Vloni oslavila TV Nova 25 let své existence (na snímku zajíc Zaza a ředitel Vladimír Železný). V roce 2019 se o koupi televize strhla velká miliardová bitva.

Jak se kupovala TV Nova: Ve hře byla Penta a Číňané, k podpisu byl jen krůček

Napsal/a Robert Břešťan 2. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

První jednání o koupi TV Nova, respektive celé skupiny CME, vedla společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera poprvé už v květnu 2016. Půlroční jednání ale k závěru nevedla a favoritem se následně stala skupina Penta v konsorciu s čínskou CEFC. Té ale v rozhodující okamžik – krátce před podpisem smlouvy – vyschly finanční zdroje.

„Jednání o koupi skupiny CME začala v průběhu roku 2016 trvala zhruba jeden a půl roku. Penta je vedla jménem konsorcia investorů s majitelem CME, společností Time Warner,“ rekapituluje mluvčí společnosti Penta Ivo Mravinac. O zájmu Penty a CEFC se psalo v tuzemských médií v listopadu 2017, žádná z firem však tehdy jednání nepotvrdila.

Vyjednávání přitom dospělo až do stádia podpisu dokumentu, ve kterém už byla dokonce pevně dohodnutá kupní cena a v přípravě už byla samotná smlouva o koupi.

„Transakce ale nebyla dokončena, protože jeden ze členů konsorcia, CEFC, přestal být schopný garantovat svoji část finančních závazků,“ dodal Mravinac pro HlídacíPes.org.

Finalizace zamýšlené akvizice přišla v době, kdy se čínská CEFC dostala do finančních potíží a v podstatě zbankrotovala.

PPF nebyla favoritem

Další zajímavé detaily o tom, jak šel čas a události kolem prodeje a co předcházelo pozdější dohodě o prodeji pětice evropských televizí do rukou PPF, nabízí dokument pro valnou hromadu CME, na níž akcionáři v pátek 27. února transakci schválili.

První debaty o možném odkoupení pětice televizí v Česku, na Slovensku, ve Slovinsku, v Bulharsku a v Rumunsku vedla PPF se CME mezi květnem a říjnem 2016.

„Nicméně tyto diskuse byly předběžné povahy a nevedly k dalším potenciálním strategickým transakcím,“ stojí v dokumentu pro valnou hromadu.

Do hry poté vstoupil jiný zájemce. Mezi srpnem a prosincem 2017 vedla CME debaty s potenciálním zájemcem, kterého dokument označuje jako “Party A” s tím, že šlo o konsorcium evropského společnosti a strategického investora z Asie. Explicitně to řečeno není, ale šlo o výše zmíněnou spolupráci Penta/CEFC. Ve stejném čase CME obnovila i jednání s PPF.

V prosinci 2017 PPF oznámila, že v jednáních již dále pokračovat nebude.

„V lednu 2018 ,Party A‘ informovala vedení společnosti, že se nepodařilo vytvořit konsorcium a že se nepodaří dokončit transakci,“ čteme ve zprávě pro valnou hromadu.

Podle ní se PPF vrátila do jednání počínaje dubnem 2018. V prosinci pak PPF oznámila, že by v jednáních ráda pokračovala v průběhu následujícího roku (v mezičase, v červnu 2018 AT&T dokončila akvizici Time Warner).

Dva další konkurenti

V listopadu 2018 objevil ještě třetí zájemce označovaný v dokumentu jako „Party B“, ten ale už v únoru 2019 CME informoval, že na případném obchodu již zájem nemá. Mezi prosincem 2018 a březnem 2019 jednala CME ještě s třetím zájemcem („Party C“).

HlídacíPes.org v té době psal, že o TV Nova mají zájem tři zájemci: vedle PPF také americká televizní společnost Discovery a minoritní akcionář CME Ronald Lauder, muž, který v roce 1994 TV Nova zakládal a jemuž později Česká republika musela v roce 2003 v arbitráži za zmařenou investici vyplatit 10,5 miliardy korun.

Přesto ve hře stále ještě nezbývala jen PPF. Od května 2019 se objevily ještě další čtyři nabídky od firem „C, D, E a F“. Dvě z nich měly zájem o odkup aktiv na Slovensku (televize Markíza), ve Slovinsku a v Bulharsku.

„Dne 29. května PPF předložila předběžný, nezávazný návrh na akvizici společnosti za cenu od 2,0 do 2,1 miliardy USD,“ připomíná akcionářům dokument. PPF zároveň požadovala osm týdnů exkluzivity k dokončení due dilligence (hloubkové kontroly) CME a finalizaci dokumentů nezbytných k dokončení transakce.

V textu je zmíněn i alternativní návrh PPF na to, že by odkoupila jen aktiva CME v Česku a na Slovensku.

Dne 30. května loňského roku se CME usoudila, že nabídka PPF není dostatečná; 4. června ale firma Petra Kellnera sumu navýšila na 2,2 miliardy dolarů. Na základě toho PPF postoupila do další fáze procesu, v němž byla spolu s ní i nadále firma „Party D“ (pravděpodobně šlo o společnost Discovery). Ta ale koncem července z boje vypadla.

Proces se pak koncem července a v průběhu srpna poněkud „zasekl“ na dalších diskusích o ceně za akcii. Po řadě dalších jednání byla dohoda podepsána 27. října 2019.

Podmínkou dokončení transakce byl souhlas akcionářů společnosti CME, ten PPF už nyní má. Zbývá vyjádření Evropské komise a regulátora v Rumunsku a ve Slovinsku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)