Předávání státních vyznamenání 28. října 2019. Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia

Jan Urban: Miloši Zemane, jsme ve válce, a ty jsi svoji zemi zradil

Napsal/a Jan Urban 4. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. V pondělí sedmého března proběhne na Pražském hradě jenom další nedůstojný spektákl. Vojenské prapory, fanfáry, pochod Hradní stráže, rituál předávání státních vyznamenání poslušným živým a neposlušným mrtvým, hymna – to všechno se bude jenom zoufale snažit zastřít prohru celé jedné generace české politiky. Budou tam určitě všichni.

Nejdříve zazní nabubřelá slova ješitného starce s jediným vzkazem: „Jsem rozhořčený demokrat, milující svobodu. Zapomeňte na to, kolik let jsem hájil svého přítele Vladimíra. Lhal jsem kvůli němu, podlézal, porušoval zákony a ničil kariéry těch, kdo s tím nesouhlasili. Dnes vidím, že mě ošálil šílenec Putin“.

Určitě nezmíní, že se mýlil, i když jezdil do totalitní Číny učit se, „jak stabilizovat společnost“. A bezpochyby nepřizná a neomluví se za to, jak u nás doma kryl miliardové podvody, organizoval trestní stíhání neposlušných podnikatelů a lhal a lhal a lhal.

Předstírání, že je zapomenuto

A v první řadě bude mlčky sedět Václav Klaus, který bude jen rád, když nikdo nebude připomínat, s jakou vehemencí bránil jako předseda vlády propojení českých plynovodů a ropovodů na Západ. V rozhodujícím hlasování ve vládě podpořil ministry ODA a KDU-ČSL jako jediný ministr ODS, Jan Ruml. Jen jediný hlas tehdy rozhodl o tom, že Česká republika nezůstala podle Klausova přání stoprocentně závislá na ruském plynu a ropě.

Nikdo nečekal, že historie pánům Klausovi a Zemanovi ještě za jejich životů nastaví zrcadlo a krach jejich lží se zjeví všem na očích.

Nedej Bože, aby si někdo vzpomněl, že ho v tom podporoval i Vladimír Dlouhý, kterému vedení Občanské demokratické aliance dalo ultimátum, že ho odvolá z vlády, pokud Klause podpoří. Vyřešil to šalamounsky – poslal za sebe na vládu náměstka Sámela, který hlasoval pro ruskou variantu. I tohle byly „Devadesátky“.

Rituální patos hradního shromáždění vyvrcholí slovním odsouzením ruské agrese proti Ukrajině a mnozí budou předstírat, že je všechno – alespoň na povrchu a na chvíli – zapomenuto. Tenhle trik znala už inkvizice ve středověku. Říkalo se tomu autodafé, z latinského actus fidei, tedy akt víry.

Bylo to co nejslavnostnější vyhlášení inkvizičního rozsudku nad kacířem. Nic jiného se už nepřipomínalo. Občas, pokud to měla být hodně velká sláva, se přímo na místě ještě spálila kritizovaná kniha. Odsouzení kacíři se pro klid ctěného shromáždění upalovali na jiném místě, pravda, často ihned po slavnosti.

Na Pražském hradě se ale v pondělí Miloš Zeman jen slovně zřekne svého dosavadního „přítele Vladimíra“ – a nestane se nic. Slušný člověk by na takovouto  trachtaci chodit neměl.

Nebude tam nikdo, kdo by tanečkům české moci chtěl připomenout prostá fakta, pravdu nebo svědomí. Nebo kdo by ve Vladislavském sále všem takzvaným „osobnostem českého politického a veřejného života“ připomněl alespoň jednu z nejjasnějších myšlenek Václava Havla: „Naše svědomí musí dohnat náš rozum, jinak jsme ztraceni“.

Pokud rozum neuznává limity mravnosti, je politika jen rvačkou o zdroje. Rituál demokratické politiky se pak ve věku televize a sociálních sítí snadno mění v dobývání pozic ve všech domnělých kontrolních orgánech moci – v soudnictví, parlamentu, policii či státním zastupitelství.

Namísto správy věcí veřejných pod demokratickou kontrolou nastupuje jen nekontrolovatelné dělení kořisti. Přesně tohle je dědictví devadesátých let a výsledek neschopných politiků Václava Klause a Miloše Zemana. Nikdo nečekal, že jim historie ještě za jejich životů nastaví zrcadlo a krach jejich lží se zjeví všem na očích.

Odejdi, nebo žaluj i mě

Ukrajinský sen o svobodě, nezávislosti a demokracii drtí putinovská agrese. Fašistická diktatura Zemanova „přítele Vladimíra“ zatýká tisíce Rusů, kteří se odváží veřejně proti válce protestovat v ulicích. Zavírá poslední nezávislé sdělovací prostředky a všechny, kdo by se ještě pokoušely mluvit o zločinech stalinismu nebo přednášet nepřikrášlenou „historii Ruska“ stíhá jako „zahraniční agenty“.

Takže, Milošku, bývalý příteli, před mnoha lety jsem tě vyzval, abys mne žaloval, jestli něco z informacích o korupci kolem tebe není pravda. Nikdy jsi se neodvážil.

Stojíme před fašismem vyvolanou válkou. Jsme ve válce a žádné lži a výmluvy nám už nepomohou. Příliš dlouho jsme tolerovali české politice její prolhanost a „rozumnost“ bez limitů mravnosti. Můžeme začít tím, že sněmovna a senát odvolají Miloše Zemana z funkce prezidenta, rozpráší korupční spolek kanceláře prezidenta republiky a symbolicky znovu otevřou Pražský hrad veřejnosti.

Jsme ve válce a rozumování nad tím, že na těch pár posledních měsíců ve funkci – ve skutečnosti jde o celý jeden rok – nestojí za to vyvolávat konflikty. Ona válka, s prominutím a věřte autorovi, který zažil válek hned několik, je jenom o konfliktech.

Miloš Zeman chce, aby se zapomnělo na všechny jeho „omyly“, ale zároveň chce žalovat kohokoliv, kdo minulý rok požadoval, aby ho Senát v souladu s Ústavou, odstavil dočasně z výkonu funkce.

Jeho právník to dokonce označuje za zvlášť závažný trestní čin sabotáže. Je to směšné a nedůstojné hlavy demokratického státu. Dnes už totiž mnohem více lidí chápe, že Miloš Zeman měl být už dávno odvolán podle článku 65 Ústavy České republiky pro velezradu. Jsme ve válce nejenom s putinovskou diktaturou, ale se vším, co k ní patří. Měli bychom tak i jednat.

Takže, Milošku, bývalý příteli, před mnoha lety jsem tě vyzval, abys mne žaloval, jestli něco z informacích o korupci kolem tebe není pravda. Nikdy jsi se neodvážil. Svojí podporou putinského šílenství jsi teď překročil hranici velezrady a žádné sypání popele na hlavu to nemůže spravit. Jsme ve válce, a ty jsi svoji zemi zradil. Odejdi, nebo žaluj i mě. Jenomže, jak oba víme, na to nemáš odvahu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)