Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Jan Urban: Babiš má poslední šanci. Když by v sobě našel aspoň trochu státníka

KOMENTÁŘ. Každý politik se setká se situací, kdy se mu na jediný okamžik otevře možnost rozvrátit domněle nezměnitelné trendy, pozice a koalice, které přivedly zemi ke krizi – a nabídnout zcela novou hru i překvapivá řešení, jež se nedají odmítnout. A od té chvíle bude načas sám určovat pravidla i cíle. Chce to jen odvahu. V takové situaci je dnes i český premiér.

Andrej Babiš vede stále méně funkční vládní koalici s neloajální sociální demokracií a s „tichou podporou“ vydírajících komunistů. Jeho hnutí ANO ztrácí na popularitě, a neúprosný trend necelý rok před volbami ukazuje, že opozice, sjednocená hlavně v odporu k jeho osobě, získává navrch.

Babiš se stal rukojmím nepředvídatelného prezidenta, který se už při prosazování svojí umanuté rusko-čínské mánie nezastaví před ničím. Přes složité manévrování se premiér ocitl v otevřeném konfliktu s Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Poslední dva audity Evropské komise – o jeho trvajícím střetu zájmů politika a majitele mocného ekonomického subjektu Agrofertu – z něj v očích evropských politiků a médií, stejně jako v očích liberálních vrstev doma, dělají spíše typického východního hochštaplera.

Navíc ho stále dohání jeho minulost informátora komunistické StB. Uvnitř hnutí ANO, mezitím už hluboce zasaženého hnilobou korupce, se temně žertuje o nastávající soutěži doposud loajálních kádrů, nazvané „kdo poslední zradí Andreje“.

Nová hra bez Zemana

Jsou to hodně špatné karty. Ale v této chvíli zároveň i největší šance Babišovy politické kariéry. Pokud se spolehne jenom na navyklé zákulisní tahy a pomoc prezidenta při zajišťování hlasů extrémistů, povede svoje hnutí k nevyhnutelné porážce. Existuje pro něj ale i jiná možnost.

 

 

V obou komorách Parlamentu České republiky je dnes zjevná většina, která považuje konání prezidenta Miloše Zemana za protiústavní, poškozující pověst státu i jeho spojenecké vazby, opakovaně na hraně velezrady.

Zemanovy poslední útoky na zpravodajskou Bezpečnostní informační službu a až příliš křečovitá snaha protlačit nekorektně jednající Rusko na pozici hlavního dodavatele technologií pro jadernou energetiku jsou více než dostatečným důkazem toho, že prezident po letech „pouhého“ poklonkování despociím přešel k činům, které akutně ohrožují integritu státu.

Kdyby se premiér v této situaci postavil do čela široké koalice, která by v obou parlamentních komorách současně prosadila ústavně čisté usnesení o nezpůsobilosti Miloše Zemana k výkonu funkce prezidenta republiky, ocitla by se Česká republika uprostřed zcela nové hry.

Lid miluje napravené hříšníky

Andrej Babiš by se jedním rázem zbavil nejenom hrubě vydírajícího mocenského konkurenta a dohlížitele na Pražském hradě. Se zajištěnou novou parlamentní většinou by s pomocí současné opozice mohl v mžiku zrekonstruovat vládu, zbavit se tlaku KSČM i stále méně spolupracující sociální demokracie, a prosadit rozumnější rozpočet, který by mu nikdo nemohl vetovat, i odložit jednání o Dukovanech až na období po volbách.

To, že by tím rozbil i momentálně sílící tendence k vytváření koalic v opozici, je nasnadě. Získalo by i jeho hnutí ANO, stále více kompromitované vlastní korupční příživou. Jinou šanci, jak se zbavit alespoň těch nejprofláklejších figur, ANO do voleb zcela určitě nedostane.

Nejvíc by ovšem záleželo na Babišových osobních ambicích do budoucnosti, což je pravděpodobně ten hlavní problém. Mohl by možná svoji novou koalici postavit a upevnit slibem, že se po volbách už nebude podílet na sestavování nové vlády. Svou „vládu rekonstrukce“ představit jako svoje státnické dědictví, a přislíbit po volbách odchod do soukromí. To se však s touto úvahou pohybujeme v ideálním světě.

Přesto – okamžitě by se tím vyřešily i všechny jeho problémy s institucemi Evropské komise. Mohl by i vyjádřit lítost nad chybami minulosti, včetně spolupráce s komunistickou StB, a ohlásit kandidaturu na příštího prezidenta republiky. Voliči přece milují napravené hříšníky…

Krásný problém by představovalo jeho nové a ničím neomezené právo udělovat milosti – tedy případně i sobě samotnému. Euforie nad zmizením Miloše Zemana a jeho souputníků by ale zcela jistě pomohla obecnému odpuštění i jeho chyb a hříchů. No, nebyla by to krása?

Takhle nějak by uvažoval a jednal státník a skutečný politický hráč. Rozbití pozůstatků a návyků opoziční smlouvy, zasahování politiky do ekonomiky a práva, by bylo asi vůbec nejvýznamnějším činem polistopadových desetiletí.

A kdyby se k tomu do Čech a na Moravu ze Slovenska přelila protikorupční operace „Bouře“, která čistí už i nejvyšší patra slovenské justice a policie, vstoupil by asi Andrej Babiš do dějin jako nový patron země české. Stačilo by tak málo. Ale to je jenom taková malá předvánoční fantazie.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

21 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Nemůže v sobě najít něco, co v něm nikdy nebylo ….

  • LWO napsal:

   Je to tak, vem si chlup na dlani, aneb kde nic není, ani čert nebere… 🙁

 2. JosefN napsal:

  Ja nevim ve ktere Ceske republice tedy autor clanku zije…Rozhodne nemam pocit ze zeme je v krizi navzdory celosvetove panice kolem nejakeho virusu…Nepamatuji si za poslednich 15 let ze by nektera vlada ubrala na danich pro sebe vratila je obcanum – viz ruseni superhrube mzdy…Tak se mozna pletu 🙂

  • Tondach napsal:

   Já zase nepamatuju vládu, která by si nadšeně zvýšila schodek o 130 miliard! Ještě vloni byl Babiš proti zrušení superhrubé mzdy, že by to připravilo rozpočet o 80 miliard! A najednou….?

 3. nemec napsal:

  Je poznat, že pa Urban je snílek. Utok prezidenta na BIS není na žádné hraně ale daleko za hranou. Pokud si něco takového dovolí jistě si je jistý svým jednáním . Jak se zachová Babiš je naprosto jasné. Koudelka Babiše neživí. EU má na háku a USA se mu odchodem Trumpa vzdálilo.

 4. LUDĚK napsal:

  Jo měl by zapracovat ve prospěch demokracie a práva .

 5. Babiš má poslední šanci. Když by v sobě našel... napsal:

  Přesně vyjádřeny moje myšlenky. Babiš by tím skoro smyl své hříchy. Je potřeba odstranit Zemana. Lidi, je tu šance.

 6. virus napsal:

  Můžete napsat , jak komunisti vládu vydírají ?

 7. Lwo napsal:

  Se zajištěnou novou parlamentní většinou by s pomocí současné opozice mohl v mžiku zrekonstruovat vládu,…

  Jak chcete rekonstruovat vládu loutek…? 🙁

 8. Petr Kaminsky napsal:

  1) Misto slova hochstapler bych pouzil spis monarcha. Babis totiz nechce jen uspet. On k tomu chce jeste, aby ho lidi milovali. Takovy mesiassky komplex. 2) Porad mi neni jasne, proc se nikdo nechopi te myslenky AntiBabis. Program je jasny, dokonce mu marketing uz udelal samotny Babis. Takova jednorazova koalice by dokazala udelat, co tady predestira p. Urban. Ale jeste mnohem vic – bylo by to bez Babise. To on je to Palermo, ktere tady vzniklo v 90. letech. Kdo ho tady vytvoril svymi uplatky? Kdo tady vytvoril nejvetsi „narodni podnik“? 3) Pane Urbane, jste pri smyslech? Proc by to Babis delal? To neni clovek, ktery ma nejakou moralku, je to gangster. Nehledi na nikoho. Ani na sve volice (kterym ukradnul budoucnost). Nejaky budouci prospech CR je mu uplne ukradeny. Az tady vydoji posledni korunu a stat zbankrotuje, presune se jinam. 4) Proc by se s nim opozice mela spojovat? Proc by mu mela vubec neco verit? Je to verolomnik, urcite si vzpominate, kolikrat lhal a prisahal pri tom na zdravi svych deti. 5) Jak jste prisel na euforii nad zmizenim Emana? Vite, kolik lidi ho volilo a kolik mu dodnes duveruje? 6) Mam dojem, jakoby deni na Slovensku ve Vas vzbudilo nejake nadeje, ze se neco podobneho bude dit i v CR. Tohle neni „stredoevropske jaro“.

  • petrph napsal:

   No tak alespoň k bodu 2) – jakékoliv spojení „AntiBabis“ má smysl pouze při dosažení nadpolovičního počtu poslanců. Což by se mohlo dosáhnout, až po dalších volbách.
   Ale za dosavadního složeni parlamentu žádné taková reálná kombinace nadpoloviční většiny stran neexistuje. I kdyby tedy, nějak „padl “ Babiš, tak se nepodaří dohodnout většinovou vládu, kterou by parlament potvrdil.. Bude se to pytlikovat, asi jako ten první rok menšinové vlády Babiše, a na Zemanovi bude záležet dost,..

  • Lacko napsal:

   Petře zapoměl jte ješte, že nehledí ani ani na své děti. Bohužel je to solo hráč se sklony k diktátorství, bohužel svědkové sekty ANO to nikdy nepochopí, vůdce má za 1. vždy pravdu, a za 2. když se splete platí bod 1.

 9. Beny napsal:

  … aneb na gordický uzel mečem. Geniálně prosté a prostě geniální. Jako všechny tyhle nápady (v historii) to chce i nezbytnou, ale decentní dávku násilí a rychlé provedení. A to umí Alexandři, Columbové a spol. PS: Škoda, že jsi, Honzo, nezůstal v politice … … …

 10. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Hloupý ten návhr není,ale je neproveditelný, protože strany přicházející v úvahu pro širokou koalici,Babiše poplili a dehonestovali natolik, že není „míru pod olivami“, ale ani v české politice.

 11. petrph napsal:

  To je ale dosti brutální vánoční fantazie /asi něco na způsob Vánoční koledy od Dickense)
  Protože, jak se před pár dny ukázalo ona ta koalice ANO+ODS+Piráti už účelově funguje a dokázala jen během několika hodin nočního hlasování způsobit tomuto státu ohromné a opakované škody (ca 130 miliard během každého roku do budoucna). A bylo by dost děsivé aby tato koalice tímto způsobem vládla tomuto státu společně dál, do příštích voleb – a potom byl ještě (jak zmíněno v závěru) Babiš zvolen prezidentem, který by jí tyto excesy povoloval. To by dokázalo tento stát zlikvidovat mnohem rychleji, než „pouhý Babiš s ČSSD a Zemanem v zádech).

  Navíc, už na začátku té fantazie je lapsus, pokud by se i parlament rozhodl použít zmíněný par. 66 (na což přišli nějací právničtí chytráci), tak tímto se totiž prezident neodvolá z funkce, nezbavuje se úřadu. Pouze je prohlášen za neschopného výkonu funkce, a jeho (pouze vybrané) pravomoci jsou vykonávané jinými činiteli (premiérem a předsedou Sněmovny). Takže by i tuto pravomoc převzal Babiš s Vondráčkem a Zemana na Hradě by měli za zády dál? A navíc, dále, jak je v Ústavě popsáno Zeman se může proti tomuto rozhodnutí odvolat k ÚS, který i bude přezkoumat uvedené důvody (vzhledem k té nezpůsobilosti- nikoliv tedy k jeho politickým aktům. Což by už teprve bych ústavní chaos, ze které by se tenhle stát dlouho nevzpamatoval. ,

  • Názor napsal:

   Co se týče vašeho prvního odstavce, nemáte pravdu. ODS usiluje o zrušení superhrubé mzdy už od roku 2015, kdy měla být dle zákona (který Babiš tehdy se Sobotkou zrušili) zrušena. Byl to takový řekněme podvod na daňové poplatníky, protože by Babiš neměl na dárečky, takže se rozhodl, že se nic rušit nebude a dalších 5 let bude nadávat na ODS a KDU, že to roku 2008 vůbec zavedla. ODS navrhuje opravdu spoustu úsporných opatření, hlavně co se týče dotování velkých korporací, valorizaci penzí dle zákona a hlavně stop korumpování důchodců nesmysly, jako je sleva na jízdném a rouškovné. Víte, já žiju v Anglii a při pomyšlení, že se v Česku někdo důchodcům snaží dotovat jízdné, při těch absurdně nízkých cenách se musím smát tomu, jak moc populistické gesto to je. V Anglii není problém za cestu vlakem z Colchesteru do Londýna tam a zpět dát 3 tisíce korun, za něco, co by vás v Česku vyšlo do dvou stovek, myslíte, že je něco takového potřeba dotovat? Také důchodci jsou na tom v Anglii, co se týče příjmu od státu daleko hůř než v Česku. Jejich důchod v poměru k průměrné mzdě je pouhých 17 %, v Česku pak 42 %, tedy důchodci v Česku si žijí daleko lépe, než důchodci ve Velké Británii, kteří pokud se na důchod nepřipraví během aktivního života, nebo jim nepomohou jejich děti, tak nepřežijí (nejvyšší důchod, který v UK můžete dostat je totiž 19 tisíc korun měsíčně, z toho nezaplatíte většinou ani nájem, průměrný důchod máte okolo 15 tisíc, tedy skoro stejný jako v Česku, kde je 14 400 korun, je tam opravdu razantní propad příjmu). Snažím se tím říct, že problém není ODS a už vůbec ne Piráti, kteří se snažili prosadit tu nejlepší variantu, co se týče snížení zdanění práce, tedy zvýšit slevu na poplatníka, která by pomohla nejvíce těm nejchudším, ale Babišovo ANO. ANO je opravdu ta nejzkorumpovanější sebranka, jaká tu kdy od revoluce byla, poslanci v této sektě nemají vlastní názor, většinou ani odbornost pro funkci kterou vykonávají, trpí ale nedostatkem morálky a svědomí, takže dokáží skvěle kývat ve prospěch vůdce, nikoliv ve prospěch občanů ČR, kteří je platí, to o současné ODS ani Pirátech nemůžete říct.

   Ironií je, že důchodci v Anglii jsou daleko schopnější než ti čeští, protože přes extrémně nízké důchody si nežijí vůbec špatně (jelikož se na stáří připravil během aktivního života) a jsou to právě oni, kdo brojí nejvíce za pravicovou vládu, tedy volí nízké daně, něco co jim samotným už fakticky nic nepřináší, má to ale dopad na jejich děti a vnoučata, to o našich levicových, zkorumpovaných důchodcích nemůžete říct, ti volí především ve svůj prospěch, s absolutním nezájmem o to, jaký dopad bude mít jejich volba na jejich děti a vnoučata. Levice v této zemi je zkrátka jen špatně okopírovaná levice v Německu.

 12. vlastimil napsal:

  Ten pan Urban je snílek, možná, že i něco horšího jsem ale slušný člověk

 13. KiP napsal:

  Nejsem si tak jistej návrhem odstranit Zemana předčasně z funkce. Taky by se mohlo stát, že by Babišovi neměl kdo udělit nějakou formu amnestie či abolice a že by Babiš druhý den po této hurá akci skončil ve vazbě …

  • petrph napsal:

   Tak to je sice zajímavá teorie, leč zbytečná. Kvůli případné vyšetřovací vazbě Zeman plýtvat amnestií nebude. Vyšetřovací vazba není součást trestu, je to ochranné opatření, které může být zavedeno pouze při splnění určitých podmínek (viz trestní řad). A porušení těch podmínek si může policie zkoušet na nějakého vystrašeného občánka, ale rozhodně ne na Babiše s jeho advokáty a kontakty..

   • KiP napsal:

    Jsem věděl, že to neprojde 🙂 … nicméně absolutně se nedá vyloučit vůbec nic.

 14. Admirá napsal:

  Pan Urban svou úvahou v podstatě pochybuje o mentální dostatečnost Ježibabiše.

  Pokud by udělal, to co předestírá, tak by měl pravdu.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko