Členové vojensko-patriotistické organizace Junarmija na Rudém náměstí v Moskvě. Foto: Profimedia

Jak Rusové vymývají mozky ukrajinských dětí. Novodobí pionýři na okupovaných územích

Napsal/a Danylo Vinnychenko 25. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Děti školního i předškolního věku jsou v Rusku i na okupovaném území Ukrajiny cílem válečné propagandy: běžné jsou nenávistné projevy vůči Ukrajině a protiukrajinská propaganda. Děti z dočasně okupovaných území mají zvláštní pozornost: jsou nuceny zapomenout na to, že jsou Ukrajinci a jsou přesvědčovány, že Ukrajina jako stát nemá existovat. Zároveň okupanti všemi způsoby popularizují ruské ozbrojené síly, někdejší sovětské zvyky a svátky i „ruský původ“ Ukrajinců.

Nedávno Rusko oslavilo takzvaný Den obránců vlasti, který se již od sovětských dob slaví každoročně 23. února. Na Ukrajině byly už dříve tyto oslavy zrušeny, místo toho se připomíná Den obránce Ukrajiny, který se slaví každoročně 14. října.

Na ukrajinských okupovaných územích je však součástí oslavy svátku násilné vnucování sovětských hodnot: děti mají ve školách tematickou výuku a třídnické hodiny.

Rozšířenou praxí jsou také přednášky příslušníků armády, prý proto, aby „vděční školáci“ mohli vidět na vlastní oči bojovníky a předat jim pěkné dárky. Svátek je součástí vnucování idey války a šíření nenávistných projevů.

Vymývání dětských mozků

Taková setkání se konala například v okupované Doněcké oblasti. Kde přesně to bylo, propagandisté raději neprozrazují a děti na fotografiích mají rozostřené obličeje. Vyobrazeny jsou však v tričkách s logem organizace Hnutí prvních, jakéhosi novodobého pionýra, a s písmeny Z.

Způsobů, jak okupanti vymývají dětem mozky, je více.

Hnutí prvních zahrnuje stovky programů pro „výchovu a utváření osobnosti jedince, aktivního a zodpovědného člena společenství mládeže, které si cení úcty k tradicím a kultuře národů Ruska, historické kontinuity a zapojení do osudu země, kde hlavní hodnotou byla, je a bude rodina“.

Při druhém výročí invaze se setkání dětí se zástupci ruské armády konala i na dalších okupovaných územích Ukrajiny: na Krymu, v Chersonské, Záporožské, Doněcké a Luhanské oblasti.

Tam příslušníci ruských ozbrojených sil vyprávěli o historii údajné „speciální vojenské operace“ i zabrání Krymu z roku 2014. Cílem je podněcovat nenávist vůči Ukrajině.

Organizovány jsou akce, během nichž se dětí oblékají do vojenských uniforem ze sovětské éry, kreslí se vlastenecké obrázky se symboly Ruské federace, ruské armády a Kremlu, pořádají se pseudovlastenecké koncerty.

Okupační správa se zaměřuje i na přesvědčování dětí, aby donášely na své rodiče, mají-li proukrajinský postoj. Značný podíl na tom má opět Hnutí prvních, jehož kurátoři se zabývají ideologickou převýchovou žáků.

Pravidelně se konají speciální výchovné rozhovory s rodiči za účasti zástupců silových struktur, včetně ruské Federální bezpečnostní služby.

Už v červnu 2022 Rusko zavedlo ve školách takzvané rozhovory o důležitých věcech – povinné hodiny se konají jednou týdně a zdůrazňuje se při nich „občanská a vlastenecká výchova“.

Cílem je propagace ruských hodnot, ospravedlňování válek Ruska proti jiným státům, popularizace sovětismu a ruského vojenského a politického systému. Výuka začíná vztyčením ruské vlajky a poslechem ruské hymny.

Na okupovaných územích vzniká i systém kadetských tříd. Zejména na Krymu, v okupované Doněcké a Luhanské oblasti. Snahou je formovat budoucí kádrové rezervy pro ruské státní orgány včetně FSB a další bezpečnostní složky.

Během studia v těchto třídách žáci podstupují intenzivní fyzický výcvik, zacházejí se zbraněmi a podstupují vlasteneckou výchovu.

Tyto třídy v okupovaných oblastech vznikaly již před plnohodnotnou invazí Ruska na Ukrajinu. S největší pravděpodobností byli absolventi, kterým bylo v době invaze již 18 let, odveleni posléze na frontu.

Každý desátý školák…

Dalším militantním mládežnickým vojenským sdružením v Ruské federaci, které propaguje vojenství a účast ve válce proti Ukrajině, je Junarmija.

Jde o celoruské dětské a mládežnické vojenské a vlastenecké hnutí založené v roce 2016 z iniciativy ministra obrany Ruské federace Sergeje Šojgua.

Cílí na děti a mladé lidi ve věku 8 až 18 let. Organizace poskytuje vojenský výcvik a vnucuje dětem ideologii rusismu a nenávisti vůči Ukrajině.

Od ledna 2022 bylo jen na Krymu a v Sevastopolu vytvořeno 874 jednotek Junarmije, v nichž je sdruženo více než 29 tisíc dětí; kolik členů mají oddíly nyní, není známo, ale okupační úřady pokračují v aktivním náboru.

Roku 2022 prokuratura Autonomní republiky Krym a Sevastopolu uvedla, že kurátoři hnutí plánují zapojit každého desátého školáka.

Ukrajinská strana tento vývoj sleduje a vůči kurátorům a osobám zapojeným do náboru dětí do militantních uskupení zahajují trestní řízení. Například 21. února 2024 bylo takové sdělení doručeno náčelnici štábu Junarmije v okupované Luhanské oblasti.

Na konci roku 2023 bylo podezření doručeno také Jeleně Romanovské, zástupkyni okupačního správce Krymu Aksjonova, která se rovněž podílela na rozvoji hnutí v Autonomní republice Krym.

Takzvaná vlastenecká výchova ve školách a propaganda mezi zranitelnými skupinami obyvatelstva je pro Kreml prioritou.

Hra na válku se v mezičase pro některé změnila v realitu: ti, kteří žili na okupovaných územích už v roce 2014, nyní se skutečnými zbraněmi v rukou bojují proti svým – Ukrajincům.


Text je přeložená a upravená verze partnerské reportáže ukrajinské redakce Bahmut.in.ua, která byla původně publikována v ukrajinštině. Překlad do českého jazyka podpořila novinářská síť Science+, kterou podporuje Free Press for Eastern Europe.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)