Jak to je s cestováním do zahraničí? Hranice se zcela uzavřou od pondělí

Napsal/a Robert Břešťan 13. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

I když některá česká média vydala už včera titulky o tom, že „stát uzavřel hranice“ nebo , že je „celé Česko uzavřeno“, realita je trochu jiná. Osobními automobily je možné za hranice i nadále cestovat, i když ne do rizikových zemí. Ovšem i to jen do konce nadcházejícího víkendu.

Faktem je, že vyznat se v komunikaci vlády není úplně jednoduché. Srozumitelně zpracované otázky a odpovědi k nouzovému stavu a přijatým opatřením týkajícím se cestování do zahraničí však nabízí například web Ministerstva zahraničí.

Jak to je s cestami za hranice

Úderem půlnoci, od pondělí 16.3. začne platit nové nařízení vlády zakazující vstup pro na území České republiky pro všechny cizince (s výjimkou cizinců pobývajících na území Česka s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem).

Od stejného data vláda znemožní vycestovat kamkoli za hranice českým občanům.

„Vláda dále rozhodla, že zakazuje občanům České republiky a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů vycestovat z území České republiky. Neplatí pro transit (přestup na letišti). Neplatí to, pokud je udělena výjimka,“ stojí v rozhodnutí vlády z pátku 13. března.

Zásadní je to například s ohledem na návrat do Česka ze zahraničí. Řada letů byla zrušena a například z USA se dá nyní do Evropy dostat jen na několik letišť.

Dojet osobním autem pro příbuzné někam na letiště do zahraničí, pokud země není v seznamu rizikových, zatím ještě možné je. Od pondělí bude však možné vyjet jen udělenou výjimkou. Seznam výjimek je ZDE.

I nadále bude umožněn návrat Čechů zpátky do země, cizinci naopak mohou opustit Českou republiku. V rizikových oblastech se nyní nachází 205 000 Čechů a Češek.

Přes hranice pěšky

Pokud občan ČR nemá možnost vlastní dopravy ze zahraničí domů a veze jej cizinec, vláda doporučuje tento postup: „V takovém případě doporučujeme, aby vás cizinec dovezl na hranice ČR, které fyzicky (pěšky) překročíte. Dále budete pokračovat ve své cestě – například za asistence dalšího českého občana.“

Už ve čtvrtek 12. března vláda ohlásila opatření týkající se cest za hranice. V platnosti je tedy již rozhodnutí (od páteční půlnoci 13. března) o zákazu vstupu do ČR cizincům z rizikových oblastí.

Těch je nyní již 15: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko, Francie, Belgie, Nizozemsko, Dánsko, Velká Británie a Švýcarsko. Po návratu z nich musí čeští občané (a cizinci s pobytem nad 90 dní) povinně do karantény.

Seznam rizikových zemí se může měnit, aktualizován je na webu Ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz.

Za hranice? Nikam

Od soboty 14.3.2020 platí zákaz pro dopravce přepravovat kamkoliv přes hranice více než devět lidí.

Od páteční půlnoci 13.3.2020 je zakázáno českým občanům a cizincům s trvalým i přechodným pobytem cestovat do rizikových oblastí (výjimku mají lidé, kteří dojíždějí do příhraničí za prací). Seznam zemí viz výše.

Web Ministerstva dopravy přitom opatření vysvětluje takto: „Od soboty mohou lidé cestovat za hranice pouze osobními automobily, přeshraniční osobní autobusová, vlaková nebo lodní doprava se pozastavuje.“ Z výše řečeného plyne, že informace není zcela přesná – týká se cest osobním autem jen do zemí, jež nejsou zatím označeny rizikové. Ze sousedních států je to Slovensko a Polsko (to mezitím oznámilo, že své hranice pro cizince zavírá).

Páteční rozhodnutí vlády zní už zcela jednoznačně: od půlnoci 16. března nesmějí občané ČR (a cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů) vycestovat nikam z území České republiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)