Jan Urban ke „kauze Bělobrádek“: Konečně někdo…

Napsal/a Jan Urban 20. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Konečně se český politik odvážil navštívit Sudetoněmecký dům v Mnichově. Konečně český politik uctil památku obětí odsunu a položil květiny k jejich památníku…

Je to nečekané a vzrušující. Takhle a v takových chvílích se rodí státníci a obrozují státy. Konečně politik, který činem, protože podobné gesto je v politice činem výsostným, prolomil desítky let téměř absolutního mlčení, které nelidskosti a násilí poválečného odsunu Němců z území Československa zahalovalo.


Je v pořádku, že komunisté nenávistně řičí. 
Mluví z nich špatné svědomí. Nikdo nezískal z odsunu, 
rozkrádání a rozdávání majetku po odsunutých tolik jako KSČ.“

Konečně může začít otevřená, doufejme, že co nejširší diskuze nejenom o tom, čeho se předtím nacismus dopustil na nás, ale i o nelidskosti a zločinech, spáchaných po devátém květnu 1945 pod vedením a ochranou československých státních orgánů.

Konečně se můžeme pokusit oddělit jakkoliv kontroverzní a velmocemi schválené rozhodnutí o vyhnání německého obyvatelstva z vlasti, kterou s námi po osm století sdíleli, od barbarského násilí, které vyhánění i odsun provázelo.

Toto státem schválené a ochraňované násilí i jeho zamlčování vždy bylo a dodnes je neslučitelné s demokracií i prostým lidským svědomím.

Je v pořádku, že komunisté nenávistně řičí. Mluví z nich špatné svědomí. Nikdo nezískal z odsunu, rozkrádání a rozdávání majetku po odsunutých tolik jako KSČ.

Je logické, že se k jejím následníkům přidávají populisté všech odstínů. Dvě generace vychované v komunistické nenávisti k čemukoliv německému představují stále ještě významný voličský potenciál.

Ostatně, poslední prezidentské volby nebyly, bohužel, o ničem jiném. Bylo by důstojné využít tuto šanci k hluboké historické reflexi a usmíření – a ne k pseudovlasteneckým faulům a pokřikování.

Toto gesto mohlo být z české strany jistě odvážnější. Mohl ho, například, udělat premiér. Stejně tak mohlo být jinak načasováno. Nemuselo být utajováno.

Ale kdo by chtěl ideální svět pro všechny a hned teď, nikdy neuspěje. Pavel Bělobrádek odvážně učinil historický krok, který otevřel české politice cestu k dospělosti.


Zapomenutý masakr, při kterém bylo zavražděno více lidí než v Lidicích

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)