Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Autor: Josef Albrecht, kresba pro HlídacíPes.org
,

Jan Urban: Jak se postavit ruské diktatuře a Putinovi jako Ivanu Hroznému. Cesty jsou

KOMENTÁŘ. Rusku vládne šílenec. V pohnuté historii této země to není ojedinělý jev, ale v teprve osmi desetiletích existence jaderných zbraní a vůbec první technologické možnosti sebezničení lidstva je to už podruhé.

Masový vrah Stalin naštěstí zemřel dřív, než mu korejská válka přerostla přes hlavu. Pro svět bylo štěstí, že tehdy ještě spřátelený čínský komunistický diktátor Mao Ce Tung korejský „problém“ svého sovětského bratra vyřešil vysláním půlmiliónové armády čínských „dobrovolníků“ a sovětská atomová bomba nemusela být použita.

Bude chtít diktátor Putin „vyřešit“ problém nepokorné Ukrajiny stovkami tisíc „dobrovolníků“ severokorejských, jak se o tom zmiňují některá ruská média?

Putin jako Ivan Hrozný

Vladimír Putin je dnes nebezpečný, těžce psychicky postižený člověk, který je nejen za horizontem mezinárodního práva, ale i racionálního vyjednávání. V minulých letech zpočátku poloskrytá diktatura ruských zvláštních služeb a armády nejprve vystavěla korupční systém oligarchické ekonomiky, ve které namísto práva a tržních vztahů vládly dobré kontakty s Kremlem, od agrese proti Ukrajině byla ale moc oligarchů zničena.

Řada z těch, kdo raději neutekli za hranice, byla zavražděna i s celými rodinami. Zůstala už jen otevřená diktatura, která se nemusí ohlížet na nikoho. Neprohraná válka legitimizuje i šílené vůdce.

Stejným způsobem šílený car Ivan Hrozný v 16. století zničil bojary, tradiční šlechtickou oporu carské moci. Jejich předáka Andreje Šujského nechal roztrhat psy a Vladimíra Starického, posledního údělného knížete, donutil vypít pohár s jedem.

Rodovou šlechtu nahradil „opričniky“, jejichž jedinou „kvalifikací“ byla podlézavá oddanost a poslušnost. Ivan Hrozný nechával denně mučit stovky lidí podezřelých ze spiknutí a nakonec umlátil berlou i vlastního syna. Když v roce 1584 umřel, jeho dvořané čekali několik dní ve strachu, že se car jenom přetvařuje, aby nachytal ty, kdo by měli z jeho konce radost.

V roce 1953 stejně vystrašení poddaní odmítali celý den vyrušit vůdce Stalina, který si v noci předtím při odchodu do ložnice nepřál být rušen. Zemřel na mrtvici, když spadl z kanape na zem.

Z největšího masového vraha ruských dějin nechal dnes Putin opět vyrobit symbol moci ruského státu.

Cesta k záchraně demokracie v Evropě

Putinovská diktatura je dnes díky svému jadernému arzenálu a exportu surovin stále nepominutelným hráčem světové politiky. Demokratický svět hledá způsoby, jak šílenou diktaturu umírnit a zároveň zabránit rozšíření války mimo území Ukrajiny.

Sílí hlasy žádající, aby ruský stát byl na mezinárodním fóru označen za sponzora terorismu. Důvodů je dost i bez šíleného postupu ruských vojsk u Záporožské jaderné elektrárny.

Čím dříve pochopí, že taková možnost neexistuje, tím lépe. Válka je pro ruské diktátory historicky jediným myslitelným řešením „problémů“ – Ivan Hrozný, Lenin, Stalin, Chruščov, Brežněv, Putin.

Jedinou obranou je buď příliš mocný protivník, jako byly pro Chruščova v karibské nebo berlínské krizi Spojené státy, nebo jako v pozdějších desetiletích zuřivý guerillový odpor v Afghánistánu či v první čečenské válce.

Ruská armáda dnes v Záporoží oproti všem mezinárodním smlouvám a zvyklostem umístila velké množství těžké vojenské techniky uvnitř areálu největší ukrajinské i evropské jaderné elektrárny a ostřeluje odtud města na druhém břehu Dněpru.

Ukrajinské síly nemohou odpovídat v obavě před zasažením některého z šesti jaderných reaktorů elektrárny. Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii to na zvláštním zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku označil za nepřijatelné, přesně popsal, které části jaderné elektrárny už byly vyřazeny z provozu, a varoval před „katastrofálními důsledky“. Rusko vzápětí oficiálně odmítlo stáhnout svoje jednotky z území elektrárny.

Nejdůležitější definicí terorismu je rozsévání smrtelného strachu. Vyvolávání strachu z jaderné katastrofy splňuje tuto definici bezezbytku. I proto sílí hlasy žádající, aby ruský stát byl na mezinárodním fóru označen za sponzora terorismu. Důvodů je dost i bez šíleného postupu ruských vojsk u Záporožské jaderné elektrárny.

Agrese proti nezávislosti státu, jehož bezpečnost a územní celistvost se Rusko v mezinárodní smlouvě samo zavázalo respektovat a chránit, nucené přesidlování milionů obyvatel z okupovaných území, více než deset miliónů válečných uprchlíků, etnické čistky a vraždy…

Vypovězení desítek přežilých a dodnes ponižujících mezistátních smluv z normalizační doby by pro budoucnost narovnalo vztahy. Považovat ještě dnes za platné smlouvy, uzavřené pod nátlakem okupační síly, je otevřeně nemravné a ponižující.

Putinova vláda na podobné návrhy reaguje podrážděně a hystericky. Alexander Darčijev, šéf odboru Severní Ameriky na ruském ministerstvu zahraničí, to označil přímo za „bod, ze kterého není návratu“.

Ve svých vlastních představách tedy putinovská diktatura může dělat, co chce, ale demokratický svět k tomu smí jen mlčet. Pravdou naopak je, že demokratické země mlčely příliš dlouho.

Nedokázaly reagovat na agrese proti Gruzii a Ukrajině, postupnou likvidaci poválečné architektury mezinárodních vztahů a zablokování mechanismu Organizace spojených národů. Opak dosavadního mlčení a neakceschopnosti je dnes jedinou cestou záchrany demokracie v Evropě.

Nastěhovat do Českého domu

Česká republika jako předsednická země Rady Evropské unie by se v příštích týdnech měla postavit nejenom do čela iniciativy požadující prohlášení putinovské diktatury za sponzora terorismu. Měla by usilovat o projednání a schválení celoevropské dohody o přerušení vydávání turistických víz pro občany Ruské federace.

Mnohem „výchovnější“ se však zdá být návrh na zatížení schengenských víz pro občany Ruské federace vysokým poplatkem, veřejně určeným na poválečnou obnovu Ukrajiny.

Stále častěji se jedná i o možnosti přerušení diplomatických styků členských zemí EU s Ruskou federací. Evropská unie by si tak dohodou všech svých členů zachovala pouze jediné kolektivní diplomatické zastoupení v Moskvě. Sídlit by mohlo v bulgakovsky prokletém komplexu Českého domu, který by konečně našel nějaký smysl a využití.

Pro Českou republiku by přerušení diplomatických styků s Moskvou znamenalo osvobození od všech poválečných koloniálních vazeb. Vyvlastnění desítek budov nepřehledného komplexu ruského velvyslanectví a jeho úřadoven a bytových objektů, často načerno postavených a nikdy nezkolaudovaných, by z Prahy, a především z její šesté městské části, udělalo konečně a skutečně svobodné město.

Vypovězení desítek přežilých a dodnes ponižujících mezistátních smluv z normalizační doby by pro budoucnost narovnalo vztahy. Považovat ještě dnes za platné smlouvy, uzavřené pod nátlakem okupační síly, je otevřeně nemravné a ponižující.

Plynu a ropy je na světovém trhu, zdá se, dostatek i mimo ruské zdroje. Moskva by zcela jistě odpověděla vyvlastněním majetku v českých rukou na území Ruské federace. Byla by to jen nicotná cena za svobodu a důstojnost. A také mimořádně cenné zjištění, nakolik právě na svobodě a důstojnosti české společnosti záleží.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

19 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  No, uvidíme, jestli panu Urbanovi jeho svaté odhodlání vydrží, až si v zimě bude místo topení oblékat třetí svetr.

 2. Lada napsal:

  Zní to všechno přesvědčivě. Předchozí kroky je třeba dotáhnout do konce. Pro Česko je nejlepší řešení poslat Rusko do nebytí a vydechnout ulehčením po dvousetletém přízraku obrozenecké slovanské vzájemnosti. Třeba ale pospíchat české předsednictví za chvíli skončí.

  • petrph napsal:

   po dvousetletém přízraku obrozenecké slovanské vzájemnosti. To se opravdu musím chechtat, jak se tenhle fake šiří, že ho dokonce ve své zprávě důležitě citovala i naše slavná Biska.
   Ono stačí se podívat třeba na Vídeňský kongres (1814) a zjistíme že v té době bylo Rusko spojencem Rakušáků a Průšáků,

 3. A. S. Pergill napsal:

  Pokud by byl Putin jako Ivan Hrozný, nebylo by třeba se ho bát. Ona opričnina, ať byla v jednotlivostech jakkoli problematická, byla odstavením zpátečnické šlechty od moci a cestou k modernějšímu státu. Něčím, co si evropské monarchie (a také ne bezbolestně) prodělaly mnohem dříve.

  • Honza Malý napsal:

   To si děláte prdel ? Opričnina byla založena na zatýkání, mučení a vraždění odpůrců cara a režimu, a to nejenom z řad bojarů ( i když směřovala hlavně vůči nim), ale ze všech vrstev společnosti. Vy tady hájíte a snad ještě i adorujete odporné zločiny odporné zrůdy, a to jak cara Ivana Hrozného, tak i Putina a snad i Hitlera, neboť i za něj byla opričnina a lá Německo v rukách gestapa a snad to ještě obdivujete jako cestu k moderní společnosti. No to snad ne ?!?!?!

   • A. S. Pergill napsal:

    Je mi líto. Ivan Hrozný potřeboval přiblížit Rusko tehdejším středo a západoevropským monarchiím. Musel si vytvořit sociální skupinu, o niž by se přitom mohl opřít. Bojaři byli primitivové, kteří drželi Rusko na úrovni počátku tisíciletí (druhého). I později Petr I musel především potlačit moc bojarů, aby zase trochu přiblížil Rusko civilizovaným zemím.

    MMCH: Otec IH žil léta v neplodném manželství, tak manželku nakonec zapudil a uvěznil v klášteře a pořídil si „mladší model“, a ten mu porodil Ivánka. Zapuzená carevna nelenila a pořídila si dítko taky. To dítko je archeologicky doloženo (pohřeb princeznovsky omilodarované asi tříleté dívenky z odpovídající doby v klášteře, kde byla zapuzená carevna). Takže je docela dobře možné, že Ivánka zplodil některý z carových bojarů. To by do jisté míry vysvětlovalo zásahy IH proti bojarům, protože mezi nimi byli mnozí, co měli na trůn větší nárok než on.

   • Marek Loucký napsal:

    Netřeba se čertit pane Malý, to je Pergill 😀 😀 😀

  • petrph napsal:

   Že bych k tomu dodal, ohledně těch evropských monarchií, nikoliv že tak o tolik dříve, ale prakticky ve stejné době.
   Opričnina v Rusku v letech 1565-1572,
   ve Francii v té samé době masakr hugenotů 1572,
   v Anglii obžaloba a poprava Karla I Stuarta 1649 , restaurace vlády jeho syna Karla II 1660.
   A že o tom mluvíme, roku 1526 se stal Ferdinand Habsburský českým králem a začal české stavy taky pěkně dusit.. :)))

   • A. S. Pergill napsal:

    Již před masakrem hugenotů byla ve Francii poměrně silná ústřední vláda (v porovnání s Ruskem před Ivanem Hrozným určitě). Ten váš příklad z Ferdinandem Habsburským (cca jedna generace před opričninou) spíš dává za pravdu mě. A na kontinentu bylo daleko víc silných centralizovaných monarchií, vévodilo Španělsko, které bylo silným centralizovaným státem od konce 15. století, i sousední Portugalsko.

 4. Pavel napsal:

  Jedna poznámka. Zavražděni byli i někteří, kteří za hranice utekli.

 5. petrph napsal:

  A vzhledem k tomu, že to riziko Putinova Ruska skutečně nelze ignorovat, tak jsem byl opravdu zvědav, jak mu tvrdě čelit.

  Kolik třeba desítek tisíc hrdinných Čechů se hlásí jako dobro volci do legií na ruský front, jako za tatíčka Masaryka. Kolik zkušených generálů a důstojníků z naší státní armády se vzdá státní gáže, aby se těm dobrovolníkům postavili do čela.
  Pokud už tedy rovnou nenavrhne naše čácká ministryně obrany Černochová hromadný útok na ty ruské bestie na nejbližším zasedání NATO..

  Ale tak tvrdou odplatu ruským uchvatitelům jsem skutečně nečekal. Ale lze jistě navrhnout mnohem tvrdší, že přestaneme kupovat plyn od německých překupníků, zestátníme ČEZ a pojedeme si na českou energii:)) To bude přímo úder bolševickým štváčům..:))))

 6. Radomír napsal:

  Nemohu zde nalézt svůj kritický komentář, možná můj svobodný kritický názor vadil? Vždyť jsem jen upozornil na výběrovost, se kterou Urban ignoruje systémový přímý velmocenský státní terorismus velmocí jako Spojené státy a Rusko a další.

  • Pavel napsal:

   Jak to, že ho nemůžeš nalézt? Vždyť ten tvůj generický a v nenávisti k demokracii a západní pluralitě a prosperitě vylhaný blábol lze zde najít pod každým druhým článkem.

 7. Toky napsal:

  Je to všechno málo, svět jedná s komunistikými zločinci v rukavičkách a ti si zvykli na svou nedotnutelnost. Takové poseroutkové chování nikam nevede.

  • josef napsal:

   … tak je vyjmenujte ty komunistické zločince (jen dodávám, že v Rusku je komunistická strana v opozici a od Jelcina se vůbec nepodílí na vládě tam…). Budete-li uvádět země typu Severní Korea – tak to je z pohledu na svět lokální marginalita, komunistická strana je také třeba ve Vietnamu – tam ale s ní „kují pikle“ samotné USA, protože by to mohlo přispět k oslabení Číny… A ta Čína má zřejmě také stovky vojenských základen po celém světě, že ? Třeba v Mexiku ?

   • Pavel napsal:

    Ty jsi vtipnýýý josef, „komunistická opozice v rusácku“!! … To mně pobavilo. To je jako předstírání ksč(m) jak jsou v opozici vůči burešovi v minulém volebním období jen krát sto. Je jen smůla, že tě covidový strašpytel puťka nadšeně se hlásící k odkazu bestiálního russovětského komunismu nebo čínští komunističtí koncentráčníci stále vyvádějí z omylu.

  • petrph napsal:

   No tak to pocitejte ze bude jeste hur. Staci se poinformovat jak v rukavickach jednal Chamberlain s Hitlerem v roce 1938 aby jo proti nemu nemuseli do valky.. A
   aby soucasni zapadni politici podali demisi a uvolnili misto tem co bojovat proti Rusku chteji (aspon jako tenkrat Churchill proti Nemcum), to je taky ani nenapadne..

Přidávání komentářů není povoleno