Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
János Lázár ukazuje "špinavou" Vídeň
Printscreen: YouTube,

Jak si vymyslet no-go zónu. Maďarská xenofobní kampaň se před volbami přelila i k sousedům

Maďarská předvolební kampaň jde do finále a očividně přišel čas na nejtvrdší střelivo. Ukázal to šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána, když se postavil na ulici ve Vídni a řekl, že je tam špína a že za to můžou migranti. Město Vídeň je přitom dlouhodobě hodnocené jako jedno z nejlepších na světě. HlídacíPes.org se na místě porozhlédnul. Realita je trochu jiná než v podání maďarské vlády.

Jsou to dvě a půl minuty čisté manipulace. János Lázár (vedoucí úřadu premiéra Orbána) natočil a na svůj Facebook tento týden pověsil video z vídeňské čtvrti Favoriten. Na pozadí rušné pěší zóny v něm mluví o tom, že se Vídeň kvůli vysokému počtu přicházejících migrantů stala v posledních letech nebezpečným a špinavým městem.

Lázár dále říká, že pokud v dubnových volbách v Maďarsku nevyhraje jeho (a Orbánova) strana FIDESZ, ale maďarská opozice, bude to za pár let v Budapešti vypadat úplně stejně. K tomu temná hudba a zpomalené záběry kolemjdoucích žen v šátcích.

Orbánův FIDESZ je známý ostrým odmítáním migrantů. Kvůli migraci taky neustále obviňuje amerického finančníka a filantropa s maďarskými kořeny George Sorose. Zatím se ale Orbán s touhle kampaní víceméně držel uvnitř hranic vlastního státu. Až doteď.

Procházka „no-go“ zónou

Pojďme si teď tu takzvanou no-go zónu ve Vídni společně projít. Ulice Favoritenstraße je jen pár kroků od vídeňského hlavního vlakového nádraží, takže se může přesvědčit každý, kdo vystoupí z vlaku a místo do centra zamíří na jih. Lázár sice název čtvrti Favoriten přímo nevysloví, ze záběrů je ale jasné, kde video točil (viz fotogalerie).

Kulisy přitom hrají větší roli než samotný obsah. Lázár natáčel v době, kdy byla pěší zóna plná lidí. To je ovšem na téhle ulici (i na jiných pěších zónách v jiných zemích, třeba v Budapešti) celkem běžné. V půl desáté ráno je tam lidí mnohem méně, už to ale nedělá vizuálně tolik „problémový“ dojem.

Pak je tu téma „špína“: Lazár trdí, že kvůli migrantům se zhoršila čistota ulic. Na dopoledního návštěvníka ale čtvrť Favoriten dělá znovu úplně jiný dojem (viz foto). Ulicemi procházejí i projíždějí uklízecí čety a všude je pořádek.

A vysoká kriminalita, o které mluví Lazár? Ani v tomhle nejsou statistiky vídeňských úřadů zdaleka tak jednoznačné, jako odsudek maďarského politika.

Jak se cítit bezpečně?

Koncem srpna 2015, tedy v době vrcholící migrační vlny směrem do Evropy, rakouská média připomněla průzkum mapující nejbezpečnější vídeňské čtvrti, a naopak ty nejméně bezpečné.

Právě čtvrť Favoriten na první pohled dopadla špatně, policejních hlášení odsud přišlo nejvíc. To ale podle policie souvisí i s tím, že tahle čtvrť je vůbec nejlidnatější v celém městě.

Navíc, jak v komentáři k průzkumu uvedl renomovaný kriminolog Reinhard Kreissl, „pocit bezpečí“ neznamená totéž co reálná úroveň kriminality. Často se odvíjí od životní spokojenosti člověka, tedy třeba od toho, jestli má zaměstnání a kolem sebe sociální síť.

Takzvanou no-go zónou, tedy lokalitou, kam se nikdo kromě místních neodváží, ale současný Favoriten rozhodně není. Na ulicích tu sice slyšíte pestrou směs jazyků, lidí s přistěhovaleckými kořeny tu žije skutečně hodně, a na náměstí Viktora Adlera připomíná tradiční zelinářský trh opravdu trochu orient.

Migranti? Populistům vadí jen někteří

Potkáte tu ale i kultury, které se zrovna zmiňovanému Jánosi Lázárovi do konceptu evropského města ovládnutného kulturně odlišnými migranty moc nehodí, třeba silnou komunitu pravoslavných Srbů.

Právě na Srbech je ostatně vidět, jak přizpůsobiví dokážou populisté být, když jde o voličské hlasy. O statisíce srbských voličů v Rakousku se dlouhodobě uchází strana Svobodných, protipřistěhovalecká a euroskeptická síla, momentálně menší partner v rakouské vládní koalici.

V programu má větu, že „Rakousko není zemí přistěhovalců“, ale hlasy pravoslavných (křesťanských) Srbů se jí hodí a špičky Svobodných pěstují dobré vztahy s Bělehradem.

János Lázár to tedy ve videu jednoznačně přehnal. Však také proti jeho příspěvku protestovala vídeňská městská radní Renate Braunerová a i maďarské opoziční weby si z Lázára dělaly legraci, co by za to daly, kdyby byl v Maďarsku aspoň takový „nepořádek“, jako ukazuje na videu z Vídně.

Lazár si s videem naběhl ještě v jednom ohledu. Ve čtvrti Favoriten totiž žije vůbec nejsilnější maďarská komunita z celé Vídně. Migranti, na které si stěžuje, jsou tedy i jeho krajani.

Tahle část Vídně navíc přistěhovalcům patřila odjakživa a kdyby stál Orbánův pobočník na stejném místě před nějakými 120 lety, asi by se spíš než německy domluvil česky. Ve Favoriten totiž tehdy bydleli imigranti z českých zemí, takzvaní „čeští cihláři“, kteří tehdy budovali město zažívající velký rozmach.

Nezavírat oči před problémy

Bez emocí a více v souladu s fakty ovšem na podobné trendy jako maďarský politik Lázár upozorňují i seriózní zdroje. Prestižní rakouský magazín Profil nedávno zveřejnil analýzu, podle které Vídeň pomalu přichází o jeden ze svých nejsilnějších symbolů – důkladné míšení všech sociálních vrstev.

Už od 20. let minulého století město stavělo velké obecní bytové komplexy rovnoměrně ve všech svých částech, třeba i vedle vilových čtvrtí, aby se nevytvářela „ghetta“.

Dnes přesto v některých částech Vídně opticky převažují lidé z jiných zemí a kultur, v některých školách a školkách výrazně převládají muslimští žáci a rodiče se tam bojí o zachování kvality výuky.

Na přistěhovalectví je město historicky zvyklé, s čím ale bojuje, je vysoké tempo imigrace. Do anarchie nebo do problémů v některých jiných západoevropských metropolích má přesto současná Vídeň daleko.

Zůstává kosmopolitním a perfektně fungujícím městem a pravidelně vévodí žebříčkům kvality života mezi ostatními metropolemi. Ty se sestavují právě i podle kritérií jako je pocit bezpečí nebo čistota.

V čele žebříčků zůstane Vídeň i potom, co se v Maďarsku za měsíc zavřou volební místnosti, a rakouská metropole zase přestane Orbánovy souputníky zajímat. 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  Socialistická Vídeň je k migrantům pokud jde o dávky nejštědřejší.Proto se tam stahují ze všech koutů Rakouska.Ten článek je jedna lež vedle druhé.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Určitě ty lži budete umět všechny, jednu po druhé, vyjmenovat. Už se těším

 2. wenkovan napsal:

  Jak do toho obrázku klidu a bezpečí zapadá poslední případ čtyř pobodaných lidí imigrantem z Afghanistánu?

 3. adam napsal:

  Dost to připomíná socialistickou televizi, kdy ukazovali bezdomovce :))

 4. adam napsal:

  asi jako pobodaný člověk na Andělu, můžou za to taky migranti?

 5. Baron napsal:

  nevim jak ve Vidni, ale „chodim po Broadway/ji hladov sem a tam“ 🙂 Pamatuji si jako dnes fotku v Rudem Pravu cernochu lezicich na ulici v New Yorku, skoro jsem tomu tenkrat uveril a obával se emigrovat do New Yorku:-) abych nedopadl jako ti černoši ha ha ano byl sem mlád a hlupak, co ovsem omlouvá Cechy nebo Maďary dnes?

 6. Baron napsal:

  Soudruh Zeman, Babiš, Okamura, Filip, Grebeníček, Semelová… opravdu neuveritelne, kostel, vira, velebnicci rikaji, zlodeji a podvodnici půjdou do pekla… kam se asi riti Cesky narod?

 7. Jarmila napsal:

  Ve čtvrti Favoriten jsme strávili jednu noc v penzionu na cestě do Chorvatska, Nemyslím si, že bych viděla vysloveně špínu, ale spíš omšelost a upatlanost. Většina žen na ulici měla zabalenou hlavu a byla v hábitu, chodily po dvou s dětmi v kočárcích nebo je táhly někam za ruku. Jejich muži se povalovali zvlášť, bylo horko. Evropani pracovali (obchody, McDonald, opravy na ulici). Hned po snídani honem pryč.

 8. Kain Václav napsal:

  To by mě formát A4 nestačil.Ale vy jste zřejmě přilétl z Marsu když nevíte (a nebo nechcete vědět což je horší) co se děje v západoevropských metropolích.A Vídeň? To není žádná vyjímka.

  • Vojtěch Berger napsal:

   no právě že to v lecčems výjimka je. doporučuju jet se tam někdy podívat. nebojte se, nikdo vás nezapíchne…

 9. MAlbi napsal:

  Ve vidni zatim(?) nejsou
  coz takhle Stockholm?
  https://www.thelocal.se/20170621/no-go-zones-what-you-need-to-know-about-swedens-vulnerable-aeas
  Nejsem fanouskem zadneho extremu, ani Zeman ani Drahos. Nicmene arabska kultura lidske civilizaci krome kavy, zakladu matematiky astronomie a lekarstvi daaaavno kdysi (jo tenkrat) v poslednich stoletich nic prevratneho nedala. Takze strucne receno – islamska vesmirna lod = vtip.

  • ČERT napsal:

   Islámská vesmírná loď – zase takový vtip bych v tom neviděl… Tak je pravda, že ta islámská civilizace v lecčems vynikala nad západní tak v raném středověku, v posledních staletích už jistě ne, ale… Pokud mají peníze, a aniž, zdůrazňuji, by šlo o jejich vlastní technologie… Vždyť si vemte, jak v posledních letech třeba arabské letecké společnosti ovládají i Evropu, a letecké spojení Evropy třeba s jihovýchodní Asií nebo Austrálií – Quatar Airways apod.

   • MAlbi napsal:

    to je argument se kterym souhlasim
    na druhou stranu si myslim ze letadla jsou nudna, takhle dnes muze letat kazdy, kadopadne zbavit se zavislosti na rope v doprave lze a melo by se to stat co nejdriv.

    clanek jako takovy je taky o nicem. madarsky politik(sasek) si nechal makretingovymi poradci spocitat ze nejvice publicity se mu dostane kdyz natoci takovou pitomost jakou natocil, gratuluju.

    diskuze me zaujala tim, ze se tu opet opakuje vitac vs odmitac.

    co je dle meho nazoru dulezite, je kriminalita ktera z mist dela no-go zony. etnicka.
    k tomu dodavam:
    bily muz nema dedicny hrich z kolonizace, to je taky blbost. obzvlaste pro stredoevropske/vychodoevropske staty je to vtip.
    ze budeme vybirat jen ty kteri jsou chytri, vzdelani, hight-top a tim pripravime staty ze kterych se utika o kvalitni lidi. takove dilema v usa nemaji. nemeli bychom jej mit ani my.

    takze vybrat z uprchliku vzdelane, pracovite lidi a u nas podporovat vedu a vyzkum a vedu a vyzkum a jeste jednou, tak aby v budoucnu vznikaly pracovni prilezitosti s vysokou pridanou hodnotou a patenty. na skolach neucit multikulti a dalsi pavedy, ale matematiku,fyziku a chemii. neresit pitomosti jako je potravinova sobestacnost, jazyk kterym se vyjadrujeme a co kdo o kom rekl, minority at uz nabozenske nebo sexualni, imho at si kdo chce co chce dela ale nenuti me to delat kdyz nechci. v tomhle duchu reformovat i eu zevnitr, my produkujeme zahranicnim firmam dividendy a ani desetinu toho nedostaneme rocne na dotacich – ktere jen krivi trh.

    • ČERT napsal:

     Tak jistě, že je to všechno složitější… Ale já bych, v kontextu článku i toho, co píšete, stručně reagoval na ten „dědičný hřích z kolonizace“ – když píšete „bílý muž“ a konkrétně vůči MUSLIMŮM…??? Tak víte, to by bylo na kvalitní výuku světových dějin, ale když vezmete křesťanskou Evropu a muslimské země v průběhu dějin, kdo jako komu tak nějak ublížil a podobně, já bych řekl, že to možná může být tak nějak, jak se říká, „fifty:fifty“ víceméně… A dobře, jestli něco třeba „Francouzi versus Alžířané“, budiž, jejich historický problém…
     Jenže kdyby jste tohle chtěl aplikovat na středoevropské/východoevropské státy (a budiž, s výjimkou Rusů, přičemž mám na mysli jejich vztah k Čečencům, Střední Asii apod.), tak to nemusí vypadat jako vtip, ale vyloženě jako „píchnutí do vosího hnízda“… Vemte si právě Maďary, jako tedy tradičně, po už více než 1000 let křesťanský národ, a Turky jako tradičně muslimský národ – oni tedy čistě z hlediska etnického původu mimochodem k sobě tak daleko nemají, jazykově jsou Maďaři jistě bližší (neříkám, že úplně blízcí) Turkům než Čechům… Ale tak co mám na mysli…? Tu osmanskou okupaci a porobu Uher v 16. a 17.století, s tím budínským pašalíkem, který nakonec padl až při habsburské ofenzívě v roce 1686…
     Lze říci, že něco takového Maďaři nikdy Turkům ani jiným muslimům v takové míře nevrátili (i když se třeba snažili být vůdčím národem v rámci Rakouska-Uherska, které v roce 1878 sebralo Osmanské říši Bosnu a Hercegovinu, apod.).
     No jo, teď si ale představte, že by přišel nějaký blbec ze Západu a řekl by, že „Maďaři mají dědičný hřích kolonizace vůči muslimům“… Tak upřímně, kdyby čistě na tomhle Orbán bazíroval, tak se mu vůbec, ale vůbec nedivím…
     Tak víme, jak takovéhle různé věci čeří dodnes situaci, ať to považujeme oprávněné či nikoliv (právě Turci kvůli genocidě Arménů, Poláci kvůli údajným „polským vyhlazovacím táborům“)… Tenhle případ se týká dějin už časově poněkud starších ve srovnání s uvedenými případy, ale také by do toho zapadl…

 10. Tomáš Marný napsal:

  NEVÁŽENÝ redaktore tady máte důsledek vašich plků šťastná rodina si vyšla ven v domění, že tam žádné no-go zóny nemají a takto dopadla:
  Afghánec pobodal ve Vídni rodinu, protože vypadala spokojeně a smála se

  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/465778-afghanec-pobodal-ve-vidni-rodinu-protoze-vypadala-spokojene-a-smala-se.html

  napište víc o tom jak je to bezpečné město.. :D:D:D

  Dnes:
  Ve Vídni napadl muž vojáky na stráži, zastřelili ho
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/465857-ve-vidni-napadl-muz-vojaky-na-strazi-zastrelili-ho.html

  Opravdu

  • Vojtěch Berger napsal:

   Vážený pane, nebudu vám vymlouvat váš názor utvořený na základě čeho vlastně – čtení Novinky.cz? Nebo dlouhodobého pobytu ve Vídni, rozhovorů s vídeňskou policií o statistikách kriminality a sledování dlouhodobého vývoje v Rakousku? V článku je několik souvisejících odkazů na původní zdroje, policejní a další statistiky, které potvrzují, že Vídeň je v rámci evropských metropolí (a k těm patří i vysoký podíl migrantů) VELMI bezpečné město. Je Česko nebezpečná země kvůli střílení v Uherském Brodě?…

   Můžete sdílet jednotlivé případy kriminality. Vždycky jich najdete dost. Já mám radši relevantní a dlouhodobá data.

Přidávání komentářů není povoleno