elkokoparrilla, zdroj

Pět důvodů, proč může Vladimir Putin tančit

Nikdy za posledních sedm let nebyl ruský prezident Vladimir Putin v Rusku populárnější než dnes. Respektive než v průběhu loňského roku – po olympiádě v Soči a především po anexi Krymu a stále probíhající ukrajinské krizi.

Přední světová výzkumná společnost Gallup zařadila svůj výzkum veřejného mínění mezi Rusy mezi hlavní události loňského roku.

Putinovy „vůdčí schopnosti“ podle průzkumu v roce 2014 oceňovalo celých 83 % Rusů. Vyrovnala se tím předchozí meta z roku 2008, kdy Putin končil své druhé prezidentské období a bral si „oddechový čas“ v roli ruského premiéra.

gallup putin 1

 

„Fakt, že Putinova popularita mezi lety 2013 a 2014 vyskočila o 23 %, svědčí o tom, že ruský prezident dokázal na svou stranu získat i jinak přelétavou masu podporovatelů,“ konstatuje v komentáři k průzkumu Gallup.

Potvrzují to i další zjištění. Vůbec poprvé od roku 2008 většina Rusů (73 %) věří, že jejich političtí představitelé vedou zemi správným směrem. Tato znovuobjevená víra jde ruku v ruce s rekordně vysokou důvěrou v ozbrojené síly (78%), vládu (64 %) a poctivost voleb (39 %).

gallup putin 2

Zároveň s tím se výrazně proměnilo přesvědčení Rusů o tom, kdo že je světovým lídrem. Pocit, že je jsou to Spojené státy nebo snad Evropské unie se vloni ocitl na rekordně nízkých hodnotách. V Rusech naopak v uplynulém roce vzrostlo přesvědčení (na 42 %), že světovým lídrem je Čína.

gallup putin 3

©©

Průzkum společnosti Gallup, který probíhal v loni mezi dubnem a červnem, potvrzuje, že události loňského roku zvýšily popularitu vlády a dalších ruských státních institucí na nejvyšší míru za poslední desetiletí.

Navzdory aktuálním ekonomickým těžkostem Ruska i navzdory diplomatické izolaci země (kterou pomáhá prorážet chystanými návštěvami Ruska i pozváním Vladimira Putina do Česka český prezident Miloš Zeman) naprostá většina Rusů svého prezidenta podporuje.

„Je proto pravděpodobné, že drtivá většina Rusů bude vládu a prezidenta plně podporovat bez ohledu na kurz, jakým se dále vydá a akci, do níž se pustí,“ dovozují výzkumníci společnosti Gallup.

 

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno