Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman slavnostně otevírá opravenou bránu v Lánech. Foto: David Malik / CNC / Profimedia
,

Jan Urban: Miloš Zeman, jeden z nejzbytečnějších prezidentů v této části vesmíru

KOMENTÁŘ. Miloš Zeman, jeden z nejzbytečnějších prezidentů v této části vesmíru, pomalu směřuje ke konci svojí politické kariéry. Můžeme proto začít bilancovat, a začněme tím, co je nesporné. Nikdy společnost nespojoval a neposouval kupředu.

Zeman ani spojovat nikdy nechtěl. Už na začátku své politické dráhy v ČSSD pochopil, že intriky a lži – už tehdy se tomu říkalo politický marketing – jsou zaručeným nástrojem mobilizace tradičně silné části českého elektorátu. Tedy těch věčně neuznaných nespokojených a vystrašených.

Pochopil, že jeho voliči nechtějí a ani nepotřebují pravdu ani vizi. O to více chtějí slyšet silná slova, posilující jejich potřebu nesnášet a nenávidět. Pohrdal jimi, a věděl, že pokud jim předhodí obraz nového nepřítele, okamžitě zapomenou na jeho včerejší omyly, pomluvy a nečestnosti.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Vzpomene si čtenář na výkřiky z roku 1998 o vázání členských průkazů ČSSD do kůže členů Občanské demokratické strany? A na vzápětí podepsanou opoziční smlouvu se stejnou ODS?

Nebo na toleranční patent a skandál za skandálem, jež jej provází celou kariéru – bamberský kufřík, aféra Olovo, prodej ruského dluhu, a od začátku do konce korupce poradců v jeho nejbližším okolí, jednajících jeho jménem?

Panika mezi Čecháčky

Zeman nikdy nespojoval a vždy rozděloval. Od vstupu do ČSSD mu ani na chvíli nešlo o prospěch země, ale o dobytí větší moci za každou cenu.

A s pomocí perfektně demokratických voleb a podporou skutečnou demokracii nesnášející části elektorátu, kterou kdysi Václav Černý nazval Čecháčky, se postupně dokázal prosadit jako předseda politické strany, premiér a nakonec prezident.

Prezident Čecháček, protože nikoho jiného jeho voličstvo nesnese. Na nikoho nesedí Černého definice čecháčkovství tak, jako na Miloše Zemana: „Duševně žil nanejvýš mýtem, mýtem v tom nejnižším významu, společným přeludem, pospolitou bajkou o své výbornosti, o svých dějinách a svých zásluhách v nich.“ (Václav Černý, Paměti, III).

Miloš Zeman odejde a bude rychle zapomenut. Stejně jako jeho alter ego Václav Klaus se ještě nějakou dobu bude snažit připomínat, ale nezůstane po něm nic než hluboce rozdělené a vlastně rozvrácené společenství bez vize a nezvratného přesvědčení o tom, co nás spojuje. Bilance nehodná demokratického politika.

Součet voličských preferencí pro populistické, nesystémové a protisystémové politické formace (ANO, SPD, KSČM a další mimosněmovní strany, uváděné v průzkumech jako Ostatní – vyjímaje, samozřejmě, ČSSD, české monarchisty a Zelené) se pohybuje mezi padesáti a šedesáti procenty – a to hospodářské potíže, uměle a cíleně vyvolávané na světovém trhu se surovinami a potravinami kremelskou diktaturou, teprve začínají.

A v české subkultuře toho, čemu se zde říká politika, existuje jen jediná historií ověřená jistota. Při prvních potížích a pocitu momentálního ohrožení „blahobytu“ oněch aktuálních více než padesát procent Čecháčků mezi voliči začíná hysterčit a panikařit.

Kšefty hradních příživníků

Necelý rok po vyhraných parlamentních volbách podle aktuálních průzkumů vládě „změny a naděje“ nedůvěřují čtyři pětiny občanů. Stejní voliči vyjadřují přesvědčení, že „země se neubírá správným směrem“ a uvítali by změnu.

„Baby face efekt“ premiéra Petra Fialy vyvanul do nenávratna a na scéně tváří v tvář panikářům není nikdo, kdo by měl odvahu předstoupit před kamery a znejistělým lidem říci tvrdou pravdu: „Ruská diktatura uvrhla svět do války, a válka není možná bez obětí. Ale my to zvládneme.“

Fialově vládě se povolební sázka na tiché souručenství se zkompromitovaným prezidentem a spolehnutí se na jeho nevyhnutelný odchod vskutku nevyplatila.

V současné krizi by na Hradě potřebovala silného spojence, morální autoritu, která by dokázala lidem dávat naději a klid. Nic z toho od Miloše Zemana čekat nemůže. A tak nezbývá, než naději směřovat do nedaleké budoucnosti, a do hledání skutečné hlavy státu pro čas nepohody.

Stačí začít skromně, ale konkrétně. Všichni kandidáti by mohli sdělit svoje představy o zrušení nesmyslné, zbytečné a korupcí prolezlé Lesní správy Lány.

Jediná státem placená privátní prezidentská honitba v demokratickém světě může být coby příspěvková organizace prezidentské kanceláře zrušena jediným škrtem pera.

Pozemky by mohly být okamžitě převedeny obcím, Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a Lesům České republiky, a státní rozpočet by v jediném okamžiku přestal dotovat soukromé flámy a kšefty hradních příživníků.

Český prezidentský úřad potřebuje v době krize především důvěryhodnost. Zemanova údajně protiteroristická pevnost je pouze trapná, drahá a nedůstojná.

K tomu aby se Hrad zbavil nabubřelosti a pompéznosti Zemanova období, zcela odporujících duchu republikánské ústavnosti, postačí otevřít volný přístup a průchod celým areálem Pražského hradu – a beze zbytku okamžitě zrušit nesmyslné policejní kontroly. Kandidát či kandidátka, kteří by odmítli zbavit Pražský hrad ostnatého drátu na plotech, by toho už občanům moc nabídnout neuměli.

Respekt k funkci prezidenta

Třetí otázkou pro kandidáty by měla být budoucnost předimenzované a drahé Hradní stráže. V roce 1922, kdy byla s konečnou platností ustavena, měla sto devadesát pět „důstojníků a „délesloužících“.

Na zámku v Lánech jich sloužilo jen dvanáct a pamětníci dlouho vzpomínali na prezidenta Masaryka, který tam s nimi večeřel, a po večeři si společně na napjaté prostěradlo promítali filmy.

Dnešní Hradní stráž má na tisíc příslušníků, dopravní jednotku s autobusy a extrémně drahými speciálními vozy, pyrotechniky, psovody, a hudební orchestr. Její nejviditelnější funkce je stát v pruhovaných kukaních u většiny vstupů do Hradu jako turistická atrakce.

Podle odborníků by na ostrahu areálu pohodlně stačila pětina stavu a systém pěších hlídek. O zbytečných nákladech svědčí údaj z roku 2018, kdy úslužný parlament schválil zvláštní dotaci Hradní stráži na „pořízení radiové sítě“. Vojenské zpravodajství stejným rozhodnutím dostalo jen o dva miliony více na „zajištění kybernetické bezpečnosti České republiky“.

Zrušení Lesní správy Lány bez náhrady a zmenšení Hradní stráže a celé přebujelé Kanceláře prezidenta republiky by důvěryhodnosti a respektu funkce prezidenta republiky jen prospělo.

Pokračování dnešní nestoudné nabubřelosti, nevnímané a tolerované celou parlamentní scénou, by jen potvrdilo varování Václava Černého: „Budoucnost češství vidím velmi černě. Čechové v moci Čecháčků nemají leč zlé vyhlídky, a čím dál tím horší, jestliže se vláda Čecháčků prodlouží.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

70 komentářů

 1. Luba napsal:

  Zeman byl po téměř celé období svého prezidentství Putinovým „užitečným idiotem“, a nyní se velmi snaží, aby se na to zapomnělo. A řada našich politických reprezentantů mu v tom více méně pomáhá. Patologická osobnost prezidenta Zemana se stala jakýmsi prubířským kamenem, kterým lidem s citem pro čest, přiměřenost a vkus ukázal, že našemu národu chybí skutečné elity – lidé, kteří nejsou závislí na jakékoli formě odměny, a kterým jde v prvé řadě o pravdu a spravedlnost. Naše tzv. demokracie není skutečnou demokracií, ale pseudodemokracií, neboť úsilí o pravdu a spravedlnost je v ní, i díky díky destruktivní činnosti Zemana a spol. a těch lídrů, kteří tohoto devianta tolerují, výrazně utlumeno. Smutnou ukázkou tohoto stavu je plný Vladislavský sál a dobrovolná účast „našich nejlepších“ na nedůstojné taškařici, zvané: předávání státních vyznamenání. Děkuji těm pár lidem, kteří dokázali něčemu takovému vzdorovat. Byli to například dr. Grygar, paní Pekarová – Adamová, nebo pan Lukáš Krpálek. Osobnosti, které si zaslouží naši důvěru tedy máme, je jich však žalostně málo a zpravidla nezastávají posty, ze kterých by mohli vést naši zemi žádoucím směrem.

  • petrph napsal:

   No o to právě jde. Váš názor na Zemana Vám neberu. Ale když už jmenujete obdivně paní Pekarovou – Adamovou, to snad přece víte že ta paní, jako předsedkyně vládní strany TOP09 měla sedět v této vládě jako ministryně a tam rozhodovat a nést si politickou zodpovědnost za svůj rezort, tak ale i za společné rozhodování této vlády.
   Ale že se sama rozhodla se té funkce a zodpovědnosti vzdát, ale že místo toho přijala místo předsedkyně parlamentu, sice s nulovou politickou zodpovědností za svou práci, ale s velkým mediálním efektem.
   Tím je Vám doufám jasné, jak je to s těmi elitami u nás v politice že o takové funkce je zájem převeliký.
   V jiných oborech, kde si člověk musí ten úspěch sám odpracovat , ty elity jsou, i když je jich mnohem méně.

  • Marie Dolejšová napsal:

   D ěkujiza Váš vystihující komentář o M.Zemanovi

 2. Sam napsal:

  Zeman se dostal na Hrad hlavně zásluhou národovecko-republikánské kampaně proti Schwarzenbergovi, nikoli kvůli rétorickým schopnostem a politickým činům v minulosti.

  • petrph napsal:

   Ono se to dá napsat i obráceně, že Schwarzenberg se skoro (skoro) stal prezidentem díky rovněž velice silně vedené kampani která se obracela k určitým intelektuálním elitám , kterým byl představován jako „šlechtíc a diplomat evropského formátu“, který prý pro republiku jistě velmi hodně v Evropě vykoná. Jenže, s ohledem na to, že pan kníže v té době vyspával v parlamentu, a pak se zmateně vyptával o čem se mluví, měla tato kampaň, jeho vlastním přičiněním přece jen o něco horší efekt než ta Zemanova…

   • pablo41 napsal:

    Ale u čeledínů !

    • A. S. Pergill napsal:

     Lepší čeledín, než výsledek mnohageneračního šlechtického inbreedingu s intelektem tím silně poznamenaným.

   • Pavel napsal:

    Ve světle čučkařových extempore a katastrofické životosprávy a od toho se odvíjejících zdravotních následků vypadá Schwarzenberg jako superlativně disponovaný Dočolomanský, petříku. O tom, že to skutečně JE šlechtic a diplomat evropského formátu, který se narozdíl od čučkaře nesnižoval k z prstu vycucaným lžím, nemluvě. Takže ne, nedá se to napsat obráceně.

    • Horymír napsal:

     Když ten šlechtic ( mimochodem,šlechtické tituly byly už víc jak před sto lety zrušeny,protože v demokratické zemi nemůže platit,že někdo je lepší už jen tím,v jaké rodině se narodil ) a diplomat evropského,neřkuli světového formátu,dělal (no , dělal je silné slovo pro jeho působení) ministra zahraničních věcí ČR,tak po něm neustále museli jezdit diplomaté urovnávat faux pas,jichž se dopouštěl jak na běžícím pásu.

     • Pavel napsal:

      Důležité je, abys svoje fantasmagorie kde musel kdo jezdit a které ses neobtěžoval doložit, nezaměňoval s realitou, jinak budeš za lháře. Pro info. To, že v ČR neexistuje právní úprava dané skutečnosti, na reálném stavu opravdu ale opravdu nic nemění.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle, první republika užívání šlechtických titulů postavila mimo zákon a to dosud nebylo změněno.

    • petrph napsal:

     Bohužel, Vaše představa že pro úlohu „šlechtíce a diplomata evropského formátu“, stačí pouze že „.. se v té době nesnižoval k z prstu vycucaným lžím“.. je opravdu směšná.. (Připomínám, že jindy ano, třeba když u nás žádal o restituce..:)

     Každopádně jistě si taky vzpomenete že pan Schwarzenberg byl v té době volby naším ministrem zahraničí.. A jeho diplomatické schopnosti cokoliv jako diplomat v Evropě za nás dojednat byly NULOVÉ…

     • Pavel napsal:

      Problém je v tom, petříku, že zaměňuješ svou neschopnost pochopit psaný text s nějakými „představami“. To, že Schwarzenber je narozdíl od čučkaře diplomat minimálně evropského formátu platí samo od sebe, bez ohledu, na to, že vedl slušnou předvolební kampaň opět narozdíl od čučkaře.

     • A. S. Pergill napsal:

      Byl diplomatem světového formátu zejména v Pavlově blízkém okolí 🙂

     • Pavel napsal:

      Samozřejmě nepochybuji, že tvoje okolí co do diplomacie dávalo přednost alkoholikovi s krtečkem. Jaká jsou fakta se již prokázalo.

  • LUDĚK napsal:

   Kladu si otázku ,proč tolik zloby a čecháčkovství bylo při kandidatuře p.Schwansenberga ,když Zeman se ukázal jako rozbiječ státu ,hodnot na kterých stát stojí ,ještě chvíli ho nechat běsnit tak jsme bud ruská gubernie nabo čínskej sluha.Ten člověk byl pro stát uplně zbytečnej a v jiných dobách by se musel spovídat ze svých činu a slouhové z Hradu by byli souzeni

   • Ondrej napsal:

    je to tak, ale odpoved je slozitejsi. hlavne Schwarzenbergova kandidatura byla chyba, on nemel sanci Zemana porazit, bohuzel, samozrejme, ze Zemanova kampan byla jedna velka spina, ale ten souboj byl rozhodnut uz predem, proste Zeman mel svoje ovecky dobre podchycene, coz se ukazalo opet v roce 2018, kdy v druhem kole byl mirny favorit Jiri Drahos, a prislo mi pred volbou dost divne, ze by to mohl Zeman vyhrat, ale bohuzel se tak stalo, kampan zase velmi, velmi spinava a zmobilizovala vystrasene jednodussi lidi, kteri se bali fiktivnich migrantu, a kdovi odkud byla placena ale stacilo to. no snad uz se poucime, nebo ….

    • Sámo napsal:

     Kterýkoliv z kandidátů na prezidenta by byl lepším prezidentem než Zeman. Ten byl zvolený jenom hlupáky, kteří vůbec nesledují celou Zemanovu politickou cestu a hlavně jeho chyby jak politické tak hlavně morální. A druhé prezidentské období Zemana nemělo vůbec následovat, protože Zeman už na něj nemá jak zdravotně a hlavně mentálně, stala se z něj loutka pro své okolí na Hradě- hlavně pro Mynáře a Nejedlého.

     • Ondrej napsal:

      tak me je to jasne..taky jsem to sledoval se zdesenim jak se to mohlo stat..ale bohuzel, tento narod je opravdu hodne zdegenerovan totalitami a emigracemi, jinak by to nebylo mozne…

     • A. S. Pergill napsal:

      Sámo,
      Zeman jistě udělal mnoho chyb, navíc byl v levicové a jen s přimhouřením obou očí demokratické ČSSD. Nicméně nikdo lepší proti němu nebyl postaven. To je problém onoho fenoménu „mezi slepými jednooký králem“ (byť to pan H. G. Wells v povídce „Údolí slepců“ vidí jinak).
      Ano, druhé období zdravotně nezvládal, ale opět: Nestál proti němu nikdo alespoň jakž takž přijatelný. A ve druhém kole už tím tuplem.

    • A. S. Pergill napsal:

     Schwarzenberg si svou kandidaturu podělal sám. Minimálně svým výrokem, že by president Beneš měl být za svou účast na řízení protinacistického odboje postaven před mezinárodní tribunál. Čímž taky předvedl, pro jaký typ lidí (či jaké politické síly) tyto „tribunály“ pracují. To mohlo nakrknout i nějaké loutkáře v zákulisí, kteří se ho raději zbavili.
     Drahoš se zase stal nepřijatelným svým podlézáním antidemokratickým politickým extrémistům. Do jisté míry měla na výsledek druhého kola efekt i hysterická kampaň těchto extrémistů (prostě proto, že je občané mají spojené s antidemokratickým politickým extrémismem). „Poslední kapkou“ pro mě osobně byla cesta středem Brna v předvečer voleb, kde nebylo možné najít ani jeden nezvandalizovaný Zemanův předvolební plakát a ani jeden zvandalizovaný plakát Drahošův. To si člověk uvědomil, co je to za lidi, co za tím Drahošem stojí, a jaký mají vztah k demokracii.

     V obou případech (a zejména v tom druhém) byl Zeman prostě menší zlo. Vinou „antizemanovců“, neschopných předložit veřejnosti nějakého slušného člověka, aby bylo jasno.

     Něco podobného se ovšem začíná rýsovat i pro příští presidentské volby, protože pokud bude kandidovat Babiš, tak má šanci na zvolení coby menší zlo, než ten druhý. Zase je to dáno přehlídkou toho, co je demonstrováno coby „demokratičtí“ kandidáti, ne tím, že by byl Babiš nějaký výlupek ctnosti.

     • Ondrej napsal:

      tak ten nebyl dobrej..Drahos bylbezesporu mnohem lepsi kandidat nez ta vypita troska, co mela byt davno impeachovana pro hrube poruseni ustavy..tot by drahos neudelal a uz proto byl mnohem lepsi kandidat, zmanipulovana luza si ale zvolila sveho „Zemana“..taky ta kampan stala silene penize a chtel bych znat jejich puvod..Nejedly by urcite vedel…a ze Drahos delal ćhyby to je fakt, ale to hralo marginalni roli..hlavni byla ta vylhana kampan Stop imigrantum a Drahosovi – usite na miru primo zemanovske luze a zabralo to

     • Horymír napsal:

      V čem konkrétně Zeman hrubě porušil ústavu?
      O Vás nejlépe vypovídá Vaše vyjadřování,kdy oponent je prostě lůza!

     • A. S. Pergill napsal:

      Ondřeji,
      jenže Drahoš se o přijímání imigrantů vyjádřil (ve smyslu čím víc tím líp) zcela sám a na ČT v rámci předvolebního boje. To nebylo tak, jako když na něho vytáhli (IMHO s pravděpodobností pravdivosti limitně se blížící 0 %) pedofilii.
      A já sám jsem si o něm získal naprosto negativní mínění (ješště když vedl ČAV) v souvislosti s prezentací výsledků projektu rekonstrukce mokrého kolodiového procesu (tento fotografický postup se používal na konci 19. století, princip je znám, ale nedochovalo se know-how). Tehdy na zákrok jakýchsi pochybných feministek zrušil výstavu aktů, provedených touto technikou.
      Aby bylo jasno: ženský akt je prubířským kamenem technické kvality, protože lidský mozek má „zadrátovanou“ jeho vizuální analýzu a při jakékoli technické nekvalitě alespoň podvědomí vydá do vědomí signál „cosi není v pořádku“. Proto se také tyto akty používají na cenných papírech vč. bankovek (projeví se na nich i tak nepatrná odchylka od originálu, jaká by např. na obrázku krajiny prošla bez povšimnutí). Nahradit by se to dalo maximálně aktem dětským (to by ovšem ječeli bojovníci proti dětské pornografii). Mužským aktem se to nahradit nedá kvůli odlišnému strukturování mužského těla a jeho povrchu.
      Místo toho, aby jim Drahoš tohle vysvětlil a za výsledky práce svých lidí se postavil, vlezl feminofašitkám do koncové části trávícího ústrojí a výstavu na půdě ČAV zrušil (posléze proběhla jinde, takže tam rozhodně nebylo nic protizákonného).
      Čili, je mi velice líto, bez ohledu na to, jestli se před nimi jen podělal (jako E. Hácha před nacisty) nebo dokonce s nimi souzněl (jako E. Moravec s nacisty) v čele státu bych ho rozhodne nechtěl, a tento názor jsem měl hotový dávno před tím, než vyhlásil kandidaturu.

   • petrph napsal:

    to asi pamatujete špatně, už tenkrát té zloby a čehokoliv ale na obou stranách předvolební agitace, bylo plno, že si halt lidi museli zvyknout, že poslouchat naše politiky a jejich placené klaky je jako hrabat se ve hnoji. Až dodneška, když vidí ty hysterické davy jak vyřvávají na mítincích pana Babiše…

    • Pavel napsal:

     Nezaměňuj svoje fantasmagorie s pamětí jiných lidí lžirgile.

 3. Robert Seifried napsal:

  Bravurně napsaný komentář. Jedna holá pravda střídá druhou tvrdou pravdu, zrcadlo je nastavené zcela přesně a kužel světla ostrého novinářského pera odhaluje i tu nejmenší bradavici na Zemanově holé zadnici…, ale i stažené kalhoty páně Fialova a spol. Copak prezidentské volby, tam je naštěstí z koho vybírat a tristní a směšná hradní ostuda před celým světem skončí, ale koho bychom měli vybrat v dalších parlamentních volbách opravdu netuším…

  • Ondrej napsal:

   ano, ke komentari nemam co dodat, je to pravda a je obrovska ostuda, ze Zeman nejspis dokonci svuj mandat..mel byt davno odvolan bud pro velezradu nebo hrube poruseni ustavy, bohuzel podminky pro podani zaloby k ustavnimu soudu, ktery nakonec rozhoduje, parlament to muze pouze spustit, jsou tak nestastne nastavny, ze je to „temer“ nepruchozi v obou komorach zaroven a to je spatne.
   ano, prezidentske volby snad nejak dopadnou, tedy nebude tam StBak ani zadna jeho figurka z ANO, to by se mohlo povest.
   ohledne dalsich parlamentnich je jeste brzy – ja bych zatim volil znovu SPOLU pres mnohe chyby, situace je silena a oni za ni nemohou, ale musi byt akcnejsi a mnohem lepe komunikovat. Pockam klidne jeste ty tri roky a pak si to znovu vyhodnotim..pokud to bude velmi spatne, tak bych k volbam asi nesel, ale porad verim, ze se to jeste da napravit, a je treba jim ten cas dat, to je fer.
   DRuha vec je, ze stejne za tri roky nejspise vyhraje ANOfert a zatim to vypada, ze bez nej to sestavit nepujde, z toho radost nemam, ale porad se s tim da jeste neco delat, ale cas bezi, takze je nutne do toho slapnout, aby byly za tri roky nejake hmatatelne vysledky – at uz zjednoduseni legislativy, zestihleni statni spravy, modernizace zeme, prechod na prumysl 4.0, deagrofertizace atd..je toho spousty a putinova silena valka do toho zatim hodila vidle, proto jim dam cas…

   • Pavel Špurek napsal:

    Kdybych musel nějak reagovat na Váš komentář, opsal bych ho slovo od slova.
    Jsem rovněž shovívavý k nové vládě, která potřebuje čas. Převzala totiž naši republiku v daleko zoufalejším stavu, než si ani ta nejpesimističtější část veřejnosti troufá představit. Přičemž akcentuju, že nemluvím o vnější situaci s válkou a probíhající krizí, jenž jsou „přídavkem“, co opravdu zásadně prověří sílu demokratického spojenectví a nemilosrdně ukáže, kdo v tom hlubokém EU oceánu poctivě plave a kdo si nechává jen omývat nohy vlnkami na pláži..

    • A. S. Pergill napsal:

     Je mi velice líto. Churchill převzal vládu ve Velké Británii když byla po vládě Chamberlaina v daleko horším stavu. Nicméně od prvního dne tvrdě makal na tom, aby se její postavení a šance Hitlera odrazit zvýšily. Kdyby byl na jeho místě Fiala, tak by GB neměla na začátku Bitvy o Británii ani rozjetou výrobu stíhaček, ani síť záložních letišť. Ani hotovou řadu dalších položek ze seznamu „Proč Velká Británie vyhrála Bitvu o Británii“.

     • Pavel napsal:

      Tvoje dojmy v jakém stavu byla UK na začátku 2.SV jsou jako obvykle pro smích, lžirgile. Na stavbu „stínových“ leteckých továren a „znovuvyzbrojení“ RAF tlačil právě Chamberlain a začaly se stavět už v roce 1938. Jinak tvůj příměr sedí … na bureše. Nemakačenko bureš se krom nesrozumitelného blábolení s ničím neobtěžuje. Nejspíš by sedl do letadla o „obletěl celou Evropu“, Berlín by hledal vlevo od Varšavy a pokud by ho našel tak by hitlerovi pod dveře rovnou podstrčil bezpodmínečnou kapitulaci, kterou po něm nikdo nechtěl.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle, je mi velice líto. Chamberlein po Mnichovu, z něhož přivezl „mír pro celou generaci“ (asi jepic) demobilizoval armádu a zrušil řadu vojenských výrob, včetně nových stíhaček.
      Profláklo se to v době (devadesátky), kdy se Britové hájili, že „Mnichovem získali čas k přípravě na válku“. Houby s octem, teprve po napadení Polska začalo být obnovováno to, co Chamberlein po Mnichovu zrušil a ještě za doby vpádu Německa do Francie na tom byli Britové hůř, s jedinou výjimkou, a to byly lepší stíhačky (ovšem, v době Mnichova na Němce v principu stačily i naše dvouplošníky, s šancí v souboji zhruba 1:1, nic výrazně lepšího tehdy Němci neměli buď vůbec, nebo jen v prototypech, takže by je tehdy Britové mohli bohatě umravnit s tím co měli, a s naší pomocí).

     • Pavel napsal:

      Líto ti je vlastní hlouposti, lžirgile. Že nic nevíš jsi už mnohokrát prokázal. Realita zde. https://en.wikipedia.org/wiki/British_shadow_factories
      „Up until the middle of 1938, the Air Ministry had been headed by Lord Swinton. He had been forced by Prime Minister Neville Chamberlain to resign his position due to a lack of progress in re-arming the Royal Air Force..“, „The new factory buildings were models of efficient factory layout. They had wide, clear gangways and good lighting, and they were free of shafting and belt drives.[3]: 97  The five shadow factories in Coventry were all in production by the end of October 1937 and they were all making parts of the Bristol Mercury engine.[9] By January 1938 two of those shadow factories were producing complete airframes.[10] In July 1938 the first bomber completely built in a shadow factory (Austin’s) was flown in front of Sir Kingsley Wood, Secretary of State for Air.[11] It was said eight shadow factories constructing aircraft components were in production in or near Coventry in February 1940.[12]“

   • petrph napsal:

    To se obávám že je dost zásadní omyl.
    1) Jak vidno, Babiše porazit a odstavit lze – přesně jak se stalo vloni na podzim, že se postaví dvě předvolební seskupení, které se pak po volbách spojí, ve vládní koalici.
    2) V čem je bohužel nevýhoda takového řešení, že taková 5 koalice ve vládě se nedohodne společně na žádných důležitých rozhodnutích a reformách, které by se měla provést a ty skutečně provést.
    3) Tím jsou taky naprosto liché Vaše představy o jejich hmatatelných výsledcích. Jestliže s tím nezačali hned tento rok, tak šance že to udělají (a stihnou) ty další roky už se rapidně zmenšuje. A jak sám díte, toto s válkou na Ukrajině nesouvisí. A navíc, velmi pravděpodobně ani tento rok neskončí. Takže se na ní bude Fialová vláda vymlouvat ve všem i další roky?

    • Ondrej napsal:

     tak jen kratce:
     1. lze, ale jen velmi obtizne a se stestim, coz ted tak bylo. a je nutne prihlednout k faktu, ze Babis vladnul v podstate uz 8 let a covid moc nezvladl, za 3 roky ta situace bude opacna a to velmi nahrava soucasne opozici a hlavne ANOistum, PirStan uz urcite nebude dohromady navic takze dalsi plus pro ANO, navic ta situace v jake ted vladnou je mimoradne slozita, byl by zazrak kdyby to ustali i kdyby nedelali chyby
     2, na zasadnich vecech se zatim dohodli a jak to bude dal se necham prekvapit, ale meli by si uvedomit, ze jinak to nepujde
     3. na tom neco je, ale porad maji jeste minimalne 2 roky cas,posledni rok pred volbami uz toho moc neudelaji a to by meli vedet, ted jim do toho hodil vidle sileny putin ale o to vice musi ted maknout, par veci uz ale stihli co se tyka deagrofertizace, ale je to zatim malo, ted se chysta nejake zjednoduseni legislativy, je toho spousta, hlavne vyresit zavislost na ruskem plynu a na to jim cas urcite dam, to proste nejde hned a asi ani za rok. budu hodnotit cca za 2 roky..do te doby to nema moc smysl

     • A. S. Pergill napsal:

      ad 1 Ano, mohou se poučit z Babišových chyb, ale zatím na to moc nevypadají.
      ad 2 Pětikoala je pytel blech, nedohodne se na ničem, a na čem se dohodnou, to jich část nedodrží. Drží je pohromadě jen strach o koryta.
      ad 3 Legislativu není šance zjednodušit, dokud budeme členy EU, protože 80 % zákonů přijímáme na základě befélu z EU a svévolně je zrušit nemůžeme. Tedy, dokud jsme členy. A ke skutečně systémovému kroku, tj. odchodu z EU a vyčištění toho právního Augiášova chlíva od bruselského hnoje se neodhodlají, na to prostě nemají.
      Závislost na ruském plynu už dávno mohli řešit zrušením zákazu frakování a kroky k těžbě našich ložisek v břidlici. Kdyby byli schopni udělat něco systémového. Zatím nejsou s to ani adekvátně zvýšit / obnovit těžbu uhlí.
      Pokud tu budou vládnout ještě tři roky, bude to národní tragédie.

     • A. S. Pergill napsal:

      MMCH, co mohli udělat hned, protože to nijak nekoliduje s EU (protože každý členský stát to má jinak) – mohli zrušit povinné denní svícení aut a ušetřit cca 1 % spotřeby pohonných hmot. To se dalo udělat opravdu škrtnutím propisky ze dne na den.

     • A. S. Pergill napsal:

      Další věcí, kterou mohli zrušit hned a bez rizika konfliktu s EU, je z odborného hlediska naprosto nesmyslná „pamlsková vyhláška“ soudružky Valachové.

  • Ondrej napsal:

   a samozrejme, co ocekavam, je aspon uspokojive reseni energeticke a plynove krize, tj, zbaveni se zavislosti na ruskem plynu, coz uz se melo stat davno a Babis ani Sobotka v tomto smeru neudelali vubec nic, bohuzel tu zavislost jeste zvysili a to byli u moci po anexi Krymu a valce na Donbase, coz je neodpustitelne, hlavne pro Burese, ktery ted vykrikuje, jak by to „vyresil“ ale jsou to jen jeho podle lzi. a to chce taky cas, ale za tri roky se da udelat uz dost a verim ze se to povede..jak nebudeme potrebovat rusky plyn, nebo jen zlomek toho, co dosud, tak to bude velka vyhra a cena pujde zase vyrazne dolu..uz aby to bylo a zlocinec Putler mel s vydiranim utrum!!

   • A. S. Pergill napsal:

    Akci na Ukrajině nečekali ani Francouzi a Němci. Ani Němci neudělali naprosto nic k oslabení své závislosti na ruském plynu. Naopak, jak vzteklí stavěli Nord Stream 2, rušili zcela funkční a bezpečné jaderné i uhelné elektrárny atd. A nic na tomto poli nedělají dodnes.
    Naše vláda do jisté míry stínovala Německo, což jistě byla chyba, ale na nějakou samostatnou politiku prostě neměla (a nemá ji ani ta nynější).

    • josef napsal:

     … no tak oni Němci udělali co potřebovali, protože ten plyn z Ruska by jim logicky vyhovoval co nejvíce, proto ten Nord stream 2… Jo, že se to eklovalo de iure okupantům Německa zpoza Atlantiku, jak to nepřímo vyřkl samotný Donald Trump ((jemu bylo veskrze až hnusné, že státy, které prohrály 2.sv.válku (Německo a Japonsko), jsou na tom tak velice dobře, že v USA se tak dobře prodávají auta z Německa…)). Proto třeba ta expozée Richarda Grenella, které mělo Německu ukázat kdo je tam v Německu ve skutečnosti pánem, proto i ta Merkelová „srazila patky“- když se dozvěděla kdo jí odposlouchává.. !!! A takovéto skřeky Andrjuši – viz výše, o ruském plynu jsou mimo rozum, protože nám dle smluv dodává plyn jedině Německo… Čili pokud tlačit tak jen na Německo, a má-li tedy Andrjuša nějakou smlouvu na ruský plyn, tak ji pochopitelně musí vypovědět, aby to ukojilo jeho zavilost – to ale nemusí být nutně problém všech občanů ČR…

     • A. S. Pergill napsal:

      Milý Josefe, my máme na našem území plynu dost a existují pouze nesmyslné právní bláboly, které nám ho znemožňují těžit. A pro jejich likvidaci tato vláda neudělala absolutně nic.
      Zemní plyn bychom mohli z velké části substituovat uhlím, a platí to samé, co jsem už napsal.
      Takže, je mi velice líto, proto ta podpora normálních lidí presidentovi, který není hloupý a vymatlaný nějakou bezcennou ekologií, a odpor vůči vládě, která je pravý opak.

 4. pablo41 napsal:

  On Zeman funkci prezidenta republiky ještě stále vykonává ?

 5. Toky napsal:

  Zeman? Ztělesnění zbytečnosti.

  • TomM napsal:

   Zybtečnosti a nízkosti.

   • Pavel Špurek napsal:

    Zbytečnosti, nízkosti a ukázkové bezcharakternosti i servilního egoismu.

 6. petrph napsal:

  No když už o tom mluvíme, ona je vlastně sama funkce prezidenta u nás zbytečná a přebytečná. A žádný z našich prezidentů tu společnost tedy nikam neposunul a nespojoval. Což by měli brát do úvahy i noví kandidáti, že se derou o vlastně vyprázdněnou funkci hlavního ceremoniáře..
  Zemana představovat nepředa, to jsou informace co se v médiích opakují pořád dokola.

  Ovšem poměrně zajímavé je, jak si pan Urban představuje onu pomoc nové vládě. Už groteskně naivní je popisovat baby face efekt pana Fialy,
  když tento pán předtím dělal 8 let
  lídra opozice :))
  Ale pak je taky nepochopitelné proč by si nějaký nezávislý prezident měl doslova špinit ruce a sám ve svém projevu dělat alibi vládě za její neschopnost cokoliv v případě té energetické krize zařídit..
  To že je na Ukrajíně válka víme dávno, ale to že je konec srpna a vládní ministři stále jen slibují že někdy příště něco zařídí, a sami nevědí co proč a jak, za to žádný prezident nemůže a neponeseme vlastní zodpovědnost..
  Ostatně, jestli Fialová vláda takového, sobě loajálního kejvala na Hradě potřebuje, tak si teď mohla postavit vlastního kandidáta..

  A co je úplně nejveselejší, jak pan Urban navrhuje že by se ti noví kandidáti prezidenta měli, krom skutečně diskuze ohledně dnešní krize zodpovídat ty tři zmíněné otázky typu „Jak si kopnut do Zemana“…
  To už je opravdu ubohé…

  • Laj napsal:

   „Zbytečnost funkce presidena“ vámi uváděnou rozhodněn nepotvrzují jména Masaryk , Beneš, Svoboda,, Havel.

   • petrph napsal:

    Vzhledem k tomu jak rozdílné režimy v  v téhle zemi vládly, bych tu otázku pro začátek zužil jen na polistopadového Havla. A už tady se dostaneme do diskuze, co důležitého pro tenhle stát, během těch 12 let své funkce dělal. Už toho tak moc nebylo – a to tedy právě z toho důvodu, že se politická moc přesunula na premiéra a vládu, a zde se prováděla ta řada změn , které určovaly vývoj této země , včetně tedy vstupu do EU a NATO). Ani tohle Havel už neřídil.

    Ono totiž i když půjdeme zpátky do historie, tak i za těch předešlých prezidentů jsme současně měli premiéry a vlády , a zde se dohodovaly a prováděly ty zásadní a potřebné změny.
    Jenomže v tom jsou jak média, tak výuka dosti povrchní, ta jména a jejich důležitá jednání se už nepřipomínají.

    Ten omyl je zkrátka v tom jestli tu osobu ve funkci prezidenta hodnotíme jako osobnost, nebo tu jeho práci ve funkci prezidenta.. Dokonce by se dalo říct, že takový Zeman jako osobnost už dávno není (i hůře), ale jako prezident byl patřil spíše k těm průměrným. Jak se to hezky říká na vojně „po dobu jeho služby se nic mimořádného nestalo“…

 7. Josef Plíšek napsal:

  Dobrý den,tento příspěvek pana Urbana by měl vycházet opakovaně v denním tisku a měl by být předčítán každodenně v české televizi před hlavními zprávami .Mohu ho ,podle mě,přirovnat článku Dva tisíce slov !!!

  • A. S. Pergill napsal:

   Já bych ho přirovnal spíš k „Poučení z krizového vývoje“. Jak co do ohýbání faktů, tak co do dikce.

   • Pavel napsal:

    Jinými slovy, lžirgil, je natěšený na stranické čistky. Vzpomíná na dny svého mládí.

    • A. S. Pergill napsal:

     Psal jsem něco podobného? Ostatně, pokud text, pod nímž diskutujeme, evokuje stranické čistky, tak ty bude provádět opačná strana konfliktu ve společnosti.

     • Pavel napsal:

      Jsi jasný jak rudá záře nad hradem, lžirgile. A ano, tvoje postoje a bláboly evokují stranické čistky.

     • A. S. Pergill napsal:

      Kdo na naší politické scéně vyhlašoval „noc dlouhých nožů“? nebyla to náhodou ODS, hlavní strana pětikoalice?

 8. Miroslav napsal:

  Šetřete síly a „ingoust,, na Babiše. To vás bude bolet mnohem víc.

  • Pavel napsal:

   Nikoli vás ale nás…. o státní pokladně nemluvě.

 9. Jiří veselý napsal:

  Obrovská chyba je,že nová vládní garnitura nevyčistila hrad od zemana a jeho slouhů.Nechápu, co to mělo být za taktiku.Tyto figury tam dávno nemají co dělat a notabene aby byli živení z našich peněz.Hnus po Česku,bohužel.

  • petrph napsal:

   Já chápu že Vám demokracie asi moc neříká, leč říká se tomu rozdělení ústavních pravomocí. Vláda nemá co se zbavovat prezidenta, ani jeho úředníků, protože se jim politicky nehodí :)))
   To je asi tak na stejné úrovni, jako kdyby se vláda rozhodla, že se zbaví nepotřebných soudců, kteří nesoudí právě tak a dostatečně rychle, jak by vláda potřebovala..

 10. Jiří Kočí napsal:

  Dobrý den, děkuji za článek. Také mne zajímá, co pan Zeman celé měsíce dělá. Jsem smutný z takové ruiny na Hradě.
  J. Kočí

 11. Ladis napsal:

  Úspěch jednoho činí neúspěch druhého traumatem k nevydržení.

  • Pavel napsal:

   V tomto případě je to opačně. Katastrofický neúspěch čučkařova prezidentování je úspěchem pro zloděje a podvodníky, kterým se obklopil.

 12. Horymír napsal:

  Nač zase tak dlouhé slohové cvičení? Stačilo napsat NEMÁM RÁD ZEMANA!!! A bylo by to poctivější než ta snůška přiohnutých argumentů.
  Včera jsem se zasmál při poslechu projevu ministra HOSPODÁŘSTVÍ Síkely,kdy opakovaně používal argument, že ZÁVĚTRNÉ elektrárny způsobují drahou elektřinu. Zřejmě ten bankéř s nulovým technickým vzděláním zaslechl něco o větrných elektrárnách a usoudil,že závěrné elektrárny jsou elektrárny větrné,ale schované kdesi za větrem a proto je v nich výroba tak drahá.Připomnělo mi to Milouše Jakeše a jeho výkrm boilerů , ale ten se vzápětí opravil.
  Holt máme vládu odborníků na slovo vzatých! To se hned pozná.Ta lehkost s jakou zvládají energetickou, finanční i personální krizi. Jenom mám trochu obavu co Síkela předvede na jím svolaném summitu evropských energetiků. A ten Rakušan se také tak trochu upískl s bezbřehou důvěrou v Redlova Mlejnka. A pan profesor v Rakušana.

  • Pavel napsal:

   Zde je vidět jak užitečný může být nevinné přeřeknutí. Hned se ukáže jak burešovy podržtašky a kydači špíny, stejně jako jejich guru, málo ví, nemají nejen technické ale ani ekonomické znalosti. Pro info, Síkela samozřejmě hovořil o závěrných elektrárnách, podle kterých se určuje cena elektřiny na burze.

   • Horymír napsal:

    To nebylo žádné přeřeknutí. Termín „závětrná elektrárna“ používal i v dalších TV vstupech. Včera jsem dokonce v TV zahlédl,jak vysvětloval,jak u něho došlo k záměně závěrné na závětrnou. Jeho vysvětlení však ukázalo,že mu ten rozdíl jeho poradci museli vysvětlit.Technikovi by se to nestalo.
    Hodinky jako holinky,obojí se natahuje,že?

 13. ROKO napsal:

  Šílená představa, že v ČR je vrchním velitelem ozbrojených sil prezident!

 14. A. S. Pergill napsal:

  Zeman se proslavil (ještě jako premiér) výrokem „S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje“. Provedl také okamžitý obrat o 180 stupňů ihned poté, co Putin napadl Ukrajinu, což řada politiků, zejména z původní E12, neprovedla ani během půl roku trvání tohoto konfliktu.

  • Toky napsal:

   Proslavil se chlastem, překonal i Jelcina.

   • A. S. Pergill napsal:

    Vy jste si s ním přiťukával?
    Pokud vím, tak má polyneuritidu, při níž se člověk opravdu může motat jako opilý. Naše sousedka se taky motala jako opilá a nechlastala: Měla nádor a metastázy na mozku. Navenek, bez dejchnutí, byste to nepoznal.

 15. Tomáš napsal:

  Novinářský titulek je vzdy málo objektivní a nevystihne možný vývoj. Prezident Zeman je stále prezident a jeho pravomoci se odvíjejí z ústavy a odhadnout nelze v jaké situaci je použije. Česká republika se politikou současné Fialovy vlády, ktera si vybrala konfrontacni podporu Ukrajiny velmi zkomplikovala své vládnutí. Ještě k tomu predsednictvi EU, které potrvá do konce roku a je mlynskym kamenem s kterým se obtížné manévruje a dochází k velkým zpožděním při řešení turbulentnich situaci. To je alfa a omega politiky EU, která zatím procházi zátěžovým testem, který probíhá mezi Ruskem, které vede speciální operaci na Ukrajine. Je nesporným faktem, že do této situace byla EU vmanevrovana USA. Tam prezident Zeman neuspěl, proto hledal v Moskve a Pekingu náhrady a stejně neuspěl. Konec jeho funkčního období je za půl roku, co se odehraje v této turbulentni době je neodhadnutelne, jak na domácí scene, tak v zahraničí, ale jdou z toho obavy.

Přidávání komentářů není povoleno