Jan Urban: Babiš má poslední šanci. Když by v sobě našel aspoň trochu státníka

Napsal/a Jan Urban 4. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Každý politik se setká se situací, kdy se mu na jediný okamžik otevře možnost rozvrátit domněle nezměnitelné trendy, pozice a koalice, které přivedly zemi ke krizi – a nabídnout zcela novou hru i překvapivá řešení, jež se nedají odmítnout. A od té chvíle bude načas sám určovat pravidla i cíle. Chce to jen odvahu. V takové situaci je dnes i český premiér.

Andrej Babiš vede stále méně funkční vládní koalici s neloajální sociální demokracií a s „tichou podporou“ vydírajících komunistů. Jeho hnutí ANO ztrácí na popularitě, a neúprosný trend necelý rok před volbami ukazuje, že opozice, sjednocená hlavně v odporu k jeho osobě, získává navrch.

Babiš se stal rukojmím nepředvídatelného prezidenta, který se už při prosazování svojí umanuté rusko-čínské mánie nezastaví před ničím. Přes složité manévrování se premiér ocitl v otevřeném konfliktu s Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Poslední dva audity Evropské komise – o jeho trvajícím střetu zájmů politika a majitele mocného ekonomického subjektu Agrofertu – z něj v očích evropských politiků a médií, stejně jako v očích liberálních vrstev doma, dělají spíše typického východního hochštaplera.

Navíc ho stále dohání jeho minulost informátora komunistické StB. Uvnitř hnutí ANO, mezitím už hluboce zasaženého hnilobou korupce, se temně žertuje o nastávající soutěži doposud loajálních kádrů, nazvané „kdo poslední zradí Andreje“.

Nová hra bez Zemana

Jsou to hodně špatné karty. Ale v této chvíli zároveň i největší šance Babišovy politické kariéry. Pokud se spolehne jenom na navyklé zákulisní tahy a pomoc prezidenta při zajišťování hlasů extrémistů, povede svoje hnutí k nevyhnutelné porážce. Existuje pro něj ale i jiná možnost.

 

 

V obou komorách Parlamentu České republiky je dnes zjevná většina, která považuje konání prezidenta Miloše Zemana za protiústavní, poškozující pověst státu i jeho spojenecké vazby, opakovaně na hraně velezrady.

Zemanovy poslední útoky na zpravodajskou Bezpečnostní informační službu a až příliš křečovitá snaha protlačit nekorektně jednající Rusko na pozici hlavního dodavatele technologií pro jadernou energetiku jsou více než dostatečným důkazem toho, že prezident po letech „pouhého“ poklonkování despociím přešel k činům, které akutně ohrožují integritu státu.

Kdyby se premiér v této situaci postavil do čela široké koalice, která by v obou parlamentních komorách současně prosadila ústavně čisté usnesení o nezpůsobilosti Miloše Zemana k výkonu funkce prezidenta republiky, ocitla by se Česká republika uprostřed zcela nové hry.

Lid miluje napravené hříšníky

Andrej Babiš by se jedním rázem zbavil nejenom hrubě vydírajícího mocenského konkurenta a dohlížitele na Pražském hradě. Se zajištěnou novou parlamentní většinou by s pomocí současné opozice mohl v mžiku zrekonstruovat vládu, zbavit se tlaku KSČM i stále méně spolupracující sociální demokracie, a prosadit rozumnější rozpočet, který by mu nikdo nemohl vetovat, i odložit jednání o Dukovanech až na období po volbách.

To, že by tím rozbil i momentálně sílící tendence k vytváření koalic v opozici, je nasnadě. Získalo by i jeho hnutí ANO, stále více kompromitované vlastní korupční příživou. Jinou šanci, jak se zbavit alespoň těch nejprofláklejších figur, ANO do voleb zcela určitě nedostane.

Nejvíc by ovšem záleželo na Babišových osobních ambicích do budoucnosti, což je pravděpodobně ten hlavní problém. Mohl by možná svoji novou koalici postavit a upevnit slibem, že se po volbách už nebude podílet na sestavování nové vlády. Svou „vládu rekonstrukce“ představit jako svoje státnické dědictví, a přislíbit po volbách odchod do soukromí. To se však s touto úvahou pohybujeme v ideálním světě.

Přesto – okamžitě by se tím vyřešily i všechny jeho problémy s institucemi Evropské komise. Mohl by i vyjádřit lítost nad chybami minulosti, včetně spolupráce s komunistickou StB, a ohlásit kandidaturu na příštího prezidenta republiky. Voliči přece milují napravené hříšníky…

Krásný problém by představovalo jeho nové a ničím neomezené právo udělovat milosti – tedy případně i sobě samotnému. Euforie nad zmizením Miloše Zemana a jeho souputníků by ale zcela jistě pomohla obecnému odpuštění i jeho chyb a hříchů. No, nebyla by to krása?

Takhle nějak by uvažoval a jednal státník a skutečný politický hráč. Rozbití pozůstatků a návyků opoziční smlouvy, zasahování politiky do ekonomiky a práva, by bylo asi vůbec nejvýznamnějším činem polistopadových desetiletí.

A kdyby se k tomu do Čech a na Moravu ze Slovenska přelila protikorupční operace „Bouře“, která čistí už i nejvyšší patra slovenské justice a policie, vstoupil by asi Andrej Babiš do dějin jako nový patron země české. Stačilo by tak málo. Ale to je jenom taková malá předvánoční fantazie.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)