silou“… Jistě je zde míněn ten střet s Maďary na Podkarpatské Rusi v březnu 1939. Ale přímo velení těch samotných operací je spojováno hlavně s Olegem Svátkem, tehdy také v hodnosti (brigádního) generála.
  A pak tu může být třeba otázka tehdejších hodností českých
  (československých) velitelů v těch konfliktech těsně po vzniku ČSR v letech 1918-19, jako také s Maďary hlavně o Slovensko, nebo tzv. sedmidenní válce s Polskem, tedy v době, kdy se československá armáda vlastně teprve formovala…

 10. john napsal:

  Vsichni kdo bráníte bolševický nástup moci, a schvalujete nástup zločinného režimu jste zločinci.
  Jménem zavřených a umučenych lidí Vás vyzývám…jděte k čertu

  • andrejko napsal:

   Copak jsi si šlehnul johne? Vždyť my vládnem pořád, my jsme bolševická mafie. Co jsme neukradli za těch čtyřicet let, rozkradli jsme v posledních 30 letech a nyní okrádáme další generace. To víš, že do světa vesele křičíme demokracie, ale kde by se tady vzala. V zemi, kde si většina zvykla krást a podvádět ?! My je necháme, ať se okrádají o statisíce, miliony, my okrádáme jejich děti o miliardy. Když začnou protestovat, hodíme jim pár měďáků ať se o ně poperou a zavřem jim tak hubu. Dokud se v téhle zemi budou lidé bát a krást, demokracie nehrozí.
   Pec nám spadla, pec nám spadla, kdopak nám ji postaví ?
   Starý pecař zemřel v lágru, a mladý to neumí………

 11. fanda napsal:

  KFC je zkratka a znamená prodejní řetězce rychlého občerstvení v USA – Fredovo kentucké kuře. Nutno přiznat, že v Kentucky v USA bylo kuře vynikající a bylo ho hodně.
  Nicméně lžikomentář kfc, který zde napsal, je nechutný a opovrženíhodný. Nashromáždit tolika lží by dokázalo snad jen KGB SSSR.

 12. Václav Čech napsal:

  Rád bych něco napsal k článku – Armáda: Nechceme být v NATO jen trapný vyžírka.
  Naprosto souhlasím s panem generálem a považuji to za další hanebnost této vlády. A to nejenom Babišovu stranu , ale i ČSSD.
  V Chorvatsku jsem měl příležitost se setkat s vojáky NATO. Byli to Skandinávci a jako technickou podporu měli Malajce. Poprvé ve svém životě jsem cítil hrdost, že patříme k těmto vojákům. Byli to opravdu odborníci ve svém oboru a vzhledem k situaci v zemi, kde místní byli nakloněni válčení a zabíjení (a také ničení), jsme my Češi na dovolené byli dvojnásob rádi, že tam „naťáčci“ byli s námi. Bylo to v Dalmácii a dodnes nepochopím tu míru nenávisti a touhy po vzájemném vyvražďování i mezi místními ženami, které to považovaly za hrdinství ! Také nemohly pochopit, proč u nás v Československu nebyla občanská válka, když se mělo Československo rozpadnout. Těžko jsme jim vysvětlovali, že my jsme neměli tu potřebu usurpovat si území Slovenska, ani nikoho nutit násilím ke společnému státu. A to ani při jeho vzniku.

 13. Jaroslav Zobač napsal:

  Lev Prchala se z vlastního rozhodnutí nevrátil po válce do republiky. Postavil se proti odsunu Němců z ČSR a pak se účastnil sjezdů landsmanšaftu. Stal se i nositelem sudeťáckého vyznamenání – Evropská cena Karla IV. Tím se zařadil do jedné linie s takovými jako Franz Josef Strauss apod.

Přidávání komentářů není povoleno