Jan Urban: Putin, muž s psychickou poruchou, pacient se syndromem supervelmoci
KOMENTÁŘ. Každý muž před sedmdesátkou pociťuje nástup stáří a přibližování závěru života. U většiny z nás to vede ke zpomalení, sebereflexi a smířlivosti. U jiných k sebeizolaci a nahněvanosti. Být přitom politik velmoci s nekontrolovanou mocí a vládou nad jadernými zbraněmi, které posilují pocit apokalyptické všemohoucnosti, představuje psychologickou zátěž na hraně psychiatrie.
Kdysi třeba i fungující racionální uvažování přichází o sebekontrolu a z politika se v jeho vlastních očích stává mesiáš. Za ním pak zůstávají už jen trosky. Takový byl Mao Ce-tung, Brežněv, v USA v poslední době i Donald Trump.
Dnešnímu ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi bude sedmdesát už letos. Může sice ještě jednou za čas obléknout hokejový dres a předstírat mužný sportovní zápal, ale moderní psychiatrie už před mnoha lety přesně popsala jeho závažnou psychickou poruchu.
HlídacíPes.org publikoval už v říjnu 2015 text „Čeká nás hybridní třetí světová válka“, ze kterého stojí za to v dnešní situaci ocitovat:
„Americký psycholog Robert J.Lifton popsal již před více než deseti lety psychickou poruchu, která se může rozvinout u některých vůdců států s jadernými zbraněmi, kterou přiléhavě nazval „syndrom supervelmoci“. Vede k paranoidnímu vnímání skutečnosti, polarizaci postojů, pocitu osobní nadřazenosti, vůdce se postupně ztotožňuje se státem a nakonec u něj převládne přesvědčení o nevyhnutelnosti konečného střetu mezi imaginárními silami dobra a zla. Podvědomou snahou stárnoucího muže (bez dosahu vlivu institucionální, veřejné či rodinné reflexe a kontroly) je potom při pocitu vlastní jedinečnosti, neomylnosti a všemocnosti podvědomá snaha konflikty urychlovat a vyhrocovat – i za cenu sebezničení“.
Robert J.Lifton rozeznával příznaky syndromu supervelmoci u amerických prezidentů , rozhodujících z ideologických důvodů o použití vojenské síly proti Iráku a Afghánistánu. Popsal tuto osobnostní poruchu jako „nacionalistické přesvědčení, přecházející do pocitu všemohoucnosti, výjimečného postavení ve světě, které mu dává právo ovládat všechny ostatní národy.“
Jsou situace, kdy agresor musí být zastaven dříve, než bude pozdě. Dříve, než válka na Ukrajině vyštve stovky tisíc uprchlíků do střední a západní Evropy. Dříve, než proruští trollové a úplatní politici rozvrátí demokratickou politickou scénu…
Paranoidní nedůvěra v demokracii
Přidejme v současném Rusku státem tak propagovanou tradici exkluzívně ruského pravoslaví, vybičovanou protizápadní hysterii i emocionální zneužívání nepravdivého obrazu sovětské historie. To vše slouží jako zesilovače syndromu supervelmoci.
Zmíněný text už před sedmi lety varoval: „Expanzivnost Ruska vychází z paranoidní nedůvěry v demokracii a touhy obnovit imperiální moc za každou cenu.“ Putin v ukrajinské krizi přešel v těchto dnech od výhrůžek k otevřené agresi. Formální uznání odtrženeckých území doněcké a luhanské oblasti Ukrajiny je ve smyslu mezinárodního práva jasnou agresí proti ukrajinské svrchovanosti a územní celistvosti. Rusko zahájilo válku a sází na to, že Západ ustoupí od podpory Ukrajiny.
Severoatlantická aliance a Evropská unie doposud postupovaly až překvapivě jednotně a koordinovaně. Pružná výměna informací mezi velkým počtem jednotně vystupujících vyjednavačů z řady zemí nedovolila Putinovi hledat a provokovat rozbroje mezi západními spojenci. Počínaje pondělním dnem jsme ale ve zcela nové situaci.
Pro rozhodování pacienta se syndromem supervelmoci totiž neexistuje možnost kompromisu nebo ústupu. V jeho vnímání jde o apokalyptický konečný konflikt mezi silami dobra a zla.
Putin dal opakovaně najevo, že neuznává Ukrajinu jako stát s vlastní identitou a historií. Odvozuje její státnost od Ruska a bez něj podle jeho mínění Ukrajina nemůže ani existovat. Odsud můžeme velmi snadno odvodit cíl jeho tažení. Zbytek je už jenom taktika. Obsazení odtrženeckých území ruskou armádou a požadavky „lidu“ na „osvobození“ dosud neobsazeného zbytku Donbasu bude jen první krok.
Neutuchající provokace a vysilování ukrajinského hospodářství, uzavření produktovodů na Ukrajinu a do západní Evropy jako mezikrok. A nakonec v minimalistické verzi okupace celé levobřežní Ukrajiny, která by zbytku ponechala formální samostatnost i s prakticky neřešitelnými ekonomickými problémy.
Putinovo místo v dějinách
V maximalistické verzi by pak šlo o válku a okupaci celé Ukrajiny – bez ohledu na ztráty a utrpení miliónů lidí. Půjde přece o vlast a místo Vladimíra Vladimíroviče v dějinách velkého Ruska.
Západní demokracie válku nechtějí. Logicky, zodpovědně a správně. Jsou však situace, kdy agresor musí být zastaven dříve, než bude pozdě. Dříve, než válka na Ukrajině vyštve stovky tisíc uprchlíků do střední a západní Evropy. Dříve, než proruští trollové a úplatní politici rozvrátí demokratickou politickou scénu zemí Evropské unie a Velké Británie.
Syndrom supervelmoci je opravdu nemoc. Tirády o tom, že Rusko se nesmí nechat uzavřít v hranicích roku 1918, a pokud Evropa nedá pokoj, „tak se tentokrát nezastavíme v Berlíně, jako v pětačtyřicátém“ zaznívaly dosud jen v ruské státní televizi. Od pondělí už ale nejsou jenom bláznovstvím jednotlivců.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
66 komentářů
Skvělý komentář.
Zatím nikdo v ČR nekomentoval stav V.V.Putina tak výstižně jako Jan Urban.
No a ono je to přesně obráceně. Je to komentář, který je úplně odtrženej od reality, že víc to ani není možný! Putin je Gosudar, tj. státník, který pracuje na tom, aby stát fungoval jako systém pro přežití národa. Jemu podobných můžeme hledat na prstech jedné ruky amatérského pyrotechnika…
Přesně, máte moji podporu.
To je ale ukrutná pitomost …
Ano, Rusové se nedokážou sami uživit, tak musí neustále expandovat aby přežili. A o expanzi se stará „gosudár, tj. státník, který pracuje na tom, aby stát fungoval jako systém pro přežití národa“!
Ona ta celá hra mezi Bidenem a Putinem je hodně průhledná. Dohoda mezi velmoci je jasná. Ožebračit EU. USA hraje falešnou hru a přitom jde o energie. Zisk se bude dělit mezi USA a Rusko. Hodně špinavá politika, ale pravdivá.
Je úžasné kolik se v politice pohybuje duševně postižených jedinců. V běžném životě je to jeden v celé vesnici a politice je problém najít někoho trochu normáního.
Reagane okamžitě se vrať. Přijď i Pattonem!!!
Reagan chce mít už svůj klid, z tepla pekla se mu moc nechce. Patton by rád, ale na rusy si netroufá. Takže – hochu, jsi v tom sám.
Bože, bože, to vás učí na školeních na ruské ambasádě, nebo co? Takový hovadiny!
Bohužel tento blázen vládne atomovými zbraněmi.
Snad se najde statečný ruský voják, který je přes rozkaz Putina neodpálí.
Netahejte ho od kotlů…, možná tam právě hraje mariáš s havlem… 😀
Je zajímavé, že Ukrajinu, která si vede zatraceně dobře, presidentuje Reaganův kolega, bývalý herec, později president 🙂
Jsme svědky a zároveň cílem masívní vlny progandy a dehonestace Ruska. Nikdo nechce vidět ty pravé důvody nastalé situace. Proč o nich nikdo nepíše? Má strach, z čeho vždyť máme „svobodu slova, demokracii“. Cílem celého dění je sežrat celý svět, zotročit lidi a ovládnout je jako ovce.
jasne a k tomu používaji Ivana na tanku co se vesele projizdí evropou…. maš angl. tvar jména ,ale přístě spíš použij azbuku
Pravé důvody nastálé situace na východu Ukrajiny je ruská rozpínavost a Putinova snaha posunout ruské hranice do hranic Sovětského svazu. Ruským problémem je, že jejich ekonomika stojí pouze na dvou pilířích a sice na prodeji energetických komodit- zemní plyn a ropa a také na prodeji zbraní. Protože si Putin a spol. myslí, že zabije jednou ranou dvě mouchy, tak vyvolali napětí na Ukrajině a použilo jej k tomu, aby přestali dodávat zemní plyn do Evropy přes Ukrajinu. Rusko také po svém angažmá ve válce v Sýrii potřebovalo si zopakovat něco podobného proti na Ukrajině a získat tak nové území s tím, že tato válka bude pokračovat. Je docela možné, že v horizontu 10-15 let přestane být Evropa závislá na ruských energetických surovinách a pak bude Rusko jak se říká v kelu.
Nezbývá než přát Hunům stejné úspěchy jako v Afgánistánu.
Souhlasím, popsal jste to dobře.
Zda v úvodu zmíněný Trump trpí nějakým velikášstvím je celkem pravděpodobné, na popsaný „syndrom supervelmoci“ nemusí podle mě být člověk ani vládcem supervelmoci (viz. náš Zeman).
Ale na druhou stranu si myslím, že Putinova současná agrese by za Trumpa možná nevznikla, nebo alespoň ne v nynějším rozsahu. Mohu se mýlit, ale současný prezident USA působí na rozdíl od Trumpa jako senilní slabý stařec, což mohlo v Putinovi posílit imperiální choutky až na současnou úroveň skutků namísto dosud tradičního vyhrožování.
Je to až děsivé, jak mohu ve světle současných událostí najednou brát Trumpa jako mnohem lepšího amerického vůdce, než tomu bylo donedávna.
A četl jste, co o okupaci Doněcké oblasti a akcích ruské armáda napsal včera Trump? Vypadá to, že se to Trumpovi opravdu upřímně líbí.
Nesmíte číst jen titulky. On řekl, že ta Putinova akce byla skvělá až geniální, ale že za něho by se to v žádném případě nestalo. Čímž chtěl svým chvastounským způsobem říci, že on by byl schopen čelit i takovým géniům jako je Putin. Protože on je ještě větší génius. Ale faktem je, že ten titulek byl schválně zavádějící, což je novinářská manipulace, propaganda a svinstvo.
Po pravdě zrovna Trump patří taky k těm duševně postiženým osobám v politice.
Takového blázna jako Putin zastaví jen další blázen – třeba Trump, protože nikdo jiný se do jeho myšlení nedokáže vžít. Stejně to bylo za 2. sv. v. „Rozumný“ Chamberlain proti Hitlerovi nic nezmohl a efektivně se mu postavil až Winston Churchill, který byl taky tak trochu blázen a rasista.
Rozdíl mezi blázny Putinem a Hitlerem na jedné straně a blázny Trumpem a Churchillem na straně druhé je mj, ten, že Trump a Churchill byli kontrolování ústavou a demokratickýcmi institucemi.
Jak píšete, ty titulky jsou poslední dobou vážně mazec. Prostě přišla doba titulková, půlka lidí už ani nic dalšího nečte.
Jan Urban dělá jednu pro novináře podstatnou chybu, stylizuje se do role odborného lékaře, kterým není, a dopouští se výroby účelové diagnózy namísto věcné analýzy, aby poněkud zakryl své novinářské stranění něčemu.
Ani vojenskou okupaci Kosova Spojenými státy a vojsky dalších zemí NATO a odtržení Kosova od Srbska a vznik tamní vojenské základny Spojených států, ani vznik dvou separatistických republik na Donbasu a nyní jejich uznání a vojenské krytí Ruskem nelze svádět na psychický stav amerických prezidentů nebo prezidenta ruského. Jde tu o politiku velmocí a jejich soupeření a o zájmy těch, kdo ty velmoci ovládají a ovlivňují podstatným způsobem jejich politiku.
Mají mnozí lidé hodně vypatláno z dezinformací. Někomu zřejmě vadí, že je na Balkáně klid a můžeme tam jezdit na dovolenou. Mimochodem, první se tam objevili jednotky hrdinského Ruska.
Když pominu gramatické chyby, tak bych chtěl upozornit na jednu podstatnou věc…a tou je to, že vojáci Ruské federace byli na svém území a prováděli předem ohlášené cvičení na území Ruské federace. To USA a NATO začaly posílat zbraně na území státu, který ani není v NATO! Tisíce kilometrů od svého domova, víme
NATO, Kosovo, zájmy velmocí atd. . Vidím že pilně čtete Sputnik. Nebo vás taky Chcíplý pes přesměroval z antivaxingu na protiukrajinská a protizápadní témata?
Co to melete? Kosovo je snad americké, jako Krym ruský?
Historie se opakuje.
Psychopat Vladimír Vladimírovič Hitler má svoje Sudety na Donbasu.
Evropa a Amerika s naivní představou zachování míru v Evropě obětují Ukrajinu.
To však rusáky nezastaví, stejně jako Mnichov nezastavil skopčáky.
Lidstvo je nepoučitelné a zase vyhraje chamtivost.
Jak to popsal už před víc než 100 lety jiný psychopat (Uljanov):
Kapitalista nám prodá i provaz, na kterém ho oběsíme.
agresivniho silence z kremlu zastavi pouze jednoznacna a silna reakce – tedy tvrde a cilene sankce, ale opravdove sankce, ne to, co bylo ted, stop nord stream 2 uz by mela byt samozrejmost, klidne i SWIFT a ted jsem slysel dobry navrh – kdyby EU z nejake podstatne casti vzala na sebe obranny rozpocet ukrajiny, to by bylo dobre a jsem pro..je to naprosto potreba. zatim se putler mohl smat, ale treba se to zmeni, nicmene jiste to neni, on uz se nestiti vubec niceho a tak je treba k nemu pristupovat a probrat se ze sna!!
Btw, pod tím pojmem „EU by z nejake podstatne casti vzala na sebe obranny rozpocet ukrajiny“
míníte konkrétně co?
Z toho se rýsují dvě řešení a jedno horší než druhé.
To jedno, že když Rusko dobude rychle celou Ukrajinu (pokud to udělá), tak mu veškerá výzbroj dodaná (neb zaplacená ) z EU spadne zadarmo do rukou.
A ta druhá, pokud se ta válka protáhne, tak pak to bude náramně drahej špás i pro EU…To by taky na to mohl padnout celej Green Deal)
to je k smíchu a pláči, ty vaše výrony supermoudra….to vám někdo nakukal nebo je to z vaší hlavy?
No zatím to Tondo vypadá, že má Insignificant naprostou pravdu 🙁
To už dnes musí připustit i největší Putinův obdivovatel.
Hm, velmi smutná pravda.
Je to obdobné jako tvrzení Dzamily Stehlíková o stavu prezidenta Zemana v čase jeho hospitalizace. Výzva k uznání DLR aLDR vzešla od ruské Dumy, kde navrh byl podán komunisty. Rozšiřování NATO k ruským hranicím je bezprecedentní krok a logicky Rusko muselo reagovat. Další sankce a stupňováni napětí jsou nebezpečne. kroky, ale i Ukrajina má svou rétoriku o tom že Ukrajina mela JZ a to že od nich ustoupila ji Poškodilo, přesto tam zůstává nebezpečný osten. ČR by se měla chovat jako spřátelený
Izrael, který se chová k Rusku konciliantne.
Doporučuji ti si zrekapitulovat fakta. V roce 2014 tady byla jedna země, která si chtěla zajistit vyšší životní úroveň, tím že bude spolupracovat s EU, tedy Ukrajina. Covidový strašpytel puťka na tento normální pokus o spolupráci reagoval porušením smlouvy, kterým rusácko garantovalo ukrajinské území, tedy náckovskou agresí a okupací Ukrajiny. Ve výsledku Ukrjinci, kteří dosud měli k rusku neutrální vztah, začali rusácko nenávidět a usilovat o vstup do NATO, další agresivní rusácké kroky začaly k NATO přibližovat k NATO i dosud neutrální Finsko a Švédsko. Tedy na začátku do NATO vstoupit nechtěl nikdo, po rusáckých provokacích tam chtějí vstoupit tři země.
Tak ono je sice hezké co v závěru píšete „..Tedy na začátku do NATO vstoupit nechtěl nikdo, po rusáckých provokacích tam chtějí vstoupit tři ty země.“
Jenomže právě teď nastává čas popsaný příslovím Hic Rhodus, hic salta .
Jinak řečeno, právě tyhle státy budou bedlivě sledovat co NATO v nejbližší době – na podporu udržení míru na Ukrajině udělá. A pokud zjistí že nic podstatného, tak si to s tím členstvím třeba zase rozmyslí,
Tak jedině ve tvých vlhkých snech. Izrael podporuje Ukrajinu, Už má dokonce vypracovaný plán na záchranu ukrajinských židů a dodává ukrajincům takové zbraně, se kterými si rusáci neumí poradit. A že to nevytrubuje? Inu Izrael….Pár systémů „Pancir“ už na to dojelo.
A dnešní Putinovo Rusko, kde má své hranice? Má je snad v Kaliningradu- mezi Polskem a pobaltskými státy Estonskem, Litvou a Lotyšskem, které Stalinovo Rusko zabralo spolu s východním Polskem v roce 1940 poté co s Hitlerovým Německem uzavřelo pakt o neútočení? Má ty hranice na území Gruzie, kde zabralo území Abcházie a Jižní Osetije, nebo v jižním Podněstří na území Moldávie, které bylo před 2. světovou válkou rumunským územím, nebo má ty hranice v Sýrii na pobřeží Středozemního moře, kde má základnu pro válečné loďstvo ale také leteckou základnu a aby toho nebylo málo, tak tam má Rusko také pozemní základnu pro těžkou vojenskou techniku.
My se nemůžeme chovat jako spřátelený Izrael a konciliantně. Máme naprosto jinou geografickou polohu. Kromě toho si Rusové stále myslí, že se mohou vměšovat do našich vnitřních záležitostí. To by se ještě snáze mohl opakovat rok 1968. Ale já se už nechci dívat, jak ruské vojenské kolony vjíždí do mého rodného města, nechci vidět ruské tanky, které svými hlavněmi míří na kasárna s našimi vojáky, nechci aby mi malí špinaví Rusové prolézali moje auto jestli náhodou nevezu něco, co jim se nelíbí. A to vůbec nezmiňuji ty mrtvé.
Autorův „syndrom supervelmoci“ mi trochu připomenul kauzu, líčenou prof Vondráčkem (snad v jeho pamětech), jak měli na psychiatrii pacientku, kterou léčili na hysterii a fóbii ze vztekliny. Když umřela, tak se při pitvě prokázalo, že umřela na vzteklinu.
Rusko supervelmocí je a kdyby použilo veškerý svůj jaderný arsenál, tak na Zemi přežijí akorát potkani (kteří přežili i na ostrově Bikini série pokusných výbuchů atomových a vodíkových bomb). A takto vyzbrojený stát prostě supervelmoc je zcela objektivně a nic se s tím nedá dělat. Dokonce i kdyby ty nálože odpálili výlučně na svém území byl by účinek dost podobný.
Pokud chceme Ukrajině opravdu pomoci, posaďme pana Lipavského na vozejk v uniformě a té slušivé helmě, nechť ho tlačí paní Pekarová Adamová a on volá „Na Moskvu!“.
Natočme ho při tom na video (s ruskými titulky). Pokud by se takové video objevilo ve zobrazovacích zařízeních ruských vojáků, muselo by mít účinek přímo fatální, asi by jich takto zahynulo na prasknutí smíchem víc než ukrajinskými kulkami 🙂
A teď trochu vážněji: Z našich legií měli Rusové (sověti) dost bobky a dodnes tento vztah přetrvává. Když se v Buzuluku formovali Svobodovci, tak dostali postavení gardového útvaru. Asi proti je taky Stalin poslal do dukelského mlýnku na maso, jehož dobývání po odzbrojení východoslovenské divize naprosto ztratilo význam.
Pokud bychom mobilizovali starší ročníky, co ještě prošly základní vojenskou službou, tak by asi Rusové z nich měli větší respekt než z Ukrajinců. Je ovšem otázka, proč něco takového dělat, už proto, že nejsme s to adekvátně zareagovat na případný jaderný úder.
Pochopitelně, lidé z generace Lipavského a Pekarové Adamové jsou k něčemu takovému naprosto nepoužitelní, pokud by neprošli velmi důkladným výcvikem (a přežili ho).
Vzhledem k tomu, že svět kolem nás se stává stále nebezpečnějším, pléduji za obnovení základní vojenské služby, nejlépe i pro ženy (jak to mají v Izraeli).
Alexeji Sergejeviči Pergille,jste proruský troll a jste mi odporný.Nechápu proč vás nechávají zveřejňovat na HP ty vaše moudra.Já jsem starší ročník a pokud si vzpomínám,tak naše armáda tehdy byla výborná jenom na parády.Z legionářů měli bolševici respekt ale jinak nás měli v novodobé historii za švejky.Ukrajina,kdyby se v roce 1994 navzdala atomových zbraní za slib o zachování ůzemní celistvosti od Ruska,by Rusům nebyla taky k smíchu.Na rozdíl od Lipavského a Pekarové Adamové jste vy nepoužitelný pro budoucnost.
Nemáte pravdu, já v té armádě sloužil taky.
Myslím, že bychom Rusům dokázali zatopit přinejmenším podobně jako Ukrajinci. Pochopitelně, kdyby různí pachatelé dobra naši armádu prakticky nezlikvidovali.
A Evropská zbabělost v přímém přenosu!! To jsou nějaké sankce??
Putin se chce zapsat do dějin Ruska. Jako silný vůdce, který rozšířil své sféry zájmu i území. Ostatní je mu jedno. Moc času už nemá. Jasně vycítil šanci proti zdegenerovanému, pohodlnému a slabému Západu, který se zabývá progresivistickými hovadinami a sám sebou. V USA to samé a navíc v čele se senilním mimoněm. Můžeme se modlit, aby se Rusové zastavili na Donbasu. Otázkou je, zda je někdo ze západních politiků schopen a ochoten se Putinovi postavit skutečně silou. Třeba obsazením Ukrajiny vojsky NATO. Já bych byl pro. To by byla adekvátní reakce skutečného lídra.
velmi dobry rozbor, neni moc co dodat, putin je naprosty silenec a naprosto nezpochybnitelny agresor a stvac ktery se ale sam od sebe nezastavi, s tim uz muzeme pocitat, rozumi jedine sile, vsemu ostatnimu se vysmeje, uz davno mely prijit velmi tvrde sankce na oligarchy, zabavit jejich nakradene majetky co maji po evrope a sup zpatky do maticky rus k tatovi – toto by bylo zajimave a snad se to stane, pak swift samozrejme a co nejdriv se zbavit zavislosti na ruskem plynu co to jde, tohle nebude hned ale je to nezbytne a bez jadra to nepujde…zaspali jsme bohuzel, ale ted uz neni naco cekat, jakakoli zavislost na ruske putlerovske agresivni horde nas bude stat mnohonasovne vice
Bohužel, je to tak, a Evropu čekají těžké časy. Jen tedy drobná poznámka k závěru, z definice pojmu syndrom „..nemusí být onemocněním, ale pouze souborem symptomů.
Jinak řečeno, bylo by až příliš jednoduché to ponechat na vysvětlení že Putin je duševně nemocný člověk. Ale přijmout fakt, že takto tvrdě jedná se zcela racionálním úsudkem a plánováním, směrem uzurpaci moci, pokud je ve v jeho společenském systému umožněno. O to to bude mít Západ těžší, jeho rozpínavost zastavit.
Perfektní popis situace. Výstižné. Zásah do černého.
Jen mě překvapilo kolik se na vás nalepilo ruských trolů v komentářích. Pro ty co to myslí opravdu vážně je vhodný film Don’t Look Up.
Jen místo komety je tady Putin. Naprosto neřízená střela. Rusáky je třeba odstřihnout od SWIFTU. A poslat je tak o století zpět. Tak aby tlak na výměnu Putina proběhl zevnitř. Zoufalec který si celou dobu co je u moci jen hraje na vojáčky a zemi vede ke dnu.
Přesně popsaná situace a Putinův psychický stav. Putin ale stálým stupňováním požadavků a teď i otevřeným vojenským zásahem zahnal sám sebe do kouta, odkud nevede žádná cesta, jedině jaderná. Pevně věřím, že dřív, než se ji pokusí použít, postarají se o jeho pacifikaci všichni, které ohrožuje. Oligarchové především.
Příčinu lze spatřovat ve velikášském rozšiřování NATO na východ. Vše ostatní je potom důsledek.
Na pana Putina by ted udelalo dojem pouze 150000 americkych vojaku na ruskych hranicich. To znamena prime vyhroceni situace. Jinak se nema ceho obavat. Jeste by ho mohl sejmout nekdo z vnitrniho kruhu. – Je to desiva podobnost s Hitlerem, jako diktatorem. Rusko je pod vedenim Putina gangsterskym statem. 1500 us vojaku v Pobalti je pro zasmani. Ukrajina si zazije napadeni Polska Hitlerem. My budeme prihlizet.
Pane Soucek,Putin se má v případě další agrese čeho obávat.Jediná síla na kterou se zapomíná ve střední Evropě je Polsko.Poláci dostanou od Američanů letos 250 tanků Abrams.Poláci mají špatné zkušenosti s Ruskem,nemají tak silnou pátou kolonu jak my a za ojčiznu a Boha by život položili.Ještě Rumuni pokud by byli včas vyzbrojeni by se take tvrdě bránili.Erdogan by taky potřeboval svou špatnou hospodářskou situaci zamaskovat.Turci mají tuším druhou největší armádu v NATO.Slabým místem obrany jsme my.Věřím,že by ty tři národy byly schopné udržet Rusy do doby,než se vzpamatuje zbytek Evropy a USA.Po II.SV všichni sváděli všechno na Hitlera ostatní pouze plnili rozkazy, teď za všechno může Putin,zbytek národa jsou jen mírumilovní berámci,kteří plní Putimovy rozkazy.
Slabým místem zcela jistě nejsme my. Už proto, že terén je na našem území daleko vhodnější pro obranné boje než většina Polska. A to bychom je mohli zastavit už na Slovensku.
Pane Urban. Mě se taky dotýká dnešní demokracie a mám z ní strach. Stačí se porozhlénout kolik politiků u nác zneužilo demokracii ve svůj prospěch a obrátili jí v totalitu. Přílišné řeči o demokracii bývá zneuživáno.
Pana Urbana mám docela rád, ale tenhle jeho text je slabý. Některé pasáže mne vyloženě rozesmály. Západní demokracie války nechtějí… ach tak.
Celé dějiny samostatné Ukrajiny po roce 1991 jsou dost tristní záležitostí. Skoro 20 milionů Ukrajinců svou zemi opustilo. Nikoli však kvůli invazi, nýbrž proto, že ji vedou totální jelita. Loutky v ruchách oligarchů. Démonizování Putina je samozřejmě trendy. Je to totiž dobrý způsob, jak zastřít amatérismus, neschopnost a pokrytectví jiných.
Opravdu si myslíte, že démona lze démonizovat?
Dost primitivní zjednodušování
V tuto chvíli už měla vojska NATO stát minimálně na hranicích těch vzbouřeneckých oblastí. A dál nepustit ani o píď. Anebo modré barety OSN. Na co je jako máme ?
Ale to ne…. Stolltenberg včera jen cosi blábolil v TV a jinak se spokojíme s věšením ukrajinských vlajek.
Tak tomu fakt říkám silácké gesto !! To se fakt nikdo z toho Mnichova a chybné politiky appeasementu nepoučil ??!!
Z dokumentů NATO jasně plyne, že má chránit členské státy, což Ukrajina není. Navíc asi nevědí, zda byx Putin opravdu nezareagoval jako cvok a nezačal házet atom.
Když můžou vzbouřenci pozvat Rusy, tak Ukrajina si může pozvat na pomoc NATO. Ano, byl by to poker na ostří nože, s prsty na červených tlačítkách. Karibská krize 2.0 i víc. Ale současně jediná možnost, jak jednou pro vždy vyřešit problém Ukrajina kompromisem prijatelným pro všechny. Ale na to nemá současný Západ, zdegenerovaný progresivismem a dalšími hovadinami koule, ani lídra. A Putin to ví. Proto si troufá. Ale on ničemu jinému než síle nerozumí a ví moc dobře, že kdyby udeřil atomem, tak by Rusko lehlo popelem a on nechce být hrobařem matičky Rusi. Vojenské síly Západu, zejména letectvo a taktické síly apod. jsou technologicky někde jinde. Já bych ten poker risknul.
Velmi smutné a zároveň velmi nebezpečné je zjištění,že je mezi námi velké množství lidí a politiků,kteří věří všemu co vypouštějí do éteru bývalí prezident klaus, současný důchodce zeman, babiš a jim podobní.To bohužel dokazuje velmi nízký životní rozhled těchto našich spoluobčanů,kteří spolknou všechno!Samozřejmě
se jim nelíbí články od p.Urbana.
David Satter, kniha Tma na úsvitu, otřesné skutečné příběhy ruské perestrojky 90. let, nástup ruského zločinného státu, vydalo vydavatelství ideál v Praze, v roce 2008, strana 41:
V postkomunistickém Rusku byly peníze v rukou gangsterů, zkorumpovaných bývalých členů sovětské nomenklatury a veteránů podzemní ekonomiky. Zdroje ovládali vládní úředníci. Ve společnosti bez morálních čí právních zábran našly tyto strany společný zájem. Platy měli vládní úředníci malé a přitom jediné jejich rozhodnutí mohlo přes noc udělat z jakéhokoli podnikatele boháče. V důsledku toho se začala tato rozhodnutí prodávat.
Tatáž kniha strana 155:
Ruské gangy korumpují policii, udržují spojenectví s politiky, vyvolávají strach a trestají neposlušnost s pomocí najatých vrahů. Moc, kterou jim to přináší, vystraší obyčejné občany natolik, že jsou přemoženi pocitem vlastní bezmocnosti a jejich reakcí je degradující podrobení, které je tak široce rozšířené, že získává atribut normálnosti. Konec citací z knihy.
Západní politici se snaží jednat s Ruskem jako s normálním státem. Každý z těchto západních politiků by si měl přečíst tuto knihu, ze které jsou výše uvedené úryvky. Zjistili by pak, že Rusko není normální stát, nýbrž že je to stát postavený na gangsterských základech, z těchto gangsterských tradic vychází, podle těchto gangsterských tradic se chová a podle toho je třeba s ním jednat. Nějaká diplomacie je totiž gangsterům tak nanejvýš k smíchu.
Kniha popisuje poměry za Jelcina. Ve skutečnosti to ovšem bylo ještě horší.
Putin Rusko z tohoto svrabu vyvedl, což mu zajistilo podporu většiny Rusů. Navíc od dob Jelcina nemá v Rusku demokracie dobrý zvuk, protože se tam projevila právě takto, jak to popisujete.
Kniha popisuje Rusko nejen za Jelcina, ale i za Putina.
Zírám, jak se prorusáci houfujete na obranu Putina a ruské rozpínavosti!
Ruská ambasáda jede zjevně na plný pecky!