Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilona Csáková na demonstraci na Václavském náměstí
PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia,

Jak chtěla Marie Benešová zahájit diskusi, kde venčí ministr Havlíček pejska a nová kamarádka Ilony Csákové

PSÍ UŠI. Jenom jestli jsme něco trochu nepodcenili: ministr Blatný odmítá pomoc německých nemocnic, komunista Filip vykřikuje, že za všechno můžou pendleři a klepe se na zavření hranic, premiér Babiš vyjednává neschválenou ruskou vakcínu poté, co sám dostal protekčně západní. Pojďme k událostem končícího týdne, bylo z čeho vybírat.

 • Občas s těmito svými zápisky z doby šílené vyčkáme až do nedělního poledne, jak se stalo i tentokrát. Udělali jsme dobře, neunikl nám proto pozoruhodný výrok Ministerin für Arbeit und Soziales Jany Maláčové (ČSSD).

„Ani druhá světová válka nezpůsobila takové potíže jako covid.“
(Jana Maláčová v Partii Prima CNN, Echo24.cz, 7. února)

Tak určitě, třeba takových 6 milionů mrtvých z vyhlazovacích táborů, to je typický produkt covidu. A mohli bychom pokračovat. Existuje dobrá poučka politické komunikace, která říká: Napadne-li tě příměr s Hitlerem nebo druhou světovou válkou, dej si facku, počítej do deseti, pak si dej facku a mlč. Zde byl tento řetězec narušen zjevně hned na samém počátku. Ale třeba jen chtěla Maláčová nenuceně zahájit diskusi na téma covid a holocaust.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Ono zahajování diskusí je oblíbenou výmluvou politiků, kteří lidově řečeno šlápnou do lejna a tak trochu si v něm ještě zatančí. Třeba ministryně spravedlnosti Marie Benešová zahájila ve středu diskusi o korupci ústavních soudců sobě typickým způsobem.

„Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát. (…) Co je za tím? Komu se kdo zavázal, kdo komu co slíbil?“
(Marie Benešová v reakci na zrušení části volebního zákona, Deník N, 3. února)

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat:

A tak Marie Benešová začala couvat:

„Chtěla jsem vyvolat diskuzi o problému a zdůrazňuji, že rozhodnutí Ústavního soudu respektuji.“
(Marie Benešová, iDNES.cz, 4. února)

Pro Benešovou je to taneček typický. Nejdřív mluví, pak teprve myslí, načež se omlouvá. Prostořekost ji kdysi stála místo nejvyšší státní zástupkyně, jak se zdá, nepoučila se. Dál střílí šrapnely všude kolem, statečně bojuje za svého aktuálního chlebodárce. Místo na kandidátce hnutí ANO jí bude slušet.

 • K situaci kolem covidu, očkování, trasování, testování a podobně bychom řekli, že je setrvalá. Vláda dál tlachá, covid se šíří.

„Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat. Situace je špatná.“
(ministr zdravotnictví Jan Blatný, Novinky.cz, 4. února)

A začal se hledat viník, prý jsou to lidé, kteří vyjíždějí na hory do příhraničních oblastí:

„Situace v horských střediscích a příhraničních oblastech je kritická. Nová data jasně ukazují, že řada obyvatel ignoruje nařízení.“
(Jan Blatný, iDNES.cz, 2. února)

Zůstaňte doma, vyzval Čechy ministr. Co na to jeho kolega superministr Karel Havlíček? Podržte mi pivo…

 • Doba covidová ovšem přináší i nová krásná přátelství. Zpěvačka Ilona Csáková, která poslední dobou poutá pozornost svým příklonem k popíračské a antivax scéně, jedno takové oznámila na svém facebooku.

Nela Lisková je znalcům proruské scény známá jako honorární konzulka samozvané Doněcké lidové republiky, která si otevřela konzulát v Ostravě. Byla dlouholetou šéfkou Národní domobrany, než ji z toho spolku před rokem vyloučili. K nově uzavřenému přátelství gratulujeme a posíláme pěknou písničku.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

22 komentářů

 1. Irena napsal:

  Drobná připomínka k pomoci německých nemocnic z dnešních Otázek Václava Moravce :
  Německé nemocnice přijmou naše pacienty, jenom pokud nemají britskou mutaci viru. V nemocnici v Chebu leží pacienti s německým pasem a jejich vlast se k převozu domů tváří vlažně.
  Takže kdo komu pomáhá ?

  • Tondach napsal:

   Děláme válečnou medicínu, přísun nemocných nekončí, říká primář Adamec z těžce zkoušené nemocnice v Chebu …

  • martin napsal:

   potiz je v tom, ze tohle tvrdi nejakej namestek neduveryhodnyho ministerstva zdravotnictvi vedene neduveryhodnou vladou vedene neduveryhodnym premierem babisem, kterej svoje selhani hazi na vsechny okolo, takze ja tomu prohlaseni vubec neverim.

   co me ale zarazilo jeste mnohem vic, bylo prohlaseni ministra zdravotnictvi blatnicka, ze pomoc nevyuzijeme, protoze bychom jim to museli priste vratit. to je naprosto skandalni a jde uplne proti duchu solidarity – pomoci tomu, kdo to potrebuje.

   tahle vlada nemehel je jeste mnohem vypocitavejsi nez sem si myslel a vysledek je videt. v porovnani s podobne velkym rakouskem u nas s cinskym virem zemrelo o 9tis lidi nez v rakousku a v soucasne dobe u nas umira 3x vic lidi nez v rakousku, a zatimco se rakousko otevira a situace uklidnuje, tak my plnou parou smerujeme do 3. vlny epidemie cinskeho viru

  • martin napsal:

   tak uz ta lez vysla dokonce v babisovejch novinach irenko:
   https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zpravy/namestek-ministra-cerny-nemocnice-cheb-pacienti-nemecko.A210208_103905_vary-zpravy_ba
   namestek ministra zdravotnictvi vladimr cerny LHAL, ze v nemocnici v chebu lezi relativne velky pocet nemeckych obcanu. neni to pravda. je to lez.
   vlada nemehel a lharu …

  • petrph napsal:

   Jak se asi dalo čekat, nebyla to pravda. Když se podíváte na reakci chebské nemocnice “
   https://chebskeinfo.cz/wp/namestek-ministra-zdravotnictvi-lze-v-chebu-neni-ani-jeden-nemecky-pacient/
   „..V tuto chvíli není v chebské nemocnici hospitalizován ani jeden německý pacient s covidem. A dosud jich byly jen jednotky, …
   a poměrně rychle se tito pacienti překládali do Německy, pokud tam bydleli.
   řekl Chebskému infu Vladislav Podracký, mluvčí nemocnice.“.
   No a když si ten odkazovaný článek přečtete, tak zjistíte, že ta informace o německých pacientech (nikoliv s covidem) sdělená na návštěvě soudruha ministra v Chebu se týkala něčeho úplně jiného..
   To si pak člověk řekne, k čemu by byly potřeba nějaké fake proruské weby, když takové účelové podrazy může šířit náměstek ministra přímo v široce sledovaném pořadu České (veřejnoprávní) televize.. Btw, těžko mu pan redaktor může oponovat, když ten na tom jednání v Chebu nebyl..

   Na to si musí člověk zvyknout, že jakoukoliv mediálně sdělenou informaci nesmí brát jako pravdivou, ale počkat si pár dní, než to „problublá“ dalšími médii, on se dost často nějaký oponent ozve…

 2. ČERT napsal:

  „Ani druhá světová válka nezpůsobila takové potíže jako covid.“ A pak ta citovaná „dobrá poučka politické komunikace“, ta mi tedy přijde poněkud pseudonáboženská…
  Alespoň co jsem vyrozuměl i z jiných médií, Maláčová toho proboha zase snad tolik neřekla, vždyť, pokud vím, dodala, vysvětlila, že šlo o uzavření škol…
  Jinak, když je tady narážka na ty oběti, tak druhá světová válka byla bezesporu nejkrvavějším konfliktem v dějinách (a kromě těch Židů a holocaustu, na co se pak naráží, své o tom dobře vědí třeba Rusové a jiné národy někdejšího SSSR, ale jistě, na druhou stranu třeba i Němci), a covid zatím naštěstí ani zdaleka tolik zcela prokazatelných obětí na lidských životech nezpůsobil, ale…
  Ale tak třeba pandemie dýmějového moru v polovině 14.století je považována za ještě mnohem větší demografickou katastrofu pro evropskou populaci než byla druhá světová válka… A abychom nechodili od té druhé světové války časově tak daleko, běžně se uvádí, že třeba i pandemie tzv. španělské chřipky cca od roku 1917/18 zahubila mnohem víc lidí než tehdy ke konci se chýlící, a rovněž velmi krvavá, první světová válka…
  Kdyby se tu nabízelo srovnání s jinými konflikty, tak třeba v té první světové válce přitom taková Francie, Velká Británie nebo Itálie dosáhly ještě větších ztrát na životech než pak v té druhé světové válce. A třeba důsledkům třicetileté války v 17.století je z hlediska čistě demografických dopadů v mnohých regionech v Německu (ale i u nás) připisován ještě mnohem katastrofičtější dopad než tomu bylo v případě druhé světové války.
  A samozřejmě, takhle by se dalo různě pokračovat…
  A snad si za to žádné facky dávat nemusím.

  • Tondach napsal:

   Ano, Maláčová v podstatě neřekla nic, protože z ní dostal Skopeček hysterický záchvat a po prvních několika slovech jí znemožnil pokračovat! Školy, obchody i hospody byly u nás i za války otevřené…!

   • ČERT napsal:

    Tak ona se omluvila, když se ozvalo Židovské muzeum s odkazem na ty židovské děti. Dobře… Ale jistěže máte pravdu.

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Pane Malecký, Maláčová mluvila o potížích, nikoliv od obětích druhé světové války. To teprve ekonomický expert ODS Jan Skopeček a následně Vy, stavíte do jedné řady potíže a oběti, tedy v tomto případě 6 milionů německými nacistckými „Übermenschi“ zavražděných Židů do jedné řady se zavřenými horskými hotely a vypnutými lanovkami a vleky. Že Vám to není trapné. Vy jistě dobře víte, jak to myslela.
  Co se týká Marie Benešové, tak je nefér ji obviňovat z toho, že kope za svého chlebodárce, když předtím napíšete, že byla prostořeká a stálo ji to místo Nejvyšší státní zástupkyně, prostě je prostořeká i když zase riskuje, že příjde o místo, tak hloupá jistě není, aby si toho nebyla vědoma.
  A i já si o JUDr. Rychetském předlistopadovém členu KSČ (1966 – 1969) a jednom z autorů zrušené části volebního zákona, i o Ústavním soudu, jak se dosud vždy v krizových chvílích projevil (kauza Melčák, kauza snížení platů ústavních činitelů v roce 2010), myslím své.
  MUDr. Jan Blatný, ministr zdravotnictví neřekl nic, co by bylo lží, situace co do počtu nových nakažených se skutečně nelepší a na příklad okres Trutnov, horský okres (zeměpisně), je skutečně jedním z těch, kde jeden z nejvyšších současných nárůstů nakažených.
  Na Iloně Csákové a jejích přítelkyních nevidím nic, kromě jejího hlasu zpěvačky, co by stálo za pozornost.

 4. ČERT napsal:

  Ještě bych se vrátil k tomu, co jsem napsal výše a co vlastně primárně vycházelo z toho skandalizování výroku Maláčové (já si tedy opravdu myslím, že ona v zásadě tak nic špatného neřekla, i když možná chtěla opravdu trochu provokovat)… Já jsem to předtím, i tedy v reakci na ten covid jako stav pandemie (neřadil bych se mimochodem, když už jsme u toho, ani k nějakým tzv. přehaněčům, ale zase ani ne k tzv. zlehčovačům, pokud jde tedy o závažnost toho samotného onemocnění), převedl k záležitostem chronologicky (a někdy i o hodně) starším než druhá světová válka…
  Ale tak jestliže by měl být trend v politice až pseudonábožensky se hrozit při každém srovnání něčeho s druhou světovou válkou, tak co se tím chce říct? Že si jako společenství aspoň v našich končinách žijeme tedy už více než 75 let od jejího skončení v nějaké sluníčkové idyle, nebo co? Přestože tedy např. i pamětníci mezi venkovskými sedláky hodnotí/hodnotili, z pochopitelných důvodů, období kolektivizace v éře tzv. stalinismu jako pro ně horší než podmínky za Protektorátu. Přestože je běžné srovnávat invazi vojsk Varšavské smlouvy z roku 1968 s německou okupací v roce 1939 (a zase tak moc to většinu u nás nepohoršuje, i když ta invaze v roce 1968, nakonec vlastně s časově ještě delší okupací, jistě nebyla spojena s tyranií objektivně srovnatelnou s tou, jaká byla spojena s okupací let 1939-45, a ani tzv. studená válka v Evropě nebyla spojena se skutečnou válkou, že)… Atd. atd. Tak buďme rádi a buďme optimisté, že se nám srovnatelné tragedie do dalších dob vyhnou, ale…
  Chce to prostě přemýšlet…

 5. petrph napsal:

  Ale no právě. Když si opravíme výrok „… Nejdřív mluví, pak teprve myslí“ na
  „Nejdřív mluví do médii, pak teprve myslí“, tak dostaneme ten reálny pohled současné mediální epochy..
  Pohledem z okna (dneska krásně sněžilo ),by si člověk myslel že je svět v pořádku, ale když se podívá do médií, tak zjistí, že se politici a vůbec celý svět zbláznil…)

 6. Tondach napsal:

  Ani za II.světové války nebyly u nás zavřené obchody a školy …. řekla Maláčová! A to je pravda!
  Moji rodiče se za protektorátu seznámili v hospodě na Radyni! Ty taky nebyly zavřené!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jistě, za války nebyly hospody zavřené, ona tady totiž nebyla žádná nakažlivá nemoc, kterou by tam člověk mohl chytit. Ani se nenosily na ulicich a v obchodech roušky, ale zase skoro bylo všechno jen na potravinové lístky.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ještě k těm školám, chodili jsme do školy od třetí obecné (dnes nižší stupeň základní školy) na dvě směny ráno a odpoledne. Ráno jsme se těšili, že bude letecký poplach a půjdeme do krytu a pak domů. Koncemválky, jsme byli od prosince do června doma, škola nebyla. do školy jsme šli až kolem 15. června. Prázdniny byly jen v srpnu.

    • Tondach napsal:

     Za socíku jsme taky chodili do školy na dvě směny a byly uhelné prázdniny ….

   • Tondach napsal:

    No ale to přesně Maláčová vyjádřila, že covid napáchal v tomto směru víc škod, než II.světová válka! Nebýt hysteráka Skopečka, tak to v klidu dořekla

    • Pavel Liška napsal:

     Tondachu prosím, už se vzpamatujte. To nemůžete myslet vážně…
     Tak ti vysokoškoláci na nucených pracích v Reichu… To byla asi taky distanční výuka, co ?!
     Chápu, že jste asi poslední volič ČSSD a fanoušek paní Maláčové, ale tohle bylo prostě za hranou. Tak si to přiznejte.

  • Jan Pták napsal:

   Srovnáváte nakažlivou nebezpečnou nemoc, šířící se tady a teď se situací za války, která probíhala tisíce kilometrů daleko? Mimochodem, vysoké školy za války zavřené byly, takže nepravda.

   • Tondach napsal:

    Ale Jenom ty vysoké! A jakých tisíc kilometrů daleko? My jsme byli protektorát!
    Takže dvě nepravdy!

  • Pavel Liška napsal:

   Tondach, říká Vám něco 17. listopad 1939…, Opletal…., české vysoké školy…. Nic ??
   Tak si o tom něco zjistěte, než začnete blábolit.

 7. martin napsal:

  i prymula v primym prenosu rek, ze ruske vyrobni kapacity sputniku jsou omezene a nejake dodavky nelze v rozumnem case ocekavat. prockovanost ruska je mnohem mensi nez proockovanost EU, mensi proockovanost nez EU ma i china.
  zatim k nam doputovalo 511710 vakcin, do o neco mensiho madarska to bude necelych pul mega + 40tis davek z ruska, coz je jen takovy plivnuti.
  jestli lze nejaky dodavky z ruska ocekavat, tak nejdriv v kvetnu a to jednak bude epidemie na ustupu a jednak tady bude 5mil davek ze Zapadu.
  babis jen dela, jako ze neco dela, mozna to je prani zemana a komunistu, ale realnej vysledek s ruskou vakcinou u nas nebude zadny. i proto, ze rusaci zatim ani nepozadali EU o registraci, a navic brazilie hlasi jine vysledky ucinnosti nez tvrdi rusko, a skluz v dodavkach

 8. martin napsal:

  bych se chtel malacovy zeptat, jestli jak tvrdi, ze za valky byly otevreny skoly, kdezto ted je vlada kvuliu cinskemu viru zavrela, jestli ty skoly byly otevreny i pro zidovske deti, ktere byly v ramci „konecneho reseni“ poslany do koncentraku a jako prace neschopne kratce pote zavrazdeny …

Přidávání komentářů není povoleno