Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kecko on Trendhype, zdroj

Jak to je s cestováním do zahraničí? Hranice se zcela uzavřou od pondělí

I když některá česká média vydala už včera titulky o tom, že „stát uzavřel hranice“ nebo , že je „celé Česko uzavřeno“, realita je trochu jiná. Osobními automobily je možné za hranice i nadále cestovat, i když ne do rizikových zemí. Ovšem i to jen do konce nadcházejícího víkendu.

Faktem je, že vyznat se v komunikaci vlády není úplně jednoduché. Srozumitelně zpracované otázky a odpovědi k nouzovému stavu a přijatým opatřením týkajícím se cestování do zahraničí však nabízí například web Ministerstva zahraničí.

Jak to je s cestami za hranice

Úderem půlnoci, od pondělí 16.3. začne platit nové nařízení vlády zakazující vstup pro na území České republiky pro všechny cizince (s výjimkou cizinců pobývajících na území Česka s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem).

Od stejného data vláda znemožní vycestovat kamkoli za hranice českým občanům.

„Vláda dále rozhodla, že zakazuje občanům České republiky a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů vycestovat z území České republiky. Neplatí pro transit (přestup na letišti). Neplatí to, pokud je udělena výjimka,“ stojí v rozhodnutí vlády z pátku 13. března.

Zásadní je to například s ohledem na návrat do Česka ze zahraničí. Řada letů byla zrušena a například z USA se dá nyní do Evropy dostat jen na několik letišť.

Dojet osobním autem pro příbuzné někam na letiště do zahraničí, pokud země není v seznamu rizikových, zatím ještě možné je. Od pondělí bude však možné vyjet jen udělenou výjimkou. Seznam výjimek je ZDE.

I nadále bude umožněn návrat Čechů zpátky do země, cizinci naopak mohou opustit Českou republiku. V rizikových oblastech se nyní nachází 205 000 Čechů a Češek.

Přes hranice pěšky

Pokud občan ČR nemá možnost vlastní dopravy ze zahraničí domů a veze jej cizinec, vláda doporučuje tento postup: „V takovém případě doporučujeme, aby vás cizinec dovezl na hranice ČR, které fyzicky (pěšky) překročíte. Dále budete pokračovat ve své cestě – například za asistence dalšího českého občana.“

Už ve čtvrtek 12. března vláda ohlásila opatření týkající se cest za hranice. V platnosti je tedy již rozhodnutí (od páteční půlnoci 13. března) o zákazu vstupu do ČR cizincům z rizikových oblastí.

Těch je nyní již 15: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Norsko, Švédsko, Francie, Belgie, Nizozemsko, Dánsko, Velká Británie a Švýcarsko. Po návratu z nich musí čeští občané (a cizinci s pobytem nad 90 dní) povinně do karantény.

Seznam rizikových zemí se může měnit, aktualizován je na webu Ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz.

Za hranice? Nikam

Od soboty 14.3.2020 platí zákaz pro dopravce přepravovat kamkoliv přes hranice více než devět lidí.

Od páteční půlnoci 13.3.2020 je zakázáno českým občanům a cizincům s trvalým i přechodným pobytem cestovat do rizikových oblastí (výjimku mají lidé, kteří dojíždějí do příhraničí za prací). Seznam zemí viz výše.

Web Ministerstva dopravy přitom opatření vysvětluje takto: „Od soboty mohou lidé cestovat za hranice pouze osobními automobily, přeshraniční osobní autobusová, vlaková nebo lodní doprava se pozastavuje.“ Z výše řečeného plyne, že informace není zcela přesná – týká se cest osobním autem jen do zemí, jež nejsou zatím označeny rizikové. Ze sousedních států je to Slovensko a Polsko (to mezitím oznámilo, že své hranice pro cizince zavírá).

Páteční rozhodnutí vlády zní už zcela jednoznačně: od půlnoci 16. března nesmějí občané ČR (a cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů) vycestovat nikam z území České republiky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

17 komentářů

 1. Dobrý den z těch člankú jsem se nedozvédel ani nikde jjinde za jakých podmínek mne pustí do čech po 16.3.Co se budu vracet z prace po 3 měsících z rakouska milan

  • Ondřej Neumann napsal:

   Opatření se mění každým dnem. Sledujte aktuální vývoj. Víc vám bohužel poradim v tuto chvíli nemůžeme…

  • De Bill napsal:

   Asi by slo prejit nekde v lese, ale to pujde jen do doby, kdy se zacnou navratilci na hranicich strilet.
   Nebo se da poucit z migracni krize a lozit kamionakum do nakladu. V pripade odhaleni to do ted odnaseli oni…
   Ale mozna je to proti nejakym zakonum, tak bych nerad, aby se to bralo jako nejake navadeni!

  • Navrat napsal:

   Pustí vás normálně, ale půjdete do karantény.

 2. Dušan napsal:

  Dnešní hermetické uzavření hranic, dává skvělý vyučovací Občanský příklad pro naše děti. Za našeho mládí, byli hranice uzavřené napořád. Dnes až poleví virus tak, se zase otevřou a o tom nepochybuji.
  SNAD LIDÉ SI ZAČÍNAJÍ VÍCE UVĚDOMOVAT, CO ZNAMENÁ SVOBODA!

  • vala napsal:

   Hranice nebyly uzavřené , do lido demo se dalo jezdit bez problémů , na západ na devizový přislib ! Kromě turistů na západ jezdili sportovci , umělci , technici , montéři , vědci a další ! Každý rok se na západ vystěhovalo cca 7000 lidí , zhruba stejný počet se přistěhoval !

 3. Tranzit napsal:

  Mě zajímá jestli se dostanu do Čech z Chorvatska kde jsem již 14 dnů a pojedu přes Slovinsko a Rakousko, pustí mě tyto státy jako tranzit?
  Vales

  • Ondřej Neumann napsal:

   Obraťte se na ministerstvo zahraničí. v těchto dnech snad i vypravuje nějaký autobus z Chorvatska…

 4. Cestování napsal:

  Jsem cizinka a potřebuji vycestovat z české republiky, jaké mám možnosti?

  • Ondřej Neumann napsal:

   Pro informace doporučuji kontaktovat ambasádu vaší domovské země v ČR. Každý stát se snaží řešit situaci svých občanů trochu jinak…

 5. Hp napsal:

  Sem Slovak a ziji vcesky republice a Ted momentalne sem velky britanijy delam pracy a kcy se dostad domu do cesku republiky za rodinov mam 3 deťy ženu tehotnov a ktel bich bejt znima a nevim jestly bi bilo nejaka moznost se dostad za nima

  • Ondřej Neumann napsal:

   Ministerstvo zahraničí z Británie vozí lidi autobusy. Obraťte se na českou ambasádu v Londýně.

 6. Manzelka je v Polsku ve Warsave. je zpusob ji dostat domu do CR? Dik

  • Ondřej Neumann napsal:

   Obraťte se na naši ambasádu ve Varšavě. tam vám poradí (pomůžou).

 7. Povinná karanténa napsal:

  Dobrý den, mám dotaz. Všude hledám, protože to je z prohlášení ministerstva nejasné.

  Cestuji (letím) ze země, která není v rizikové oblasti, vystupuji na letišti ve Vídni, což je oblast riziková. Poté se pešky či autem dostanu přes hranice do ČR a odtamtud svou dopravou domů. Vztahuje se na mne i tak 14-ti denní karanténa? V případě, že nepociťuji, ani nevykazuji žádné příznaky Covid-u?

  Moc děkuji za odpověď.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Myslím, že výjimky neexistují. Ale podívejte se radši na web ministerstva zdravotnictví nebo ministerstva zahraničí.

Přidávání komentářů není povoleno