Jak přežít epidemii: Nespoléhat na Čínu a do měsíce uvolnit karanténu, radí manažer ve zdravotnictví

Napsal/a Petr Kocian 21. března 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Současná koronavirová epidemie není to nejhorší, co nás kdy potkalo. Společnost se dokázala vyrovnat s daleko horšími situacemi. Naším cílem by mělo být zejména zabránění nejhorším škodám. A to jak v oblasti zdraví a života, tak v hospodářství. Jsme „ve válce“ a musíme počítat se ztrátami. Všichni se ale snažme o to, aby byly co nejmenší.

Dosavadní opatření vlády reagují na vzniklou situaci. V něčem lépe a v něčem hůř. Na epidemii jsme nebyli připravení. S tím již nic neuděláme, ale můžeme se připravit na další rizika, která hrozí a přicházejí. Doufám, že to, co zde píši, již někdo na centrální úrovni řeší. Důvodem, proč o tom nevíme, je snad nedostatek času a snahy nestrašit obyvatelstvo.

Umírající z nedostatku péče

České zdravotnictví je ve stavu nastávající agónie. Velká část ambulancí je zavřená nebo pracují jen ve velmi omezeném provozu. Je třeba zabránit tomu, aby nezačali umírat lidé z důvodu nedostupnosti péče. Tato hrozba začíná být větší než riziko úmrtí na koronavirus.

Do 14 dní by měl být ustaven systém základní péče. Ministerstvo zdravotnictví musí vyhlásit priority a nastavit základní rámec fungování poskytovatelů zdravotní péče. Krajské úřady by měly rozepsat minimální povinnou síť poskytovatelů v každém oboru.

Tímto zabezpečíme základní péči, občané budou vědět, kam jít, a bude snazší zabezpečit ochranné prostředky pro zdravotníky. Lékaři by se mohli střídat například po týdnu a v každém okrese by byl zajištěn provoz minimálního počtu ambulancí. K tomuto musí zdravotní pojišťovny poskytnout fixní platby umožňující nouzové fungování a přežití ambulancí.

Testovat hlavně zdravotníky

Zdravotníky s podezřením na nákazu a jejich kolegy je třeba urychleně a přednostně otestovat, aby se případně co nejdříve mohli vrátit ke své práci a nečekat 14 dní doma. Čekáním se ztrácí potřebná pracovní síla.

Současně lze omezit činnost některých aktuálně zbytných oddělení nemocnic (např. rehabilitace, neakutní chirurgie a gynekologie atd.) a lázní. Kapacity personálu, případně lůžek, přesunout na péči o nakažené.

Nespoléhat na pomoc Číny

Nemůžeme spoléhat na Čínu a její dodávky. Čína využívá a bude využívat cokoli ve svůj prospěch a ve své snaze o regionální a následně světovou hegemonii. Vládnoucí čínská garnitura nebrala a nebere ohled na své občany a nebude ji brát ani na občany ČR. Proto se musíme stát nezávislí na dodávkách z Číny. Platí to teď pro ochranné pomůcky a následně i pro spoustu jiných základních komodit jako jsou třeba chemikálie pro výrobu léčiv.

Je třeba vyhlásit „válečný“ stav a převést textilní továrny na výrobu ústenek, ochranných obleků a respirátorů ve třísměnném provozu. Stávající výrobci jako jsou DINA-HITEX nebo Batist mají zkušenosti a technologii. Určitě rádi pomůžou.

Musíme vybudovat nové kapacity na výrobu respirátorů a ústenek. Zajistit dodávky a výrobu materiálů pro ústenky a respirátory. Začít ve velkém vyrábět dezinfekční roztoky na ruce. Zajistit výrobu ochranných štítů a brýlí. Máme existující výrobce, například Okula a možná i další. Vše toto lze řešit jak na národní úrovni, tak i ve spolupráci s členskými zeměmi EU.

Abychom zabezpečili výše uvedené, je třeba připravit či zavést pracovní povinnost a převést nadbytečné lidi do těchto výrob.

Pěstovat brambory, ne řepku

Další rizikovou oblastí je zemědělství a potravinářství. Je třeba vyhlásit novou zemědělskou politiku, jejímž základem bude zvýšení soběstačnosti na národní úrovni i v rámci EU. V tomto případě musí před pěstováním řepky na výrobu paliv dostat přednost potraviny.

Stát by měl stanovit rozsah povinných výměr brambor, pšenice, případně dalších plodin základních pro přežití. Posílit chov prasat, hovězího a drůbeže a produkci vajec. Experti ministerstva zemědělství si jistě budou vědět rady a navrhnou i systém financování a garantovaných cen.

To samé je třeba zajistit i na úrovni zpracovatelského a potravinářského průmyslu. Stejně tak odborníci z ostatních oborů by měli zpracovat přehled rizikových oblastí závislých na importu a navrhnout vládě možná řešení. Vše koordinovat na úrovni EU.

Ochrana seniorů

Všude slyšíme, že důležitá je ochrana seniorů. Skutečná ochrana ale bude fungovat jen ve chvíli, kdy nebudou muset vycházet mezi lidi na nákupy. Stát by měl být schopen zajistit zásobování seniorů systémově, například povoláním branců atd. Současně musíme vyhradit čas, kdy na ulici budou moct jen zdraví senioři, aby se prošli a zlepšili svou psychiku.

Je nezbytné zprůchodnit hranice pro zásobování. Je nepřijatelné, aby byly kolony dlouhé až 30 kilometrů. Politici a EU se musí domluvit mezi státy a vytvořit prioritní pruhy pro potraviny a prioritní zboží. Kontroly kamionů na vnitřních hranicích EU a Schengenu nemají prakticky žádný význam a jsou jen hrou pro obyvatele.

Uvolnění režimu karantény

Vláda a krizový štáb musí připravit pokyny pro obyvatele, jak fungovat a pracovat v době epidemie. Nejpozději do měsíce připravit uvolnění režimu a povolit opět „normální“ fungování. Otevření obchodů, ale za přísných opatření proti nekontrolovanému šíření infekce. Na veřejných místech musí být dostupná dezinfekce, roušky i rukavice. Dezinfikovat veřejné prostory a vykonat další opatření, která připraví odborníci.

Boj s epidemií se dá vyhrát. Nechceme ale zvítězit za cenu hladu, ztráty demokracie a hospodářského chaosu. Se ztrátami se musí počítat a je potřeba to lidem vysvětlit. Současně jim ale dát jasně najevo, že se dělá vše pro to, aby byly co nejmenší. Teď už nejde o politiku, ale o racionální fungování státu i celé Evropské unie.


Autor je zakladatelem a ředitelem sítě očních klinik

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)